Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 03:05 20.04.24 
Хоби, Развлечения
   >> Лозарство и овощарство
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема Видин: Започва прошарването. Август ще определинови  
Автор KиpoАдминистратор (homo pro se)
Публикувано29.07.08 09:26



каква ще бъде реколтата тази година. Към 20-22 юли, при мен във Видинско вече имах единични напълно узрели гроздове от сорта Кардинал, за пръв път се наядох сериозно с грозде за тази година.
Едноседмичното по-хладно и влажно време създава потенциална опасност за връщане на маната и оидиума при недобре третираните лозя, макар, че пряка опасност от сиво гниене при податливите сортове засега няма- тъй като прошарването още не е започнало. Това ще стане до седмица, началото на тая фенофаза при памида и гъмзата. Затова, хубавото време, което се очертава до седми август е страхотна новина, на фона на добрата влагозапасеност след последните дъждове, но много по-важно е какво ще бъде времето през втората половина на месеца- това ще определи качеството на реколтата в голяма степен, при очаквания по-хладен и влажен от обичайното септември и при добро напредване на натрупването на захари, един гроздобер до 15 септември.
В тая тема ще следя връзката между времето и съответната кондиция на гроздето, поне що се отнася до моя лозарски район, един от култовите, впрочем



Редактирано от Kиpo на 29.07.08 10:57.



Тема Re: Видин: Започва прошарването. Август ще определинови [re: Kиpo]  
Автор mak8526 (непознат)
Публикувано01.08.08 22:04



Аз пък се радвам,че по нашия край паднаха сериозни дъждове в края на юли.Както изглежда,и през август ще има,така,че това е чудесно за следващата година,нали сега се залагат плодните пъпки занапред.Колкото до лозята,засега всичко е много добре.Е и по -добре би могло да бъде,но общо взето и откъм лозя,и откъм овощните засаждения резултата е ако не отличен,поне в рамките на много добър.Много рано ви зрее Кардиналето бе ,дявол го взел,при мен никога не може да стане тъй рано.Ама хайде,нека,дано и нас се върне.Аз пък да се похваля,че имам страшна реколта от сини сливи/от старата градина,бях малко я позанемарил за сметка на новата,но пък тя/вероятно за последно/ме изненада приятно.Така,че август ще е напрегнат месец,но да се надяваме и плодоносен/и приходоносен/.



Тема azнови [re: mak8526]  
Автор KиpoАдминистратор (homo pro se)
Публикувано01.08.08 22:58



мечтая за една сливова градинка- неголяма, не ща да се занимавам "промишлено" с това и да пилея ресурс, най-малко времеви дори. Но едно 20-ина сливи за 200-300 кила ракия непременно ще туря, да съм жив и здрав тая година наесен и следващата. По-важно е да си оправя насажденията, които не са малко, но качеството е далеч от оптималното.
Утре съм на лозята , предполагам няма проблем, но вероятно ще се наложи да се дискова другата седмица, не може да няма трева след тия дъждове. Да, ще е над 30 градуса на село следващите 15 дни, което елиминира почти напълно брашнестата мана като опасност. Жалко, че нямаше и няколко дни с 37 поне(при тая температура и спорите загиват


Да, ако и след 15-и август остане умерено горещ и недъждовен, няма да е зле. На мен повече дъждове НЕ МИ трябват
Мога отсега да планирам гроздобера, при запазване на тия кондиции, за 10-15 септември.
Колкото до Кардинала, обикновено зрее на село към 20-25, а миналата узря към 15 юли. Не говоря за физиологическа зрялост, разбира се, а "консумативна" такава.



Тема Re: azнови [re: Kиpo]  
Автор mak8526 (непознат)
Публикувано03.08.08 01:52



Специално за сливите мога да окажа помощ,както и преди писах,занимавам се с доста овощаро-лозарски неща,но специално сливите са едно от най-силните ми звена.Така,че с удовоствие бих помогнал при нужда.



Тема Имам въпрос [re: Kиpo]  
Автор mak8526 (непознат)
Публикувано03.08.08 02:10



Правя значителни количества вино,но 80 % е мерло.Е,има каберне,гъмза,разни немалки количества от асмите,но те основно отиват за ракия.Питам конкретно:правил ли си вино от сорт Сира/или Шираз/,пих два пъти купешки боклук от този сорт,домакините бяха го купили.Разрових се,в интерес на истината не знаех много за този сорт,оказа се,едва ли не сорта на сортовете.За купешко не беше лошо,дори бих го охарактеризирал по моята скала на "Почти много добър".Какъв климат иска,в интернет пишат глупости-от южен до умерен,не ми стана много ясно.Ако имаш информация,давай,ще бъда благодарен.



Тема засаждай смело, освен, ако не си в някой отнови [re: mak8526]  
Автор KиpoАдминистратор (homo pro se)
Публикувано03.08.08 12:21



"белите " райони на Източна Бг или над 350-400 метра надм. височина.
В плевенско има известно количество насаждения от сорта Рубин, който е кръстоска между въпросния Шираз(Шира, Сира) и друг италиански сорт- Небиоло. Познавам един готин чичка, който притежава значителни насаждения от него, както и Гъмза.
Пил съм вино от няколко различни реколти от тоя сорт- елексир! Разбира се, това не е самата Шира, но, точно както Букетът(Мавруд по Пино Ноар) е повече Мавруд на вкус, така и Рубинът е в гояла степен Шира. Все пак, няма как да преценя, защото и аз съм пил само бутилирана Шира, а имайки едно наум за качеството изобщо на продаваните у нас такива-...
Та : Гъмзата при тоя зрее две седмици след моята и по правило има 2-3 градуса захарност по-малко. Разсъждавайки умозрително, всички райони между моя и неговия, стават за твоята Шира.
Не би трябвало да имаш проблем с узряването, както и със запазването на достатъчно киселинност у гроздето за получаване на годни за стареене вина.
Относно Мерло. Бях гледал преди няколко години такова лозе. Правих сортово вино от него, НО! Тук мерлото узрява прекалено добре. 2000-та година, вероятно най-горещата година тук(много ме дразнят журналята, като почнат като папагали да цитират западноевропейската преса"2003-най-горещата на континента", тя тук не бе нищо особено, за разлика от култовата 2000), мерлото в ония насаждания вдигна 26,5 захарност, при това с доста натоварени лозии не много добро гледане-2 пръскания и 2 плитки обработки.
Та, сравнено с Гъмзата тоя сорт е просто чудесен, няма сиво гниене, по-устойчив и на студ, абе красота. НО! При тая захарност нямаше почти никаква киселинност. Не съм я мерил, на вкус-просто бе прекалено добре узряло, виното стана много добро, но го нямаше оня "дер гайст", за да го нарека "страхотно вино". За разлика от братовчеда си Каберне, който и при такава захарност държи добра киселинност и наистина стават някакви просто богохулствено добри вина от него.
Затова се отказах от идеята да притежавам насаждение от тоя сорт, още повече, че има твърде много от тоя сорт в страната. Да, има и от Каберне, но няма смисъл да правя посредствено вино от един сорт, щом мога да направя най-доброто от друг


Просто прецених, че с климатичните промени тук става твърде горещо, което(говоря за моя микрорайон) вече го изкарва, що се касае до сорта Мерло, от пояса на оптималните условия, за разлика от Каберне, комуто това не пречи и Гъмза, която се "връща" към него, както навремето при ниските приземни формировки, при които е вдигала захарност както Каберне в момента на висока.
По принцип вдигането на гроздето на метър и 20 за Гъмзата означава няколко захарни градуса по-надолу, което се отразява катастрофално на качествата на вината, няма какво да се лъжем.
От '98-а, когато се занимавам с това, Гъмза е имала 3 години със захарност около 20(задоволително), две- с 17-18(зле!) и едва половината с над 21- годна за "красиво " вино.
Отплеснах се пак, значи- сади Шира, ще черпиш след 5 години



Тема черешата умрянови [re: mak8526]  
Автор KиpoАдминистратор (homo pro se)
Публикувано03.08.08 12:27



дали заради двете джанки на 3 метра от нея, или заради Кърт Вонегът(личната ми дворна къртица, чийто врат ще прегриза лично, ако ми падне)-прекопал е тунел точно под главния и корен и две седмици се оказаха фатални, изсъхна!
Но сливите и нектарината са в страхотна кондиция. Както и една кайсия. Аз си харесвам сливовата, обаче, тъй че наесен ще туря още 5-6 където успея да ги сместя в двора.
Чудя се дали да са кюстендилски? Тия около Троян от кой сорт са?
Предполагам, няма да има проблем с тях-просто се развиват успешно, листата им са някакви тъмнозелени, дебели и излъчват здраве:-))



Тема Re: черешата умрянови [re: Kиpo]  
Автор Asen38 (непознат )
Публикувано03.08.08 15:13



Киро, при нас се практикува за прокудата на тези животинки, да се поставя ЧЕСЪН. Не го обичат и бягат!
По твоя приценка дали ще искаш да го засееш в близост на изходите на тунелите им или ще го пускаш в каналите.

А за ракиите, за жалост сливовата не я понасям - вкусна е, но след като съм се почерпил - 10 часа ми напомня най- упорито за себе си. За това от ракиите предпочитам гроздовата и карловската АНАСОНЛИИКА.

От четвъртък ще правя почивка. Изчезвам за 5, 6 а може дори и за 7 седмици.





Тема Re: Засади Стенлей,нови [re: Kиpo]  
Автор mak8526 (непознат)
Публикувано03.08.08 16:53



личното ми мнение,е,че те са най-подходящи за ракия:зреят около 20-25 август,сравнително непретенциозни са към почви и доста устойчиви към минусувите температури.Аз съм от Ловешко,но и при вас стават яки студове,така,че ще станат.Досега слива не ми е измръзнала от студ.В Троян,когато ги купувах,имаха различни сортове,но старчето в института,което ги откопаваше,също не бе на добро мнение за кюстендилските.А и не само за ракия, стават за всичко и са много устойчиви за транспорт.Сегашните кюстендилски нещо не ме кефят,имам 5 на едно село,ама и по-малко дават и доста по-капризни на болести ми се виждат.На другото село преди около 25 години имахме кюстендилски,но от най-старите.И преди около 8-9 години един път реших да ги посетя/след като доста години никой не бе стъпвал,беше колиба с ливади и те засадени безразборно/.Вярваш ли,че някои от тях сигурно са били вече поне на 40 години,че може и повече,а имаха плодове,грях ме бе да ги оставя.Върнах се,взех чували и с една каручка/няма друга възможност/набрах и прекарах около 400кг.Нарочно не им слагах захар,докато ги мачках не можех да си отлепя ръцете от захарност.Като ги сварих,за тебе лъжа,за мене истина-12 на сто висококачествена сливовица без грам захар/51 градуса,след разреждането смятай колко става/.Та затова днешните кюстендилски не ми вдъхват доверие.Стенлейките дават 8-9 на сто,стигал съм до 10 ама много рядко.Та слагай от тях,няма да се разочароваш.





Тема ОК, наесен ще сложа 5-6нови [re: mak8526]  
Автор KиpoАдминистратор (homo pro se)
Публикувано04.08.08 08:56



от тях


Обаче ми назрява селдващия проблем-за резитбата на миналогодишните-идея си нямам.
Значи нектарината изкара някакви вторични леторасти от тазгодишните първоначални- короната и р толкова красива, че няма да я режа, още повече, че като я гледам, догодина ще има и плод по въпросните леторасти от втори ред.
Крушите са с твърде малки такива, за да ги режа- явно при тях ще се прави на третата година, кайсията и тя.
Обаче за сливите -идея нямам. И трите имат по 3 или 4 тазгодишни клонки от 30см до почти метър. Нямам НИКАКВА представа как да ги режа за формиране на короната.




Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.