Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 04:56 25.04.24 
Хоби, Развлечения
   >> Лозарство и овощарство
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Малко снимки от градината  
Автор dido1966 (непознат)
Публикувано06.10.08 18:50



Колеги,не мислите ли ,че не е лошо да има и подобна тема?

.
Ето част от моята овощна градина .



Тема Re: Малко снимки от градинатанови [re: dido1966]  
Автор KиpoАдминистратор (homo pro se)
Публикувано07.10.08 09:22







Тема Re: Малко снимки от градинатанови [re: dido1966]  
Автор Quellor (SupremeOpressor)
Публикувано08.10.08 23:32



Ето и от мен - малко тракийски мавруд почти узрял.

Редактирано от Quellor на 08.10.08 23:33.



Тема ейвалланови [re: Quellor]  
Автор KиpoАдминистратор (homo pro se)
Публикувано09.10.08 09:12



Силен ген има нашия Мавруд!)
Листото си прилича на тов ана бащиния сорт. И с Букета( Мавруд по Пино Ноар) е същото, при торене и добро гледане колегите на село казват, че грозд от 800 грама- един килограм е правило!





Тема Re: Колегиално ти завидях.нови [re: Quellor]  
Автор tatasisiivi (непознат )
Публикувано09.10.08 19:32



Колко береш от декар при тази големина на грозда?



Тема Re: Колегиално ти завидях.нови [re: tatasisiivi]  
Автор Quellor (SupremeOpressor)
Публикувано09.10.08 22:10



Е, това все пак е от лозето ми до двора, което е около 0.5дка засега - 100-тина лози (с идея до няколко години да стане 1.5дка) и е ново - това на снимката е 4-та година, другите са по-млади, някои са първа година. Обаче предимстовото е, че имам достатъчно вода за поливане при нужда и растат като бесни. Каквото и да се говори, водата много вдига растежа и добива, особено, ако се полива вечер, а през деня е горещо. Специално тракийския мавруд(евмолпията) не го теглих колко е, но средно около 7 кг от лоза е излязло по груби сметки, мавруда по-малко, но там трябва да махат едни дървета, че ми правят сянка(за сравнение, от оня "чернобилски" сорт кайлъшки мискет 3-та година беше 8кг, а от мускат отонела, също 3 годишен, беше 4кг).
Не, че нямаме и други лозя в лозовите масиви на село, ама там нещата са ...

. Титаните от земеразделянето така ги надребниха, поне нашето, че за никаква агротехника и борба с болести не може да се говори в някои от парчетата, сортовете не ми харесват и т.н, абе въобще - нещата там са на доизживяване, ако нямаш голям масив, да можеш да се грижиш нормално за него.



Тема Re: Мавруда е отличен сортнови [re: Quellor]  
Автор tatasisiivi (непознат )
Публикувано09.10.08 23:35



,поне за моите представи.Моите лозя са мерло,каберне и гъмза.Отделно имам около декар смесица от най-различни сортове:памид,кардинал,болгар,гъмза,сензо,тамянка,абе каквото се сетиш.На едното село имам асми,които постоянно разширявам,тази година набрах около 660 кг,но мисля да стигна поне 1,5 тона след години.Не ми ли стигне количеството да си напълня буретата,купувам,и постоянно разширявам/е,не може с светкавични темпове/ малката си изба.Мавруд обаче не правя.Приятел си купи тази година от района на Белене/забележи-на 10 септември/ грозде,продадено му за мавруд.24 градуса,сравнително дребно,с малко сок.Аз му казах,че за мен това не може да е мавруд,но той се опитваше да ме убеждава,че е точно такова,че чак го и разсърдих.Дай малко повече информацийка,възможно ли е да има по-дребни разновидности на сорта,с малки гроздове.А за рандемана да не ти говоря-след като му мина яда ме повика да го оттачаме.Пълна трагедия,със изстискване и пресоване-40%.Та затова ми е интересно какво ще кажеш.



Тема Re: Мавруда е отличен сортнови [re: tatasisiivi]  
Автор Quellor (SupremeOpressor)
Публикувано10.10.08 08:57



Абе за тази година 24 градуса на 10.09 от Белене малко множко ми се виждат, поне при нас беше около 20-21 тогава, ама Киро както казваше градусите - в Северена България май накрая са били по-добри условията. Те зърната са си доста по-едри от тези на мерло и каберне, ти явно имаш представа. Обаче като отвори темата - все се канех да питам по тоя въпрос. Мавруда (класическия) съм го купувал от официален разсадник, със страница в интернет и т.н. . Обаче 1 от лозите, още като покара и като видях листата, колкото и да съм бос в ампелографията ми стана ясно, че просто е нещо различно. Първо мислех да я кореня и да я сменям с мавруд, но после реших да оставя да видя какво ще е това чудо на лозарството. Листата са по-дребни, имат далечна прилика с Широка мелнишка (вероятно са доста по-малки, но нямам такъв сорт) разклонява се и дава култуци (за разлика от мавруда и евмолпията). Четох за всякакви там кръстоски на наши и чужди сортове - Рубини, Букети, Руени ..., обаче при всичките от тях пише за виненочервени нишки я по нерватурата, я по листа и т.н., а на тая лоза нищо виненочервено не се вижда - ни по лист, ни по дръжка, ни по летораст Грозда иначе прилича леко на този на мавруда, но е по-малък, по-рехав и зърната са видимо по-малки, близък размер до мерло. Захарността е близка. В неделя мога да постна снимки на листо и клонка, сравнени с нормален мавруд (гроздето вече ври и няма как

). Ако това се брои за някакъв клон, ама силно ме съмнява .
Ще взема да видя и в литературата - пишеше за някакъв клон, дето не трябва да се въди, ама ще проверя какъв беше.

Редактирано от Quellor на 10.10.08 09:01.



Тема това, което са ти продали за Мавруднови [re: tatasisiivi]  
Автор KиpoАдминистратор (homo pro se)
Публикувано10.10.08 09:27



е , с много голяма процентна вероятност точно Букет


Няма за какво да съжаляваш, виното се родее по качество с Кабернето, макар, че съзрява по-бавно заради танините.
И по описание на грозда, и по рандеман(30-35 на сто, с клизма 40) е точно Букет)
Обаче второто му вино не отстъпва по качество на първото за "езика" на масовия "ценител"



Тема Re: Мавруда е отличен сортнови [re: Quellor]  
Автор Quellor (SupremeOpressor)
Публикувано13.10.08 00:40



Ето и снимка на въпросната лоза, обаче снимах при ярко слънце и нещо не е излязло много добре. Ако някой има идея какво може да е това - благодаря предварително



А това са клонки и лист от нея и от мавруд (вляво е мавруда) :



P.S. В литература е описан клон мавруд с дребни зърна, но нищо повече не открих за него




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.