Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 06:35 27.06.24 
Непрофесионални
   >> Вегетарианство
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | >> (покажи всички)
Тема Експерти, коментирайте (за или против шоколада)!  
Автор Aмpитa (Скорпион)
Публикувано20.02.10 21:25



Тези дни експерти (доколкото разбрах една лекарка, за другите не знам) са дали пресконференция за шоколада.



Признавам, че съм пълен профан на тази тема. Въпреки това винаги съм смятала шоколада за вреден и съм определяла като слабост това, че отвреме на време се поддавам на изкушението (което не се е случвало през последната една година - с изключение на бял шоколад ).

Може и в миналото да съм чела някаква статия или някой да ми е говорил за вредите от шоколада, та за това да съм се настроила толкова негативно, не си спомням...

Но пък тези експерти го изкарват много здравословен (макар и при консумация в доста ограничени количества ).

Може пък и да е ПР акция цялата тази пресконференция, кой знае!

Ето ги материалчетата от пресконференцията -






Тема Re: Експерти, коментирайте (за или против шоколада)!нови [re: Aмpитa]  
Автор Aulus Vitellius Celsus (Quaestor N.R.)
Публикувано20.02.10 23:22



аз шоколад не ям.



Тема Re: Експерти, коментирайте (за или против шоколада)!нови [re: Aulus Vitellius Cels]  
Автор Изyмeн (Ненормален)
Публикувано21.02.10 00:03



Виждал съм какво ли не, ама знам само няколко човека, дето не обичат шоколад. Аз ям, а ако знаех, че няма да пукна от него - само на шоколад щях да карам.

Най-важното е невидимо за очите.



Тема Re: Експерти, коментирайте (за или против шоколада)!нови [re: Изyмeн]  
Автор Aмpитa (Скорпион)
Публикувано21.02.10 00:42



Мед с орехи или мед с тахан едва ли са по-малко вкусни от шоколада, а и са напълно естествени и здравословни храни.



Преди няколко месеца в Брюксел си купих голям бял шоколад с цели лешници ... Ако живеех там сигурно щях да се пристрастя към него...През живота си не бях яла толкова невероятно вкусен шоколад. Милката, която я продават у нас под път и над път ряпа да яде...



Тема Re: Експерти, коментирайте (за или против шоколада)!нови [re: Aмpитa]  
Автор Изyмeн (Ненормален)
Публикувано21.02.10 01:28



Вземи та пробвай марципан, той може да се мери с шоколада.

Най-важното е невидимо за очите.



Тема Re: Експерти, коментирайте (за или против шоколада)!нови [re: Aмpитa]  
Автор lilava (sol )
Публикувано21.02.10 11:37



Можеш да си приготвяш течен шоколад сама - става много по-вкусен от купешкия, ммммммм

А и поне ще знаеш какво има вътре.

Science flew man to the moon, religion flew man into the twin towers.

Тема Re: Експерти, коментирайте (за или против шоколада)!нови [re: Изyмeн]  
Автор Aulus Vitellius Celsus (Quaestor N.R.)
Публикувано21.02.10 14:48



не че го мразя, просто не ми е необходимост. Е, когато ме почерпят - не отказвам. Иначе сам много рядко си купувам.



Тема Re: Експерти, коментирайте (за или против шоколада)!нови [re: Aмpитa]  
Автор Kaлoмaин (горгона Медуза)
Публикувано21.02.10 16:31



Количеството прави от едно нещо храна, лекарство или отрова.



Тема Re: Експерти, коментирайте (за или против шоколада)!нови [re: Aмpитa]  
Автор Kaлoмaин (горгона Медуза)
Публикувано21.02.10 16:36



Всъщност са със съвсем различен вкус. Не биха могли да го заменят. Таханът е точно толкова естествен колкото смачканото какао, а към меда има толкова алергични хора, колкото и към ягоди и ядки (а те не са малко).



Тема Re: Какво е таханът,нови [re: Kaлoмaин]  
Автор Roxy (bittersweet)
Публикувано21.02.10 21:38



защото по Сирни заговезни освен слънчогледова, намерих и фъстъчена тахан-халва и също много ми хареса?





Тема Re: Мдам,нови [re: Aмpитa]  
Автор Roxy (bittersweet)
Публикувано21.02.10 21:44



да не направиш изследване на тема "Как чоколатъл затри ацтеките" случайно?!


Полезнейте си на воля и оставете другите да си вреднеят според предпочитанията - накрая ще сравним резултатите.



Тема Re: Експерти, коментирайте (за или против шоколада)!нови [re: Aмpитa]  
Автор Aulus Vitellius Celsus (Quaestor N.R.)
Публикувано21.02.10 22:27



айде влачи /статия за здравословния шоколад/:





Тема Re: Експерти, коментирайте (за или против шоколада)!нови [re: Aulus Vitellius Cels]  
Автор Изyмeн (Ненормален)
Публикувано21.02.10 23:40



Шоколадът си е шоколад. Само дето в България много рядко се намира нещо прилично - всичко е боклук, начело с продуктите на нестле, пък дори и прехваленият линдор. Не знам защо шоколад с маргарин вместо масло струва 4 лева.

Най-важното е невидимо за очите.



Тема Re: Експерти, коментирайте (за или против шоколада)!нови [re: Изyмeн]  
Автор _broken (непознат )
Публикувано22.02.10 04:27



да, наистина в бг има много долнока4ествен шоколад. Най-хубав е ръчно правеният, а белгийският е супер ://



Тема Re: Експерти, коментирайте (за или против шоколада)!нови [re: Изyмeн]  
Автор mo32 (разкривач)
Публикувано22.02.10 09:20



Като цяло, храната в България е пълен боклук. Липсва всякакъв контрол, та не е чудно, че шоколада не прави изключение.

___________



Тема Re: Експерти, коментирайте (за или против шоколада)!нови [re: Aмpитa]  
Автор mo32 (разкривач)
Публикувано22.02.10 09:27



В пресата човек може да се начете на 20-годишни изследвани за кафето, цигарите, сексуалния живот и т.н. Все са правени в престижни университети, само дето човек като потърси реални публикации и нещо се губят.

Подобни материали се пишат като хороскопите и тестовете по вестниците, комай от същите хора.



___________



Тема Re: Експерти, коментирайте (за или против шоколада)!нови [re: mo32]  
Автор Изyмeн (Ненормален)
Публикувано22.02.10 09:33



Тая сутрин гледах едно такова предаване - оказа се, че хората консумират предимно морска сол, след това йодирана, още един-два вида, а на последните места бяха калиевата и натриевата. Интересно как така на последно място натриева, след като всичката сол освен калиевата е натриева, а да не говорим, че и тя обикновено има само 1/3 калиева, та да не се отрови някой.

Най-важното е невидимо за очите.



Тема Re: Експерти, коментирайте (за или против шоколада)!нови [re: Kaлoмaин]  
Автор Aмpитa (Скорпион)
Публикувано22.02.10 10:19



В такъв случай какви са алтернативите на бялата захар, като изключим кафявата? Имам в предвид естествен и здравословен подсладител?





Тема Re: Експерти, коментирайте (за или против шоколада)!нови [re: mo32]  
Автор Aмpитa (Скорпион)
Публикувано22.02.10 10:25



Не си ли личи, че темата ми не е никак сериозна и не се впрягам особено?





Тема Re: Експерти, коментирайте (за или против шоколада)!нови [re: Aulus Vitellius Cels]  
Автор Aмpитa (Скорпион)
Публикувано22.02.10 10:27



Не съм убедена до колко е здравословен този шоколад, защото и направата е важна, не само съдържанието.

Но като не знам нещо, по-добре да не коментирам.



Тема Re: Експерти, коментирайте (за или против шоколада)!нови [re: Aмpитa]  
Автор Amitaba (wondeful world)
Публикувано22.02.10 11:00



Мисля, че полезното в шоколада е какаото, в което има антиоксиданти или поне така го рекламират.

Вредните неща като че ли са повече:

1) Повечето шоколади са прекалено сладки, а захарта действа подкиселяващо, така че действието на антиоксидантите не само е неутрализирано, но и като цяло ефекта е обратен - окисляващ;

2) Сухото мляко в повечето шоколади също е със съмнителна полезност, но това не е голяма беда;

3) Дори немного сладките и без мляко, т. нар. черни или натурални шоколади (разбира се и всички останали), съдържат много голям процент мазнини и най-лошото е, че това са хидрогенирани или както ги изписват понякога "втвърдени" растителни мазнини. Много са вредни.

Харесва ми забележката на Изумен за високите цени на шоколади с маргарин вместо масло. Черен шоколад на Lindt струва около 4 лв (от 3.75 до 4.30 съм го срещал), а скоро в Кауфланд намерих черен шоколад, който нито по състав, нито по вкус, нито по грамаж се различава от шоколада на Lindt, а цената му беше 1.69 лв. На опаковката пишеше, че е създаден спецално за Кауфланд, вероятно оттам идва и по-ниската цена (прескачат се 1-2 посредници).

За мен основния плюс на шоколада си остава неговият вкус. Както и с всичко останало, умереността е верният път. Нито прекаляването с шоколад, нито вманиачаването на тема полезност, смятам за добър подход.

_________


БОГ Е ЛЮБОВ


Тема Re: Експерти, коментирайте (за или против шоколада)!нови [re: Aмpитa]  
Автор mo32 (разкривач)
Публикувано22.02.10 11:38



Темата е несериозна, за хора, които не са пристрастени по сладките неща. За жалост, пиенето на Кока-Кола и яденето на продукти с много захар се е превърнало в ежедневие.

Все повече се консумират повече захарни изделия, а по-малко плодове и зеленчуци.

___________



Тема Re: Експерти, коментирайте (за или против шоколада)!нови [re: Изyмeн]  
Автор mo32 (разкривач)
Публикувано22.02.10 11:46



Трябва да проявим разбиране, много от журналистите работят в медии, в които се цели предимно продажба, гонят се срокове и никой няма време да проверява информацията, за която пише. Друг е въпросът защо лъсват такива бисери, които показват ниска обща култура или са направо индикация за идиотия.

Затова си имам лична цензура и проверявам нещата, които сметна, че имат отношение към мен. Пример: безкрайните глупости на тема вегетарианство, които са изписани в интернет. Все по-рядко има статии с факти и цитати на научни изследвания. В повечето случаи има име на университет, но така и не се появява списанието, където е направена публикацията.

___________



Тема Re: Експерти, коментирайте (за или против шоколада)!нови [re: mo32]  
Автор Изyмeн (Ненормален)
Публикувано22.02.10 11:59



В днешно време информацията е твърде много, а докато преди важно е било човек да знае повече информация - сега важно е да може да различи истината от лъжата. Например защо ми е на мен да знам география, след като в момента най-лесно ми е да попитам уикипедия? А шоколадът разбира се е много полезен. Всичко е полезно в разумни граници. Например при хора, които се занимават с физически труд, шоколадът доставя много енергия, а веществата в какаото (например теоброминът) определено влияят добре на човека. Хидрогенирани мазнини има предимно в долнопробните боклуци продавани у нас, но чистото какаово масло е ако не по-полезно, то много по-вкусно. А сладкото не вреди. Всъщност хората би трябвало да ядат много повече сладки неща - предимно плодове, тъй като те са естествената храна за човека, наред с разни дребни и не дотам бързи животни, които лесно могат да се хванат - скакалци, гъсеници, жаби и тям подобни. Захарта не е изкуствена, но е много концентрирана - килограм захар се равнява на 10 килограма плодове, но не съдържа витамини, минерали и целулоза. Кафявата захар на практика не се различава от бялата, просто не е достатъчно пречистена. Нишестето на практика също е химически чисто вещество като захарта, а калоричността им е еднаква.

Най-важното е невидимо за очите.



Тема Re: Експерти, коментирайте (за или против шоколада)!нови [re: Изyмeн]  
Автор Amitaba (wondeful world)
Публикувано22.02.10 12:14



В отговор на:

Хидрогенирани мазнини има предимно в долнопробните боклуци продавани у нас, но чистото какаово масло е ако не по-полезно, то много по-вкусно.




Не знам дали е полезно, може би е, ако не е хидрогенирано. Чети по-внимателно етикетите. На някои етикети откровено си е казано, че какаовото масло е хидрогенирано, което навежда на мисълта, че ако думата "хидрогенирано" или евфемизмът "втвърдено" липсва, може би просто е премълчано. Не би трябвало да има причина шоколадът да съдържа какаова маса, обезмаслено какао, какаово масло. Последните две правят първото, но не точно...

_________


БОГ Е ЛЮБОВ

Редактирано от Amitaba на 22.02.10 12:21.



Тема Re: Експерти, коментирайте (за или против шоколада)!нови [re: Amitaba]  
Автор Изyмeн (Ненормален)
Публикувано22.02.10 12:48



Ето накратко смисъла на хидрогенирането: Към течно масло се добавя водород и температурата му на топене се повишава. Някои шоколади са с добавено растително масло, което не е от какао и не е хидрогенирано - става дума най-вероятно за палмово масло. Важна е температурата на топене. От тази гледна точка няма смисъл да се хидрогенира какаовото масло, тъй като температурата му на топене е 32 градуса според уикипедия.

Най-важното е невидимо за очите.



Тема Re: Експерти, коментирайте (за или против шоколада)!нови [re: Aмpитa]  
Автор Moд (вere)Модератор (член)
Публикувано22.02.10 13:47



Освен медът, растението Стевия и продуктите от него са много добър посладител.





Тема Re: Експерти, коментирайте (за или против шоколада)!нови [re: Moд (вere)]  
Автор Aмpитa (Скорпион)
Публикувано22.02.10 14:08



За първи път чувам за нея...

Хвалят я, че била много здравословна -

Редактирано от Aмpитa на 22.02.10 14:20.



Тема Re: Експерти, коментирайте (за или против шоколада)!нови [re: Amitaba]  
Автор Aмpитa (Скорпион)
Публикувано22.02.10 14:15



Благодаря за пространната информация!

Как си обясняваш чисто физиологически непреодолимата жажда за сладко, която понякога обзема човек? Трябва ли човек да се бори с нея или организмът му има нужда от сладко?

Чувала съм, че вегетарианците много залитат по сладко и /или хляб, мисля, че има голяма доза истина в това, макар че не мога да си обясня защо е така...



Тема Re: Какво е таханът,нови [re: Roxy]  
Автор Kaлoмaин (горгона Медуза)
Публикувано22.02.10 14:57



Получава се от сусам. Слага се в хумуса и в соса за фалафелите. Но с мед - както го пише Амрита - е гаден.



Тема Re: Експерти, коментирайте (за или против шоколада)!нови [re: Aмpитa]  
Автор Изyмeн (Ненормален)
Публикувано22.02.10 14:59



От физиологична гледна точка всичко е много просто. Първо за стевията - има съмнения, че е потенциален тератоген, но още не е доказано със сигурност. Не съм убеден доколко е здравословна. Медът си е мед, полезен е поради съдържанието си на захар и разни други полезни вещества. Та всички харесват сладкия вкус инстинктивно, тъй като той означава само едно - храна. Е, не само това, но в природата сладък вкус имат предимно простите, лесноусвоими въглехидрати, които се съдържат в меда и плодовете. Та те са изключително добър източник на енергия, поради което хората ги предпочитат за храна - именно затова имат сладък вкус. От друга страна хлябът също е много вкусен, макар да не е сладък - всъщност и той много бързо се разпада до глюкоза, тъй като над 90% от сухото му вещество е нишесте. И все пак само сладко омръзва - човек се нуждае и от мазнини и протеини, та от тази гледна точка - не може да се кара само на плодове, нужни са и други неща - ядки, месо, яйца, риба.

Сладкото (да се разбира въглехидратите) е нужно за да се натрупа добър запас от мазнини (едно време хората не са били толкова сигурни, че утре ще ядат, както сега), освен това въглехидратите са най-лесноусвоимият източник на енергия. В днешно време е нужно повече да се внимава с количеството на храната, понеже инстинктите на моредерния човек още не са се нагодили към новите условия, в резултат на което наблюдаваме световното затлъстяване.

Най-важното е невидимо за очите.



Тема Re: Експерти, коментирайте (за или против шоколада)!нови [re: Aмpитa]  
Автор Kaлoмaин (горгона Медуза)
Публикувано22.02.10 15:00



Е добре де, толкова ли човек не може да ограничи сладкото до един - два бонбона на ден или парче торта седмично, че непременно му трябва заместител? А и не е необходимо всеки ден да се яде сладко. Не виждам нищо лошо в захарта, стига да е в нормални количества.



Тема Re: Какво е таханът,нови [re: Kaлoмaин]  
Автор Aмpитa (Скорпион)
Публикувано22.02.10 15:05



Но с мед - както го пише Амрита - е гаден.

На мен ми харесва тази комбинация, което не противоречи на това, че на теб ти е гадна.

Не можеш ли да приемеш, че хората имат различни вкусове и различни гледни точки за живота, за ГМО и т.н. Всъщност мислех, че си го приела, но в последно време не съм сигурна...



Тема Re: Експерти, коментирайте (за или против шоколада)!нови [re: Kaлoмaин]  
Автор Aмpитa (Скорпион)
Публикувано22.02.10 15:08



Някои могат, други явно не, въпрос на воля е според мен.

Аз мисля, че негативните емоции са далеч по-вредни за организма от всяка вредна храна, включително и от захарта...



Тема Re: Експерти, коментирайте (за или против шоколада)!нови [re: Aмpитa]  
Автор Kaлoмaин (горгона Медуза)
Публикувано22.02.10 15:09



Веднъж ядах един с 95% какао. Но честно казано съм го виждала само в Германия. Става дума за малки, дълги шоколади, които приличат на пури. различните видове са със различен процент какао (но всички бяха над 50%) и от различна страна-производител. Беше нещо като възможност за дегустация. И между другото като се яде от него човек се задоволява с малко. Не беше и много сладък.

Всъщност единственото сладко нещо, което като вкус ми допада повече от този шоколад, е марципана. Но той се среща още по-рядко, а и е много по-калоричен.



Тема Re: Какво е таханът,нови [re: Aмpитa]  
Автор Kaлoмaин (горгона Медуза)
Публикувано22.02.10 15:21



Гадна е!

Халвата е вкусно нещо, но тахан с мед, или онези "бонбони" на д-р Емилова - със смлян сусам и мед - са неприятни.

А за ГМО - не се видях да ви убеждавам в своята позиция. Според мен със сегашната си победа извоювахте след 20 години да има само (или предимно) ГМО, но пък знам от опит, че човек трябва сам да се сблъска с резултатите от действията си, за да започне да му се променя "центъра на тежестта".



Тема Re: Експерти, коментирайте (за или против шоколада)!нови [re: Amitaba]  
Автор Kaлoмaин (горгона Медуза)
Публикувано22.02.10 15:24



Всъщност като спомена Кауфланд се сетих - в Карфур има едно отделение за уж диетични стоки, но там има някакъв френски шоколад, който също е без мляко и захар. Чудя се обаче дали не е с някакви заместители на мляко и захар. Ноже би трябва да купя веднъж, че да го видя какво представлява. То всъщност в повечето шоколади млякото и захарта са повече от какаото.



Тема Re: Експерти, коментирайте (за или против шоколада)!нови [re: Изyмeн]  
Автор Kaлoмaин (горгона Медуза)
Публикувано22.02.10 15:25



Като го спомена - къде мога да намеря калиева сол?



Тема Re: Какво е таханът,нови [re: Kaлoмaин]  
Автор Aмpитa (Скорпион)
Публикувано22.02.10 15:33



Гадна е!

Или моят вкус е ненормален!



А за ГМО - не се видях да ви убеждавам в своята позиция. Според мен със сегашната си победа извоювахте след 20 години да има само (или предимно) ГМО, но пък знам от опит, че човек трябва сам да се сблъска с резултатите от действията си, за да започне да му се променя "центъра на тежестта".

Е, мен никой не може да ме убеди, въпреки че дори един приятел физик, когото много уважавам се опита... Така че "грешката" не е в твоя "телевизор", а в моя...

Не бих казала, че сме постигнали победа, защото законопроектът още не е гласуван на второ четене...Та за това не бързам да се радвам...Искам да го видя черно на бяло и тогава ще вдигам купон...

Но защо мислиш, че след 20 години със сигурност ще има ГМО? Всъщност въобще не е ясно точно какво ще се случи след 20 години, но защо считаш, че евентуален закон, забраняващ отглеждането на ГМО означава след 20 години да има само или предимно ГМО? Не виждам никаква логика в това...



Тема Re: Какво е таханът,нови [re: Aмpитa]  
Автор Kaлoмaин (горгона Медуза)
Публикувано22.02.10 15:37



Аз знам, че никой не може да те убеди, затова и не опитах.



Тема Re: Експерти, коментирайте (за или против шоколада)!нови [re: Kaлoмaин]  
Автор Aмpитa (Скорпион)
Публикувано22.02.10 15:38



На мен пък любими са ми мед с орехи и мед с банан, освен с тахана...



Периодът, в който бях на много кафета и шоколад заради стреса в работата, не ми се отразяваше никак добре...Бях ту прекалено изнервена, ту после много изморена...

Според мен се получава някакъв вид пристрастяване, поне аз така го чувствах...А часовете, в които ти дава енергия, после ти излизат през носа...Но това е, когато се прекалява.

Лошото е, че кафето ми липсва, даже няколко пъти сънувах, че пия кафе...



Тема Re: Какво е таханът,нови [re: Kaлoмaин]  
Автор Aмpитa (Скорпион)
Публикувано22.02.10 15:43



Нали знаеш, че в мен живее един непоправим фанатик, като се вманиача в нещо, няма спасение...

Добре, че поне на моменти го осъзнавам...

П.П. Каква е причинно-следствената връзка между сегашния закон и това да има ГМО след 20 години? Стана ми любопитно.



Тема Re: Експерти, коментирайте (за или против шоколада)!нови [re: Aмpитa]  
Автор Kaлoмaин (горгона Медуза)
Публикувано22.02.10 15:49



Аз съм от късметлийките на които е медицински предписано.

Отразявало се добре на асматици. Но пък напоследък станах доста капризна по отношение на кафето.



Тема Re: Експерти, коментирайте (за или против шоколада)!нови [re: Kaлoмaин]  
Автор Изyмeн (Ненормален)
Публикувано22.02.10 16:29



Във всеки по-голям магазин. На опаковката трябва да пише колко калиев и колко натриев хлорид съдържа. Като цяло - не е много полезно да се прекалява, да не говорим за вегетарианците - на тях и без това калият им идва в повече, ако карат само на натурални продукти.

Най-важното е невидимо за очите.



Тема Re: Експерти, коментирайте (за или против шоколада)!нови [re: Изyмeн]  
Автор Kaлoмaин (горгона Медуза)
Публикувано22.02.10 16:57



Ами аз търсих в Кауфланд и в Карфура, но не намерих. По-точно очаквах да видя някоя от онези пласмасови тубички-солници, на която да пише калиева сол. Понеже така ми казаха.



Тема Re: Експерти, коментирайте (за или против шоколада)!нови [re: Kaлoмaин]  
Автор Изyмeн (Ненормален)
Публикувано22.02.10 17:12





Най-важното е невидимо за очите.

Тема Re: Експерти, коментирайте (за или против шоколада)!нови [re: Aмpитa]  
Автор Cirrus (член)
Публикувано22.02.10 22:09



Шоколада е много ценен за вегетарианците, защото какаото съдържа много желязо.
Друга полезна съставка е теоброминът:




Какво по-хубаво от това да съчетаеш полезното с приятното, вземайки всекидневно необходимата си доза теобромин под формата на шоколад








<P ID="edit"><FONT class="small"><EM>Редактирано от Cirrus на 22.02.10 22:12.</EM></FONT></P>

Редактирано от Cirrus на 22.02.10 22:17.



Тема Re: Флавоноидите в какаото са изключително полезнинови [re: Aмpитa]  
Автор Cirrus (член)
Публикувано22.02.10 22:20











Тема Re: Експерти, коментирайте (за или против шоколада)!нови [re: Cirrus]  
Автор Aмpитa (Скорпион)
Публикувано22.02.10 22:19



Шоколада е много ценен за вегетарианците, защото какаото съдържа много желязо.

Лошото е, че захарта пък е вредна и неутрализира добрия ефект.

П.П. Невероятно красиви кончета...





Тема Re: Експерти, коментирайте (за или против шоколада)!нови [re: Aмpитa]  
Автор Cirrus (член)
Публикувано22.02.10 22:23



не, не го неутрализира
като те е страх, яж горчив шоколад!







Тема Re: Добро настроение и редуциране на стресанови [re: Aмpитa]  
Автор Cirrus (член)
Публикувано22.02.10 23:04



Ендорфините са човешките натурални химикали, наподобяващи опиатите, които предизвикват позитивно настроение, намалена чувствителност към болка и редуцират стреса.
Хранителна субстанция, свързана с ендорфините, е фенилетиламинът, който се съдържа в шоколада. Той е бил винаги високо ценен продукт за широкия потребител в редица култури, а има и някои доказателства, че може временно да подобри настроението поради високото съдържание на захар и мазнини, фенилетиламин и кофеин. Захарта в шоколада се свързва с отделянето на невротрансмитера серотонин, а мазнините и фенилетиламинът с продукцията на ендорфин. Тази комбинация води до ефект, наречен “оптимално мозъчно щастие”. Кофеинът в шоколада добавя временен стимулантен ефект.








Редактирано от Cirrus на 22.02.10 23:10.



Тема Re: Експерти, коментирайте (за или против шоколада)!нови [re: Cirrus]  
Автор Aulus Vitellius Celsus (Quaestor N.R.)
Публикувано22.02.10 23:20



да не се попикаеш от тоя теобромин само.





Тема Re: Експерти, коментирайте (за или против шоколада)!нови [re: Aulus Vitellius Cels]  
Автор Cirrus (член)
Публикувано22.02.10 23:49



Споко, ще си слагам памперси


А я кажи какво ще правим с фенилетиламина?

Фенилетиламинът осигурява освобождаването на допамин в центровете на удоволствие. Той се освобождава по време на оргазъм. Предизвиква чувства на привличане, възбуда и пълно щастие. Интересно е да се отбележи, че се среща в шоколада.







Тема Re: Експерти, коментирайте (за или против шоколада)!нови [re: Cirrus]  
Автор Aulus Vitellius Celsus (Quaestor N.R.)
Публикувано23.02.10 00:00



абе те покрай този фенилетиламин и амфетамин измислиха. Прекаленото хубаво не е на хубаво, както е казал народът.





Тема Re: Експерти, коментирайте (за или против шоколада)!нови [re: Aмpитa]  
Автор Roxy (bittersweet)
Публикувано23.02.10 10:22



Ами пий си кафе, после малко упражения във фитнеса или на одеялце вкъщи на пода и ще спиш нормално, пък е и добре за настроението. За себе си знам, че проблемите със съня, когато ги имам, не са заради кафето, и при подходящ дневен режим мога да изкарам без кафе доста, ако реша, но не искам, хубаво си е така.



Тема Re: Експерти, коментирайте (за или против шоколада)!нови [re: Aмpитa]  
Автор kambam (ollǝɥ)
Публикувано23.02.10 13:49



Шоколада е най-хубавата храна на света







Всъщност млякото е още по хубава храна, но това е друга тема



Тема Re: Експерти, коментирайте (за или против шоколада)!нови [re: Aмpитa]  
Автор jiven ()
Публикувано23.02.10 16:22



без да съм ескперт, съм много за шоколада

както и за качественото кафе както и за хубавото вино или биричка по една чашка да не говорим за чая, там вече съм пристрастена. много добре ми се отразяват на всичко тези по-скоро считани за нездравословни храни
въпросът е в мярката и в качеството :) за жалост в бг май наистина няма яки шоколади.... специално с шоколада съм на фази - понякога не ям с месеци, понякога ям често - по няколко пъти на седмица. и други сладки работи ям - както със бяла захар така и без, например ако вместо шоколад изям няколко фурми, пак става работата. ма тва било щот съм била преимуществено вата доша, а те имали повече нужда от въглехидрати.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.