Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 20:15 17.05.24 
Хоби, Развлечения
   >> Лозарство и овощарство
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | (покажи всички)
Тема Re: Дай им още няколко днинови [re: Quellor]  
Автор dido1966 (непознат)
Публикувано11.05.09 14:53



Ще ми се да остане само един още отсега,та силата да върви в него и евентуално ако това лято стигне метър и десет ,да го прищипя и да го разклоня(макар че идея си нямам дали това не е само в кръга на фантазията )

.Ако останат два леторасъла цяло лято,ще трябва да ги привързвам заедно на колчето,нали?



Тема 2 пътинови [re: Quellor]  
Автор KиpoАдминистратор ( )
Публикувано11.05.09 22:12



съм правил каберне, не съм имал проблеми, при това със селекционирани(института тук, в Сф-Павлово)дрожди за Гъмза(кабернето бе само мерак, по 50-100 литра.



Тема За рязанетонови [re: Kиpo]  
Автор spasss ()
Публикувано14.05.09 21:17



Киро, сподели моля те, къде мога да прочета нещо за рязането и формировките. Тази година за пръв път ми се наложи да режа асмата. Досега я режеше комшията, но вече не може човекът. Дойде и ми показа основните принципи. Порязах я, но се оказа, че в стремежа си да покрия цялата астма, съм оставил прекалено дълги пръчки с прекалено много пъпки. Всички комшии се изредиха и ми обърнаха внимание върху това, но аз не ги съкратих. Просто почнах да чупя междинните леторасти. Разредих астмата, като оставих дългите пръчки. Убеден съм, че ако тази година не изсъхнат някои от астмите, догодина ще мога да си направя много добро рязане, като в същото време цялата конструкция на астмата ще бъде покрита. Като превантивна мярка против евентуалното изсъхване на някои от старите лози насадих около 20-30 нови. Повечето са десертни сортове. За винени сега засадих един ред мерло - 25 лозички и евентуално още един, максимум два реда още мога да засадя. Препоръчай нещо, сигурно си прочел другата тема.
Въпросът беше за рязането, аз малко май го изместих. Откъде да прочета нещо за рязането на ред, не на астма. Имам предвид някакъв линк в Интернет. Тук таме срещам разни формирофки, но не знам какво значат. Какво е Гюйо, какво е омбрела и т.н.
Ако трябва, пусни отделна тема за рязането и там изясни отделните формировки и резитби, с линкове и снимки ако може.
Благоря предваритено.



Тема Колеги,и при вас ли растат така бързонови [re: Kиpo]  
Автор dido1966 (непознат)
Публикувано14.05.09 22:18



Само за 7-8 дни лозичките ми доста дръпнаха,а оня ден им сложих по 50гр амониева,дано не съм объркал сроковете

.Даже на една забелязвам нещо като гроздче...,възможно ли е на втората година?Днес ги пръснах профилактично с купроцин супер и систан.Вижте колко са изкарали от Гергьовден насам.




Тема Re: Колеги,и при вас ли растат така бързонови [re: dido1966]  
Автор engel2 ()
Публикувано14.05.09 23:17



И при мен са полудяли, времето е добро - валя достатъчно и пролетта е най топлата от 114 години.
Моя проблем е друг. Донесоха ми от БГ /2006/ окоренена и ашладисана лозичка. Ашладисаното умря а отдолу ръсте една много силна лоза, но не знам каква е

Тази година ще цъфти - пълна е.
Аз почнах с кършене над третия "грозд" и с култученото.



Тема онлайн не знам къде иманови [re: spasss]  
Автор KиpoАдминистратор ( )
Публикувано15.05.09 08:27



пълна информация за това, но със сигурност може да намериш подходяща литература по тази тематика. Има и стари, от байтошово време, и нови, по-тънки книжлета, тъст ми си беше купил, хвърлих едно око, стават.
Всъщност, след като орежеш стотина декара

(не наведнъж!) знанието иде само, както с карането на велосипед. Само първоначалните принципи, изброявам по памет: Правилно натоварване за съответната лоза и сорт(сещаш се, че това няма как да определиш от първия път, но корелацията бързо ти става ясна за няколко опита(години), избор на подходяща формировка, подмладяване(скъсяване на рамена при всяка възможност) и едностранно нанасяне на рани по старите части. След изчитане на един учебник, вече само ти и опитът ти сте си достатъчни учители. Е, без няколко "подмладени" лози няма да минеш



Тема тая дето расте отдолунови [re: engel2]  
Автор KиpoАдминистратор ( )
Публикувано15.05.09 08:28



е подложка, не разчитай на качествено грозде. Присаждай или изкоренявай.



Тема п.с.:нови [re: Kиpo]  
Автор KиpoАдминистратор ( )
Публикувано15.05.09 08:29



Със СИГУРНОСТ са ти продали калпава лоза.





Тема възможно е, разбира се, ще винови [re: dido1966]  
Автор KиpoАдминистратор ( )
Публикувано15.05.09 08:32



пусна снимка на моята двугодишна Велика

ако не забравя.
При мен нещата са вече доста напред, оформят се реси и вероятно между 25-28 ще започне цъфтеж. Леторастите гонят метър в двора и 60-80 см на полето.
Никакви срокове не си обърка, тори смело до юни, след това не е добре селитрата заради късния зелен растеж и недозряване на леторастите(според литературата), преди това няма проблем.

Редактирано от Kиpo на 15.05.09 13:09.



Тема Re: п.с.:нови [re: Kиpo]  
Автор engel2 ()
Публикувано15.05.09 11:52



не, не Кире, не са ми продали калпава лоза. Сестра ми донеси от пловдивския институт няколко неща. Всичките пръчки /Елица, Белащица, Блян, и пр./ трътнаха и се разболяха /през лятото/ и на другата пролет ги нямаше вече, само тази окоренената остана.
Аз купувам тука само от реномирани и сериозни фирми - със 100% Гаранция. Тук обиновено не се лъжи- професионална гордост.

Сега ако знаех как се ашладиства, бих се опитал - имам добри сортове, но е още сигурно рано за тази работа. Мерси за съвета.






Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.