Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 12:17 01.07.24 
Хоби, Развлечения
   >> Лозарство и овощарство
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Re: Ще стане резитбата,нови [re: Kиpo]  
Автор mak8526 (непознат)
Публикувано04.08.08 23:09



не се страхувай.Както вече писах,и аз свикнах преди няколко години/и още свиквам/.Ще ги режеш само напролет,ако ги засадиш наесен,ще ги режеш след година и половина,т.е чак на по-следващата пролет.Сливата е дърво,което трябва да има централен клон и 3-4 клона в началото,след това от тях започаваш да оставяш други.Знам,че на теория е лесно,затова някъде преди бях написал,че е хубаво някой в началото на практика да ти покаже как става.И не се бой,трудно ще я объркаш чак до такава степен,/е,стига да не си прекалено агресивен резач/,че да не може после да се оправи.Та на втората година се избира централен клон/водач/-това е най-горната ,с вертикален растеж клонка/не може да се сбърка/.Формират се три или четири скелетни клона,които се режат горе-долу на една трета от дължината им,на добре зазвита пъпка,а водача се съкращава поне на 20-30см над тяхното ниво.Впрочем,ще ти подам жокер-книгата "Производство на сливи" от Васил Малинов.Тънка е,само с най-необходимите неща,сигурно я има интернет книжарниците,и струва два -три лева.Тия неща там ги пише още по-задълбочено,та аз затова се учих практически.Моя учител,агроном на 75-76г. казва,че на времето като ги съберели на семинар и веднага излизали на бахчите/масивите/ с дръвчета.Един почва да реже,пет викат"Не така,другото отрежи".Та той казва-"ЗАСТАВАШ ПОД ДЪРВОТО И ЗАПОЧВАШ ДА ТВОРИШ".А за нектарината/предполагам,че това е вид праскова/ имай на предвид,че трябва да се реже чашковидно-без водач.Имат ранно плододаване,още на втората година и ако не се реже подходящо,дръвчето се претоварва и загива много по-рано от другите овошни видове.ВАЖНО-особеността на прасковата да се претоварва с плодове налага ежегодна резитба за плододаване,която е доста по-силна от останалите овошки.Преди години от една праскова набрах 7 касетки/разбирай105-110кг/със средна големина.Оттогава повече от 4 не бера,но са толкова големи,че просто да ти е жал да ги хапваш. .Така,че моят съвет е:на пролет хващай някой,който действително разбира от оформяне на корони на млади дръвчета и ще придобиеш практически опит.Имам питане:спомена за направа на вино от Мерло с 26,5% захарност.Аз го коригирам до 23% и ми се струва,че е напълно достатъчно.При 26,5 не е ли значително по-бавна ферментацията?И последно-не остава ли след време един съвсем лек,едва доловим сладък вкус?Питам,понеже пих предната седмица домашно мерло от 2006/домакина се кълнеше,че е било 25,5% и не му е слагал друго,малко по-зелено грозде/.Много добро,но като че ли съвсем леко сладнееше.Може пък да си въобразявам,де-дай мнение.



Тема 23,5 е някъде границатанови [re: mak8526]  
Автор Дekcтъp (добър психопат)
Публикувано05.08.08 09:36



над която наистина остава неразградена захар. В онова Мерло добавих малко Петроханска изворна вода(по-добра е от дестилираната) до 23.5. И аз ненавиждам сладки вина. Правилото е от грам захар-0,6 мл алкохол. Демек от 20 захарност трябва да получиш вино с 12алк.об%. Следователно 24 процента захарност е максимумът, но и 23 и нещо са много- малко културни щамове могат да даянят над 15 процента алкохол, за дивите дрожди да не говорим!

Така навремето са добавяли с чебърите дунавска вода в Гъмзата- на чашовидна формировка е качвала и до 28 в добри години. Все пак тогава е била на собствен корен и на 30 см от земята, демек на място с 4-6 градуса по-топло , отколкото на метър и половина днес, когато е и присадена на американска подложка с различна биохимия на самите коренчета. Хубавото на затоплянето на климата в днешни дни е, че постепенно се връщаме към Старата Гъмза, казах ти вече, че от 4 години почти 3 успявам да кача захарността над 20, а имам и още доста резерв откъм по-добро гледане, ръчни операции и обработки. Та твоя приятел може и д ан е те е излъгал. Тая работа не е като рибарството-ееееееей толкова голяма риба хванах!!:-)) Виното си казва всичко!


И лятото какво е било и какъв е майстора, че и каква и дали е имало захар.
Мерлото обаче е друг случай. Докато за Гъмзата е въпрос на престиж да вдигне 14,5-15 процента алкохол, при мерлото по-фините и балансирани вина се получават под 14. Затова и извода в по-горното ми мнение за плоскостта на толкова добре узряло Мерло. Без добавяне на "технологични"(мръсна дума!) алабализми, киселини и захранки на дрождите, няма как да е иначе.

Колкото до сливата-отлично разбирам за какво говориш! То самото дръвче си показва, прочее, от трите 2 си имат по-висок и стърчащ нагоре "пич"- стана ми ясно след обясненията какво трябва да направя, да, явно трябва да си идиот или да не си хващал ножица, за да ги прецакаш. Интересното е, че и нектарината(да, гола праскова) сама си е оформила каквато казваш корона. Аз, разбира се, изчистих 20-ината напъпили клонки и оставих само 4 пролетта. Много са красиви, ще направя снимка. И, казах ти как ми умря предната, преди няколко години- още със засаждането цъфна, роди 2, отгледа ги до захарност сигурно поне 18 ебаси и изсъхна)
Само че тая ще я накарам да абортира, ако си позволи повече от 2-3 плода напролет. Тъй като я гледам, просто НЯМА КАК да не се отрупа с цвят, прилича на две-тригодишно дърво в момента, явно почвата, пясъка и жегата са и дошли дюшеш с ежеседмичните ми поливки
Мерси за инфото.

Редактирано от Дekcтъp на 05.08.08 09:47.



Тема актуално:нови [re: Kиpo]  
Автор Дekcтъp (добър психопат)
Публикувано14.08.08 12:53



Още десетина дни с яко наднормени температури.
Просто се чудя...дали няма да има повторение на '2000 като реколта, с 19-20 захарност на ГЪМЗА, ВИСОКА формировка, на 30 АВГУСТ(!!!!!)


При това положение, гроздоберът ми упорито се хлъзга към 10 септември
Накратко: температурите са твърдо над климатичната норма със 7-9 градуса още около седмица, а след това до края на месеца- пак над нея, но с 2-4 градуса(примерно).
За разлика от 2000, когато гроздето все пак бе отчасти стресирано, повечето жеги бяха юлски, сега си му е точно във физиологичния период за натрупване на захари. Чака ни отлична реколта. Дори теоретично дъжд след 1-5 септември не може да прецака тотално нещата, просто ще ускоря гроздобера.
Пече се една от най-страхотните реколти през последните 10 години- или най-добрата, или втората.



Тема Re: Дай боже,нови [re: Дekcтъp]  
Автор mak8526 (непознат)
Публикувано14.08.08 22:30



всичко е така,както го казваш.Чак да се чудиш,нали все се съмняваме във всичко.Преди три години/или четири/ на моя кумец,имащ лозе и асми на село на 25 км от Ловеч,го преби град като орех на 27 август.Асмите не ги засегна,но лозицето замина.Набързо го събрахме за ракия.Никога не съм вярвал,че по това време може да има градушки,ама и това видях.Да се надяваме,че всичко ще е о.к.Ама така ще бъде,бре,преди казах и го поддържам:почна добре годината,досега пак е добре и ТРЯБВА да свърши добре.



Тема по принципнови [re: mak8526]  
Автор KиpoАдминистратор (homo pro se)
Публикувано15.08.08 09:08



след 15 юни, вероятността от град намалява в пъти, но такава винаги е възможна през топлото полугодие9а и не само, разбира се, макар, че мащабът и пораженията са съвсем различни!)
преди 3 години град ми съсипа най-хубавото лозе(тогава имах само 2 и половина

). Това- след измръзването през свръхстудената зима на 4/5-та година. В най-лошия възможен момент-непосредствено преди края на буйния растеж в края на юни. Обезлистени лози, недостатъчен биологичен ресурс за растеж на нови листа и резултата - недозрели наесен пръчки. Като следствие - второ измръзване през следващата зима, макар, че студовете бяха поносими за здраво растение, не и за жестоко пострадали такива.
Сега имам основно подмладено (въпросното) лозе , което тази все още не, но догодина ще встъпи в силно плододаване.
Макар, че вече имам лозя на различни места и съм относително застрахован, тъй като градушките рядко удрят на ивица с фронт, по-широк от 200-300 метра, имам един много як карез на Дедо Илия и съм решил-майната им на градобитната площадка, която, помня, за 25-30 години спомени от малък ПОНЕ 3 пъти е допускала тотални поражения на различни места от землището на селото. Не ги обвинявам, понякога може да се получи някоя суперклетка с 10-15 ядра в купесто-дъждовния облак. Затуй съм решил до 1-2 години, когато встъпят в МАХ плододаване от над 600-800 кг/дка, да си покрия поетапно лозята с мрежа против град, И не толкова, че за 10 години ще ме спасят веднъж от градушка, колкото до СПОКОЙСТВИЕТО

chevrolet matiz e hubava kolica no e za geove ne za jeneni hora spored men b]


Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.