Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 20:57 24.04.24 
Хоби, Развлечения
   >> Лозарство и овощарство
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Тема Сорт ВЕЛИКА  
Автор spasss ()
Публикувано20.05.08 11:44



Търся Лозички сорт ВЕЛИКА. Някой има ли информация зо този сорт и откъде може да се купи?



Тема az имамнови [re: spasss]  
Автор KиpoАдминистратор (homo pro se)
Публикувано21.05.08 10:44



Засадих го миналата година, сега съм оставил 3 летораста, единият ще формирам на кордон високо, за асма, а с другите два ще направя няколко вкоренени на собствен корен, лозички.
Но не мога да ти предложа присадена лоза, а собствен корен винаги е рисковано извън Лозовия йерусалим(Видинско

_) и малкото други места с над 65-70 на сто пясъчна фракция.
Колкото до самата лозичка, купих я миналата година от Женския пазар и я засадих полу на шега на 15 май чак. Само че яко поливане и торене цяло лято и направи прираст над 2 метра и половина, от които 1,5 метра узря до края на вегетацията.
Сега тръгнаха десетина летораста, от които аз оставих малко хазартно цели три, но наистина съм чувал суперлативи за тоя сорт, от сорта на това, че барабар с Кардинал-а били едни от най-хубавите десертни сортове.



Тема сетих се, че имам снимка от миналата година:нови [re: spasss]  
Автор KиpoАдминистратор (homo pro se)
Публикувано23.05.08 11:33







Тема Re: Сорт ВЕЛИКАнови [re: spasss]  
Автор coccinella (майка юнашка)
Публикувано23.05.08 15:33



Този сорт е селекция на ИЗС "Образцов чифлик" - Русе. Телефона е 082/820 802. Имат договор с няколко разсадника, но не знам точно кои.



Тема Re: Сорт ВЕЛИКАнови [re: spasss]  
Автор spasss ()
Публикувано26.05.08 10:35



Благодоря за бързата и навременна информация. Мисля, че ще се доверя на Образцов чифлик, с пазарите е малко опасно. Не че ще се минеш с 3-4 лева за лозичка, по-скоро кофти е да чакаш 3-4 години да излезе ВЕЛИКА, а то да се окаже някаква кой знае каква пръчка.



Тема е, зависи)нови [re: spasss]  
Автор KиpoАдминистратор (homo pro se)
Публикувано26.05.08 11:57



Може две, ДОРИ една- моята догодина 100% ще има плод, тя можеше още тая, но разумът ми надделя над любопитството, иначе заложените след 3-4 пъпка миналата година 100 на сто щяха да имат реси. Все пак предпочетох да не я насилвам, а да формирам хубаво стебло за догодина





Тема Re: е, зависи)нови [re: Kиpo]  
Автор KиpoАдминистратор (homo pro se)
Публикувано26.05.08 12:00



Да, На мен познати във Видин масово ми се оплакват от автентичността на лозите, продавани там, но пък единствената лоза, която купих там преди 4-5 години ( Кардинал), се оказа не само автентична, а и от много добър клон- в момента е заела вече над 10-ина квадрата, макар, че аз определено леко я пресилвам като формировка- освен хоризонталната площ горе, оформям и нещо като арка отстрани, непрекъснато ме врънкат за резници от миналата година комшиите_)))



Тема Re: Сорт ВЕЛИКАнови [re: coccinella]  
АвторДидo (Нерегистриран)
Публикувано31.05.08 21:06



Единият от разсадниците е на "Ценко - 95" гр. Бяла Русенско. Другияг е в с. Мечка, пак Русенско. В понеделник може да кача и телефони. При мен лично не се получи прихващането миналата година и сега пробвам пак. Знаете каква жега беше, а на лозето поливам трудно и малко. При нас /Силистренско, с. Добротица/ има масив от този сорт и собственикът е доволен.



Тема Re: е, зависи)нови [re: Kиpo]  
АвторAsen38 (Нерегистриран)
Публикувано23.06.08 18:24



И аз искам да ти попитам за Пръчка/резица/.
Какво е изключителното на този сорт?



Тема Re: е, зависи)нови [re: Asen38]  
АвторДидo (Нерегистриран)
Публикувано23.06.08 22:03



Това е най-едроплодният сорт грозде. Създаден е от проф. Иван Тодоров. Зърното е като плод на синя слива. Като големина и цвят. Резник не мога да ти дам, но виж в Образцов чифлик Русенско, може да си вземеш вкоренени лозички.



Тема Re: е, зависи)нови [re: Дидo]  
АвторAsen38 (Нерегистриран)
Публикувано24.06.08 00:19



Благодаря ти за информацията. Няма да имам този късмет, не вярвам Чифлика да ми ги изпрати в чужбина. Пък и не знам как да се свържа с тях.
Големината му е гигантска, а как му е вкуса? Винарски ли му е сорта?
Все пак е много мило че ми отговори.
Чао



Тема пръчката си е пръчка, не е сорт!нови [re: Asen38]  
Автор KиpoАдминистратор (homo pro se)
Публикувано24.06.08 09:12




А резник се нарича съответната дължина едногодишна пръчка(с пета или без)-за пряко засаждане, или с някаква друга цел, мързи ме да търся точното определение.
Демек, резникът е пръчка, не е сорт!
Отговарям ти тук и за бръмбарчетата: напръскай с някакъв инсектицид бе, човек!



Тема ненови [re: Asen38]  
Автор KиpoАдминистратор (homo pro se)
Публикувано24.06.08 09:12



десертен е!)
За какво са тия мъки по селекцията на грозд с огромни, красиви зърна, за да бъдат смачкани сетне за вино?)





Тема чак пък синя слива!!нови [re: Дидo]  
Автор KиpoАдминистратор (homo pro se)
Публикувано24.06.08 09:14




Но не споря- не съм виждал, ще разкажа и пусна снимка догодина, да сме живи и здрави!))



Тема имаш ли представанови [re: Дидo]  
Автор KиpoАдминистратор (homo pro se)
Публикувано24.06.08 09:29



кога зрее(говорим за горещо място-Видинско), защото не съм си направил труда за запомня, а няма качествен онлайн ампелографски справочник за новите сортове..?





Тема Re: пръчката си е пръчка, не е сорт!нови [re: Kиpo]  
АвторДидo (Нерегистриран)
Публикувано24.06.08 13:23



За резника си прав, грешката е при мен. Но така е получило гражданственост тук. Може би трябваше да употребя "калем". Синя слива - не го разбирай като кюстендилската. Киро, доколкото разбирам, имаш от този сорт. Ще се убедиш, че съм прав. А колкото до вкуса - не е кой знае колко забележителен.



Тема Е, защо. Аз имам КАрдинал, харесвам вкусанови [re: Дидo]  
Автор KиpoАдминистратор (homo pro se)
Публикувано24.06.08 13:31



му, надявам се и това ще е хубаво. Грозде като грозде. Вероятно има мускатов оттенък в аромата? Дееба, начи, липсва ми една хубава ампелография!!


Съдя по, макар леко, но характерно назъбените краища на листенцата, умозрително) Ще получа емпирични впечатления догодина, надявам се!:-))



Тема Re: пръчката си е пръчка, не е сорт!нови [re: Kиpo]  
АвторAsen38 (Нерегистриран)
Публикувано24.06.08 18:53



OK, Кире, няма нужда да търсиш дефиниции, то така е достатъчно.
Аз попитах дали сорта на "великанското" грозде е за пресно ядене или е само за винарски хави. Но и ти не си чак толкова очарован от него, значи няма нужда да се навивам.
За бръмбарчетата е вече късно- те са си свъшили "похода си". Ресите изглеждат като скелети. Кой ги знае как са намерили моята нещастна "видинска" лозичка, може би защото ресите са жълтиникави /като на рапицата/ При мен е всичко много скромно не си въобразявай за плантажите както при вас - ако бяха голями площи сигурно щях да се възползвам от химикали

Но при всичти случай ти благодаря за помоща





Тема Re: пръчката си е пръчка, не е сорт!нови [re: Asen38]  
Автор Quellor (SupremeOpressor)
Публикувано26.09.08 00:22



Ето какво пише пo разни книжки :
... Разни приказки как е създаден.
По срок на узряване (24август) се отнася към раннозреещите сортове. Вегетационният период е 132 дни. Лозите са силно растящи. За предпочитане и стъблена формировка повдигнат Гюйо на 50-60 см (хм) и 2 плодни пръчки на 12-14 очи и 4-5 чепа по на 2 очи. Средния добив от лоза е 9.8 кг, а от декар 3499кг.
Гроздът е голям (18/13см), със средно тегло 595г, коничен, до цилиндрично коничен, рехав. Зърната са много едри, дълги, със средно тегло 13г. Кожицата е среднодебела, крехка, тъмночервена до тъмновиолетова. Месото е хрупкаво, с неутрален хармоничен вкус (подобен на сорт Болгар). Сокът е безцветен. При пълно узряване захарите са 17%, а киселините - 5.04г/л.
Оф, имам и снимка (от книга), ама нещо не можах да я постна .

Иначе се надявам догодина вече 2-те ми розички да дадат грозде




Тема Re: Сорт ВЕЛИКАнови [re: spasss]  
Автор petar_mm (непознат )
Публикувано08.10.08 13:16



Лозички от сорта Велика продава института по земеделие и семепроизводство Образцов чифлик край Русе .Аз вече имам плододаващи лози от този сорт -
наистина гроздето е много едро и вкусно - като минус само това че при дъжд след засушаване някои зърна се напукват, явно сортът изисква сериозни грижи.
И е родовит.
Поздрави от Русе.
Надявам се че съм бил полезен.



Тема Re: az имамнови [re: Kиpo]  
Автор roroboro (непознат )
Публикувано18.11.09 12:04



--Пророди ли ти лозичката Велика.Да ти кажа ,че се съмнявам че е такава на снимката.Така е нарязан листа, но не е толкова нагънат.Аз имам от този сорт, 3та година и ми прородиха, но хем слана ги парна, хем мана ги хвана, явно няма да ги бъде при мен.Иначе, зърната наистина са като синя слива, та даже и на вкус напомнят на нея.



Тема прав си!нови [re: roroboro]  
Автор KиpoАдминистратор ( )
Публикувано18.11.09 12:52



Оказа се някакъв късен бял сорт със силен мискетов аромат, догодина ще си го класифицирам какъв е точно.
Прецакали са ме мангалите на Женския пазар


Напролет ще ида в някой разсадник и ще си напазарувам 20-30 лозички, решил съм на едно от лозята в единия край да подсадя повече десертни, предимно ранозрейни и по-екзотични.



Тема Re: прав си!нови [re: Kиpo]  
Автор roroboro (непознат )
Публикувано18.11.09 14:31



---Аз Великата си я купих от един човек от Перущица две връзки, като пропътувах 200км. специално заради тях.Но пък човека се оказа точен, и лозичките му са хубави, присадени са на SO4 и нямаше ментета.И бяха доста порасли и със силни корени, та си помислих че са превкоренявани.Но се оказа че просто така си расте сорта-много буйно, и още първата година повечето лози изкараха леторасти над 3м. по дебели от палец, може да е смешно но някои не можах да хвана с ножицата напролет.Та този човек ме накара да си купя и от десертния сорт "Молдова" една връзка.Който зрее по време с Болгара, и аз не го исках .Та сега от двайсетина лозички (3год) набрах трийсетина килограма.Болести него не го ловят, а как буйно расте, да му е кеф на човек да го гледа.Брах ги след като падна първия ранен студ(-5).Смачках гроздето, и ко оставих да ферментира за оцет.После отделих сока.И какво ми беше учудването като видях много тъмночервен сок със хубав аромат.И сега си пия от "оцета" и много добре се усещам.Захарноста му бе 16% та сега пия слабоалкохолно винце, но много червено и някак си плътно.



Тема тъщата има от тоя сортнови [re: roroboro]  
Автор KиpoАдминистратор ( )
Публикувано18.11.09 22:26



Вкарали са(молдовския) сибирски ген (Витис Винифера Амурензис) и по принцип би трябвало да държи и до около минус 30 зиме, плодните пъпки. Звучи невероятно, но е факт от литературата.
Инак, да, твърдо ще намеря накоя връзка в хубав разсадник или дори ИЛВ в Плеен даге напролет.





Тема Re: Сорт ВЕЛИКАнови [re: spasss]  
Автор spasss ()
Публикувано11.03.10 22:50



Повдигам темата, намерих сорта! Миналата година си купих от пазара в Стара Загора един брой и от Mr Bricolage един брой. И двете се хванаха. Тази година отново ги има в Бриколажа. Освен това са пуснали и другия супер едър черен български сорт - Сияна /Сияйна по някои от книжките за лози/.

Ак имате отзиви за двата сорта, споделете резултати, моите още са в период на растеж.



Тема Re: Сорт ВЕЛИКАнови [re: spasss]  
Автор KиpoАдминистратор ( )
Публикувано12.03.10 10:02



Свирни, ако намериш някъде Май 5



Тема Re: Сорт ВЕЛИКАнови [re: Kиpo]  
Автор spasss ()
Публикувано19.03.10 21:49



Май (Чауш x Май-10 (Жемчуг Саба x Болгар))

Май-3 (Карабурну x Жемчуг Саба)

Май 10 (Жемчуг саба х Болгар)

[ВСИ „Васил Коларов", г. Пловдив, Болгария]

Там сигурно знаят нещо. Какво му е уникалното на тоя Май 5? Защо точно това търсиш? Сигурно е някакъв хибрид между Перла и някакво друго десертно грозде. За какво ще го ползваш?

Карабурну - Болгар клон 14 Синонимы: Датье де Бейрут, Болгар, Афуз Али, Алеппо, Розаки, Розакия, Розети, Реджина и др.

Жемчуг Саба - Синонимы: Чаба дендье, Перлина Саба, Перл де Чаба, Перла чабанська и др.





<P ID="edit"><FONT class="small"><EM>Редактирано от spasss на 19.03.10 21:57.</EM></FONT></P>

Редактирано от spasss на 19.03.10 22:04.



Тема за ядененови [re: spasss]  
Автор KиpoАдминистратор ( )
Публикувано19.03.10 23:10



Уникален хибрид- червен, а зрее дори с една идея по-рано от Чаба Гьонге. С прилагане на 1-2 трика буквално ще го накарам да зрее, когато все още има недоузряли сортове череши:))
Късни, разбира се, но - факт, Чиста маниащина от моя страна, признавам, вкусово едва ли е кой знае какво, ама...





Тема Re: Сорт ВЕЛИКАнови [re: spasss]  
Автор ycмиxни ce (пак се усмихни)
Публикувано22.03.10 12:36



Ако си от София ,на женския пазар има магазин . аз от там си я купих.



Тема Re: Сорт ВЕЛИКАнови [re: ycмиxни ce]  
Автор KиpoАдминистратор ( )
Публикувано22.03.10 13:40



В НИКАКЪВ случай не от Женския пазар. Мангалоидите там разбират от лози, колкото аз от патагонски диалекти!




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.