Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 00:01 23.05.24 
Непрофесионални
   >> Вегетарианство
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема Диета  
Автор novpotr (новак)
Публикувано22.12.10 23:20



Мод (веге), и всички други вегетарианци, препоръчайте ми моля ви дневно меню, базирано на основа зеленчуци, което да съдържа достатъчно калории, включително, протеин и витамини. Може да препоръчате и повече различни видове.

Засега ям само сьомга, лимони, зеле, хляб и прясно мляко, но съм пристрастен за растителните храни, и с удоволствие бих ял повече от тях. Ако можеше да си набавям всичко от растителни храни само такива щях да ям.

(млякого го броя за месо, за вас не знам)



Тема Re: Диетанови [re: novpotr]  
Автор novpotr (новак)
Публикувано22.12.10 23:24



Пояснение: под достатъчно калории разбирам 1800 до 3000 в зависимост от натоварването, от които между две трети и една пета протеин - още не съм намерил правилния отговор.



Тема Re: Диетанови [re: novpotr]  
Автор Moд (вere)Модератор (ентусиаст)
Публикувано23.12.10 00:21



Привет първо, novpotr.


Аз живея в Германия, и тук дори ако говорим за месни имитати, има достатъчно възможности да се храни човек вегетариански. Това са напр. "наденици" от конопен протеин, от соев протеин, от житен протеин, соево (кисело) мляко и сирене. Освен това има разни кълнове, фалафели, варива, дори Събуей и Факдоналдс имат веге бургери вече (макар че във Факдоналдс не стъпвам). Откъм зеленчуци препоръчителни са тъмните гъби - напр. тъмни печурки (имат вит. Д), авокадото също има вит. Д, иначе всички зеленчуци са препоръчителни, най-вече плодовите зеленчуци.
Рибата в днешно време е почти изчерпана в океаните, а тази която е останала е пълна с тежки метали (живак и пр.), остава само тази от развъдници но пък тя няма качеството на живяла и хранела се в открития океан риба, само био рибата е с качество, но тя е скъпа, не знам ти каква сьомга ядеш. Прясното мляко бих го заменил на твое място (в голяма степен) с био кисело мляко, или със соево кисело мляко. Ако минаваш на чисто растителна храна (т.е. веганско хранене), вече става специфично, но наскоро ми попадна един документ на Aвстрийското веганско общество от само 4 стр., мога да го преведа и постна тук, би било полезно и за други хора. Вече за щастие има много информация а и научни изследвания като ориентир в нета за веге храненето.



Тема Re: Диетанови [re: Moд (вere)]  
Автор novpotr (новак)
Публикувано23.12.10 19:43



Ти си извадил късмет, понеже само в Германия съм ял най-вкусната веганска храна някога (искам обратно там!) Аз живея във Франция. Тук не съм виждал такива вкусотии, но разбира се соево сирене и фъстъци има навсякъде. А за гъбите ще ти кажа че едно кило имат 150 килокалории! Проблемът ми е само калориите. Редовно пия соево мляко вместо краве, понеже е по-вкусно, но и редовно пия краве, заради присъствието на всички незаменими аминокиселини. Ям евтина замразена сьомга, ловена в някой океан. В момента хладилникът ми е пълен догоре с броколи, зеле, тиква и лимони, но тях ги използвам като гарнитура понеже нямат калории - едно кило зеленчуци на ден + 500 грама сьомга + лимони + мляко. Защо соево кисело мляко, а не прясно? Как изобщо се прави кисело мляко от соя? За документа - давай на немски, справям се.



Тема Re: Диетанови [re: novpotr]  
Автор Moд (вere)Модератор (ентусиаст)
Публикувано23.12.10 21:52




Да, във Франция има определено по-малко вегетарианци, поне според статистиките, макар че тенденциите са възходящи, затова предполагам и че във Франция няма толкова много продукти за вегетарианци.
Като проблемът ти е калориите, много лесно може да ги вдигнеш с ядки, с комплексни въглехидрати (пълнозърнести неща, мюсли etc.), със сладки или сушени плодове, мед, меласа. Явно тренираш щом ти трябват много калории и протеин.
Киселото мляко имах предвид ако е животиснко е най-вече за предпочитане, но и соевото има повече предимства ако е кисело - заради полезните бактерии в него. Иначе соята също мисля че не е храна за всеки ден, а пък ако имаш екологично мислене и рибата не би я ядял всеки ден, защото такава в океаните почти не остана. Разбира се решението си е твое. Как се прави соево кисело мляко не знам, купувам си готово, предполагам няма да e по-различно от начина по който се прави от краве мляко, а и би излизало по-евтино настина ако си го правиш сам.

Щом не ти трябва помощ за немския - тук е документа, обсъдени са кратко и точно критични вещества при (строгото) вегетарианско хранене:


Hau rein

Редактирано от Moд (вere) на 23.12.10 21:55.



Тема Re: Диетанови [re: novpotr]  
Автор Kaлoмaин (горгона Медуза)
Публикувано24.12.10 14:33



Чувала съм, че южноазиатската кухня е препоръчителна за хора, които се хранят само с растителни продукти. Защото имала много ядки. Яла съм веднъж ориз с разни кълнове, зеленчуци и фъстъци, и беше чудесно на вкус. Както и тиква с джинджифил и фъстъци. Това беше запечено до карамелизиране, но не знам как се приготвя.





Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.