Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 03:42 18.04.24 
Хоби, Развлечения
   >> Лозарство и овощарство
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема реколта '08, равносметка.нови  
Автор KиpoАдминистратор (homo pro se)
Публикувано10.09.08 01:04



Памида ми отпреди седмица стана(става) божествен.
Алкохолът му с нужните корекции е около 12, без опълнително подзахаряване, което е учудващо добре.
Гъмзата от по-добрия баир смелих вчера, вече ферментира буйно, клокочи зверски и дори отточих 300 литра самоток, защшото се оказа, че съм подценил количеството и след ден-два в пика на ферментацията може да стигне ръба- става мизерия, неизтребима с години))
Викам си "Розе"
Какво розе, пичове- тая е червена като кръв на жизнен демон, огън и жупел- след само 24 часа ферментация!
Както и да е, след 4-5 обливания на шапката смятам да я тегля, няма смисъл да се чака след 6-я ден, това е някакъв просто богохулствен елексир!!
Ако ония от ЦЕРН утре направят черна дупка и дойде Краят, само за туй ще ме е яд- че няма да опитам тая реколта!


Обаче се получава малко неприятно: тук захарността бе към 22-22.5 а другата, на Арапския баир, която по принцип изостава с градус-два, има само още 6 дни(до петък) да компенсира. Щото в неделя почват дъждове, чиито край не се види до 23-24-ти, а след седмица дъжд за Гъмзата вече няма кой знае какво значение какво следва- Сивото гниене взема инициативата.
Стискайте ми палци да прибера всичко останало в петък, а ако останат няколко декара- все ще стане перфектна ракия.

Редактирано от Kиpo на 25.09.08 10:26.



Тема Споконови [re: Kиpo]  
Автор Michael Scott (WGB)
Публикувано10.09.08 08:41



Първите сблъсъци на ускорени частици , се очакват след месец :)



Тема Re: Гледам и не вярвам на ушите синови [re: Kиpo]  
Автор Last Roman (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано10.09.08 09:40



пий, че нема време. Експериментът от ЦЕРН стартира в 10.00.





Тема Хиро, ако не успееш ...нови [re: Kиpo]  
Автор Гeo, rpaф (стара пушка )
Публикувано11.09.08 22:25



... да се справиш сам с розето, викай - нали затова са другарчетата, в нужда се познават !

Смятай, че до експеримента е опаткано ...

... Enjoy !!!

Тема И таканови [re: Kиpo]  
Автор KиpoАдминистратор (homo pro se)
Публикувано25.09.08 10:36



Приключих с над 80 на сто от гроздобера още преди 15 септември, предвид ясно очерталите се още към 7-8 този месец перспективи за тотално осиране на времето(което наблюдавате в момента)


Резултатът: Бачовска Гъмза със захарност около 22 на сто и арапска(седмица по-късно) около 21. Много добри до отлични показатели. Киселинността бе също много добра, вече без да е агресивно натрапчива"на зелено".
Потенциалът на направеното от мен вино за отлежаване го има, другото е въпрос на преценка.
Бурната ферментация мина отлично, въпреки опасенията ми от твърде високата в началото температура- над 30 градуса. С няколко претакания по хладно успях да я удържА ОКОЛО И ПОД 27-28 ГРАДУСА.
Виното доферментира тихо и вече дори започ1нах да го пия. превръща се в един богохулствен елексир, който предефинира границите на съвършенството!

Готиното памидче преминава на по-заден план до следващото лято, за жалост нямам подходящо буренце с тоя размер(малък) за да отлежава там.
На 20 септ. сложих и към половин тон Букет( Мавруд по Пино Ноар) за ферментиране, но по принцип това вино, особено тая година(23 захарност, при това след дъждовете на 15-16) узрява твърде бавно и практически разкрива удивителния си блясък и плуътност едва напролет. Преди това има агресивни танини, които пречат на хубавото усещане, драпайки по езика и небцето. Но лилавият му цвят, наследен от Пино Ноар и мощно, плътно тяло на Мавруда е просто...убийство за всякаква винена сивота и конфекциозност!
Ще го почакаме, макар, че мои клиенти започват да придрапват за него още по Димитровден.



Тема Re: И таканови [re: Kиpo]  
Автор Last Roman (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано25.09.08 11:13





Queen's only


Тема Re: И таканови [re: Kиpo]  
Автор hadjiyata (дядо)
Публикувано25.09.08 12:15



Поздравявам те за богатата реколта и качеството на налятата течност . Със здраве и за удоволствие да я пиеш .
За жалост и тази година не мога да се похваля с подобни постижения . Лятото валя градушка и повечето от зърната изсъхнаха , а няколко дни преди гроздобера валяха дъждове . Захарността на памида и димята беше 18% , на зайбера 20% , на контела 16%, а общото количество на гроздето - наполовина от нормалното . Ширата е супер . Е , и по-малко вино сме наливали и пак е оставало .



Тема не е чак толкова богата [re: hadjiyata]  
Автор KиpoАдминистратор (homo pro se)
Публикувано25.09.08 12:52



-за тия площи, които имам, дори с поправка за все пак старите лозя, трябва да е минимум тройно или четворно. Това и ще гоня следващи години.
Тоя Зайбер не е ли някаквъв хибрид...? С дребни зърна, тънка ципа и МНОГО тъмно зърно?
Захарността на двата посочени първи сортове ми се вижда поносима, при техните дадености. Аз съм правил наистина задоволително вино и от катастрофална Гъмза с 15 захарност, май споменавах...
А за валежите- аз затова избързах с гроздобера.
И съм решил да почна с резитбата от Октомври, искам да орежа лично максимално количество площи. Каквото видя, че не смогвам, ще дам на майстори напролет.



Тема Re: не е чак толкова богатанови [re: Kиpo]  
Автор Asen38 (непознат )
Публикувано25.09.08 18:14



Кире, токущо се връщам от градината и днес пообрах от новата "асмичка" - неиното грозде е по готоово от това на голямата асма.
Да знаеш цели 2 ЩАИГИ набрах. Може би ще му трябва още 1 седмица, но човек е любопитен.


Ти не можеш да се мериш с мен по реколта!

Как изглежда октомврииската резидба? Кое е най важното?
Май ще трябва да те поканя на гости.



Тема Re: не е чак толкова богатанови [re: Kиpo]  
Автор hadjiyata (дядо)
Публикувано25.09.08 21:58



Зайбера е стар винен директен сорт , но да ти кажа честно - той си е жива дивачка . Има сравнително малки чепки , сравнително дребни зърна , дебела ципа . Дава ароматно , черно , гъсто и тежко вино . На моето лозе заема около 10% от количеството на лозите .
И аз не пускам чужд човек да ми реже лозето , но не ми се рискува с есенна резитба .




Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.