Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 21:12 27.04.24 
Хоби, Развлечения
   >> Лозарство и овощарство
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема Относно торенето на лозята.нови  
Автор KиpoАдминистратор (homo pro se)
Публикувано25.09.08 10:11



Напролет, разполагайки с едва 6 дка полодаващи лозя на по-хубавия баир, Бачово, ги наторих, подозирам малко късно и не много ефективно, с по 25-30 кг комбинирана тор на декар.
Резултатът бе налице. Въпреки,ч е става дума за плододаващо втора година лозе, след измръзванията през 4/5 и 5/6 година(вторите нямаше да ги има, ако предното лято в края на май, една опустошителна градушка не бе напълно обезлистила и наранила пръчките на това лозе-конкретно и само него!) то роди близо 300 кг от дка, докато по-голямата част от лозята ми, на Арап-ския баир се отчетоха с направо плачевен, отчасти заради сушата, добив.
Имах възможността да сравня и торено лозе(АРАП) в съседен на моя парцел в същия масив, собственост на една млада новоселска кооперация( "Видинска Гъмза")- няколко момчета, които наистина се опитват да правят нещо, подобно намен, но в по-големи мащаби) с мое такова. Гроздето, при сравнимо качество, при тях бе поне два пъти повече от моето.
Оттук планът ми за действие се избистри в посока едно хубаво основно торене есента или рано напролет, с по 30-50 кг комбинирана тор, дървесна пепел(калий) доколкото я има и напролет- с амониева селитра.
Ще докладвам тук резултатите и по тая линия.
По принцип е хубаво да се тори и с оборска тор, но там трябва задължително да се внесе наесен, а и вече никой не разполага с такива количества, още повече, че и бачовските ми лозя са доста повече вече като площ. Подготвям две торници, където напластявам старите джибри и растителни отпадъци за такава тор, но в най-добрия случай те ще угният и станат годни за торене догодина.
Вариант е намиране на птича тор от някой птицекомбинат или овча такава.



Тема Re: Относно торенето на лозята.нови [re: Kиpo]  
Автор hadjiyata (дядо)
Публикувано25.09.08 12:24



Ако приемаш няколко съвета :
Джибрите са силнокиселинни и най-много да ти развалят почвата . Птичата тор влияе по-скоро в/у листната маса , затова се слага напролет . Оборския тор подхранва корените и се слага наесен . Избягвай да комбинираш оборска и птича тор (влизат в реакция и от цялата хамалогия ти остава елемента "калий") .



Тема приемам в частта [re: hadjiyata]  
Автор KиpoАдминистратор (homo pro se)
Публикувано25.09.08 12:45



за не комбинирането на двата вида оборска. Не го знаех.
Не приемам за джибрите, разсъждавайки чисто умозрително: дори да допусна, че имат някаква излишна кисленинност, тя би била летлива, оцетна киселина би излетяла още при гниенето, камо ли на полето. А и просто връщам на лозата част от това, което съм и отнел, НАИСТИНА не виждам логика- не съм добавял никакви външни агенти в тая тор. Пък и едва ли ще има за повече от 2-3 декара.При всички положения ще призная честно, дори резултатът да е лош.


А и ще си проличи при растенията. В тоя случай ще наблегна на дървесната пепел.
Колкото до птичата тор, наистина съм се амбицирал да намеря поне за няколко декара. При тоя просто потресаващ ефект, който наблюдавах на практика от торенето тази година, съм твърдо решен да се отблагодаря на лозичките за последните две реколти.
И последно- за листната маса- значи набляга на нитрати и фосфор? Какво лошо има? Но ОК, ще с есъобразя. При мен леката песъчлива почва наистина предполага и съвсем спокойно пролетно торене с органика.
Встрани от темата, тя ме спасява и от досадната есенна оран на лозята, която при мен е безсмислена, особено на фона на честите плитки обработки лете, но познавам един македонец долу в Петрово, човекът чинно си оре лозята всяка есен ан 25 см



Тема Re: приемам в часттанови [re: Kиpo]  
Автор hadjiyata (дядо)
Публикувано25.09.08 22:08



Оборските торове можеш да ги комбинираш независимо дали са говежди , овчи или заешки . Те съдържат едни и същи елементи . Не комбинирай оборска и птича .
Но в края на краищата ти сам решаваш кога и как да си подхранваш лозите .



Тема Re: Относно торенето на лозята.нови [re: Kиpo]  
Автор Quellor (SupremeOpressor)
Публикувано25.09.08 23:44



Киселинността на компоста може да се премахне със сипване на малко вар между джибрите, ако има нужда. Това за сложния и оборския тор е добра идея, особено ако е наесен или много ранна пролет, ама в частта за амониевата селитра напролет - хм, на твоя пясъчник може и да е от полза, ама аз на чернозем не бих рискувал. Вярно, че се повишава растежа, но се повишава и риска от изресяване, гъбни болести и недобро узряване на пръчките, което при последваща студена зима може да докара много бели. Но все пак си зависи и каква ти е почвата.
Успех !



Тема не е точно пясъчникнови [re: Quellor]  
Автор KиpoАдминистратор (homo pro se)
Публикувано26.09.08 10:24



наистина трябва да занеса проба в почвена лаборатория, за да знам каква ТОЧНО ми се явява почвата. Знам само,ч е пясъчната фракция е достатъчно голяма, за да няма поражения от филоксера. Има стари лозя на чаша около село на по стотина години. На собствен корен, разбира се.
На южния баир (Арап) има и видимо по-високо количество глина, но пак пясъкът преобладава.
Относно амониевата селитра, македонецът от Петрово всяка година тореше през МАЙ лозята си само с Амониева селитра и бе доволен от ефекта. Вярно, при него има някакви тлъсти горски почви и чернозем


Иначе на теория знам, че това, което казваш, е така.

Да споделя тук и една друга своя идея, нямаща нищо общо с учебниците.
Смятам да си свалям от Петрохан по чувал-два торф лятно време, да го омесвам със сложна или калиева тор и да торя в дупки на 30-40 см дълбочина , непосредствено над стъпалните корени.
МНОГО ми е любопитно какво ще се получи! Макар и с отложен ефект.



Тема Re: не е точно пясъчникнови [re: Kиpo]  
Автор Quellor (SupremeOpressor)
Публикувано26.09.08 17:00



Е как го няма в учебниците това за торфа, Чичко Мозер горещо го препоръчва, много добре действало на почвата и т.н. предимства. Жалко, че си нямам торфено блато, иначе и аз бих сложил. Не си спомням как точно го е слагал, ама мога да проверя какво точно пишеше. Щом можеш да намериш торф - няма какво да се чудиш - ще има полза.


P.S. Това за пясъчника го казах съвсем ориентировъчно, само като означение че има доста пясък.



Тема Re: не е точно пясъчникнови [re: Quellor]  
Автор Quellor (SupremeOpressor)
Публикувано29.09.08 00:59



Ето 1-2 рецепти по Мозер, обаче са писани за австрийски почви, преди 40-тина години или повече (торовете сега са други) и най-вероятно ще трябва пак да импровизираш

. Но само за сравнение :
1. За почви с ниско съдържание на калций
350кг сух торф, навлажнен с течен оборски тор
50кг суперфосфат или томасово брашно (каквото и да значи това, аз поне не знам)
50кг калиев тор (50% чисто вещество)
Тази смес са разхвръля в лозето и се покрива с пръст. Отделно се внася 150кг вар. Ако лозето е със слаб растеж отделно се прибавя и 35кг калциево-амониева селитра или амониев сулфат.
2.В богати на калций почви
350кг ситно надробен торф или слама, навлажнен с течен оборски тор
50кг томасово брашно (не суперфосфат, би освободил много вар)
70кг калиева сол (50% чисто вещество), още по-добре калиев сулфат или калиево-магнезиев сурфат, а ако растежа е слаб се разпръсква отделно.
35кг калциево-амониева селитра
...
Успех !



Тема Re: Относно торенето на лозята.нови [re: Kиpo]  
Автор Quellor (SupremeOpressor)
Публикувано02.12.08 11:48



Да попитам, някой тук правил ли е "зелено торене". На теория ми е ясно какво представлява, ама дали има някой практически опит ? В литературата има 2 вида - едното е ранно пролетно, другото е есенно, ама има ли ефект и някакви проблеми ?



Тема Re: Относно торенето на лозята.нови [re: Quellor]  
Автор KиpoАдминистратор (homo pro se)
Публикувано02.12.08 12:15



Смятам да направя ранно пролетно с грах или някое друго бобово(трябва да намеря специалист за целта, з а инфо) на поне няколко декара на поне 2 от лозята.
Не мога да ти дам повече информация от тая, която ти вероятно също притежаваш от учебниците.
Грах, фий или соя- ще търся баланс между ефективност и цена.




Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.