Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 16:56 26.05.24 
Непрофесионални
   >> Вегетарианство
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Тема Масълце :)  
Автор kambam (татко)
Публикувано13.05.10 12:01



Някой правил ли си е масло в домашни условия?
Аз преди време си купих сурово краве мляко оставих го в хладилника за няколко часа, после му обрах сметаната отгоре, сложих го в един буркан и го клатих 20-тина минути (май ще стане и в шейкъра) - стана малко, но пък много вкусно


Все пак дали няма по-ефективна технология?



Тема Re: Масълце :)нови [re: kambam]  
Автор Изyмeн (Ненормален)
Публикувано13.05.10 19:29



С кисело мляко се прави по-лесно.

Най-важното е невидимо за очите.



Тема Re: Масълце :)нови [re: kambam]  
Автор Aмpитa (Скорпион)
Публикувано14.05.10 08:07



Виж, във форума бгмама има и други ентусиасти, които си правят домашно масло и описват как става -

. Доколкото разбрах май трябва да събереш каймак от повечко мляко.

Аз лично само квася кисело мляко от домашно прясно мляко, а и купувам домашен кашкавал от селяните, които продават всеки вторник и петък близо до в къщи.



Тема Re: Масълце :)нови [re: Изyмeн]  
Автор kambam (татко)
Публикувано14.05.10 11:36



Как става с кисело мляко?



Тема Re: Масълце :)нови [re: Aмpитa]  
Автор kambam (татко)
Публикувано14.05.10 11:40



Благодаря за линка


Да, лошото е че каймака е толкова вкусен - трудно се събира за масло



Тема Re: Масълце :)нови [re: kambam]  
Автор Изyмeн (Ненормален)
Публикувано14.05.10 12:11



Начини бол. Старият - с бутен. Само дето едва ли някой сега знае какво е това. Баба ми използваше специална бъркалка, закрепена за капак. Слагаше я в тенджерата и бъркаше, докато маслото се отдели отгоре. Бъркалката си имаше и електродвигател де.



Най-важното е невидимо за очите.

Тема Re: Масълце :)нови [re: Изyмeн]  
Автор kambam (татко)
Публикувано14.05.10 14:15



хмм, т.е. правя кисело мляко и бъркам

?



Тема Re: Масълце :)нови [re: kambam]  
Автор jiven ()
Публикувано14.05.10 14:15



с прабаба ми биехме с едно алуминиево нещо, което приличаше на центрофуга от старите перални ;) преди са били дървени буталата с които се е джуркало, ама ние се бяхме осъвременили. слагаше прабаба ми прясно и кисело мляко, ама дали беше само каймак или чисто и просто мляко, не помня, тия дни ще ходя на гости на баба и ще я питам за точната технология

и после падаше едно въртене - точно като центрофуга, накрая маслото се отделяше, измивахме го и готово. на мен ми беше много гадно да го ям, щото миришеше на коза освен това оставаше мътеница, демек течността след отделянето на маслото, която също ми се струваше някаква адска миризлива смес от кисело и прясно мляко еееех, сега да ми паднеше да се отдам на такива занимания, нямаше толкова да се дърпам с яденето.
мисля че ще стане и с буркан и с пасатор или шейкър. чак се зарибих и аз, ще взема да се пробвам



Тема Re: Масълце :)нови [re: kambam]  
Автор Kaлoмaин (горгона Медуза)
Публикувано14.05.10 16:03



Честно - само веднъж сме получавали масло, но то стана съвсем случайно и беше преди много години. Тогава живеехме в Смолян и майка ми правеше кисело мляко, като купуваше прясно от една съседка, която гледаше крави. Та направи веднъж тя айрян с това мляко за из път - от Смолян за Бургас с колата. Някъде към Стара Загора се опитвам да пия от този айран, а бутилката се оказа запушена - на гърлото й имаше голяма буца меко масло.

От друсането в москвича и завоите маслото се беше отделило. Този номер втори път не го пробвахме, но вкусът на маслото беше много добър.



Тема Сирененови [re: kambam]  
Автор Aмpитa (Скорпион)
Публикувано15.05.10 20:47



Знаеш ли, твоята тема породи в мен желание да пробвам да си направя домашно сирене.

Попрочетох тук там как се прави, не е сложно, само ми трябва мая за сирене, която трябва да потърся по магазините.

А ти пиши какви са резултатите от експеримента с маслото!



Тема Re: Сирененови [re: Aмpитa]  
Автор Roxy (bittersweet)
Публикувано16.05.10 13:52



Потърси някоя книга за българската народна кухня, може и повече рецепти да намериш... Сещам се за една старичка, може и в антиквариатите да пробваш.



Тема Re: Сирененови [re: Aмpитa]  
Автор kambam (татко)
Публикувано16.05.10 16:39



Маслото нещо не върви, я си купя мляко и хоп - го изпивам


Сирене продават на някои пазари, въпреки че хората варят млякото преди да го заквасят - за всеки случай.



Тема Re: Сирененови [re: kambam]  
Автор Aмpитa (Скорпион)
Публикувано19.05.10 08:10



Ами млякото трябва да се свари, няма друг начин.





Тема Re: Сирененови [re: Roxy]  
Автор Aмpитa (Скорпион)
Публикувано19.05.10 08:16



Чак по антиквариати не ми се ходи за едното сирене.





Тема Re: Масълце :)нови [re: Kaлoмaин]  
Автор jiven ()
Публикувано19.05.10 21:31




тъкмо докато правех опити с един буркан, си представях как ритмично се тръска млякото в бъчонка на кобилата много успокояващо и трансово ми подейства.
ама тва с москвича кърти мифффки, и ние имааахмеее москвиииччччч, т.е. няколко москвича най ми беше забавно как баща ми пали най-стария вариант с манивелата



Тема Re: Масълце :)нови [re: kambam]  
Автор jiven ()
Публикувано19.05.10 21:50



първият ми самостоятелен опит завърши полу-успешно :0

от един полу-пълен буркан с винт, изкарах 4-5 лъжици масло и детето веднага ги изяде, та аз се вредих само за малко - ама беше много вкусно



значи не правете опити само с мляко - много по-трудно излиза и по-малко става. аз реших по оригиналната рецепта на прабаба ми да се пробвам, ама не съвсем - и затова и резултатът беше не съвсем ;)

значи тя го правеше с козе мляко което беше полуферментирало и го центруфугираше в центрофугата на една от старите ръчни перални - но не си пестеше търпението - баба ми каза че сме го биели много дълго време. само като знам че козето мляко е доста нискомаслено, мога да си представя какво биене е било - ама съм била малка и ми беше забавно, така както му беше забавно на сина днес.

моят вариант беше с домашно мляко с повече каймак - но не само каймак. първо го джурках известно време в буркан, после като видях че няма да стане бързо, му добавих няколко лъжици кисело мляко, за да повтаса малко и излязох. след 5-6 часа, продължих с джуркането на ръка, после включих и пасатора на първа степен - тогава излязоха въпросните няколко лъжици прясно масло :))))
останалата течност хич не приличаше на мътеница, затова я доварих и я направих на извара. после набутах купчината съдове в миялнята и си извадих изводи за следващия път - повече каймак и по-обработен с кисело мляко, за да стане по-ефективно :))))



Тема Re: Масълце :)нови [re: kambam]  
Автор Cirrus (ентусиаст)
Публикувано21.05.10 23:42



обираш каймака и като събереш около чашка, го разбиваш к миксера с телта
става пухкаво като сметана, но по-гъсто (ако биеш много, ще се пресече)
лесно и дори по-вкусно от чистото масло

аз купено масло не ям, но редовно си купувам домашно краве прясно мляко



Редактирано от Cirrus на 21.05.10 23:47.



Тема Re: Масълце :)нови [re: Cirrus]  
Автор Aulus Vitellius Celsus (Quaestor N.R.)
Публикувано21.05.10 23:45



ДВА НАJ УБАВИ
МИРИСА НА СВЕТОТ
ЗА КОИ ТРЕБВА
ДА СИ ЖИВ -
ЛИПА и...
ПЕЧЕНИ ПИПЕРКИ





Тема Re: Масълце :)нови [re: Cirrus]  
Автор kambam (татко)
Публикувано22.05.10 19:58



На мен ми се иска да не изхабявам каймака за масло, но явно няма как.
Понякога толкова ме впечатлява вкуса на каймака от млякото. Няколко глътки и после часове наред се чудя колко е вкусно


За жалост колкото повече пия мляко толкова повече ми се доспива Може би защото го пия сурово, на теб как ти влияе?



Тема Re: Сирененови [re: Aмpитa]  
Автор kambam (татко)
Публикувано22.05.10 20:00



Аз веднъж поръчах на една жена да ми направи сирене от сурово мляко без да го вари, не знам дали наистина го направи така де



Редактирано от kambam на 22.05.10 20:01.



Тема Re: Сирененови [re: kambam]  
Автор Kaлoмaин (горгона Медуза)
Публикувано23.05.10 14:33



По принцип сиренето се прави от сурово мляко. Температурата му се вдига до 40-42 градуса - не повече. Поне в нашия край така го правят.



Тема Re: Сирененови [re: Kaлoмaин]  
Автор Aмpитa (Скорпион)
Публикувано23.05.10 19:22



Мисля, че в суровото мляко може да има микроорганизми и за това е най-добре да се свари. Ето и рецепта на домашно сирене с кипнато прясно мляко -





Тема Re: Сирененови [re: Aмpитa]  
Автор Kaлoмaин (горгона Медуза)
Публикувано23.05.10 21:30



Те микроорганизмите не пречат.



Тема Re: Сирененови [re: Kaлoмaин]  
Автор kambam (татко)
Публикувано23.05.10 22:56



Освен това млякото подтиска вредните микроорганизми. То като се развали просто става вкусно кисело мляко





Тема Re: Сирененови [re: Kaлoмaин]  
Автор huanjiМодератор ()
Публикувано23.05.10 23:33



Болестотворните пречат.






Тема Re: Масълце :)нови [re: kambam]  
Автор Cirrus (ентусиаст)
Публикувано24.05.10 10:44



екстра ми влияе


обичам го с какао, кафе, прибавям го в чая (по английски), ям го с корнфлейкси, крем ванилия обожавам, това ми е любимата храна
кафето го пия само на основата на мляко - 150г горещо мляко, 1 ч.л. нес кафе, 1 ч.л. мед, разбивам го с пасатора да стане на пяна цялото (в по-дълбок и тесен съд, подходяща е кофичка от кисело мляко) ако се сложи и повечко каймак, има повече пяна
тези изкуствени сметани дето ги продават са чиста химия, нефтопродукти

също си мажа и лицето с горния слой на млякото с каймака, има витамини А и Е, това го препоръчва и индийската аюрведическа козметика

а, и музиката също ми влияе добре


вижте текста под видеото, човека дава блог, където има много музика и др. линкове







Редактирано от Cirrus на 24.05.10 10:54.



Тема Re: Масълце :)нови [re: Cirrus]  
Автор Cirrus (ентусиаст)
Публикувано24.05.10 12:01



ето тук има повече китари (за тези, които харесват) но не са какво да е китари, а psy



и да ви върви по мед и масълце, дет се казва






Редактирано от Cirrus на 24.05.10 12:02.



Тема Re: Сирененови [re: huanji]  
Автор Kaлoмaин (горгона Медуза)
Публикувано24.05.10 12:24



Ами досега не съм имала проблеми. Във всеки случай не смятам, че е необходимо да се пазим чак толкова от другите живи същества.

Толкова векове сме оцелели редом с тях ...



Тема Re: Сирененови [re: Kaлoмaин]  
Автор Изyмeн (Ненормален)
Публикувано24.05.10 19:57



В Русия си правят "простокваша" - чакат млякото само да се вкисне, после го ядат. Ама там ме уверяват и че е безопасно да се пие вода от блатото, пък аз не вярвам.

Най-важното е невидимо за очите.



Тема Re: Сирененови [re: Изyмeн]  
Автор Aulus Vitellius Celsus (Quaestor N.R.)
Публикувано24.05.10 22:41



ако водата обилно смесена с водка - може.





Тема Re: Така значи -нови [re: Kaлoмaин]  
Автор Roxy (bittersweet)
Публикувано24.05.10 23:49



да се убиват коскоджамити дзверове не може, но няма кой да защити милите невинни невидими микробчета от най-големия чудовищен хищник Хомо Сапиенс!!!





Тема Re: Така значи -нови [re: Roxy]  
Автор Kaлoмaин (горгона Медуза)
Публикувано25.05.10 16:41



Да, когато бактериалните им капсули се разяждат от стомашните ми сокове и рибозомите им се гърчат в ужас при мисълта за това, което ги очаква, изпитвам удоволствието на хищник, чиято плячка се е оказала по-бавна от него ... ха-ха-ха (зловещо).



Тема Re: +1нови [re: Kaлoмaин]  
Автор Roxy (bittersweet)
Публикувано26.05.10 09:58








Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.