Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 21:59 17.05.24 
Хоби, Развлечения
   >> Лозарство и овощарство
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема Овощна градинанови  
АвторMira (Нерегистриран)
Публикувано15.05.08 11:42



Искаме да заеем 20 дка овощна градина.Как да определим какъв вид дървета са подходящи за този вид почва?
Ако някой е минал по този път нека сподели опит.



Тема Re: Овощна градинанови [re: Mira]  
Автор Last Roman (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано15.05.08 15:46



оригинален аграрен български вадиш.





Тема Re: Овощна градинанови [re: Mira]  
Авторtrimimi (Нерегистриран)
Публикувано16.05.08 23:35



Тези декари къде са , ома ли вода наоколо ?



Тема Re: Овощна градинанови [re: Mira]  
Автор yellow_green ()
Публикувано17.05.08 22:12



За да създадеш нова овощна градина е необходимо да се съобразиш не само с почвения тип, а с цялостната почвено-климатична характеристика на региона, надморска височина, наклон на терена, изложение и т.н.

Палачинката си има две страни



Тема Re: Овощна градинанови [re: Mira]  
Автор coccinella (майка юнашка)
Публикувано20.05.08 08:54



Ползвайте консултации от Местната служба за съвети в земеделието. Има я във всяка община.



Тема Re: Овощна градинанови [re: Mira]  
Автор Voiran (непознат)
Публикувано20.05.08 18:02



Първо трябва да се направи анализ на почвата и тогава вече може да се каже какво ще вирее там.





Тема Re: Овощна градинанови [re: Mira]  
Автор mak8526 (непознат )
Публикувано02.07.08 14:15



Овощната градина се засажда,а не се сее.Първо трябва да сте наясно какви плодове искате да отглеждате-семкови или костилкови,как ще ги пласирате след време,имате ли възможвости за съхранение/промишлени хладилници/ и т.н.Имам 9 дка стара сливова градина и 2,5дка нова,на 3 години.Мога кокретно да обясня за тях,въпреки,че има и ябълкови насаждения и естествено-лозя.Сливата е сравнително устойчив сорт,издържа на измръзване и на горещини.Първоначално наистина е добре да се направи анализ на почвата,въпреки,че за сливи стават повечето почви.Ако искате да е редовна градинката е добре дупките да са метър на метър и 60 см дълбочина.Всяка дупка ще поеме около 30-35кг оборска тор/аз слагам по две големи баки от латекс/,около 400-500грама комбиниран тор и поне две кофи вода за първоначалното засаждане.Ако приемем,че в декар има 37-38броя дръвчета/стандарта е 33/,значи ти трябват 750-760 дупки/дръвчета/Машинно не знам дали може да се изкопаят, в Енергото имат машини за дупки на диреците,но диаметнъра им е недостатъчен.Аз съм копал с приятели,на ръка.Ако човек не го мързи,на ден със здрава работа може да направи 20-на дупки.Ако пък почвата е изорана и обработена е още по- лесно. Та дупките трябва да са изкопани предварително,дръвчетата купени и торът подсигурен.Най-удачно е саденето да стане през ноември.На дъното слагате едната бака с оборския тор,размесена с пръст,след това дръвчето/трябва да му подрежете корените точно преди засаждане/,следва пръст,пак обрска тор с пръст, слагам комбинираната тор и с рохкава пръст се покрива.Утпъква се много добре и се полива с поне две кофи вода.Присадката/пънчето/ трябва да е насочено на юг и НЕ ТРЯБВА да е затрупано.Дръвчетата се купуват само от лицензиран разсадник,препоръчвам Института по земеделие и жгивотновъдство в Троян,там всичко е на много високо ниво.Едно дръвче е 5 лева,заедно с комбинираната тор ти трябват около 230лв. за един декар,без да броим,че ти трябва поне 20 тона оборска тор за 20 дка,нея не я знам колко върви.Торът трябва да е хубаво угнил.Веднага след засаждане дръвчета се прерязва на 1,10-1,20м височена,над пъпка.За 20 дка ще ти трябва и една хубава фреза/мотокултиватор/,има ги на пазара,добрите са около 1400-1500лв.При всички положения трябва да имате между 6500 и 7500лв. за да направите тази градинка.Следващите години следва рязане,пръскане/минимум 8-10 третирания годишно/,но това е друга тема.Не се шашкайте от цената,след време това се изплаща и винаги си на печалба.При достигане на оптимално плододаване спокойно ще берете поне1200кг от дка,аз съм стигал до 1700. Но.. трябва много бачкане,това не го ли разберете отсега,изобщо не се захващайте.Дано съм бил полезен,чао.



Тема Re: Овощна градинанови [re: mak8526]  
АвторKиpo (Нерегистриран)
Публикувано02.07.08 21:25



Ейвалла!





Тема Re: Овощна градинанови [re: coccinella]  
АвторKиpo (Нерегистриран)
Публикувано02.07.08 21:27



Хрантутници и търтеи -тия от "службите". Я ми обясни защо, като, аджеба, са толкова печени, защо сами не си направеят овощна градина(лозе)?
Човекът по-долу-ето това е истината!



Тема да добавянови [re: mak8526]  
Автор Дekcтъp (добър психопат)
Публикувано03.07.08 09:01



Постингът ти потвърждава мнението ми за сливите и обратно: На моята почва на село, която няма нищо общо с тебеописаната, сливите са в перфектна кондиция, с дебели, мазнозелени листа и нищо чудно догодина да цъфнат, аз разбира се, няма да им позволя да раждат на втората година, но НАИСТИНА изглеждат отлично. Само нектарината и донякъде, една кайсия са толквоа добре колкото тях. Крушите очевидно не харесаха почвата, но сливите са СУПЕР. И на мен започва да ми минава през акъла да спретна една сливова градина от няколко декара.

нотхинг елсе маттерс



Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.