Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 07:21 24.06.24 
Непрофесионални
   >> Вегетарианство
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
Тема Re: (Научни и обществени) новини 3нови [re: Mod vege]  
Автор Aulus Vitellius Celsus (semper spamens)
Публикувано17.07.15 17:16



това е като за тебе:





Тема Мутантите на нашата трапеза - рожби на селекция...нови [re: Mod vege]  
Автор Mod vegeМодератор (старо куче)
Публикувано25.07.15 17:39








Мутантите са отдавна на нашата трапеза и без генно инженерство

Всъщност, 80% от отдавна присъстващите на трапезата ни храни от растителен произход са мутанти
- като започнем от пшеницата и другите зърнени култури, захарното цвекло и захарната тръстика, ядките до плодовете и зеленчуците като картофи, зеле, репички, чушки, банани, ягоди, грозде, пъпеши, и т.н. Те са много по-големи и по-продуктивни от дивите си събратя, въпреки че, трябва да признаем, нямат техния вкус и аромат.

Полиплоидия

Тези мутанти са продукт на естествена или изкуствена полиплоидия. Тя представлява дублиране на хромозомите в растенията, което води до увеличаване размерите на клетката и на цялото растение.

Хромозомите са подобни на нишки структури, които се образуват от една единствена и извънредно дълга молекула ДНК, която съдържа множество гени. Тя също така съдържа протеини (хистони), които помагат в пакетирането на ДНК и контролират функциите й.



Нормално, ние имаме 46 хромозоми в повечето ни клетки. Ние наследяваме нашите хромозоми от родителите ни, 23 от майка ни и 23 от баща ни. Следователно имаме 2 комплекта от по 23 хромозоми или 23 двойки. Тъй като хромозомите са изградени от гени, ние унаследяваме по две копия от повечето гени, по едно от всеки родител. Това е причината, поради която често имаме сходни черти с нашите родители. Същото се отнася и за другите полово възпроизвеждащи се същества, които са по-голямата част от животните и растенията, които познаваме.

Полиплоидия е наличие на няколко комплекта хромозоми. Това често се наблюдава в растителните клетки, но не в животинските клетки.

Полиплоидните растения са по-едри като цяло, имат по-големи листа, цветове и плодове и са по-устойчиви на студ.

Нечетните полиплодии са безплодни, но също се търсят като триплоидите на диня, грозде, банан, защото са без семки. Това са все търсени ценни качества за производители и търговци.

Ето няколко примера:

Банан



Това, на горната снимка е диворастящата версия на бананите. Те имат толкова много семенца, че едва ли щяха да се ядат толкова масово. Културните им събратя, за разлика от тях имат три комплекта хромозоми във всяка клетка, т.е. са триплоидни. Това им дава предимството да са без семки, но това, че са стерилни, задължава производителите им изкуствено да ги размножават чрез резници.

Самият термин "плод без семки" е донякъде биологичен оксиморон, тъй като понятието плод се определя в ботаническия смисъл на думата като зрял яйчник, съдържащ семена.

Има много безсеменни плодове в света; като банан, кокос, Райска ябълка, кашу, киви.

Киви



Институтът за съвременни агрохимични технологии (IMAT) към Северозападния университет в Китай е разработил няколко продукта като сорт грозде без семки, което освен това, зрее по-рано, дълго се запазва и има високи хранителна стойност. Другият им продукт е киви с малко семки, също с дълъг период на съхранение, с висока плътност и твърдост, добър вкус и устойчивост на болести.

Диня



Дините без семки израстват от триплоидни растения, с три комплекта хромозоми. Такива растения могат да възникнат от спонтанна мутация или чрез кръстосване на нормално диплоидени (2n) с тетраплоидни (4n) родителски растения.

Манго



Мангото е вкусен и ароматен тропичен плод с репутация на суперхрана - половината от световното производство на плодове е именно на манго. Но има един недостатък - огромната му костилка.

От 1990 година в Индия се работи върху вариант на манго без костилка, като през 2006г. от отдела по градинарство и земеделие към Университета в Бихар (BAU) съобщиха за получаването на комерсиален хидрид на име синдху (Sindhu), който тежи средно 200 грама и не само има богат, сладък и характерен приятен вкус, но и има по-малко фибри, отколкото други сортове.

Пшеница

Характерна особеност на повечето видове пшеница е тяхната полиплоидия, т.е. имат 4 или 6 комплекта хромозоми. Дивите диплоидни видове (брой хромозоми = 14) са предшественици на съвременните култивирани видове. По-високо качествените тетраплоидни и хексаплоидни пшеници са създадени чрез хибридизация. Например, чрез кръстосване на еднозърнест лимец, емер (AABB) с родствения плевел егилопс (Aegilops squarrosa, геном DD) се получили хексаплоидните форми като лимеца (Triticum Spelta).

Тетраплоидни пшеници са видовете твърда, английска, полска, а хексаплоидни пшеници са меките пшеници, които се използват масово за хляб.


Вляво - тревата егилопс. вдясно - хексаплоидният лимец (Triticum Spelta)

Ягоди



Ягодите и гроздето са подобни случаи. Плодовете им са огромни в сравнение с дивите им варианти, често са и без семена.

Цитруси



Първото портокалово дърво, което е давало плодове без семена е намерено в една плантация в Бразилия през деветнадесети век. Този сорт портокали бил наречен "пъпен", защото съдържа портокал-близнак, полусрастнал с кората.

Това е било резултат на мутация, но производителите на портокали много са харесали този "дефект" и така днес по пазарите цитрусите без семки са широко разпространени.

Безсеменни плодове на триплоидния хибрид. (© J. Bouffin / CIRAD)

Цитрусите без семки се размножават безполово, обикновено чрез присаждане.

Партенокарпия

Развитието на плод обикновено започва, когато една или повече яйцеклетки в плодника на цвета се оплоди със сперматозоидите във цветния прашец. В някои растения, обаче, плодовете се развиват без оплождане - явление, наречено от ботаниците партенокарпия. Причини за липсата на развитие на семена са недостатъчното опрашване или нефункциониращи яйцеклетки или сперматозоиди. В много растения генната несъвместимост ограничава успешното оплождане. Такива плодове имат предимства пред другите плодове като по-дълъг срок на годност.

Но най-честа причина за получаването на плодове без семки е триплоидията, за която говорихме.

Как се получава полиплодия

Това дублиране на хромозомите в растеният, тази мутация, може по изключение да възникнат и естествено в природата. Но това ще е случайност, а агробизнесът няма време да чака случайности и затова такива мутации се предизвикват принудително като се използват специални мутагени. Например:

-- семената се облъчват с радиоактивни вещества в т.н. "атомни градини" като , която може да видите вдясно:
-- използват се отровни вещества като алкалоида колхицин. Колхицинът е бил планиран за борба с рака заради високата му токсичност спрямо раковите клетки, но после са го забранили, когато открили, че и за обикновените клетки също е отровен.
Традиционната селекция използва широко методи, които да предизвикат мутации и с помощта на токсични вещества или рентгеново облъчване. Освен, че не много полезни за здравето, тези методи не могат да контролират или направляват мутациите.


Затова учените предпочитат да разработват методи за въвеждане в клетката на нови гени, носители на необходимите качества.

Източници:
























Редактирано от Mod vege на 25.07.15 18:01.



Тема аз от кога го разправям, ана вие гмо та гмонови [re: Mod vege]  
Автор ~@!$^%*amp;()_+ (целия горен ред)
Публикувано25.07.15 19:03







Тема Re: Мутантите на нашата трапеза - рожби на селекция...нови [re: Mod vege]  
Автор Black Wolf (ловец)
Публикувано27.07.15 10:46



Абсолютно всички растения, които се отглеждат от човека, са мутанти. Повечето се отличават видимо от дивия си прадител, а немалко на външен вид даже не си приличат с него.



Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!

Тема Re: Мутантите на нашата трапеза - рожби на селекция...нови [re: Black Wolf]  
Автор Aulus Vitellius Celsus (semper spamens)
Публикувано29.07.15 08:36



о йе, някои откриха топлата вода :))))



Тема при ГМО-то има привнесени гени от друг виднови [re: ~@!$^%*amp;()_+]  
Автор Mod vegeМодератор (старо куче)
Публикувано31.07.15 01:46



Не е точно така. За разлика от тези "мутанти", при ГМО-то има привнесени гени от друг вид растение или дори животно.



Тема КАК ДА РАЗПОЗНАЕМ ДАЛИ МЛЕЧНИТЕ ПРОДУКТИ CA "REAL"нови [re: Mod vege]  
Автор Mod vegeМодератор (старо куче)
Публикувано31.07.15 02:04





Ако се чудите, дали млечните продукти, които купувате наистина са това, на което изглеждат или не, то ето няколко полезни съвета, препоръчани от в-к 24 часа, как да разпознаем, кои са истинските кашкавали и сирена от предлаганите в българските магазини.

Години след приемането на БДС за млякото и млечните продукти в България продължават да се предлагат продукти със съмнително качество.

Сиренето с растителни мазнини (палмово масло) е с прекалено бял цвят, тебеширен, обясни пред ежедневника, Симеон Присадашки, зам.-председател на Асоциацията на млекопреработвателите в България. Структурата му пък е много по-рехава от на истинското. При оригиналното бяло саламурено сирене трябва да може да се отреже парче с дебелина 3 до 5 мм, която да не се разпадне, като се забоде с вилица. При сиренето, произведено от различни от млякото продукти, това е невъзможно. Ако в него има палмово масло, то се пука дори при просто чукване с пръст.
При истинското сирене обикновено ръбовете на буците са заоблени, докато при ментето са остри, твърди Присадашки.
Кашкавалът от палма пък се познавал на пипане. Не е еластичен като оригиналния, а много мек, защото процесът на зреене е съкратен.
Цветът му бил бял до кремав, а вкусът – леко горчив. Истинският бил с характерния жълт цвят, при разрез е с плътна консистенция и твърд. Не горчал, а имал особения привкус на мляко.
Палмовият кашкавал може да се отличи също от истинския, ако се разреже с добре изстуден нож. Причината е, че растителните мазнини полепвали по острието при ниска температура, а млечните – не. Обяснението е, че в палмата има ненаситени мастни киселини, докато животинските са наситени. Най-често първите при стайна температура са почти течни, докато вторите са твърди.
Разбира се, при използването на палма за кашкавал се прави т.нар. хидрогениране, или превръщането на ненаситени мастни киселини в наситени. Така се повишава температурата на топене. При този процес обаче се получават трансмазнини, които се смятат за най-вредни, защото водят до сърдечносъдови болести.
Трудно е само с нож да се разграничи палмовият от истинския кашкавал, защото дори да е от мляко, пак може да полепне по него, особено ако е по-стар и мазнините са започнали да се разграждат, твърди обаче Симеон Присадашки. Понякога това се получавало и ако използваните сурови млека не са достатъчно качествени или се сложи повече закваска. С узряването на кашкавала мазнините се разграждали, но това не било отрицателен показател. Иначе истинският кашкавал по БДС трябва при отчупване на парче да не се разпада като стъкло или да се точат конци.

От 18 юни 2010 г. у нас има забрана продукти с растителни мазнини да се продават като сирене или кашкавал. Те трябва и да са отделени от истинските. Според наредба на земеделското министерство пък в киселото мляко може да има до 20% сухо мляко, в саламуреното сирене до 30 на сто и 25% в кашкавала.

Най-честата измама при производството на сирене е използването на 50% по-малко сурово мляко. Така вместо от 7 л то се правело от 4-5 литра. Хватката била да се извърши пастьоризация при висока температура 82-85 градуса, а не при нормалната – 72 градуса. Слагали се и киселини – например лимонтузу, за да се усвоят всички белтъци. Така се получавал продукт, който е средно положение между сирене и извара, но на външен вид е съвсем като истинското.
Водното съдържание на сирене менте е 60-63%, докато на българското бяло саламурено сирене е 54-56%. Заради използването на по-малко мляко разходите за ментето били значително по-ниски, което позволявало то да се предлага в магазините дори по 4 лв. килото.
В името на бързата печалба сиренето се прави така, че да може на третия ден да се продава, казаха експерти. Нормално кравето трябва да зрее 30-45 дни.
Масово се среща и сирене, чиято саламура явно е била разреждана. Има и “смес” с не по-малко от 50% сухо мляко. Сирене от мръсна суровина, което като постои по-дълго, пък има мирис на мастна киселина и дращещ вкус. При неподходяща температура на зреене, закваска или мая сиренето ставало горчиво.
Кравето сирене не трябва да бъде неузряло, прекалено меко, с видими дефекти (шупли). Такъв продукт е опасен за здравето, може да предизвика разстройство.
При кашкавала най-много измами има при зреенето, признаха производители. Често малките мандри го продавали седмица след производството му, защото нямали складове, а и оборотни средства да го държат над месец. По технология добрият кашкавал отлежава поне 40-45 дни. По-евтиният се прави и с по-високо водно съдържание. При него се спестявал около 1 л мляко и се правел от 9,5 л вместо от 10,5 л. Такъв кашкавал бил бял, мек, нетраен, бързо се подувал като футболна топка. Най-често продукт по тази “технология” се правел през зимата, когато суровината не достига.
Масово кашкавал се прави и от млечни концентрати. Обикновено те са внос от Германия, Холандия или Унгария и излизат много по-изгодно на производителите, отколкото българското сурово мляко. Според мандраджиите млечният концентрат е хубава суровина за продуктите им, при която просто водата била изпарена. Така дори се спестявали няколко технологични процеса в предприятието за изваряването на суровото мляко и себестойността падала. Вече дори имало предприятие у нас, което било оборудвано с машини, които работят само с млечни концентрати.

източник: zdraven.bg



Тема Re: при ГМО-то има привнесени гени от друг виднови [re: Mod vege]  
Автор ~@!$^%*amp;()_+ (целия горен ред)
Публикувано31.07.15 21:08



не е задължително
а и промяната си е промяна, от къде знаеш че промяната в гена не го е направила същия като човешкия





Тема Re: при ГМО-то има привнесени гени от друг виднови [re: ~@!$^%*amp;()_+]  
Автор toshi83-67307 (момец)
Публикувано04.08.15 03:12



Абе хора още ли го има тоз клуб. Тук намерих най-шашавото зло, коварно и лъжливо създание и че се и ожених за него. Ей това вегетаринаките са опасни змии. Ако могат ще ти изпият кръвчицата.

За моя радост направо се родих и живота ми тръгна в супер посока след като я разкарах. Зла вегетаринка. Това е направо еманципирана кръвожадна овца, с елементи на висша меркантилност и егоизъм на квадрат.



Тема Re: КАК ДА РАЗПОЗНАЕМ ДАЛИ МЛЕЧНИТЕ ПРОДУКТИ CA "REAL"нови [re: Mod vege]  
Автор Aulus Vitellius Celsus (semper spamens)
Публикувано12.08.15 16:51



виж по-добре това инфо за пластмасите:

Всички пластмасови бутилки имат маркировка, която показва от каква пластмаса са направени. От вида пластмаса зависи дали бутилката може да се използва еднократно и дали има опасност да освобождава химикали в съхраняваната течност. Ето какво означават различните маркировки:

PET или PETE
Това са бутилки за еднократна употреба. Пластмасата им може да освободи тежки метали и вещества, които влияят на хормоналния баланс на човека. Това е най-често използвания тип пластмаса в света. Важно е да се помни, че такава бутилка е предназначена само за еднократна употреба. Ако я използвате повторно, то бъдете готови да получите доза алкални елементи и доста бактерии, които буквално обожават PET.

HDP или HDPE
Това е най-добрата пластмаса, която не отделя никакви замърсители. Ако имате възможност за избор, купувайте вода именно в такава пластмаса. Този вид е и екологично чист, защото може да се преработва изцяло. Този вид пластмаса най-често се използва за съхранение на мляко, за играчки, миещи препарати, и при някои видове пластмасови торбички.

PVC или V
Изделията от този вид пластмаса отделят по малко от два опасни химикала. И двата имат отрицателно въздействие върху хормоналния баланс.Този вид пластмаса е мек, гъвкав материал, който обикновено се използва за опаковки на олио и други видове масла или за детски играчки. Използва се и в безброй потребителски стоки, като например кабели, тръби, ВиК части, дограма, маркучи.

LDPE
Тази пластмаса се използва при производството на бутилки и пластмасови торби. Не освобождава химически вещества във водата, която съхранява. Този вид пластмаса е безопасен само при съхранение на вода, ако се използва за съхранение на друг вид хранителни стоки (или за опаковката им), може да отдели много опасни за сърцето химикали.

PP
Полипропилен - това е вид бяла пластмаса или полупрозрачни цветове. Използва се като опаковки за мляко или сиропи. Когато се нагрява не се топи. Относително безопасен материал откъм отделяне на химикали.

PS
Полистирол – евтин, лек и издръжлив вид пластмаса, която не е подходяща за съхранени на топла храна или напитки. Но точно тя се използва често за чаши за кафе и кутии за бързо хранене.При нагряване излъчва опасни химикали.

PC или пластмаса без специални символи
Това е най-опасният вид пластмаса. Често се използва за бутилки за вода или за опаковки на храна. Отделя бисфенол А, вещество, което разрушава ендокринната система. Той потиска образуването на хормона естроген.

Винаги предпочитайте храни и напитки, които са в стъклена опаковка пред каквато и да е пластмасова.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.