Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 05:30 01.06.24 
Хоби, Развлечения
   >> Лозарство и овощарство
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | (покажи всички)
Тема Re: Не.нови [re: Kиpo]  
АвторAsen38 (Нерегистриран)
Публикувано20.07.08 18:26



лелее, аз пък мислих че е без значение височината на ашладистването. Исках да остава едното "крило" да си остане каквото е, а в другата посока от разклонението да тръгне новата. Значи беше сметка без кръчмар.
Ясно, тази година е вече преминала и трябва да изчакам следващата пролет.

Каква да е пръчката /новата/? Едногодишната, която съм я свалил /отрязал/ от желателната лоза - т.е. една от другия сорт?
О, това са много въпроси - ще стане сигурно като кучето стоящо пред касапницата и гледа лакумо какво става вътре, ама от него касапин няма да стане.

Кире, ще стане ли върху моята проблематична лоза?



Тема Говоря за дръвчетанови [re: Asen38]  
Автор spasss ()
Публикувано21.07.08 17:04



Нямам опит с присждане на лози. виж за дъвчета мога и да се включа.
Височината на присада не е от значение наистина. Може да направиш едно дърво да дава няколко различни сорта, като присадиш няколко негови клона с различни калеми. Виждал съм череша, на която има присадени 4 сорта - от най ранния до най късния. Нещо уникално, когато пестиш място.
Смисъла на заравянето в почвата е да запази присада от влиянието на слънцето, както и нагоре да тръгне ново растение, право и без дефекти.



Тема Re: Не.нови [re: Asen38]  
Автор spasss ()
Публикувано21.07.08 17:19



Моят учител в присаждането, един възрастен дядо, лека му пръст вече, у когото видях въпросната череша, имаше и други подобни дръвчета, казваше една приказка:

Който не е подхванал, на него не му се е прихванало.

Ще рече, че постоянно трябва да пробваш. Знаеш основните принципи на присаждането:

Семка на семка, костилка на костилка.
За семките подложката е дюля, за костилките - джанка или някаква дивачка. Колкото по диво, толкова по добре.
Слива и череша са несъвместими - едното изсъхва, дори когато е в близост до другото, при мен досега винаги е изсъхвала черешата. Подложката за череша е вишна.
Пробваш, без да се притесняваш, каквото стане. На другата година - пак!

Отклоних се от темата, но същото е и с лозата. Трябва да имаш добър набор от подложки и да имаш идея какво трябва да постигнеш като краен резултат. Както и кое с кое е съвместимо. Надявам се Кирето да даде по подробна информация за подложките и съвместимостта, защото и аз мисля да започна да пробвам.

Редактирано от spasss на 21.07.08 17:44.



Тема Re: Не.нови [re: spasss]  
АвторAsen38 (Нерегистриран)
Публикувано21.07.08 22:46



OK spasss. Ще се опитам. Киро ми дава информациите, ама съм кофти ученик





Тема Има лоза присадена на черницанови [re: бaш мaйcтopa]  
Автор stefsto (непознат )
Публикувано07.08.08 14:36



Отиди във Варна, на пристана, където акустира ферибота Варна Иличовск (сега не знам как се казва точно фериботната линия) В двора (той е голям) в близост до ж.п. линиите ще видиш лоза присадена на черница.



Тема Re: Присаждане на зрялонови [re: Kиpo]  
Автор rady. (непознат)
Публикувано11.09.08 19:55



Номерът с черницата има обяснение. Вероятно лозата си пуска корени в сърцевината на черницата, която е идеална хранителна среда. Някой, ако е рязал старо дърво, веднага ще проумее за какво иде реч.




Тема много вероятно си правнови [re: rady.]  
Автор KиpoАдминистратор (homo pro se)
Публикувано11.09.08 20:28



Инак би било мистерия, а всяка мистерия рано или късно си намира обяснението.





Тема Re: Присаждане на зрялонови [re: Kиpo]  
Автор Quellor (SupremeOpressor)
Публикувано06.10.08 20:16



На лозето на баща ми има избили дивачки от изсъхнали лози, пробвал съм надземно да облагородя някоя, ама резултата клони към 0

. Някоя покара, стане 1-2 см и изсъхне. Сега съм решил да присадя на разцеп, като заровя калемчето, ама имам още някои въпроси :
1. Кога присаждате - преди сокодвижението или след него (в литературата ги има и 2-та метода)?
2. Как съхранявате калемите ? Оставяте някоя пръчка неизрязана и режете преди присаждането или ги режете, в стърготини и в хладилник до присаждането ?



Тема надземно-абсурд, особено на Кобернови [re: Quellor]  
Автор KиpoАдминистратор (homo pro se)
Публикувано07.10.08 09:13



каквито са моите. това е ненормално, диво растежно. Имам чувството, че и от гола пръчка, без никакви пъпки или остатъци от пъпки може да изкара вегетативно растежно нещо и да си прехвърли целия ресурс натам.
Само на земята.
Може да събереш резници и да ги съхраняваш, както си му е положено до пролетта, а може и да си отбележиш съответните лози на полето с доказани качества и да режеш от тях непосредствено преди присаждането. Ако има опасност от измръзване, ще се презастраховаш с есенните резници.

Относно времето. Вече 4 години(не една след друга) присаждам, тая пролет също ме чака тежка програма. По принцип нямам сигурен извод относно по-добрия период за присаждане, макар някак инстинктивно чувствам, че преди сокодвижението е с една идея по-добре. Когато го правех така, прихващаемостта ми бе над 70 на сто, а тази година, с много подранило напъпване и всичко- едва стига 50 на сто.
Но това не е меродавно, тая година бе много бамбашка, в началото бе сухо, после валя доста към края на април при мен. Ако става дума за малко количество, опитай се да свършиш преди сокодвижението.
При мен има поне 500 лози за присаждане. Тъй като, за разлика от резитбата, която волю-неволю ще поделя, поне в Арапските лозя с майстори на село, тук просто НЯМА КОЙ освен мен да свърши тая работа.
Пускам мангалите предварително да ми подготвят терена и почвам да присаждам при 10-ина градуса, когато позволи времето. До фаза "коронка" на подложките- някъде втората половина на април. Надявам се, ще успея да присадя поне 200 бр. Даже, може някой специалист да се посмее, ама ми минава през акъла един тъъъънък мерак да присадя десетина лози пробно още от есента...:-)
Ще водя точна статистика тая година, за да имам ЯСЕН отговор на въпроса ти за най-добрия период, но знам ли: при мен наистина, макар едно от най-лозарските места в БГ, не всичко е типично: почвата е доста рядка, жегите понякога си започват рано...
Последно, след многословията ми- присаждай преди сокодвижението.



Тема Re: Присаждане на зрялонови [re: Kиpo]  
Автор niki23st (непознат )
Публикувано19.02.09 19:48



Здравейте всички от клуба.Нов потребител съм,и за пръв път пиша по темата.От 2-3 години се опитвам да присаждам,иот време на време имам някой успешен опит със овощните дръвчета.Искам да кажа че горе доло,имам понятие,но за майсторлък не мога да говоря.Правил съм опити със лози,но всичките ми опити са били неуспешни.Тази година съм се запасил със калеми,и чакам да дойде времето за присаждане.Имам 10-ина лози -липа, които искам да облагородя.Въпросът ми е-подходящи ли са за подложки,и доиде ли времето за присаждане.Благодаря






Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.