Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 21:29 16.04.24 
Хоби, Развлечения
   >> Лозарство и овощарство
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема реколта '08, равносметка.  
Автор KиpoАдминистратор (homo pro se)
Публикувано10.09.08 01:04



Памида ми отпреди седмица стана(става) божествен.
Алкохолът му с нужните корекции е около 12, без опълнително подзахаряване, което е учудващо добре.
Гъмзата от по-добрия баир смелих вчера, вече ферментира буйно, клокочи зверски и дори отточих 300 литра самоток, защшото се оказа, че съм подценил количеството и след ден-два в пика на ферментацията може да стигне ръба- става мизерия, неизтребима с години))
Викам си "Розе"
Какво розе, пичове- тая е червена като кръв на жизнен демон, огън и жупел- след само 24 часа ферментация!
Както и да е, след 4-5 обливания на шапката смятам да я тегля, няма смисъл да се чака след 6-я ден, това е някакъв просто богохулствен елексир!!
Ако ония от ЦЕРН утре направят черна дупка и дойде Краят, само за туй ще ме е яд- че няма да опитам тая реколта!


Обаче се получава малко неприятно: тук захарността бе към 22-22.5 а другата, на Арапския баир, която по принцип изостава с градус-два, има само още 6 дни(до петък) да компенсира. Щото в неделя почват дъждове, чиито край не се види до 23-24-ти, а след седмица дъжд за Гъмзата вече няма кой знае какво значение какво следва- Сивото гниене взема инициативата.
Стискайте ми палци да прибера всичко останало в петък, а ако останат няколко декара- все ще стане перфектна ракия.

Редактирано от Kиpo на 25.09.08 10:26.



Тема Споконови [re: Kиpo]  
Автор Michael Scott (WGB)
Публикувано10.09.08 08:41



Първите сблъсъци на ускорени частици , се очакват след месец :)



Тема Re: Гледам и не вярвам на ушите синови [re: Kиpo]  
Автор Last Roman (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано10.09.08 09:40



пий, че нема време. Експериментът от ЦЕРН стартира в 10.00.





Тема Хиро, ако не успееш ...нови [re: Kиpo]  
Автор Гeo, rpaф (стара пушка )
Публикувано11.09.08 22:25



... да се справиш сам с розето, викай - нали затова са другарчетата, в нужда се познават !

Смятай, че до експеримента е опаткано ...

... Enjoy !!!

Тема И таканови [re: Kиpo]  
Автор KиpoАдминистратор (homo pro se)
Публикувано25.09.08 10:36



Приключих с над 80 на сто от гроздобера още преди 15 септември, предвид ясно очерталите се още към 7-8 този месец перспективи за тотално осиране на времето(което наблюдавате в момента)


Резултатът: Бачовска Гъмза със захарност около 22 на сто и арапска(седмица по-късно) около 21. Много добри до отлични показатели. Киселинността бе също много добра, вече без да е агресивно натрапчива"на зелено".
Потенциалът на направеното от мен вино за отлежаване го има, другото е въпрос на преценка.
Бурната ферментация мина отлично, въпреки опасенията ми от твърде високата в началото температура- над 30 градуса. С няколко претакания по хладно успях да я удържА ОКОЛО И ПОД 27-28 ГРАДУСА.
Виното доферментира тихо и вече дори започ1нах да го пия. превръща се в един богохулствен елексир, който предефинира границите на съвършенството!

Готиното памидче преминава на по-заден план до следващото лято, за жалост нямам подходящо буренце с тоя размер(малък) за да отлежава там.
На 20 септ. сложих и към половин тон Букет( Мавруд по Пино Ноар) за ферментиране, но по принцип това вино, особено тая година(23 захарност, при това след дъждовете на 15-16) узрява твърде бавно и практически разкрива удивителния си блясък и плуътност едва напролет. Преди това има агресивни танини, които пречат на хубавото усещане, драпайки по езика и небцето. Но лилавият му цвят, наследен от Пино Ноар и мощно, плътно тяло на Мавруда е просто...убийство за всякаква винена сивота и конфекциозност!
Ще го почакаме, макар, че мои клиенти започват да придрапват за него още по Димитровден.



Тема Re: И таканови [re: Kиpo]  
Автор Last Roman (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано25.09.08 11:13





Queen's only


Тема Re: И таканови [re: Kиpo]  
Автор hadjiyata (дядо)
Публикувано25.09.08 12:15



Поздравявам те за богатата реколта и качеството на налятата течност . Със здраве и за удоволствие да я пиеш .
За жалост и тази година не мога да се похваля с подобни постижения . Лятото валя градушка и повечето от зърната изсъхнаха , а няколко дни преди гроздобера валяха дъждове . Захарността на памида и димята беше 18% , на зайбера 20% , на контела 16%, а общото количество на гроздето - наполовина от нормалното . Ширата е супер . Е , и по-малко вино сме наливали и пак е оставало .



Тема не е чак толкова богатанови [re: hadjiyata]  
Автор KиpoАдминистратор (homo pro se)
Публикувано25.09.08 12:52



-за тия площи, които имам, дори с поправка за все пак старите лозя, трябва да е минимум тройно или четворно. Това и ще гоня следващи години.
Тоя Зайбер не е ли някаквъв хибрид...? С дребни зърна, тънка ципа и МНОГО тъмно зърно?
Захарността на двата посочени първи сортове ми се вижда поносима, при техните дадености. Аз съм правил наистина задоволително вино и от катастрофална Гъмза с 15 захарност, май споменавах...
А за валежите- аз затова избързах с гроздобера.
И съм решил да почна с резитбата от Октомври, искам да орежа лично максимално количество площи. Каквото видя, че не смогвам, ще дам на майстори напролет.



Тема Re: не е чак толкова богатанови [re: Kиpo]  
Автор Asen38 (непознат )
Публикувано25.09.08 18:14



Кире, токущо се връщам от градината и днес пообрах от новата "асмичка" - неиното грозде е по готоово от това на голямата асма.
Да знаеш цели 2 ЩАИГИ набрах. Може би ще му трябва още 1 седмица, но човек е любопитен.


Ти не можеш да се мериш с мен по реколта!

Как изглежда октомврииската резидба? Кое е най важното?
Май ще трябва да те поканя на гости.



Тема Re: не е чак толкова богатанови [re: Kиpo]  
Автор hadjiyata (дядо)
Публикувано25.09.08 21:58



Зайбера е стар винен директен сорт , но да ти кажа честно - той си е жива дивачка . Има сравнително малки чепки , сравнително дребни зърна , дебела ципа . Дава ароматно , черно , гъсто и тежко вино . На моето лозе заема около 10% от количеството на лозите .
И аз не пускам чужд човек да ми реже лозето , но не ми се рискува с есенна резитба .



Тема абе имам едно наум за предстоящата зиманови [re: hadjiyata]  
Автор KиpoАдминистратор (homo pro se)
Публикувано26.09.08 10:29



а технически е невъзможно да орежа сам 40 и кусур декара. Напролет се справих едва с десетина, едното бе горяло и на практика резитбата му се състоеше в съкращаване на пръчките до малко след телта и премахване на излишните, другото го купих орязано. Не знам. Ще диверсифицирам риска. Ще реща половината. В края на краищата това, относно намаляването на студоустойчивостта, освен като невъзможност за по-дълга резитба след частично измръзване, не е толкова меродавно.



Тема есеннанови [re: Asen38]  
Автор KиpoАдминистратор (homo pro se)
Публикувано26.09.08 10:30



най-важното, доколкото си спомням от теорията е, отрезът да минава през горната диафрагма над последната плодна пъпка, не 1-2 см над нея. Ама ти режи смело, къде под минус десет насред океана??





Тема Re: абе имам едно наум за предстоящата зиманови [re: Kиpo]  
Автор hadjiyata (дядо)
Публикувано26.09.08 11:02



Моето лозе е 1,2 декара , тъста ми има 0,3 , от време на време помагам на приятели . При резитба на свое лозе мога да обърна "внимание" на всяка лоза като й приложа необходимата формировка , натоварване и подмладяване с перспектива 2-3 години напред .
При 40 и кусур декара нещата стоят по съвсем друг начин . Наемния "резач" не се вълнува от тези перспестиви и си кълца както му скимне .
Ако искаш при есенната резитба го "натовари" малко повече , а ще корегираш при резитба "на зелено" .



Тема точно така ще сторянови [re: hadjiyata]  
Автор KиpoАдминистратор (homo pro se)
Публикувано26.09.08 11:27



особено барабар с обилното торене, което ще приложа в част поне от насажденията.
Точно там е проблема, че ако "тичам" из лозите, ще го подстрижа за седмица. Номерът е, особено младото, горялото миналата година, да формирам "индивидуално" като теб всяка лоза. Още повече, че там има голяма перспектива, тия 7 декара са наистина на добро място, замръзванията зиме са по-малковероятни, мисля да го направя 'за картичка", а ако имам възможност до 2 години да си направя "опорна точка" там: без липсващи лози, по възможност с напояване и мрежа за градушка, за да си имам ГАРАНТИРАН минимум от 5-10 тона грозде






Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.