Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 13:17 03.06.24 
Непрофесионални
   >> Вегетарианство
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема Мистерията B 12нови  
Автор Chromosom ()
Публикувано05.02.17 12:48



Окей, отново няколко дни бях веган, обаче стомахът ми почна яко да се дразни и от вчера вечерта минах на вегетарианство - добавих сирене и мляко. И положението взе да се оправя. Що така стомахът ми не го понася това веганство?

Ядох лешников тахан, зеленчуци на тенджера с лимон отгоре като дресинг, нахут, грах, хляб и общо взето тва е.

Един въпрос ме зори обаче и не намирам отговор: ако човеците са създадени да бъдат вегани, защо тогава тялото им не синтезира B 12? Май чух някакъв отговор, но не го помня - защото са яли бръмбари?

И колко време издържа тялото без B 12? Ако успея да стана веган, колко скоро след това трябва да започна да си пия хапчетата? Бях чел че тялото държи запаси за пет години. Но това сигурно е за да не умреш и да не се побъркаш, иначе B 12 участва в метаболизма и за други неща, и предполагам трябва да се приема по-често, за да си свърши работата оптимално.



Тема Re: Мистерията B 12 [re: Chromosom]  
Автор | (>[2] /dev/null)
Публикувано05.02.17 17:29



Самото предположение, че човекът е създаден е абсурдно. Човекът е еволюирал да е всеяден. Иначе нямаше да яде месо.

The last good thing written in C was Franz Schubert's Symphony No. 9.


Тема Re: Мистерията B 12нови [re: |]  
Автор Chromosom ()
Публикувано05.02.17 22:59



Някои не ядат - например веганите





Тема и кой ти каза, че хората били създадени веганинови [re: Chromosom]  
Автор ~@!$^%*amp;()_+ (целия горен ред)
Публикувано06.02.17 03:28







Тема веганите са нова моданови [re: Chromosom]  
Автор ~@!$^%*amp;()_+ (целия горен ред)
Публикувано06.02.17 03:30



не могат да съществуват без съвременните технологии
то не са добавчици, витаминчета, екзотично храни от на пичка си лелина, не е чудо



Тема Re: Мистерията B 12нови [re: Chromosom]  
Автор | (>[2] /dev/null)
Публикувано06.02.17 05:56



Някои пият от сутринта, но това не означава, че човекът е създаден да го прави.

The last good thing written in C was Franz Schubert's Symphony No. 9.


Тема Re: Мистерията B 12нови [re: Chromosom]  
Автор Mod vegeМодератор (старо куче)
Публикувано06.02.17 07:09



Здрасти Хромозомни.

В отговор на:

Що така стомахът ми не го понася това веганство?




Зависи не само от веганството, а и напр. как комбинираш храните, в каква последовтелност ги ядеш и колко често ядеш, също и напр. дали не са твърде груби, дали си здрав и пр..


ако човеците са създадени да бъдат вегани, защо тогава тялото им не синтезира B 12? Май чух някакъв отговор, но не го помня - защото са яли бръмбари?




Общо-взето отговорът е че западната ни цивилизация е силно хигиенизирана. А Б12 се прави от бактерии. Към това нашите предци са поемали наистина и известно количество насекоми случайно заедно с храната.

В отговор на:

И колко време издържа тялото без B 12? Ако успея да стана веган, колко скоро след това трябва да започна да си пия хапчетата? Бях чел че тялото държи запаси за пет години.




Горе-долу са толкова годините..
Може и бактериите в тялото да го синтезират - и то там, където се и резорбира - в тънките черва. Щото в дебелите си го правят, но там не се резорбира. Има такива бактерии и в устната кухина.
Иначе наскоро учени откриха че Б12 има и в някои нормални храни - в някои водорасли (като тези в сушито) и в гъбите шитаке. Има го и в продукти минали ферментация като кисело зеле и пр., както и в обогатени храни, добавки и разбира се в животински храни. Ако искаш детайлни актуални данни, може да четеш това подробно научно изследване:


А относно коментарите че веганите взимали добавки, то не се сещам за уважаван, известен здравен експерт в днешно време, който да не препоръчва някакви добавки - без значка за вегани или не.

Редактирано от Mod vege на 06.02.17 07:14.



Тема Re: веганите са нова моданови [re: ~@!$^%*amp;()_+]  
Автор Chromosom ()
Публикувано06.02.17 12:09



В отговор на:

веганите не могат да съществуват без съвременните технологии
то не са добавчици, витаминчета, екзотично храни от на пичка си лелина, не е чудо




Две са добавките, аз доколкото знам – витамин B 12 и омега 3 от водорасли. Иначе е ясно, че хората са създадени като всички животни да се бият за оцеляване и квото има, тва да ядат – то и затова се трупат мазнини, щото не се знае кога пак ще намериш нещо за ядене.

По тая логика обаче, изобщо не трябва да ти пука кво ядеш – ходиш, убиваш първото парче месо което видиш и го печеш. Или слагаш наред в супермаркета в кошницата и блъскаш в устата без да мислиш. Еволюирали сме обаче да може да мислим какво да ядем и, на базата на съвременните научни изследвания, след като доказаха че месото предизвиква рак, а мазнините в него и другите животински продукти сърдечно-съдови заболявания, аз стигнах до извода че е по-добре да си веган.

Иначе и аз съм криволичел между етични подбуди и конформизъм (да ям като другите и да не се цепя от колектива), и в крайна сметка съм си ял месото досега, защото било по-здравословно и т.н., но като се разчетох, се оказва че не е така и много ще ме е яд честно да ти кажа на всезнайковци като теб, които успяха да ме убедят че трябва да се яде месо, ако в крайна сметка се окаже обратното – че цял живот съм си тровел организма и съм купувал вредни за околната среда храни, които не е било необходимо да бъдат произвеждани.

В отговор на:

и кой ти каза, че хората били създадени вегани



Необходимата дневна доза фибри, например (която няма как да бъде доставена от месо). Също така, изследвали са лайна от първобитни, и са открили че вътре всичко е фибри – което означава че са яли трева, а не месо .

От изследванията на съвременните популации – в страните, където не ядат месо или ядат много малки количества, а мляко не ядат въобще (отделни групи в Китай, Япония, Африка), не се разболяват от рак и сърдечно-съдови заболявания и (без да броим Африка щото там има СПИН и т.н.) откарват и до 120 години).



Тема Re: Мистерията B 12нови [re: Mod vege]  
Автор Chromosom ()
Публикувано06.02.17 12:09



В отговор на:

Зависи не само от веганството, а и напр. как комбинираш храните, в каква последовтелност ги ядеш и колко често ядеш, също и напр. дали не са твърде груби, дали си здрав и пр..



Ями тогава, дай някой съвет за stomach-friendly веган диета, че аз бях принуден да се върна към вегетарианство (включих мляко). Това защото, мисля че като бъхаш яко животински продукти, тялото ти произвежда разни ензими за да ги обработва, и като рязко спреш, тия ензими ти създават проблеми и така докато им паднат нивата. Но за мен където е млякото, там е и месото – няма много голяма разлика. Всъщност киселото мляко е супер заради бактериите, но тия наситени мазнини не искам да ги ям.

А стомахът ми е малко разбрицан от години след едни антибиотици, и не знам как да го оправя общо взето. Не е трагично положението, но не на всяка бомба издържа (примерно оня ден коприва, брюкселско зеле, лешников тахан, нахут, праз лук, хляб, в какъв ред и комбинация не помня, но крайният резултат = разстройство). Вчера съм ял пица с кашкавал, грах, нахут, мандарини, фурми, банани, кисело мляко, торта, сирене – и сега положението със стомаха е по-добре.

Още един въпрос към теб като про – Б 12 трябва да се взима и при вегетарианска диета (т.е. включваща сирене и мляко), нали? Знам че го има в тия продукти, но не е достатъчно, предполагам?


В отговор на:

И колко време издържа тялото без B 12? Ако успея да стана веган, колко скоро след това трябва да започна да си пия хапчетата? Бях чел че тялото държи запаси за пет години.

Горе-долу са толкова годините..
Може и бактериите в тялото да го синтезират



Внимавай. Вчера слушах интервю с лекар, който обясняваше как сред веганите, а и сред някои доктори, се ширела идеята че B 12 не бил чак толкова необходим витамин и можело да се мине без редовния му прием и цялата дандания около него. Той обясни че това е абсолютна глупост и при недостатъчност на този витамин проблемите, които следват, са изключително сериозни.

Не знам детайли, чел съм че няма да се побъркаш веднага след като спреш да го поемаш, но знам също че участва и в други метаболитни процеси и може да се окаже че ползите от това да си веган се неутрализират от липсата на адекватни количества B 12, EPA и DHA ако не си пиеш хапчетата!



Тема Re: Мистерията B 12нови [re: Chromosom]  
Автор Aulus Vitellius Celsus (semper spamens)
Публикувано06.02.17 14:06



Апни малко водорасли, в тях има В12.






Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.