Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 02:16 27.05.24 
Непрофесионални
   >> Вегетарианство
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
Тема Re: Спокойно...нови [re: Aмpитa]  
Автор jiven ()
Публикувано12.04.10 14:00



честно казано това ми звучи много несериозно :) цялата шумотевица със соята е по-скоро свързана с прекаляването на американците - ама те с какво ли не прекаляват... пият соево мляко пълно с какво ли не, блъскат соеви бъргърс, тъпчат сe с какви ли не изкуствено извлечени протеини и добавки и вярват че това е особено полезно. мда, особено полезно се е оказало за финансовото благополучие на производителите на соеви продукти: от толкова евтин ресурс да натрупаш голямо състояние.

със соята, както са разбрали китайците, японците, корейците и другите от региона, трябва да се подхожда с повече внимание при обработката - затова и доуфу, мисо и т.н. продукти са минали през определен процес за да се извлече необходимото и здравословното от тях. освен това истинското тоуфу трябва да е свежо - затова си го купуваш всеки ден, ако имаш тази възможност. аз в българия ядях само в определени китайски ресторанти.

особено за жените това е превъзходна храна, жалко че е толкова модифицирана вече соята. за мъжете - не е толкова вредна, защото оказва регулираща функция - все пак ние трябва да поемаме ин и ян храни, за да има баланс. сега се сещам за голямата смешка с твърденията, как източните монаси вегетарианци набивали тоуфу, за да им се понижи либидото... то на мъжете с колебливо либидо и космоса им е крив баси ;)

мога да ти извадя какви ли не статии 'про' и 'контра' соята - не вярвам да има полза от това, нито пък можем да бъдем достатъчно обективни. сега се вдигна голям шум и всякакви изследвания взеха да излизат - само дето това не е нищо ново. просто американците и впоследствие европейците, в частност и вегетарианците, консумират неразумно, без мярка и традиция, и без да се интересуват от детайли. аз по-скоро разчитам на опита на онези общества, които имат многовековни вегетариански традиции и знанията, които те имат за съчетаемостта и хармонията на храните.

друг е въпросът, че сега тези общества сериозно за загубили връзка с традициите си в това отношение (а и не само) и към момента и там изобилстват всякакви гадории на соева основа - те въобще приемат американския модел като най-як ;) та човек ако иска, трябва да се образова сам :)

а това за приспособяването ми е смешно - не за друго, а защото чужденците живеещи в тези страни чудесно се приспособяват към местните соеви продукти - но те както казах нямат нищо общо със соевите шницели, салами, чуждоземските видове тофу, млека и всякакъв вид соев джънк фуд

тук си говорим за най-простото соево сирене.

ох, съжалявам за гигантския постинг, нещо ме обзе логореята. самата тема за еко-био-органик ме провокира



Тема Re: Часът на Земята и етикетът "био-стока"нови [re: Roxy]  
Автор jiven ()
Публикувано12.04.10 14:49



при положение, че това е моделът на пазарно фунциониране към момента- не знам кое точно ви бърка в очите с еко-биото. може би цените

и на мен ми е странно че нещо, което уж е по-необработвано е по-скъпо, ама това е положението. водещото са точно печалбите - макар че аз съм склонна да разбера по-малкия производител, който влага много повече личен труд и време за да отгледа нещо по-качествено и съответно затова му иска по-висока цена. никой не работи безплатно, лицемерието е повсеместно, но когато си избирам плодовете от магазина, ще е по-добре да имам някаква алтернатива, па макар и да изглежда балъшко. всички ние фунционираме в тази система, щом си пишем в нета щуротии - значи не копаем с мотика лозето. големите лоши корпорации ще се възползват от всеки шанс и ще опорочат всяка идея и ще организират всякакви безумни пи-ар акции, щом ще има печалби. и кво правим тогава, освен че можем да сме цинични :)

интересното е че в българия дори още истински не е пристигнала и въплътила еко-идеята и вече сме я оплюли като измислена. щото то с толкова години закъснение, вече вярно загуби давност като куул ;)

еееех, а кецовете конвърс през 2000 година наистина бяха яки - още имам едни които не мога да скъсам, както и едни маратонки адидас - факт! след това си купих едни обувки ecco от едно намаление - нямам по-удобни обувки, които да съм носила толкова безмилостно и които да не са мръднали.

ама последните ботуши 'еко' цъфнаха на втората зима. това е, вече всичко се прави нетрайно, за да се купува повече, а идеята за рециклирането е извратена - и това е така. това не е проблем на еко-биото обаче, а системен бъг :)



Тема To по-вероятно е обратното!нови [re: jiven]  
Автор Цap Изpoд (непознат)
Публикувано12.04.10 16:04





Както е известно от спортните среди, топките атрофират, когато блъскаш тестостерон на инжекции. Тялото се стреми към равновесие! Следователно поемането на женски хормон е по-вероятно да засили функциите на тестисните жлези, за да се възстанови относителното количество на тестостерона.

Капиш?



Тема Re: To по-вероятно е обратното!нови [re: Цap Изpoд]  
Автор Изyмeн (Ненормален)
Публикувано12.04.10 16:13



Както са казали дребните гърци - "In Шоколад veritas!".

Най-важното е невидимо за очите.


Тема Re: Часът на Земята и етикетът "био-стока"нови [re: jiven]  
Автор Roxy (bittersweet)
Публикувано12.04.10 16:14



и на мен ми е странно че нещо, което уж е по-необработвано е по-скъпо, ама това е положението.
Био-земеделието за големи количества е по-неефективно - методите са екстензивни, вместо интензивни (разбирай - повече труд и по-нисък сигурен добив без изкуствени торове, ГМО и ограничаване на вредителите по химически път) и реколтите са по-рискови, а на по-висок риск съответства по-висока изискуема норма на възвръщаемост. Поне аз така го разбирам при земеделието; но нека разбиращите от селско стопанство да кажат.

Иначе за разни рециклируеми материали и стоки сигурно са го измислили така, че да изкярят винаги, но нямам представа от тия материали, инженерите да помагат. С другото написано от теб съм съгласна :)

Редактирано от Roxy на 12.04.10 16:19.



Тема Re: Часът на Земята и етикетът "био-стока"нови [re: Roxy]  
Автор jiven ()
Публикувано13.04.10 10:44



специално за био храните, които са отгледани по възможно най-естествен път, напълно и абсолютно разбирам защо са по-високи цените и подкрепям производителите. освен това разбирам, че за такива производители по-високите цени са единствения начин да оцелеят в сегашния момент :) знам колко е трудно да имаш малък бизнес. по-скоро ми е чудно защо кафявия ориз (не-био) е по-скъп от олющения, може би заради количествата, които се произвеждат - по-ограничените количества вдигат разходите. но всъщност все тая :) важното е че има разнообразие.

а и ние в българия няма какво толкова да мрънкаме - има една камара безстопанствени плодни дръвчета, които си дават плодове всяка година. има много възможности да си набавяме евтина и по-качествена храна. тази събота и неделя набрахме огромно количество коприва, лапад и див чесън, които замразихме :)
може и да се изсуши за по-еко, ако човек има възможност да суши на нормален въздух :)

глобално не знам какво да кажа.... смятам че унищожаваме единствения дом, който имаме. виждам съм с очите си хора, които предпочитат да умрат, вместо да променят нещо в себе си. сигурно сте гледали това клипче, детето говори с много силни и истински думи... покъртително е че е направено преди 18 години и оттогава все по-зле...



Редактирано от jiven на 13.04.10 10:56.



Тема Re: Часът на Земята и етикетът "био-стока"нови [re: jiven]  
Автор Kaлoмaин (горгона Медуза)
Публикувано13.04.10 12:18



За кафявия ориз и аз съм се чудила.

Интересно какво е станало сега с тези деца от клипчето. Поразрових се - говорителката я има в уикито. Баща й също -

А някои от останалите ги има и във фейсбука.

Виждала ли си това:




Тема Re: Часът на Земята и етикетът "био-стока"нови [re: Kaлoмaин]  
Автор Изyмeн (Ненормален)
Публикувано13.04.10 14:47



Вчера ги гледах. Само дето тях ги гони ентусиазъм, а за съжаление ентусиазмът и познанието са две малко различни неща.

Я по-добре се замислете защо кафявата захар е по-скъпа.

Ей заради такива като вас най вече.

Най-важното е невидимо за очите.



Тема Re: Часът на Земята и етикетът "био-стока"нови [re: Изyмeн]  
Автор Kaлoмaин (горгона Медуза)
Публикувано13.04.10 16:40



Че защо заради такива като мен? Аз захар ям само във формата на шоколад и други подобни.





Тема Re: Часът на Земята и етикетът "био-стока"нови [re: Kaлoмaин]  
Автор Изyмeн (Ненормален)
Публикувано13.04.10 20:41



Аз и чиста си я ям понякога, ама рядко напоследък.

Най-важното е невидимо за очите.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.