Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 15:44 24.06.24 
Непрофесионални
   >> Вегетарианство
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Тема Вредни ли са шоколада и сладоледанови  
Автор kambam (татко)
Публикувано22.08.10 13:13



Предлагам тук да продължим темата и като произведем научна новина да допълним темата на Люб - Научни новини





Тема Re: Вредни ли са шоколада и сладоледанови [re: kambam]  
Автор lila_va (sol )
Публикувано22.08.10 13:22



Вредата/ползата е в дозата



Science flew man to the moon, religion flew man into the twin towers.

Тема Re: Вредни ли са шоколада и сладоледанови [re: lila_va]  
Автор kambam (татко)
Публикувано22.08.10 14:18



Така е, но може би само на теория



Ами тези двама братя от апокрифната книга на weston price:


...FIG. 6. Above: brothers, Isle of Harris. The younger at left uses modern food and has rampant tooth decay. Brother at right uses native food and has excellent teeth. Note narrowed face and arch of younger brother. Below: typical rampant tooth decay, modernized Gaelic. Right: typical excellent teeth of primitive Gaelic....

Редактирано от kambam на 22.08.10 14:21.



Тема Re: Вредни ли са шоколада и сладоледанови [re: kambam]  
Автор lila_va (sol )
Публикувано22.08.10 15:46



Това го оспорвам веднага. Прекалявам с шоколада (и не само) откакто се помня, но имам здрави и бели зъби, без нито един кариес

Предполагам, че е въпрос на хигиена в по-голяма степен.

Не е хубаво да се привикват обаче малки деца на подобни храни - лесно се пристрастяват към тях и отказват плодовете след това, защото им се струват безвкусни. Много се ядосвам като видя някоя бабичка да търчи след злоядото си внуче по улиците с вафла или чипс в ръка...
Всичко с мярка

Science flew man to the moon, religion flew man into the twin towers.

Тема Re: Вредни ли са шоколада и сладоледанови [re: lila_va]  
Автор kambam (татко)
Публикувано22.08.10 17:43



Хмм, нито един кариес ли нямаш? Брат ми е така, но пък той ядеше попара със вода и сирене, аз попара с мляко и захар



То това е запазена марка на бабите, не им се сърди

Иначе сериозно веднъж гледах едно дете как изяде 10-тина бисквити с шоколад, чак пръстите му почнаха да треперят. А са толкова нежни децата, понякога ми става тъжно че сме създали толкова непригоден свят за тях



Тема Re: Вредни ли са шоколада и сладоледанови [re: kambam]  
Автор lila_va (sol )
Публикувано23.08.10 00:37



Нито един



Ами има хиперактивни деца, които копнеят за нещо сладичко. Не знам в този случай какво казва медицината обаче. Едва ли е добре да се тъпчат с вафли и бисквити де. Смятам, че това тотално им обърква вкусовите предпочитания занапред. Братовчедка ми, например, похапнала някакъв дюнер в Дубай със сос, който първоначално не й харесал. Впоследствие така се пристрастила към силния му вкус, че сега не може да спре да мисли за него, а всичко друго й се струва блудкаво. Хем не е дете, ама на

Science flew man to the moon, religion flew man into the twin towers.

Тема Re: Вредни ли са шоколада и сладоледанови [re: lila_va]  
Автор kambam (татко)
Публикувано23.08.10 11:28



Брех, преобразува ми теорията на пух и прах





Тема Re: Вредни ли са шоколада и сладоледанови [re: lila_va]  
Автор Amitaba (wondeful world)
Публикувано24.08.10 02:01



Мононатриевият (и други видове) глутамат, който присъства в чипсове, сухи супи, сухи бульони, готови сосове, подправки като Пикантина, Вегета и къде ли не още, има пристрастяващо действие и освен това е много опасен за здравето. Свързва се с т. нар. синдром на китайския ресторант. Може и да сме отваряли дума за това тук. Сам съм изпитвал пристрастяващото му действие. Имаше един период, в който ми е ядеше точно определен вид сандвич и точно от определено заведение, а всички подобни сандвичи от други места ми се струваха безвкусни. Ама така, яде ми се и си мисля за него. Такова нещо аз не помня в живота си, изобщо не съм чревоугодник.
На опаковката на едни от най-разпространените в БГ зърнени "пръчици" (З.. Б..) пише, че се препоръчват при здравословно хранене, а зад "подправки" на етикета съм сигурен, че се крие и натриевия глутамат или негов колега.

Да кажа и нещо баш по темата: да, вредни са в повечето случаи. И пак всичко е в дозата. Но понеже са вкусни, опасността от прекаляване е голяма и затова казваме, че са вредни. Грамажът на една опаковка шоколад не е съобразен с това колко е полезно/безвредно да изядеш на един път, а с това колко можеш да изядеш без да ти стане лошо.

Редактирано от Amitaba на 24.08.10 02:08.



Тема Re: Вредни ли са шоколада и сладоледанови [re: Amitaba]  
Автор Изyмeн (Премъдър)
Публикувано24.08.10 08:34



Натриевият глутамат си е достатъчно безвреден. Не знам що толкова шум се вдига за него и аспартама, ама ако искате опасни добавки - що не погледнете какво има в луканката - особено за нитрити. Те са доказано опасни.

Най-важното е невидимо за очите.



Тема Re: Вредни ли са шоколада и сладоледанови [re: Amitaba]  
Автор lila_va (sol )
Публикувано24.08.10 10:01



Е, не е мононатриев глутамат, той е толкова разпространен, че не може да се обърка. Сосът, за който стана дума се прави от нахут (жалко че не помня името) и бил абсолютно безвкусен, дори гаден на вкус сам по себе си. Но прибавен към дюнера, придавал неповторим вкус, така да се каже отиват си :)

Хм, това със сандвичите в Макдоналдс ли се случи? На мен ми се е случвало - МакФиш


Не знам дали е вреден глутамата, но е възможно да води до "пристрастяване". Така насища вкусовите рецептори, че нищо после не е в състояние да го стори. Подобно на лютите чушки - колкото повече ядеш, от толкова по-люти имаш нужда...

И не им спестявай името на тези "Зайо Байо" - пълен боклук, а се препоръчват за деца

Science flew man to the moon, religion flew man into the twin towers.

Редактирано от lila_va на 24.08.10 10:02.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.