Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 08:23 24.06.24 
Непрофесионални
   >> Вегетарианство
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
Тема Месоядството - по-опасно за биоразнообразието от..нови [re: Mod vege]  
Автор Mod vegeМодератор (старо куче)
Публикувано13.08.15 15:05





Диетите, богати на червено месо, могат да бъдат вредни не само за здравето, но и за биоразнообразието на планетата.
За това предупреждава ново проучване, публикувано в "Сайънс ъф тоутъл енвайрънмънт", според което месоядството, както и влиянието му върху използването на земята, е най-голямата заплаха за огромната част от световната флора и фауна.
Отглеждането на животни за месо е причина за разчистването на огромни територии както за тях, така и за културите, необходими за храненето им.
Учените от много време се опитват да измерят влиянието на консумацията на месо върху биоразнообразието.
"Сега вече можем да кажем - ако изядеш една пържола, убиваш лемур в Мадагаскар, ако изядеш едно пиле, убиваш папагал в Амазония", казва Гидон Ешел, геофизик в Бард колидж, Ню Йорк, който изучава ефектите от човешкото хранене върху околната среда, но не е участвал в изследването. По думите му то е с огромна важност.
Причината за злокобните изводи на учените е, че огромни територии, богати на флора и фауна, се превръщат в пасища за животните, отглеждани за храна.
Браян Маковина, екологът, водещ изследването, обяснява, че при следване на досегашните тенденции при отглеждането на животни за месо, до 2050 г. земите, използвани за добив, ще се увеличат с между 30% и 50%, т.е. с около 3 млн. квадратни километра.
Според данните от изследването загубата на територии е толкова голяма, че ще бъде тя много по-голям фактор от останалите заплахи за околната среда от климатичните промени и замърсяването и ще причини загубата на много видове.
Учените посочват още, че хранителните навици на човечеството вече имат голямо влияние върху околната среда. Според по-ранни данни над три четвърти от обезлесените територии в Амазония сега се използват или за пасища, или за земеделие.
Според прогнозите на учените подобна съдба очаква и Африка.
Изследването предлага и път към разрешаване на проблема - хората да ограничат консумацията на месо до 10% от дневния прием на калории, да ядат повече плодове и зеленчуци, както и да заместят говеждото месо, което изисква много ресурси, с пилешко, свинско и риба.



Тема Re: Месоядството - по-опасно за биоразнообразието от..нови [re: Mod vege]  
Автор Aulus Vitellius Celsus (semper spamens)
Публикувано19.08.15 14:19



дреме ти :)



Тема Доверете се на тези правила за хранене и оздравейнови [re: Mod vege]  
Автор Mod vegeМодератор (старо куче)
Публикувано24.08.15 11:37



разглежда регулирането на хранителния режим като предпазна медицина, а също и като коригираща мярка, до която трябва да се прибегне, когато човек се разболее.
Диетата е един от четирите основни лечебни подхода в традиционната китайска медицина. Останалите три са , , билколечение и масаж, плюс лечебните физически упражнения.
Ползата от традиционната китайска лечебна диета се измерва с дълги години на стабилно добро здраве. Според Ней Дзин, най-древния китайски медицински трактат, човешките същества са устроени така, че са способни да живеят сто години, стига да не станат жертва на насилие или на нещастен случай. Хранителният режим и доброто храносмилане се смятат за най-важните начини за поддържане на физическата сила и жизнеността.
Традиционните китайски лечители не опознават строежа на човешкото тяло с помощта на дисекции, защото смятат, че разрязването на тялото е оскърбление за предците на човека. Те векове наред трупат познания за устройството и функциите на човешкото тяло чрез наблюдения и после ги съотнасят с петте елемента, чи, ин и ян.
Ето защо дървото се съотнася с черния дроб (ин) и с жлъчката (ян), огънят – със сърцето (ин) и с тънките черва (ян), земята – с далака (ин) и със стомаха (ян), металът – с дробовете (ин) и с дебелото черво (ян), а водата – с бъбреците (ин) и с пикочния мехур (ян).
Китайците вярват също, че тялото съдържа пет жизнени субстанции – кръв, дух, жизнена есенция (принцип на растеж и развитие, породен от тялото от чи и кръвта), течности (всички телесни течности освен кръвта, като слюнка, гръбначномозъчна течност, пот и т.н.) и чи. Китайската лечебна диета е в рамките на системата от космически принципи, символичното съотнасяне на вътрешните органи с петте елемента и системата от меридиани. В китайската медицина храната изпълнява няколко функции. Тя доставя хранителна енергия на тялото, за да обнови чи.
Освен това използва тялото за създаване на жизнена есенция и на кръв. И на последно място, храните могат да се подбират, за да регулират баланса на ин, ян и петте елемента вътре в тялото и да насочват потока на чи към различни части на тялото.
Китайската медицина класифицира храните според четири вида категории:
Температура. Храните се класифицират като студени или хладни (ин) и топли или горещи (ян).
Вкус. Има пет вкуса, съотнесени с петте елемента: кисел (дърво), горчив (огън), сладък (земя), пикантен (метал) и солен (вода).
Посока на действие. Смята се, че пикантните, солените и леките храни имат издигащо или плаващо действие и насочват чи нагоре, а киселите, горчивите и сладките храни имат насочващо надолу или потапящо действие, което направлява чи надолу.
Китайската медицина използва храните, за да поддържа тялото във вътрешна хармония и в състояние на баланс с околната среда. Когато дава съвет, свързан с хранителния режим, китайският лечител взема предвид времето, сезона, географията на областта и специфичните за пациента дисбаланси (включително емоционалното разстройство), за да подбере храни, които ще коригират излишъка или недостига на съответните елементи.
Например в основния превантивен хранителен режим ще бъде препоръчано приемането на ин храни през лятото, което е ян сезон. За разлика от това през зимата ще се приемат ян храни, които да противодействат на ин температурите.
В случай на болест ин симптомите на болестта (умора, бледност, немощ в гласа) ще се лекуват с ян храни, а ян симптомите (зачервено лице, силен глас, безпокойство) ще се лекуват с ин храни. Освен това силното желание за конкретни храни или вкусове е белег за дефицити, които трябва да бъдат лекувани. Например човек, на когото много му се пият топли напитки, вероятно има „студена“ болест, а някой, който отказва да приема напитки, има „влажна“ болест.
Не са известни странични ефекти от използването на китайската лечебна диета като част от програма за поддържане на добро здраве, когато тя се осъществява под напътствията на опитен практикуващ.



Тема стека е полезен за сърцетонови [re: Mod vege]  
Автор ~@!$^%*amp;()_+ (целия горен ред)
Публикувано30.08.15 03:30







Тема Кои bg-фирми продават сирене и кашкавал с примеси!нови [re: Mod vege]  
Автор Mod vegeМодератор (старо куче)
Публикувано07.09.15 04:07




3.02.2009

!



Финансовият сайт публикува списък с 42 фирми, които са заявили, че използват растителни мазнини в произвежданите от тях млечни продукти (в т. ч. сирене и кашкавал), който обяви Националната ветеринарно-медицинска служба.

Най-много са фирмите от Търговище и Пловдив, следвани от тези от Силистренска област и Хасково.

По-известните са:

“Бор Чвор” с. Дълбок извор, обл. Пловдив;

“Българско сирене” ООД, гр. Хасково

“Дарко” АД, гр. София

“Дядо Либен” ООД, гр. Копривщица

“Жоси” ООД, с. Чернолик

“Май дей” ООД, гр. София

“Милтекс-КК” ЕООД

“Млечни продукти” ООД, с. Маноле

“Родопея-Белев” ООД, гр. Смолян

“Хелиос Милк” ЕООД, гр. Айтос

Тези 42 млекопреработвателни предприятия са вписали в технологичната си документация, че влагат растителни мазнини в някои млечни продукти, които произвеждат.

Към 3 февруари 2009 г. всички тези предприятия са коректни по отношение на етикетирането на продукцията и обозначават върху етикетите на продуктите, че в тях са вложени растителни мазнини, се посочва в съобщението.

Пълният списък с предприятията по съответните региони:

ЕТ “Марси – М.Бакалов”, гр. Бургас;

“Хелиос Милк” ЕООД, гр. Айтос;

“Хранинвест” ООД, с. Кичево, обл. Варна;

“Милтекс-КК” ЕООД, гр. Варна;

“Милки Лукс” ЕООД, гр.Бяла Черква, общ.Павликени, обл. В. Търново;

“ЧЕХ – 99” ООД, с. Соколово, обл. Габрово;

“Беталогистика” ООД, с. Гостилица, обл. Габрово;

“Милпак” ООД, гр. Дряново, обл. Габрово;

“Милкиекс” ООД, гр.Севлиево, обл.Габрово;

“Габрово Милк” ООД, гр. Габрово;

“Кондов Екопродукция” ЕООД, с. Старо село, обл. Ловеч;

“Абламилк” ЕООД, гр. Луковит;

СД “Войнов и сие”, гр. Монтана;

“Шипка 99” АД, гр. Първомай, обл.Пловдив;

“Ем Джей Дериз” ЕООД, гр.Карлово, обл.Пловдив;

“Филипополис РК” ООД, гр. Пловдив;

“Млечни продукти” ООД, с. Маноле, обл. Пловдив;

ЕТ “Росвер”, гр. Цар Калоян, обл. Разград;

“Маклер комерс” ЕООД, с. Брестовене, обл. Разград;

“Сирма Приста” АД, гр. Русе;

“Булдекс” ООД, с. Белица, обл. Силистра;

“Лактоком” ЕООД, с. Калипетрово, обл. Силистра;

“Дестан” ЕООД, с. Искра, обл. Силистра;

“Интерес 2000”, с. Ситово, обл. Силистра;

“Жоси” ООД, с. Чернолик, обл. Силистра;

“Родопея-Белев” ООД, гр. Смолян;

“Медина” ЕООД, гр.Мадан;

“Дарко” АД, гр. София;

“Май дей” ООД, гр. София;

ЕТ “Дея-Росен Деянски”, с. Опицвет, Софийска област;

“Добрев” ООД, с. Драгошиново, Софийска област;

“Дядо Либен” ООД, гр. Копривщица, Софийска област;

“Младост 2002”, гр. Търговище;

“Мизия Милк” ООД, гр. Търговище;

“Хадад” ООД, с.Макариополско, обл. Търговище;

“Си Ви ЕС” ООД, гр. Омуртаг, обл. Търговище;

“Бул Милк” ЕООД, гр. Хасково;

“Бяла Мечка” ООД, с. Минерални бани;

“Българско сирене” ООД, гр. Хасково;

“Сакарела” ООД, гр. Ямбол;

“Карил и Таня” ООД, гр. Ямбол.

Коментар на Zdraven.bg: За непризналите такова съдържание и които не го обявяват, трябва съд и глоби!

Снимка:

Редактирано от Mod vege на 07.09.15 04:08.



Тема Re: Доверете се на тези правила за хранене и оздравейнови [re: Mod vege]  
Автор Black Wolf (ловец)
Публикувано07.09.15 15:23



Ако обаче разгледаме един друга медицина, която е доказано по-ефикасна от китайската - тибетската, ще видим че там нещата с месото са доста по-различни.

Тибетските будисти еднозначно подчертават, че при дадени хора и състояние месото не само е допустимо, но и необходимо.



И пак ще повтора (или по-точно подесеторя) - вегетарианците също се хранят с животински продукти, по-точно неща, които определяме като "месо". Наистна тези неща са преработени от растенията, но това не променя факта...

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!

Тема Re: Доверете се на тези правила за хранене и оздравейнови [re: Black Wolf]  
Автор Mod vegeМодератор (старо куче)
Публикувано12.09.15 03:57




Ти запознат ли си с китайската медицина ? Аз само повърхностно. Харесва ми че е алтернативна на западната, конвенционалната медицина.
А пък тибетската си е направо мъгла за мен, въпреки че съм гледал филми за нея, там струва ми се че нещата са "още по-алтернативни".
В момента се развива най-новата насока на диетологията - нутригенетиката. Тя именно би следвало да ни отговори за поставената от теб хипотеза. Също съм склонен да мисля че за някои хора/ситуации месото/рибатa може дори да бъдaт препоръчителни.
А растенията се хранят с "животни", но по-скоро с "пепелта" на материалните им тела

Хубаво е когато една дискусия е на ниво, и е също толкова рядко срещано явление.

Редактирано от Mod vege на 12.09.15 04:01.



Тема Re: Доверете се на тези правила за хранене и оздравейнови [re: Mod vege]  
Автор Black Wolf (ловец)
Публикувано12.09.15 11:53



Доста неща съм чел и за китайската, и за тибетската медицина. Да не говорим пък за шаманското лечение, което смятам за най-ефикасно.



Познавам и тибетски лекари, говорил съм с тях и съм имал възможност да наблюдавам лечението за доста дълъг период.

Тази работа с вегетарианството идва от Индия покрай йогата и постепенно към това са притурени още много неща от европейските последователи на вегетарианството. то може да е оправдано за определени климатични условия (топлите страни), може да е възможно при други (като нашите), но при други климатични условия си е направо невъзможно.

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!

Тема Re: Доверете се на тези правила за хранене и оздравейнови [re: Black Wolf]  
Автор Mod vegeМодератор (старо куче)
Публикувано12.09.15 20:27



Вегетарианството не съм сигурен че идва само от Индия и от Йогата. Има го при древногръцките философи, при орфеиците, при египетските фараони, и др.. Има го и в част от Християнството/Православието, ако се спазват постите, или в пълната му форма напр. при адвентистите, както и в някои ислямски "секти". Разбира се климатът играе роля.
Относно индианците, има една хипотеза че преди хилядолетия Южна Америка е била срастнала и с днешна Африка и въобще цялата земна суша е била на едно място. От там и древната родственост на индианците с народи от други днешни континенти.



Тема Какво има да ни каже тоалетната за здрaвето ?нови [re: Mod vege]  
Автор Mod vegeМодератор (старо куче)
Публикувано12.09.15 22:18



[url=Какво има да ни каже тоалетната за здрaвето?[/url]

Представете си, че сутринта палите автомобила си, и вместо бял дим, от ауспуха излиза ей такъв сив пушек с мирис на изгоряла гума.



Ще останете ли безразлични към това? Вероятно не, защото такъв пушек вещае проблем с двигателя и ако не му обърнете внимание автомобила скоро ще ви остави на пътя.

А знаете ли, че подобно на пушека от двигателя, отпадъците, които тялото ви изхвърля са много точен индикатор за здравето ви? Всяка промяна в цвета, формата и миризмата на урината и изпражненията може да е сигнал за проблем. Да, знам, много от вас са свикнали да си бръчкамт носа от погнуса щом чуят за телесни отпадъци и просто не желаят да чуят повече. Но истината е, че това e прост и лесен начин за ежедневна само-диагностика, който хората са използвали от най-древни времена - намерени са вавилонски глинени плочки на 6000 години, на които има обозначения за изследвания на урината.

А за да правим това трябва без срам да гледаме в тоалетната и да забелязваме как изглеждат урината или изпражненията и как миришат.

И така, да започнем с:
УРИНАТА


Макар да не сме склонни да говорим за урината си, дори и с лекаря си, тя е всъщност част от невероятна система, която ни поддържа в добро здраве. Бъбреците ви работят дори когато спите, по 24 часа филтрират разтворимите във вода остатъци, токсини, бактерии, гъбички, излишни протеини и захари от тялото, които в противен случай ще се натрупат в организма и ще ви разболяват. И уринарният тракт не само работи като ефикасна система за филтриране и изхвърляне, но той функционира и като система за ранно предупреждение и откриване, сигнализираща за някои признаци и симптоми на потенциално сериозни здравни проблеми, които иначе могат да останат незабелязани.
Следващия път когато се насочите към тоалетната, ето за какво да следите:

1. Цвят на урината
Урината съдържа най-вече вода, както и пикочна киселина, минерали, ензими, отпадни материали и вещества като пигмента урохром, който придава на урината обичайния й сламено жълт цвят. Ето списък на цветовете на урината за справка:

Розов или червен: Когато е причинена от червено цвекло, къпини и хранителни добавки с желязо, промяната в цвета обикновено е временна и безвредна. Тя понякога се случва след усилени физически упражнения, но може да сигнализира и за други по-сериозни заболявания като хематурия (кръв в урината). Анализ от 2012 година, публикуван в списанието Southern Medical Journal изброява няколко възможни причини, като камъни в бъбреците, инфекции на уринарния тракт, уголемена простатна жлеза, анемия, някои наследствени заболявания или рак на пикочния мехур. Ако забележите розов или червен цвят на урината, свържете се с лекаря си незабавно; вашият лекар ще направи лесен тест и ще определи дали цвета се дължи на кръв в урината ви и какво да правите след това.
Кафяв: От ревен и боб фава. Това също така е често срещано предупреждение за наличието на инфекция на уринарния тракт особено, ако имате усещане за парене при уриниране. При нормално уриниране не трябва да усещате дискомфорт. Кафявият цвят може също да показва натрупване на билирубин в кръвта, и вероятно сочи за проблем с черния дроб, запушване на жлъчните пътища, камъни в жлъчката, хемолитична анемия или тумор.
Оранжев: От моркови или В витамини. По-тъмното оранжево може да е сигнал за сериозно обезводняване; това може лесно да се оправи с пиенето на повече течности, но ако се пренебрегне, може след време да доведе до сериозни усложнения като спазми, хронична умора, оток на мозъка, припадъци или нисък обем на кръвта.
Зелен или син: От аспержи и някои антидепресанти. При по-необичайни случаи може да означава инфекция на уринарния тракт.
Тъмно жълт или кехлибарен: Може да сте сериозно обезводнени; пийте повече течности. Ако се пренебрегне, това може след време да доведе до сериозни усложнения като спазми, хронична умора, оток на мозъка, припадъци или нисък обем на кръвта.
2. Миризма на урината
Някога лекарите имаха навика редовно да миришат урината на пациента – и понякога дори я опитваха – за да си помогнат в диагнозирането на определени заболявания и болести. Макар че тази практика в голяма степен вече не се практикува, необичайният мирис, идващ от урината може да е важен предупредителен признак, че нещо не е съвсем наред.
Миризмата на урината се свързва с обема и концентрацията на определени химикали, които се изхвърлят от бъбреците. Ето за какво да следите:

Няма забележим мирис: Нормално. Урината не трябва да има силно забележим мирис, но както и при цвета на урината, някои храни, хранителни добавки и лекарства могат да придадат на урината по-остър мирис от обикновено.
Лек мирис: Аспержите, чесъна, кафето и храните на животинска основа като месото и яйцата са най-честите виновници за мириса на урината. Дехидратацията може също да причини урината да е по-концентрирана, така че тя ще има и по-силен мирис.
Силен или неприятен мирис: Ако урината ви не престава да е с необичайно силен или неприятен мирис, това може да посочва инфекция на уринарния тракт, бъбречна инфекция, възпаление или инфекция на пикочния мехур, метаболитно разстройство, проблем с черния дроб или заболяване, предадено по полов път.
Сладък, плодов или плесенен мирис: Това може да сигнализира за случай на диабет или на рядкото генетично заболяване, наречено урина с миризма на кленов сироп.
3. Колко често трябва да уринирате
Средно, повечето хора уринират около четири до осем пъти на ден. Обаче, реалистично погледнато, това колко пъти ходите до тоалетната в голяма степен зависи от това колко течности пиете, какво ядете, колко кофеин и алкохол приемате, колко активни сте и какъв е стила ви на живот.
За жалост някои хора са толкова заети с работата си и графика си, че се „стискат” по-дълго от други.

Четири до осем пъти на ден: Нормален брой пъти.
Повече от осем пъти на ден: Нуждата да уринираме по-често обичайно се свързва с естественото остаряване и с диуретични лекарства, като и някои лекарства за кръвното също могат да причинят повече посещения до тоалетната.
По-силното чувство за „зор” или чувството за недовършване след уриниране: Може да е симптом на няколко различни здравословни проблема – инфекция на уринарния тракт, бременност, проблеми с простатата, диабет тип 1 или тип 2, свръх активен пикочен мехур, интерстициален цистит (възпален пикочен мехур), или дори удар или неврологично заболяване.
4. Мътна, пенеста се или съдържаща частици урина
Нормално урината е прозрачна или полупрозрачна. Ако тя е напълно прозрачна и безцветна, тогава това вероятно означава, че пиете много вода (важно е да се пие много вода всеки ден, но и пиенето на прекалени количества също не е здравословно). В случай че сте извън нормата, ето за какво да следите:

Мътна урина: Ако понякога забелязвате, че урината ви е мътна и не изпитвате никакви други симптоми, това може просто да показва, че сте леко обезводнени и трябва да пиете повече течности. Мътната урина може да е също така симптоматична за инфекция на уринарния тракт или при жените може да се дължи на вагинално течение, вагинит или бременност. По-сериозните потенциални причини включват проблеми с бъбреците, метаболитни проблеми, проблеми с хипофизната жлеза или заболяване, наречено хилурия (наличие на галактоза в урината), при което в урината прониква хилус поради запушване на лимфен канал.
Пенлива урина: Това понякога се дължи на изключително бързата струя на урината, изтичаща в тоалетната чиния – няма нужда от притеснение, ако това се случва понякога. Но ако започнете да забелязвате пенеста урина по-често, то тогава това може да е признак на протеинурия, заболяване, характеризиращо се с висока концентрация на протеин в урината, което обикновени показва бъбречно заболяване. То може също да сигнализира за диабет, инфекция или високо кръвно налягане.
Видими частици: Това може да е признак на бъбречни проблеми, както и за наличие на камъни в пикочния мехур, бъбречно заболяване, инфекция на уринарния тракт или други сериозни заболявания.
Защо е добре да пием достатъчно вода?Когато сме достатъчно хидратирани, това не е само ключово за поддържането на здрава уринарна система, но е и жизненоважно за здравословното храносмилане и за изхвърлянето на екскрементите, както и за поддържането на нормално кръвно налягане и телесна температура, за облекчаването на ставите и в основни линии за правилното функциониране на всеки орган и система в тялото. И макар че повечето от нас са запознати с правилото за осемте чаши течности на ден, истината е че действителната ни нужда от течности варира от човек до човек, в съответствие с теглото, големината на тялото, нивото на активност, приема на кофеин, алкохол, сол и захар, лекарствата, които взимате, времето и климата, в който живеете. Пиенето по осем чаши вода на ден може да е лесно указание за да сте сигурни, че пиете достатъчно вода, но непременно пийте повече в горещите дни, след физически упражнения, и когато консумирате кофеин, алкохол или много сладки или солени храни. Или пийте вода когато сте жадни и се оставете урината ви да ви насочва – ако е по-тъмна от сламено жълта, тогава се опитвайте да пиете повече чиста прясна вода и ще забележите как цветът на урината ви ще се промени с промяната на количеството приемана от вас вода.

Забележка:

Настоящата статия е информативна. В случай, че откриете в урината си указаните по-горе цвят, мирис, прозрачност… будещи тревога, непременно се обърнете към личния си лекар или към специалист уролог. Не се самолекувайте.

ИЗПРАЖНЕНИЯТА

Изпражненията, които човек отделя, са важен показател за здравето му. Наблюдението на това колко често ходите до тоалетната и какво количество екскременти отделяте, може да се използва като инструмент за ранно диагностициране на проблеми в храносмилането и стомашно-чревния тракт.

„Храносмилателния тракт съдържа повече на брой бактериални клетки, отколкото клетки има в цялото човешко тяло“ твърди д-р Жан-Пиер Рауфман, гастроентеролог в Медицинския университет в Мериленд. „Много е важно червата ни да работят правилно, защо само така те ще могат да абсорбират необходимите им хранителни вещества. Тяхната работа не се изчерпва само с това. Те синтезират важни витамини за тялото и не трябва да допускат навлизането в организма на химикали или бактерии, които може да са опасни за здравето ни.

Ходенето до тоалетна е естествена функция на тялото, подобно на дишането или изпотяването. Въпреки, че много хора са възпитани да се гнусят от собствените си изпражнения, наблюдаването им може да помогне навреме да диагностицират сериозни заболявания и дори някои видове рак. Понякога дори обикновеното къркорене на червата може да е показател, че тялото ви се бори със сериозна инфекция.

Ето шест основни неща, за които трябва да следите след дефекация:

1. Изменение в цвета

Цветът на изпражненията често зависи от това, какво точно ядете. Повечето нюанси на кафявото се приемат за напълно нормални. Промяна на нормалния цвят от тъмно кафяв до черен или към жълт е тревожен признак за проблеми със здравето.
„Черните изпражнения са индикатор за кървене в стомаха или горната част на тънките черва“ предупреждава доктор Рауфман. Разбира се, някои видове добавки, съдържащи желязо, могат да доведат до потъмняване на отделяните изпражнения, но наблюдавания цвят е по-скоро тъмно зелен.
Но ако наистина не сте прекалили с боровинките или лакрицата и не сте приемали медикаменти съдържащи бисмут, черните изпражнения са сериозен показател, че имате спешна нужда от лекарска консултация.
Ярко червени изпражнения подсказват за активно кървене в долната част на стомашно-чревния тракт, като дебело черво, ректум или анус.

Особено тревожен показател е промяна на цвета в светло бял или жълт. Цветът на фекалиите обикновено се определя от жлъчните сокове, които тялото ни отделя. Изсветляването може да е признак за запушване на жлъчните канали, първи признак на рак на панкреаса или хепатит.

2. Изменения във формата

Промяна във формата на отделяните изпражнения може да е сериозна причина за безпокойство. Ако екскрементите, които отделяте станат по-тесни, например с дебелината на молив, според експертите това може да се дължи на рак на дебелото черво.

„Не бива веднага да се мисли за най-лошия вариант“, успокоява д-р Рауфман - „промяната в големината и формата може да са показател за запушване (обструкция) в някоя от ниските части на дебелото черво“. Частичното блокиране на нормалния поток на фекалиите може да е причина за странната им форма.

3. Миризма

Факт е, че изпражненията не миришат особено приятно. Но такива, чиято миризма е особено отблъскваща или неприятна, като миризма на гнило са индикатор, че в стомашно-чревния тракт може да има вредна бактерия или паразит. Понякога, при запек, когато в крайна сметка се облекчите, отделеното от вас наистина има миризма по-неприятно от обикновено. Това е защото при по-дълъг престой започва гниене на хранителните отпадъци в червата, от което се отделят токсини. Лошата миризма на вкиснало може също да сочи, че не ви достигат храносмилателни ензими и храната не се смила добре. Това значи, че се храните прекалено много с готвена храна, в която липсват храносмилателни ензими.

4. Следи в тоалетната

Ако само дърпането на водата е недостатъчно да измие тоалетната и се налага да използвате четката за тоалетна, трябва да се замислите върху храненето си. Поемането на твърде много готвена (а това значи киселинна) храна предизвиква обилно отделяне на лепкава слуз, с която тялото се опитва да защити червата от киселинността. Едно време, когато нямаше химически лепила, лепилото за хартия се правеше от брашно и вода. А днес хората ядат това лепило под формата на пухкави кифли, кроасани и банички. Те правят изпражненията лепкави и с времето ги "циментират" слой върху слой по стените на червата.

5. Запек и диария

Запекът е не само неприятен, но и потенциално опасен за здравето на човек. Под запек лекарите разбират сухи, твърди екскременти, от които ви е трудно да се освободите. Понякога ходенето до тоалетна е дори по-рядко от веднъж седмично.

Различни са факторите, които могат да доведат до констипация. Според гастроентеролозите основните рискови фактори за развитието на констипация са бедна или небалансирана диета, липса на достатъчно упражнения, някои видове медикаменти както и различни чревни смущения.

Констипацията, оставена без адекватно лечение може да доведе до различни здравословни усложнения като хемороиди или ректално кървене. Най-добрият начин да облекчите симптомите на хроничен запек е да промените тоалетните си навици, повишите приема на течности, да включите в менюто си храни, богати на фибри, да се опитате да се упражнявате повече и да отидете в тоалетната веднага, ако имате нужда, без да отлагате.

Oтдясно ще видите така наречената Бристолска таблица на изпражненията, разработена от д-р Кен Хийтън от Бристолския университет (видима е само за регистрирани потребители). По нея можете да определите дали изхожданията ви са нормални. За идеални и нормални се считат тип 4 и 5.

Тип 1 е индикация за остра дисбактериоза. Парчетата са твърди и абразивни, болезнени за изхождане. Типични след приемане на антибиотици и за диета бедна на баластни вещества. Няма газове, защото липсва бактериална среда.

Тип 2 са компактен вариант на тип 1. Най-деструктивни са от всички, защото са големи по размер и увреждат ануса и нервните окончания там, предизвикват разширение на ректума. Освен това изискват много напъване, което докарва хемороиди и дивертикулоза.

Тип 3 има характеристиките на тип 2 но показва по-бързо време за придвижване. Фактът, че не са толкова големи като тип 2 показва, че дефекацията е по-редовна. Но също като тип 2 изискват напъване с всичките съпътстващи увреждания.

Тип 4 е нормална форма за хора, които се изхождат веднъж дневно. Диаметъра е малък, изхождането лесно. Не изискват напъване.

Тип 5 е характерно за хора, които се изхождат след всяко основно хранене, 2-3 пъти дневно. Смята се за най-идеалната форма. Не изискват напъване.

Тип 6 може да е индикация за свръх-активност на червата, твърде много калий в диетата, рязко дехидриране на тялото или скок в кръвното налягане. Показва и чувствителност към стрес, твърде много подправки в храната, пиене на вода с високо минерално съдържание.

Тип 7 е диария. Диарията е естествен механизъм, чрез който тялото се опитва да се освободи от потенциално токсични и вредни за него субстанции, както и от различни бактерии или при вирусни инфекции. В повечето случаи диарията преминава от само себе си за един до два дни.

Някои видове паразити, които живеят във водата, могат да причинят тежка диария, която да продължи до една седмица. През това време е важно да поемате достатъчно количество течности за да компенсирате загубата им и да избегнете дехидратация.

Разтройство, което продължава повече от четири седмици е симптом на сериозно хронично заболяване, като Синдром на раздразненото черво или Болест на Крон. А понякога просто трябва да престанете да дъвчите дъвки без захар, които използват като подсладител ксилитол или сорбитол - два химикала известни с разхлабителните си свойства.



6. Плуващи и мазни изпражнения
Изпражненията на здравите хора потъват във водата. Когато за продължителен период (повече от седмица) изхождате плуващи изпражнения или забелязвате мазнина по повърхността на водата, това е сигнал, че трябва да вземете мерки. Причините могат да са:
Малабсорбция - недобро усвояване на хранителните вещества от храната
Стеаторея - неусвояване на мазнините. При стеаторея изпражненията са лъскави, оставящи мазен слой по повърхността на водата
Цьолиакия - автоимунно заболяване, при което имунната система напада собствените клетки на тялото, в случая фините власинки в тънките черва, които извличат хранителните вещества и мазнините от храната. Тази автоимунна реакция се причинява от протеина глутен, който се намира в житото, ръжта, ечемика и понякога овесените ядки. Когато власинките биват възпалени, червата вече не могат да усвояват мазнините и те се появяват в тоалетната под формата на плуващи изпражнения и мазнина по повърхността на водата.
Панкреатит или панкреатична недостатъчност - панкреаса не отделя достатъчно ензима липаза, който разгражда мазнините.
Камъни в жлъчката пречат на черния дроб да отделя жлъчка, която разгражда мазнините.
Паразити - ламблиите, например могат да причинят поява на неусвоена мазнина в изпражненията.
Чревна инфекция - когато на мястото на добрите бактерии в чревния тракт се настанят вредни, като E.coli, те могат да причинят недобро усвояване на храната, газове и др.

7. Наличие на паразити в изпражненията
Не бързайте да кажете - кой, аз да имам паразити?!, защото много хора ги носят в себе си години наред и дори не подозират. Паразитите са специалисти в прикриването и рядко излизат на бял свят. Но за сметка на това причиняват дълъг списък със заболявания, които докторите рядко свързват с паразитите - нарушение на съня, хронична отпадналост, диабет, рак, алергии, болки в ставите и т.н. Все пак понякога се появяват в изпражненията и ако ги забележите там трябва незабавно да вземете мерки.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.