Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 15:06 18.04.24 
Хоби, Развлечения
   >> Лозарство и овощарство
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема Сливи и круши.нови  
Автор KиpoАдминистратор (homo pro se)
Публикувано04.06.08 09:12



Тая пролет засадих малко над десетина дръвчета в тъй или инак пустееща част на двора на ранчото.


Наблегнах на Вилямовите круши-5 броя и сливите-4 кюстендилски и някаква ренглота заспала.
Там по 1-2 попски и черешата Ванеса, както и нектарината Прасковя Тодоровна не ги броя:-)))
Всичко лепна страхотно, без крушите, с извинение, даимгоначукам!!!! Едната изсъхна по реда си, от върха надолу, спаружи се стъблото, тъй и не покара.
От другите 4 една стои с едно листо и някакви едва напъпили остри пъпки, има някаква надежда за нея, но да речем не бих и дал над 20 на сто.
Третата е добре, но подозирам, че е друг сорт, листата и са по-лъскави и парафинирани от тия на последните две, които стоят малко по-продълговати и възсухи. Та, само те горе-долу стават, но телепатията ми с тях ме кара да мисля, че 1. Подложката им не е подходяща за свръхпесъчливата почва на село или 2. Самата Шекспировка като сорт така. След малко ще ви разкажа какви мерки взех последната неделя.

Само да добавя: Най- добре се чувства черешата ( Ван, оттам и името и:-)), голата праскова и СЛИВИТЕ. Тия сливи се държат като лози: за месец имат по 80-90 см прираст на леторастите(оставил съм им по 3-5 в зависимост от силата "на око" за оформяне на короната), изглеждат в отлично здраве, всеки път ме поздравяват и питат за още тор-))
Кайсията Още си Няма Име е средна хубост, а болката си за крушите, в чиито корени и душевни стъбълца дреме бъдещия крушов елексир, вече споделих. Та ето какво сторих с крушите:
След поредната яка поливка, бучнах по две 10-литрови туби с вода встрани от тях, на дълбочина 10-ина см, за да си пият , докато ме няма.
Едната продупчих съвсем малко откъм дъното(падащо се отгоре) за да мога да ги пълна.
Коментари? Акъли? Съвети? Уточнявам: за ралика от лозарството, където можете да говорите с мен само след предварително записване , с овошките съм само мераклия-любител!

Редактирано от Kиpo на 04.06.08 09:22.



Тема Re: Сливи и круши.нови [re: Kиpo]  
Автор yellow_green ()
Публикувано06.06.08 16:15



Абе и аз не съм овощар, но попитах и мога да ти кажа че правилно си се насочил към проблема с крушите, но дали ще се реши не знам...

Единия вариант е подложката да не е добра за почвата - особено ако ти е и варовита, едната подложка издържала на варовити почви, а другата не.

Освен това материала може да е бил некачаствен - т.е. да са ти продали заразени дръвчета с вирус... Нещо такова обясни.. Тези дето са ти изсъхнали, незнам дали ще ги спасиш... Тази с едното листо... също е под съмнение..

Дано да не е права и да успееш:)

Палачинката си има две страни



Тема аз съм човек на решенията с размах)нови [re: yellow_green]  
Автор KиpoАдминистратор (homo pro se)
Публикувано11.06.08 13:16



Ако толкова искат някаква по-тежка почва(кое нормално и уважаващо себе си растение не харесва лееките, "дишащи" , при това добре торени почви???)

, ще им докарам наесен по половин кубик и ще я сменя от едната страна, в смисъл, ще изгреба моя пясък на дълбочина 60-70 см на 90-120 градусов сектор около растението и ще сложа там , да речем канелена горска, смесена с Петрохански торф и тор. Но аз круши ЩЕ ИМАМ, ако ще да се разчуе! Само да не ми се обидят сливите, че отделям толкова внимание на тия разглезени кокони!



Тема имам и снимки, нонови [re: Kиpo]  
Автор KиpoАдминистратор (homo pro se)
Публикувано11.06.08 13:19



не остана време да ги сваля.
Значи оная с листото май е решила да живее- на две места по стъблото има нови листенца, а горе също се задава снопче. Оня дъжд на село от поне 30-35 литра на кв.м също им се е отразил добре.
Но въпреки това, не ми харесва тургорът и излъчването на тия круши(с изкл. на една, дето май не е вилямовка) и туйто!!!


Целта ми е да успея да прихвана поне 1-2, за да имам материал за ашладисване -хрумна ми да засадя няколко доказано добре държащи се при ония условия петровки и да ги ашладисам с Уилямовки. Дали ще се получи...?



Тема офф, само да добавянови [re: yellow_green]  
Автор Дekcтъp (добър психопат)
Публикувано11.06.08 13:36



няма как да е варовита. Ноа(чиста Лабруска, ако не се лъжа, американска лоза, ака Бял отел) се развива отлично там, а американските лози, в частност този вид, е с много ниска поносимост на карбонати и варовици в почвата.

нотхинг елсе маттерс


Тема Re: имам и снимки, нонови [re: Kиpo]  
Автор Гeo, rpaф (старо куче,вече)
Публикувано11.06.08 19:53



Хиро, ама ти ще се превърнеш в един нов Мичурин, бе човек !!! Щом на ябълка ще ашладисваш круша ... Малеей, препълних се с недоумяващо въСхищение от необятните ти възможности !!!



Като ми пееш, Пенке ле ...

Тема Re: офф, само да добавянови [re: Дekcтъp]  
Автор yellow_green ()
Публикувано11.06.08 23:14



Идея си нямам къде точно ги гледа:) но като преразказах какви са симптомите, това беше единия вариант...

Но според мен е много по-вероятно да са му продали калпави фиданки...
За съжаление, някои проблеми по материала се проявяват по-късно:)

Палачинката си има две страни



Тема Re: аз съм човек на решенията с размах)нови [re: Kиpo]  
Автор yellow_green ()
Публикувано11.06.08 23:16



Въпросче - Защо точно този сорт круши - уйлямовки... що не поповите?

Палачинката си има две страни



Тема Re: аз съм човек на решенията с размах)нови [re: yellow_green]  
АвторMиpa (Нерегистриран)
Публикувано12.06.08 01:33



А има ли круша с по добър вкус от "Уилямс"?Не се ли продават готови дървета,че ще си тормозиш главата с ашладисване?

А десертното грозде за мен N1 при белите сортове е Томсон- с тънка ципа и без семе.В цяла Европа по супермаркетите е най скъпото и търсено грозде.
При черните-Кримсон.
Ябълките-Gala-не са едри,но са сочни и вкусни.



Тема Там нещата са по-бамбашка [re: Mиpa]  
Автор KиpoАдминистратор (homo pro se)
Публикувано12.06.08 09:09



Посочение от теб сорт...мне му знам ампелографското описание. Но се сещам за Султанина-един от най-добрите безсеменни сортове. Всичко му е супер, само дето по време на опрашването изисква температура над 25-26 градуса, което при нас в края на май-началото на юни не винаги е налице.




Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.