Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 14:28 26.04.24 
Непрофесионални
   >> Вегетарианство
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Тема Има ли вегани тук?нови  
Автор Chromosom ()
Публикувано29.12.16 20:49



Сериозно обмислям да мина от месоядна диета на веган – повтарям веган, защото както изглежда приемането на млечни продукти и яйца е също толкова вредно, колкото и яденето на сланина примерно, пък и не решава етическите проблеми и отпечатъка върху околната среда, които съпровождат животновъдството със селскостопански цели.

Но за информация, за момента бая месо поглъщам, най-вече когато някой друг готви, а не аз. В последните няколко месеца, храната ми беше осигурена, така че съм се хранил предимно с месо, със само три-четири изключения. Но примерно последните два-три дни си готвя предимно сам, и ядох предимно зеленчуци, огромно количество овесени ядки, лешников тахан с ръжен хляб, соево кисело мляко, ползвах и зехтин и ленено масло, и само два животински продукта – краве кисело мляко и масло. Попаднах на промоция за някакво соево кисело мляко с аромат на бадем, и взех шест кофички от половин литър, като се насилих да ям по две на ден, тъй като ще им мине срокът. Така че, ако приемем че стомахът ми това го усвоява, няма да имам проблема с набавянето на протеин, за който всички говорят. Маслото го ползвах при приготвянето на зеленчуците, защото ги гарнирах с обезмаслено кисело мляко, което на практика имаше нужда от малко масло за да придобие приличен вкус. Всъщност това масло ми го бяха дали, иначе нямаше да го купя, заедно с две наденици, които също изядох, понеже съм малко зле с парите в момента, а веган продуктите са доста скъпи (този тахан ми струваше към 15 лева примерно, ако не и повече).

Два пъти ядох храна, приготвена не от мен, и единия път беше свинско, другия телешко, като телешкото беше толкова сурово и блудкаво на вкус че ми беше малко неприятно да го ям, но храната ми беше осигурена и трябваше да се нахраня.

Това беше само за въведение, сега към основния ми въпрос:

Вие с какво точно се храните? Какво ядете в един типичен ден? Как си набавяте най-вече необходимото количество витамини и минерали? Това е най-сериозният въпрос – искам от вас списък с неща, които бих могъл да си приготвя в продължение на да речем цяла седмица, без да използвам животински продукти, и които да са също толкова хранителни, че даже и повече, за да не се разболея вместо да си подобря здравето.

Втори въпрос – като бях малък ядох много грах, боб и т.н. и тялото ми ги усвояваше без проблем, но сега не съм сигурен че е така и като че ли стомахът ми страда при липсата на месо. Това е защото в последните години е получавал само такова, предполагам, и може да се оттренира към предишен режим. Но имам някакви не сериозни, но все пак забележими проблеми със стомаха – рядки изпражнения, така да се каже но не прекалено рядки и не предизвикващи неконтролирано разстройство. Това е обсъждано веднъж с гастроентеролог, който не беше много впечатлен и ми предписа някакви неща за подобряване на положението, но проблемът още си е там. Много е важно за мен в момента, както да си запазя и подобря профила на хранителните вещества, които приемам, така и да си запазя и подобря благосъстоянието на стомаха.

Като казвам че искам да бъда веган, имам предвид следното: никакво месо, яйца или мляко. Нямам нищо против да ползвам други т.нар. животински продукти, като например мед, или някакви хранителни добавки, произведени от животински продукти (примерно рибено масло, но това изглежда не е необходимо, тъй като и лененото ще свърши работа при достатъчно поглъщане на не помня кой точно B-витамин). Също така, може от време на време да погълна нещо, съдържащо месо или животински продукт – примерно парче кекс, приготвено с масло – за да си набавя някое вещество, което поне от време на време трябва да се яде, или да не обидя някой домакин. Последното подлежи на промяна – ако реша че си заслужава, мога да мина на 100% веган с последствията от това.

Много ми е интересно обаче по отношение на витамин B-12 – как е възможно да сме създадени да ядем растителна храна, а пък тялото ни да не го произвежда, и да можем да си го набавим само от животински продукти? Или способността на тялото се е изгубила след като сме почнали да ядем месо преди хиляди години, което не е трябвало да правим?



Тема Re: Има ли вегани тук?нови [re: Chromosom]  
Автор ~@!$^%*amp;()_+ (целия горен ред)
Публикувано30.12.16 19:15



С последен на параграф утешава ти аха
Кой те е излъгал, че сме тревопасни и?



Тема Re: Има ли вегани тук?нови [re: Chromosom]  
Автор Mod vegeМодератор (старо куче)
Публикувано31.12.16 06:18




Вегани има, но голямото внимание се премести във Фейсбук - напр. тази

. Иначе си добре дошъл тук.

Веганските продукти са скъпи, само ако са минали някаква преработка, иначе са дори по-евтини. Друга причина е, че животинските продукти все още се субсидират за разлика от напр. соевите, но това скоро ще се промени - точно заради въздействието над околната страна за което си писал . Много улеснява, ако живееш заедно с друг(и) веган(и), тогава такива храни като соево кис. мляко напр. може и сам да си приготвя човек.

Колкото до животинските продукти, ако не са минали термична обработка, в малки количества не са вредни. Ето една от д-р Гайдурков (не призовавам към месоядство, просто разглеждам обективно темата).

Аз живея почти веган и съм в Германия. Откъм храна залагам на простата храна - плодове, залeнчуци, подправки (куркума, джинджифил, розмарин, канела) са ми основата. Учил съм диетология 3г. и се интересувам и от научната страна. Ето какво ям тaзи седмица:
- италианска кухня с възможно голямо разнообразие от зеленчуци, сиренето го замествам с орехи;
- тикви (купил съм си към 50 броя за зимата, основно за крем-супа);
- био соеви продукти от ALDI;
- соево кисело мляко с намалена цена (и аз като теб дебна за такова);
- чeрен шоколад;
- бирени фъстъци (малко джънк-храна );
- плодов сок (мултивитамин);
- азиатска кухня от време на време, с кокосово мляко;
- хумус (ям го с оризови сухари);
- белена червена леща, сготвя се за 10мин.;
- зелен млад грах;
- кисели краставички и туршия (имат полезни бактерии и витамин К);
- палачинки (с мармалади с минимално захар);
- бих искал да си правя кълнове, щото са евтини и с много витамини, но не намирам време напоследък;

Откъм добавки взимам ежедневно дълговерижни омега-3 от opti3 (от водорасли), мултивитамини VEG1 няколко пъти седмично (за вит. B12 и др.), и вегански вит. D2 през зимата (под формата на спрей или на таблетка).
Правя си и почти всяка година някакви изследвания и внимавам за здравето си.

Относно вит. B12, причината е в силно хигиенизираната ни западна цивилизация. Има изследвания с индийци, които след като преминават да живеят на Запад, почва да им липсва този витамин. Освен това нашите предци са приемали много насекоми заедно с храната, които имат вит. B12.

Редактирано от Mod vege на 31.12.16 07:21.



Тема Re: Има ли вегани тук?нови [re: Mod vege]  
Автор | (>[2] /dev/null)
Публикувано01.01.17 20:10



Откъм добавки взимам ежедневно дълговерижни омега-3 от opti3 (от водорасли), мултивитамини VEG1 няколко пъти седмично (за вит. B12 и др.), и вегански вит. D2 през зимата (под формата на спрей или на таблетка).

Правя си и почти всяка година някакви изследвания и внимавам за здравето си.


Не мислиш ли, че е доста забавно колко рискована за здравето е диета, която претендира да е по-здравословна от нормалната? :)

The last good thing written in C was Franz Schubert's Symphony No. 9.


Тема Re: Има ли вегани тук?нови [re: Mod vege]  
Автор Chromosom ()
Публикувано02.01.17 00:34



В отговор на:

Аз живея почти веган и съм в Германия.



Какво значи „почти”? И какво значи „живея веган” – мен за момента ме интересува предимно храната. Сега дали в сапуна имало животински продукти, това в момента не ми е най-големият проблем, а палто от норка няма да си сложа и вероятно ще напсувам много здраво собственика му ако видя такъв.


В отговор на:

Веганските продукти са скъпи, само ако са минали някаква преработка



Ами да, ама всичко да си правиш сам в тези времена не е толкова лесно – липсва време и т.н.


В отговор на:

Друга причина е, че животинските продукти все още се субсидират за разлика от напр. соевите



Това е интересно, но защо соевите да не се субсидират?

Надявам се да се промени, но за съжаление не виждам съществена тенденция нещата да се променят към по-добро. Тъй като играят пари и вече установени бизнес интереси.


В отговор на:

Много улеснява, ако живееш заедно с друг(и) веган(и)



Факт! Винаги съм уважавал такива, но сега вече ще имаме повече теми за разговор и ще гледам да завързвам по-солидни познанства.


В отговор на:

Колкото до животинските продукти, ако не са минали термична обработка, в малки количества не са вредни.



Не знам за д-р Гайдурков, но в Интернет вече солидно се разпростира теорията, че животинските храни са в основата на повечето болести, от които хората си отиват в по-късния етап на живота си – месният протеин предизвиква рак, животинската мазнина запушва артериите, не знам кое точно от двете предизвиква диабет – абе цялата гама общо взето.


В отговор на:

Учил съм диетология 3г.



Респект.

От това, което ядеш, бих ти препоръчал да замениш бирените фъстъци с други ядки, пакетирания сок с пресни плодове и кокосовото масло с нещо, което не вдига холестерола. Мармалада можеш да го замениш със замразени плодове и ако се нуждаеш от някакъв подсладител, да не е захар, а нещо, което съдържа някакви полезни вещества.

За кълновете вчера четох че трябва много да се внимава и да им се сменя водата и да се мият на всеки 12 часа, и да се правят в стерилни съдове защото иначе може да развият салмонела и другото какво беше не помня – мисля че e.coli – така че внимавай!

Вече два дни съм веган! Малко е странно, но се справям. Обмислям да поискам от общежитието където живея следващия месец да ми готвят веган храна, но се опасявам че представа си нямат как и резултатът ще е че ще си остана гладен. Общо взето нямам търпение да почна да си готвя сам пак, че веган храна готова май почти не може да се намери.

Благодаря за споделените идеи – ще ми трябват още. Супа за съжаление няма в какво да си направя, но ако намеря тиква може да си я изпека… тепърва ще ги мисля рецептите. Ти ако знаеш такива казвай смело

Палачинките как ги правиш – не трябват ли яйда?

Тия омега 3 от водорасли по-добри ли са? Аз имам от сьомга, но са на привършване. А и са скъпи, така че не съм си купил нова кутия, но имам и едно шишенце ленено олио – то обаче дали се усвоява добре? Четох че трябвали някакви витамини в по-голямо количество (от B-групата), а те откъде се набавят не знам. Освен това е отвратително на вкус и не се връзва с нищо – от време на време слагам някъде, но добавям и зехтин, щото иначе разваля вкуса и ястието става отвратително – някакви идеи с какво може да се използва лененото масло?

Това с мултивитамините също не ми харесва – като взимаш синтетични, не е ли опасно да се предозира или да се блокира способността на тялото да си ги усвоява от храните? Ти си знаеш де – вероятно е по-добре така, отколкото с deficiencies.

И аз мислех за изследвания на кръвта ако стана веган – на колко време трябва да се правят? Лесно ли става (примерно с проба от пръста), или трябва повече кръв, от вената и т.н.?

Това с насекомите също е интересно – как са ги приемали? Има ли някакъв начин в Европа да си набавиш насекоми за храна? Това не е точно веган, но мисля че също е здравословна храна.

Редактирано от Chromosom на 02.01.17 00:37.



Тема Re: Има ли вегани тук?нови [re: |]  
Автор Chromosom ()
Публикувано02.01.17 00:44



Твоята е доста по-рискована.

Проблемът с веганите е че са изключение – ако всеки първи плющи месо, то трябва да си малко по-интелигентен и с развити интереси да тръгнеш да се занимаваш да си веган. Затова и информацията е малко, и липсва документация и не можеш да се консултираш с лекаря си какво да ядеш и т.н. Затова се правят тези изследвания – за да си сигурен че в крайна сметка се си се хранил добре, и ако нещо липсва в кръвта ти да си дадеш сметка и да си го набавиш.

Както виждаш веганите постъпват много по-интелигентно от теб - отиват на лекар, изследват се и се подсигуряват че диетата им е безопасна и качествена. Докато ти вероятно ядеш джънк фууд през деня, като седнеш със семейството мааш сланина и по празници преяждаш. Като се разболееш, ще кажеш "мааму деба" и ще го отдадеш на възрастта. В крайна сметка решението си е изцяло твое, но не е зле да се осведомиш преди всичко, щом си дошъл тук, значи все пак поне малко се интересуваш в тая насока.

И всеядните също си правят изследвания. Само че там лекарят ти сравнява показателите ти с масата и с твоята възрастова група, и ако си примерно на 60 и клониш към инфаркт ще ти каже че това е защото си възрастен. Няма да ти каже да минеш на веган диета и че по тоя начин може да доживееш и до 130. В повечето случаи лекарят ще бъде ограничен и ще прави каквото е прочел, или за каквото му плащат.



Тема Re: Има ли вегани тук?нови [re: Chromosom]  
Автор | (>[2] /dev/null)
Публикувано02.01.17 01:14



Не знам колко рискована ми е диетата, но не ми се налага да следя подробно разни параметри на кръвната ми картина. :)

Виждам, обаче, че си много добре информиран за диетата ми. :)

The last good thing written in C was Franz Schubert's Symphony No. 9.


Тема Re: Има ли вегани тук?нови [re: Chromosom]  
Автор | (>[2] /dev/null)
Публикувано02.01.17 01:16



Вече два дни съм веган!

Wow, голямо постижение! Аз съм веган всеки ден от полунощ до 5 вечерта. :)

The last good thing written in C was Franz Schubert's Symphony No. 9.


Тема Re: Има ли вегани тук?нови [re: |]  
Автор Mod vegeМодератор (старо куче)
Публикувано02.01.17 01:52



Ако мислиш така заради добавките и редовните изследвания, то повечето хора които живеят здравословно (без значение дали веган или не) правят и двете.



Тема Re: Има ли вегани тук?нови [re: Mod vege]  
Автор | (>[2] /dev/null)
Публикувано02.01.17 02:03



Ако се коригират останалите променливи, много повече вегетарианци си правят редовни изследвания от нормални хора. И това е логично -- изключването на основни източници на хранителни вещества може да доведе до големи проблеми.

Аз лично не виждам как живеенето здравословно включва взимане на хранителни добавки, но това очевидно е някаква специална вегетарианска логика. Ясно е, че здравословно живеещите първобитни са били редовни посетители на щандовете за витамини и са хапвали редовно високопланиски водорасли. ;)

The last good thing written in C was Franz Schubert's Symphony No. 9.

Редактирано от | на 02.01.17 02:05.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.