Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 10:22 21.05.24 
Хоби, Развлечения
   >> Лозарство и овощарство
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | (покажи всички)
Тема Re: Пробвайнови [re: Asen38]  
АвторДидo (Нерегистриран)
Публикувано10.07.08 11:44



Братле, пробвай с Кардинал. Аз самият се мъча вече две години да го подкарам и все ми се опъва. Иначе имам Болгар, Хамбургски, Мадам Матийо и разни по-незначителни. Есента и пролетта съм засадил Кардинал, Перла /не се казва така, но карай/, Мир, Марица, Молдова /!?!/, Черна Перла, Червен Болгар, Наслада, Велика и Ряхово. Винените отделно. Освен това на разцеп съм ашладисал и се хвана Юлски бисер.
Но ти си изясни какво искаш - ранно, късно, трайно за през зимата или нещо друго. А иначе хубаво е, че питаш, та да събереш повечко мнения.
Поздрави!



Тема Re: Защо се казва Хамбургски мискет?нови [re: mak8526]  
АвторДидo (Нерегистриран)
Публикувано10.07.08 11:50



Прав си. Хамбургският има една разновидност - Мускато д`Адда. Срещал съм го и по друг начин изписано, но с горе-долу същото звучене. Не съм го виждал на живо като сорт. Пише, че е по-едро от родителската форма.



Тема Re: Защо се казва Хамбургски мискет?нови [re: Дидo]  
АвторAceн38 (Нерегистриран)
Публикувано10.07.08 14:44



Лелееее, къде съм попаднал? На най доброто место - при хората които си разбират от хобито си и са много компетентни и ще имам късмет т.е. ще се опитам да профитирам от вас - да се уча. Какво е това чудо с толкова различни сортове лози.

Дидо, намерих твоя Мускато д`Адда, освен този "Crespi d'Adda in Capriate (BG)". Muscat d'Adda. Moscato d'Amburgo. Black Muscat, Hambro, Hamburg, Hamburski Misket´.
Значи съществува /благадарение на теб го намерих/ този Мискет. Казва се Uva Moscato d'Adda- Сини зърна са, нали? Аз му копирах снимката. Жалко, че нямам превода на обяснението на сорта.



Тема Re: Защо се казва Хамбургски мискет?нови [re: Aceн38]  
Автор spasss ()
Публикувано10.07.08 18:26



МИСКЕТ ХАМБУРГСКИ



Произход

Мискет хамбургски е получен чрез кръстосване на сортовете Франкетал и Мискет александрийски. Счита се, че родината на сорта е Англия.

Разпространение

В България сортът е внесен от Западна Европа след филоксерната криза. Заема ограничени площи в страната, но се среща във всички лозарски райони.

Ботаническо описание

Лист - средно голям, петолапест, закрълен, средно нарязан. Горната страна е мрежесто-набръчкана със слаб паяжовиден мъх, а долната слабо мъхната и силно четинеста. Горните странични врязове са средно дълбоки, затворени. Долните врязове са плитки или средно дълбоки, отворени. Опашният вряз е отворен, стреловиден, равностранен и дълбок.

Грозд - средно голям (14.5/10.8 cm), коничен, крилат, рехав. Средната маса на грозда е 200-280 g.

Зърно - средно едро до едро (20.0/16.9 mm), овално. Кожицата е тъмно-синя с обилен восъчен налеп. Вкусът е хармоничен, със силен и много приятен мискетов вкус.

Агробиологична характеристика:

Мискет хамбургски е среднозреещ червен десертен сорт. Гроздето му узрява в средата на септември. Лозите имат умерен растеж. Подходяща система на формиране е приземен и стъблен Гюйо. Лозите се нападат от гъбни болести и неприятели. Чувствителни са на ниски зимни температури. Сорт Мискет хамбургски не е склонен към изресяване, но при неблагоприятни условия дава милерандаж и неравномерно зрели зърна..

Технологична характеристика:

Мискет хамбургски е ценен чер десертен сорт с фин и приятен мискетов вкус. Гроздето му натрупва достатъчно захари (16-18 %), при умерено съдържание на титруема киселинност (5-6 g/dm3). Издръжлив е на транспорт и на съхранение.
http://www.ilv.hit.bg/



Тема Re: Защо се казва Хамбургски мискет?нови [re: spasss]  
АвторAsen38 (Нерегистриран)
Публикувано10.07.08 19:05



Spasss, голяма работа си. Информацията ти е цялостна. Мерси.
Аз също се позаинтересувах . Но "Miscet Blue" и "Мичуренски" струват по 18,90€. Разбира се, това са ръзстения с подложка и са по 60 - 100 см високи и са в 3-5 л Контейнър. Което значи, че на следващата година ще има първото грозде.
Иска ми се да опитам и с унгарското "Suzi", което е бяло до кехлибарово и е много сладко.
На всяка цена ще опитам да се снабдя и с 2 Ръзстения от "Хамбурския Мискет" / който няма сигурно нищо общо с Карловския Мискет/, който не търси - не намира!





Тема Ти в коя държава си всъщност?нови [re: Asen38]  
Автор spasss ()
Публикувано11.07.08 19:32



Не се ли прибираш от време на време в България. Сортовете в Плевен също са гарантирани, също са на подложка и т.н. Не съм сигурен, че точно на втората година може да имаш грозде, колкото и голяма да ти е лозичката. 18 евро е убийствена цена. Но и тук при нас също има такива абсурди. В магазин Baumax лозичките са по 25 или 35 лева, не си спомням. Докато в Mr. Bricolage са по в час с българския пазар и са на цена 3,75 лева, като към края на сезона за засаждане падат на 3 лева.



Тема Re: Ти в коя държава си всъщност?нови [re: spasss]  
Автор Asen38 (непознат )
Публикувано12.07.08 15:19



За голяма срамота - много рядко. За последен път бях 1992 год. Но това не е важно и не е съдбоностно. Затова и не съм добре осведомен. Извинявам се.
Вчера получих интересни новини - Отелото /амер. сорт от преди 100 г./ било от 1935 г. в Западна Европа забранено за разсат и за производство на вина. Намирал се обаче все още в источноевропейските страни във форма на асми.

Заочарова ме сащо с това, че Muscat Bleu /уж хамб. мискет/ също не може да става при нас, защото нощната температура по време на цъвтежа не трябвало да спада под 12о. и същата трагедия е и с Кардинал. За това ми предложи други амер. сортове ставащи за климата ни: Himrod - много ран сорт, бял и почти безсеменен.

За белия ми Отело ми каза /както и Кирето/, че разстението е или мъжко или женско и само не може да се самоопложда, и малките бръмбарчета са се само нагостили с него, но не са го унищожили и значи ми остава или да го искарам или да му ашладиствам някакъв друг сорт, ама нямам и понятие как става.

Сръвнението ти с Baumax e почти реално, това са добри ръзстения Цената добра. Ако решиш да си 100% ов, тогава се купуват по добре от Baumschulen - можеш да поглeднеш и в GOOGLE, но най добрите разстения се намират в специалните фирми.
Ефтини са също в Практикер, Баар, Лидъл и пр до 8 - 13 €, но това не са пълноценни сортове. Но аз съм съвсем начинаещ и моите информации са повече от прочетено, а не от личен опит. За това дойдох при вас, за да се уча.

Заинтересувах се за вашите любими сортове с целта да се информирам точно какво е за вас най хубавото и да се опитам тогава да се снабдя с нещо наистина чисто българско и хубаво. От пловдивския институт получих преди 3 години няколко пръчки - Елиса, Ангелика, Белащица и пр, но не станаха / мисля че написъх имената им правилно/. Само едната спа цяла година и чак сега се развива много буйно, но е без име - не знам как се казва, но се надявам че догодина ще имам вече плод.

Сега по втория въпрос: Може да ти е доста невероятно, но ме се струва че тези лозички са във втората си година облагородени т.е. имат спойка. След като ги посадиш през есента, тогава през идващото лято /т.е. третата година/ вече имаш /имах/ няколко рахитични гроздове.
Mr. Bricolage не познавам, но ценита им са мн. приятни т.е. почти подарък.

И така драги spasss, благодаря ти много че се ангажираш с моите проблеми.


Ако науча нещо ново, ще го споделя с вас



Тема ненови [re: mak8526]  
Автор KиpoАдминистратор (homo pro se)
Публикувано14.07.08 19:28



с двойно предназначение е





Тема перлата се казва [re: Дидo]  
Автор KиpoАдминистратор (homo pro se)
Публикувано14.07.08 19:30



Чаба Гьонге-на езика на "родителя" си:-))





Тема Болгар и Хафуз Али трябва да са един сорт [re: spasss]  
Автор KиpoАдминистратор (homo pro se)
Публикувано14.07.08 19:32



Моето постижение за най-късно УСПЕШНО засаждане е от миналата година- 15 МАЙ.
Разбира се, цяло лято го спуках от поливки. Догодина чакам и грозде.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.