Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 12:56 23.04.24 
Непрофесионални
   >> Вегетарианство
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Тема Масълце :)нови  
Автор kambam (татко)
Публикувано13.05.10 12:01



Някой правил ли си е масло в домашни условия?
Аз преди време си купих сурово краве мляко оставих го в хладилника за няколко часа, после му обрах сметаната отгоре, сложих го в един буркан и го клатих 20-тина минути (май ще стане и в шейкъра) - стана малко, но пък много вкусно


Все пак дали няма по-ефективна технология?



Тема Re: Масълце :)нови [re: kambam]  
Автор Изyмeн (Ненормален)
Публикувано13.05.10 19:29



С кисело мляко се прави по-лесно.

Най-важното е невидимо за очите.



Тема Re: Масълце :)нови [re: kambam]  
Автор Aмpитa (Скорпион)
Публикувано14.05.10 08:07



Виж, във форума бгмама има и други ентусиасти, които си правят домашно масло и описват как става -

. Доколкото разбрах май трябва да събереш каймак от повечко мляко.

Аз лично само квася кисело мляко от домашно прясно мляко, а и купувам домашен кашкавал от селяните, които продават всеки вторник и петък близо до в къщи.



Тема Re: Масълце :)нови [re: Изyмeн]  
Автор kambam (татко)
Публикувано14.05.10 11:36



Как става с кисело мляко?



Тема Re: Масълце :)нови [re: Aмpитa]  
Автор kambam (татко)
Публикувано14.05.10 11:40



Благодаря за линка


Да, лошото е че каймака е толкова вкусен - трудно се събира за масло



Тема Re: Масълце :)нови [re: kambam]  
Автор Изyмeн (Ненормален)
Публикувано14.05.10 12:11



Начини бол. Старият - с бутен. Само дето едва ли някой сега знае какво е това. Баба ми използваше специална бъркалка, закрепена за капак. Слагаше я в тенджерата и бъркаше, докато маслото се отдели отгоре. Бъркалката си имаше и електродвигател де.



Най-важното е невидимо за очите.

Тема Re: Масълце :)нови [re: Изyмeн]  
Автор kambam (татко)
Публикувано14.05.10 14:15



хмм, т.е. правя кисело мляко и бъркам

?



Тема Re: Масълце :)нови [re: kambam]  
Автор jiven ()
Публикувано14.05.10 14:15



с прабаба ми биехме с едно алуминиево нещо, което приличаше на центрофуга от старите перални ;) преди са били дървени буталата с които се е джуркало, ама ние се бяхме осъвременили. слагаше прабаба ми прясно и кисело мляко, ама дали беше само каймак или чисто и просто мляко, не помня, тия дни ще ходя на гости на баба и ще я питам за точната технология

и после падаше едно въртене - точно като центрофуга, накрая маслото се отделяше, измивахме го и готово. на мен ми беше много гадно да го ям, щото миришеше на коза освен това оставаше мътеница, демек течността след отделянето на маслото, която също ми се струваше някаква адска миризлива смес от кисело и прясно мляко еееех, сега да ми паднеше да се отдам на такива занимания, нямаше толкова да се дърпам с яденето.
мисля че ще стане и с буркан и с пасатор или шейкър. чак се зарибих и аз, ще взема да се пробвам



Тема Re: Масълце :)нови [re: kambam]  
Автор Kaлoмaин (горгона Медуза)
Публикувано14.05.10 16:03



Честно - само веднъж сме получавали масло, но то стана съвсем случайно и беше преди много години. Тогава живеехме в Смолян и майка ми правеше кисело мляко, като купуваше прясно от една съседка, която гледаше крави. Та направи веднъж тя айрян с това мляко за из път - от Смолян за Бургас с колата. Някъде към Стара Загора се опитвам да пия от този айран, а бутилката се оказа запушена - на гърлото й имаше голяма буца меко масло.

От друсането в москвича и завоите маслото се беше отделило. Този номер втори път не го пробвахме, но вкусът на маслото беше много добър.



Тема Сирененови [re: kambam]  
Автор Aмpитa (Скорпион)
Публикувано15.05.10 20:47



Знаеш ли, твоята тема породи в мен желание да пробвам да си направя домашно сирене.

Попрочетох тук там как се прави, не е сложно, само ми трябва мая за сирене, която трябва да потърся по магазините.

А ти пиши какви са резултатите от експеримента с маслото!




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.