Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 13:04 01.05.24 
Хоби, Развлечения
   >> Лозарство и овощарство
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема Цъфтежа на повечето сортовенови  
Автор KиpoАдминистратор (homo pro se)
Публикувано23.05.08 11:43



на В.Винифера вероятно е на път.
Миналата неделя във Видинско бяха започнали да цъфтят единични реси на Ноа(бял отел), но тая Лабрускова издънка си цъфти по-рано по принцип. За съжаление след големите измръзвания преди 3 години, на село не остана жива Перла( Чаба Гьонге, Жемчужина Ксаба:-)...отбелязвам си: да си засадя наесен!!) за да сверя по нея началото на цъфтежа на европейските сортове.
Предполагам че вече е започнал тия дни- Кардинал-асмата ми беше съвсем на косъм да започне преди седмица.



Тема мнениенови [re: Kиpo]  
Авторбaш мaйcтopa (Нерегистриран)
Публикувано23.05.08 18:02



Здравейте!Поздрав на всички,които се занимават с лозарство и обичат домашното вино!Имам един подценяван от много-лозари въпрос.А той е:Според вашите наблюдения кои сортове виреят на асма(стават за асма и дават по-добър резултат)?Интересно ще ми бъде да науча старите хора как са отглеждали асми?



Тема Re: мнениенови [re: бaш мaйcтopa]  
Авторбaш мaйcтopa (Нерегистриран)
Публикувано23.05.08 18:13



Вторият ми въпрос:Начини на пролетно рязане на асми.Има ли значение от сорта(видът на лозата)?



Тема Re: Цъфтежа на повечето сортовенови [re: Kиpo]  
Автормиpo (Нерегистриран)
Публикувано24.05.08 08:56



Е чеках го тоя клуб -честит да Ви е !!!
Ето и въпроса ми- Баща ми е сял някакъв сорт лозе бял сорт и му казват "Дунавски лазур" -знаете ли нещо за него и това "бала алжирка" ли е ? Така ми казаха че било -но нещо не съм съгласен с това
И още един въпрос -има един вид казват му "УНГАРКА"--това не е ли "ОТЕЛ"според вас
И последно --кога е момента да присадя от едното на другото калеми сега през лятото и как ако може да ми обясните
Благодаря Ви предварително 10х



Тема всички стават за асманови [re: бaш мaйcтopa]  
Автор KиpoАдминистратор (homo pro se)
Публикувано24.05.08 17:56



въпросът е какво ще правиш с гроздето на тая асма- вино, ще го ядеш или нещо средно?


Решението си е твое- трябва да съобразиш площта, която ще заеме бъдещата асма с количествата, които би могъл да оползотвориш.
По принцип се предпочитат десертни, а голяма част от тях, от т. нар " Черноморска" група изискват резитба на стрелки, (6-8 пъпки) и дори плодни пръчки-до 16 пъпки за Хафуз Али( Болгар) със заместващи чепове, разбира се!
Но тук има и нещо друго- във всички учебници ще прочетеш, е в асмите може да режеш и на по-къса резитба, поради повишената плодовитост на пъпките в основата на пръчките, благодарение на голямото количество стара дървесина при асмата(натрупани рез. хранителни вещества).
Така, че решението си е твое. Аз бих турил някоя хубава десертна, ако е на по-малка площ Ако площта е по-голяма от 15-20 квадрата, бих сложил някакъв смесен сорт, от който да можеш да направиш и винце, тъй като и при много добро желание няколкостотин кила грозде не можеш да изядеш. Изборът е твой.
Аз имам няколко едногодишни, които ще качвам на асми и перголи- Велика, Кондарев, Суперран, 4-5-годишен Кардинал, две перли, дето ще трябва да садя пак и 3-4 вече оформящи се асми от Широка Мелнишка лоза-обичам уникалните неща, още тая година ще имам 10-ина кила Мелнишко от Видин



Тема има значениенови [re: бaш мaйcтopa]  
Автор KиpoАдминистратор (homo pro se)
Публикувано24.05.08 17:59



-виж горния отговор.
Важат общите правила- едностранно нанасяне на рани, оставяне на плодни пъпки само отгоре, филизене на всичко по стеблото и от долната страна на хоризонталните пръчки с изключение на последната, която се ползва за продължител и веднага щом се появи възможност- подмладяване на раменете(при старите асми и кордони) и снижаване на чеповете





Тема алжирката е хибриднови [re: миpo]  
АвторKиpo (Нерегистриран)
Публикувано24.05.08 18:08



или чиста семка Лабруска, подобно на белия Отел, или американо-европейски хибрид.
И аз бих се радвал някой да ме "светне" какво точно се явява тоя сорт.
По принцип аз също формирам две асми бял отел, но само защото искам да имам листа за лозови сърми и плътна сянка, както и сигурна лоза пред къщата. Инак-зарежи тия хибриди с неизтребимия им вкус на "лисиче", "диво".
Разбира се, всеки си има вкус, ако ти харесва виното- пий си го:-)
Ще се радвам някой да може да ти помогне повече , но моето предположение е, че Дунавския лазур НЕ Е хибрид, по-скоро трябва да е наш нов сорт, селектиран през миналото столетие от нашите учени-лозари, едни от най-добрите в света, между другото. Само ще спомена два просто умопомрачително сполучливи винени сортове, като Букета, който по скромното ми мнение е съчетал перфектно качествата на Мавруда и Пино Ноар или Рубин, който заедно със старата ни Гъмза за мен е най-хубавото меко-таниново вино, без да е "плебейско" като Памида.


Нямам хубава ампелография подръка, дано намине някой, който има повече информация от мен по твоите въпроси!

Редактирано от Kиpo на 24.05.08 18:11.



Тема Re: алжирката е хибриднови [re: Kиpo]  
Автор yellow_green ()
Публикувано24.05.08 22:05



Дунавски лазур е наш сорт - на Плевенския институт по лозарство и винарство. Нямаше го в ампелографията, но го открих в нета - беше споменат в инфото на института, и по-тотчно в информацията за тяхната енотека - какви вина от какви сортове имат:) Точно там споменават че имат вина, произведени от сортове създадени в института и сред тях са споменали и Дунавски лазур:)
Това беше накратко...

Палачинката си има две страни



Тема Re: алжирката е хибрид [re: yellow_green]  
Авторlwo (Нерегистриран)
Публикувано24.05.08 22:36



To4no, kakto предположих, мерси.


Вземем да се опитаме да спретнем една нет-ампелография със снимчици...)
Днес ми хрумна
Аз, във всеки случай ще започна да снимам и описвам тая година, но това е абсолютно непосилна задача за сам човек.



Тема по-тематанови [re: lwo]  
Авторбaш мaйcтopa (Нерегистриран)
Публикувано25.05.08 00:29



Да благодаря за изчерпателните отговори по-горе.Проблемът е,че имаме асма мисля,че е каберне-не съм сигурен.Дядо ми я е съдил преди 25 години.Две лози каберне малко липа,отел,мискет и още нещо.Площа е около 30-40 кв.м.Спомням си ,че една година набрахме 36 пласмасови касетки и това повече не се повтори.Добива в последните години ряско е намалял каза бащата.На какво може да се дължи това?Остаряване,червясване или не-подходящ сорт за района в който живее баща ми.Да баща ми живее в Горна Оряховица.И още лозата се огрява от 10ч. до вечерта.




Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.