Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 13:40 24.04.24 
Хоби, Развлечения
   >> Лозарство и овощарство
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | (покажи всички)
Тема ще се опитам да ти дам някакъвнови [re: B_ackRam]  
Автор KиpoАдминистратор (homo pro se)
Публикувано05.03.09 22:52



съвет до 2-3 дни, но ти си на доста високо място и няма да е лесно. Все пак - ейвалла за мерака!
Какви сортове искаш да присадиш на отела? В смисъл, не, че имаш кой знае какъв исбор толкова нависоко, но бели, червени, десертни, винени?
Колкото до присаждането, винаги има шанс и то немалък, да стане. Всичко зависи от майсторлъка, но и от независещи от нас причини, а именно афинитета на подложката и присадника. Но съм категоричен, че отелът не става за твоя район: той зрее през втората половина на септември ДОРИ при мен, говорим за нормални години. Стария бъчвар, от който взех едно голямо буре преди 9 години, от Врачеш , Ботевградско, имаше няколко асми, повечето- отел и братовчеди. какво да ти кажа, дори през 2000( жестоко, горещо лято) едвам му вдигна 16% захарност.
така че, вместо да се съсипва лозата, по-добре поне да се направи опит да се присади. Но не е лесно, повтарям: Голяма част от ранозрейните сортове(които при теб ще узряват в разумни срокове към средата на септември, са слабо студоустойчиви. Но има и изключения, кажи си изискванията, за да се опитам да ти дам някакъв акъл.



Тема да,по принцип е таканови [re: boltik]  
Автор KиpoАдминистратор (homo pro se)
Публикувано05.03.09 22:56



-аз имам един Кардинал, който се води от най-слабо студоустойчивите. Но дори като бебе преди 3 и 4 години издържа на студовете, които доведоха в някои местности около селото до 100% измръзване на Гъмзата.
Но, има и друго "но": 350 е все още нормална височина, а ако не е в котловина, няма значение за зимните студове дали е на север или не, докато при човека, на почти 800 метра самата въздушна маса често е много студена(при арктични нахлувания) и всичко зависи от микроклимата на мястото, където е засадена асмичката.



Тема Re: ще се опитам да ти дам някакъвнови [re: Kиpo]  
Автор B_ackRam (.L...R.)
Публикувано06.03.09 00:16



Благодаря Ви за вниманието което ми отделихте.
Отела, определено не става за нашия район. тази година го брах на 30.10.08г.
и захарноста му беше 14%. Лазичките са силни и затова ми се ще да ги използвам.
Бих предпочел винен сорт, но ако не става, което е най добе.
Две от лозите са "супер ран булгар", края на септември узрява, супер е, но миналата пролет, едната, дори по силната измръзна до земята.
През юли избиха три пъпки, една оставих и изкара 5м.
Тая зима младите лози ги опаковах с изолация за ВиК търби(полистирол) и така зимуваха. Вчера ги свалих. Другия месец ще се разбере дали е имало ефект.
За нашия район от института в Плевен предлагат Наслада е Дружба.
Миналата пролет засадих Наслада, прихвана се....
Асмата е с южно изложение, а температурите зимата падат до -20 градуса.



Тема Аз на твое място бих опиталнови [re: B_ackRam]  
Автор KиpoАдминистратор (homo pro se)
Публикувано06.03.09 08:06



Пино Ноар, щом искаш червено винено:-))
Малко е хазартно от гледна точка на узряване, но идеята ми е следната: В нормалните винарски райони узрява добре през втората половина на август. При теб до средата на Октомври все ще вдигне поне 17-19% захарност(в гореща година -защо не и повече). Не ти казвам да го направиш, а само какво бих направил аз.
Ето ти и плюсовете: Стар, проверен, благороден винен сорт, един от челната десятка, ако не и петица световни винени сортове. Максималната възможна студоустойчивост за червен винен сорт, "матерният" му район е на северната граница на разпространение на лозата. Недостатъци са по-дребните гроздове. Все пак той се елиминира чрез резитба(стрелки, ако се налага и плодни пръчки, но да стигнеш до там!

)
Още един плюс(за мен най-важният): Вино като твоето от тая асма просто няма да има на територията на страната южно от Арчар, северно от Кресна и западно от Пазарджик- не се бъзикам!


П.С: Горното ми мнение е ад хок, хрумна ми на момента, а обещанието за малък списък с подходящи за твоя случай сортове остава за близките 2-3 дни.

Редактирано от Kиpo на 06.03.09 08:09.



Тема Re: Аз на твое място бих опиталнови [re: Kиpo]  
Автор Snuffy (член)
Публикувано06.03.09 23:47



Здравейте, ще се присъединя и аз към Пешо от Кралев дол и неговите въпроси относно отела - имам 4 бр. от този сорт, наследени от бившите собственици на вилата, която се намира на 870 - 900 м. надморска височина - на 25 км. от Перник.
С приготвянето на вино не съм се занимавала до сега и едва ли ще започна да се занимавам от сега нататък, но знае ли човек какво ще му хрумне някой ден.....
Предпочитам десертен сорт, който е студоустойчив, но може и винен сорт да бъде - просто за опи,т но от къде мога да си намеря подходящи резници, освен от приятели, разбира се. И до кога най-късно може да се прави присаждане?
Ще следя внимателно вашите коментари и обяснения, за да направя опит и аз да присадя друг сорт върху отела. Пролетта трябва ли и с какви торове се торят лозичките??



Тема Re: божа работая(дали са подходящи)нови [re: Kиpo]  
Автор niki23st (непознат )
Публикувано09.03.09 19:57



Здравейте всички от форума.Днес открих новият сезон 2009.Хванах се сериозно за работа,и успях да изрежа няколко асми,и други няколко успях да присадя.Когато ги отрязах,установих че при две от тях вече сокодвижението беше започнало съвсем слабо,и ги оставих да се исплачат.За другите който присадих,калемите вземах направо от друга асма,където сокодвижението не е започнало,макар че имам приготвени от декември.Искам да попитам-дали съм сгрешил със калемите,и колко време трябва да исчакам да се исплачат другите лози,за да мога да им сложа калемите.Благодаря предварително.





Тема изчакай няколко дни и действайнови [re: niki23st]  
Автор KиpoАдминистратор ( )
Публикувано10.03.09 08:43



Не си сгрешил.



Тема Re: изчакай няколко дни и действайнови [re: Kиpo]  
Автор B_ackRam (.L...R.)
Публикувано10.03.09 21:50



Здравейте, вие почнахте с резидбата, а аз продължавам да рина сняг.


Сутринта, имаше 7 до 8 см. сняг. Баба Марта не се шегува.
Моя съсед, миналата година е купил от Бриколаж, една вкоренена лозичка
Пино Ноар, прихвана се, днес я гледахме изглажда свежа.
Но до колко може да се вярва за сорта, на тези хипермаркети.
Ще търся резници от Пино Ноар за присаждане на отела.

Поздрави....



Тема Re: изчакай няколко дни и действайнови [re: Kиpo]  
Автор niki23st (непознат )
Публикувано13.03.09 00:01



Благодаря Киро!!!Искам да те попитам още нещо.Има ли други начини за пролетно присаждане,освен на разцеп-например като кози крак при овошките.И ако има,какви са те.





Тема с овошките наистина не съмнови [re: niki23st]  
Автор KиpoАдминистратор ( )
Публикувано13.03.09 09:23



в час, освен на теория!


Другият начин е "на зелено" - в края на май и юни, при активния растеж на леторастите.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.