Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 23:44 26.04.24 
Хоби, Развлечения
   >> Лозарство и овощарство
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема болест по лозата  
Автор ивoH (непознат )
Публикувано07.08.08 00:01



Привет, имам нужда от помощ. От 2-3 години лозите които имам в двора се разболяват(не знам от какво). В периода в който започнат да зреят гроздовете 2/3 от зърната почерняват и се развалят. Каква е тази болест и как да предпазя лозите от нея. До колкото знам сорта е Перл дьо Ксаба (Перла). Благодаря предварително.



Тема малко информация си далнови [re: ивoH]  
Автор KиpoАдминистратор (homo pro se)
Публикувано07.08.08 08:49



Ако са асми, по-вероятно става дума за сиво или черно гниене. Възможно е и късно проявление на Оидиума.
Пръскай, просто! Перлата е най-ранозрейния сорт, но уви, един от най-капризните.
Иди в селскостопанска аптека и поискай да ти направят коктейл за мана, оидиум и сиво гниене. По-точно коктейлът ти ще си го направиш, те само ще те насочат към препаратите. Може да сложиш и комбиниран инсекто-акарицид. Тая година е изтървана работа, тя Перлата би трябвало да е презряла, ако си в низината.
Ако си нависоко, вероятно зрее в момента-пак е късно.

Започни от напъпването напролет, може да пръскаш и отсега, след като ги обереш.

Комбинация Акробат+байфидан+инсекто-акарицид+РОНИЛАН(последният-задължително- за сивото гниене!) е едхна примерна...
Друга:
Шавип+ Ронилан. Първият е много ефикасен с контактно и контактно-системно действие срещу мана и оидиум, за сивото гниене не знам. Както и да е, на място ще те насочат.

Моля, не ходете там!! Има бълхи!! Персоналът е любезен, но какво от това!!


Тема Re: малко информация си далнови [re: Kиpo]  
Автор ивoH (непознат )
Публикувано07.08.08 10:40



Благодаря за отговора. Да става въпрос за асми. Искам да попитам ако след беритбата се третират лозите, колко пъти трябва да се пръскат. Също и на следващата година при напъпването, чувал съм че след всеки дъжд трябва да се пръскат.



Тема След беритбата е достатъчно веднъжнови [re: ивoH]  
Автор Дekcтъp (добър психопат)
Публикувано07.08.08 11:56



-по принцип асмите се нападат по-малко от мана, повече от оидиум. Същият, по времето непосредствено след цъфтежа, поразява съвсем младите зрънца, които калцират раничките, но при наедряване зърната се пукат и в резултат се получава това, което наблюдаваш- отворена врата за сивото гниене.
Ако пръскаш със сяра и син камък-да, след всеки дъжд. Затова ползвай системни препарати и имаш около 2 седмици сигурност, независимо от валежите. Изключение е само периодът в края на май-началото на юни, при взривообразното нарастване на листната маса, тогава препаратът вътре в растението намалява по-бързо концентрацията си(относително зелената биомаса) и трябва да пръскаш по-често, за да не допуснеш зараза.
Есенното пръскане в твоя случай е за да убиеш голяма част от спорите на оидиума(uncinula necator) и да им попречиш за догодина-поне неосигурявайки им "летящ старт"
виж тук:

, имената на препаратите, заеби сроковете, те се определят на място!

Редактирано от Дekcтъp на 07.08.08 11:57.



Тема Re: Вярно е,само пръскане те оправянови [re: ивoH]  
Автор mak8526 (непознат)
Публикувано07.08.08 12:53



Напролет,щом развие достатъчно листна маса и почваш да пръскаш.Аз лично пръскам през 12-14 дни/както се случи/.Колегата преди мен без да иска е объркал един от препаратите-не шавип,а шавит.Аз също го ползвам от няколко години и мога да ти кажа,че все още не са го развалили.Може да пробваш и следната комбинация:шавит+систан+топсин.Горе долу обхваща повечето болести:мана,брашнеста мана,сиво гнине и др.Ползвам съм я,ефикасна е и затова ти я препоръчвам.Дори ако искаш и имаш възможност,наесен напръскай обилно с бордолезов разтвор един два пъти,ще окаже добро влияние за догодина.



Тема daнови [re: mak8526]  
Автор KиpoАдминистратор (homo pro se)
Публикувано07.08.08 13:33



и максимум две последователни пръскания с един и същ препарат, за да не се развие резистентен щам. Засега само Акробат е без грешка в това отношение, той удря "на две места" биохимията на плазмопара витикола.

Моля, не ходете там!! Има бълхи!! Персоналът е любезен, но какво от това!!


Тема Re: Акробатнови [re: Kиpo]  
Автор mak8526 (непознат)
Публикувано07.08.08 22:37



в интерес на истината не съм ползвал.Свикнал съм повече с Ридомил голд,мисля/по памет/,че са с почти едни и същи съставки.Колко струва Акробата в разфасовка примерно за 100литра?Ридомила е 12-13лв. на дребно.



Тема ne znam, не съм купувал отдавна в такива разфасовкнови [re: mak8526]  
Автор KиpoАдминистратор (homo pro se)
Публикувано08.08.08 08:34



когато купя 5 кг, единият килограм излиза към 26-27 лв.


Но нещо ми се мотае из главата, че като цени са съпоставими с Ридомила при малките разфасовки.
Колкото до свикването- ти хубаво си свикнал, ама да не свикнат и гъбичките
Хубаво е да се редуват.
Защото тая година бе доста маноносна. В Италия, да речем, между 5 и 15 на сто от реколтата ще бъде компрометиратана заради маната. Което, обаче , не им пречи да очакват добро качество.
Все пак ВСИЧКО оттук насетне зависи от август.
Лозите СА влагозапасени, трябва им само слънце. До 16-17 прогнозата е отлична, ако и тогавашното захлаждане мине като това утре- едва едва и със слаби валежи, предстои добра финална права след 20, когато при слънчево и горещо време гроздето качва по един процент захар за период от 3, а понякога и от 2 дни!
Смятам, че към 20-ти август, умозрително оценено, гъмзата ми ще доближи десетте на сто. Що се отнася до ранозрейните-още преди седмица Мускат Отонел имаше ("на език") към 13-14%))
Всичко зависи от Св. Илия- да се надяваме, че тая година Дионисий не се е карал с него!

Моля, не ходете там!! Има бълхи!! Персоналът е любезен, но какво от това!!

Тема Re: След беритбата е достатъчно веднъжнови [re: Дekcтъp]  
Автор ивoH (непознат )
Публикувано08.08.08 16:51



При третирането на лозите със системните препарати колко време след последното пръскане може да се консумира гроздето.



Тема Re:Не се травмирай,нови [re: Kиpo]  
Автор mak8526 (непознат)
Публикувано08.08.08 20:56



няма да станат гъбички,

.Сменям ги доста често,просто питах,понеже не съм ползвал СПЕЦИАЛНО акробат.При теб може да е била маноносна,но при мен нямаше такова нещо.Като изключа на определени листа на едни от асмите,че имаше гроздов молец,и на съвсем малко места краста-други болести досега нямам.А и мана оттук нататък е много малко вероятна/поне при мен/.Виж,ако станат упорити валежи,може да имаме проблем с гниенето,но почти не вярвам.Вчера обикалях сливите,за уикенда съм оставил обхождане на лозята и посещения по селата за асмите.Годината тръгна,върви и съм убеден,че и ще свърши добре/да не чуе дявола/.По нашия край казваме,че докато не влезе в каците,за грозде може само да се надяваш,но не и да се хвалиш.Та дано,дано и пак....дано.




Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.