Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 20:23 25.04.24 
Непрофесионални
   >> Вегетарианство
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | (покажи всички)
Тема Re: Д-р Хироми Шиния за месото и протеиновите диетинови [re: Amitaba]  
Автор mo32 (изотзадзе)
Публикувано25.09.09 10:31



Пробвах бира + шейк и... ами да кажем, че сега проблемът е на градската канализация.



___________



Тема Re: Д-р Хироми Шиния за месото и протеиновите диетинови [re: naxos]  
Автор бeзпътeн (обективен)
Публикувано25.09.09 11:22



Глупавите "дюкянки" обаче едва ли могат да "обезкостят" световен авторитет с огромен опит, какъвто е Хироми Шиния.

Тъпата "дюкянска" диета едва ли се базира на подобен огромен практически опит, на който се базира книгата на гастроентеролога Шиния.

Освен това нещата са различни. "Дюкянската" диета поставя ударението върху отслабването, а в книгата, за която става дума тук - за воденето на цялостно здравословен начин на живот. Едва ли може и да става дума за сравнение в какъвто и да било аспект.



Тема Re: Д-р Хироми Шиния за месото и протеиновите диетинови [re: huanji]  
Автор бeзпътeн (обективен)
Публикувано25.09.09 11:32



Никой не налага световен ред, книгата е изцяло практична, подходът е научен. Едва ли може да мине за "веге-пропаганда" - ако това бяха просто лозунги, може би щеше да е такова, но понеже всичко се базира на научни доказателства и идва директно от практиката - не е никаква пропаганда, а просто факти.

Е, за хората, които са свикнали да вярват в масово наложени и лишени от научна стойност твърдения (от такива например идва и вредният навик да се пие много мляко, за да се набави калций, но става точно обратното - прекаляването с мляко всъщност причинява остеопороза), може и да се шокират първоначално, но това е, което е.



Тема Re: Д-р Хироми Шиния за месото и протеиновите диетинови [re: Modest Mouse]  
Автор -TOШE- (момец)
Публикувано25.09.09 13:49



Тази седмица съм на диетата " Пия вино пия газ, пет пари не давам аз", другата съм на диета "Ям салата, пия ракия и като Стивън Сегал се бия" :)

Сега сериозно: не съм на диета, но съм решил до седмица време да и експериментирам с два фатбърнър и едномесечна диета за изгаряне на всички мазнини.
http://www.syntraxbg.com/index.php?option=com_content&task=view&id=13&Itemid=27
http://www.syntraxbg.com/index.php?option=com_content&task=view&id=15&Itemid=27

А животинския протеин и месото са чудесни храни, когато са в точната мярка особено пък при диети и сериозно физическо или умствено натоварване. Както пак казвам всичко си има точната мярка - чаша вино или малка бира може да е много полезна понякога, ама дамаджана с ракия не се знае. Важно е и качеството - не всяко месо ситрене кисело мляко е еднакво и понятието животински мазнини е прекалено общо.



Тема Re: Д-р Хироми Шиния за месото и протеиновите диетинови [re: -TOШE-]  
Автор Modest Mouse (непознат )
Публикувано25.09.09 14:14



Внивавай с тези фатбърнър все пак.
А дали човек ще яде месо или не, не е толкова важно, по-важно е количеството и качеството и да знае с какво да го компенсира. Същото се отнася и до вегетарианците, те също имат недостиг от някои неща и трябва да знаят как да си ги набавят.
Пък и всичко е генетично. Аз например от 7г хич не ям месо, а преди съвсем малко, по няколко хапки. Но хемоглобина ми е 147

, без никакви специални усилия. Мога да бъда кръводарител (АВ +), ако някой има нужда, и без това имам в повече



Тема Re: Д-р Хироми Шиния за месото и протеиновите диетинови [re: бeзпътeн]  
Автор huanjiМодератор ()
Публикувано25.09.09 16:49



Има безкрайно много твърдения базиращи се на научен подход. Резултатите им са различни. Не е толкова трудно да се досети човек, че универсална истина няма и което е добро за един може да е непригодно за друг.

Всеки да си пробва, че после да си гласи нещата според както се чувства.




Тема Re: Д-р Хироми Шиния за месото и протеиновите диетинови [re: бeзпътeн]  
Автор huanjiМодератор ()
Публикувано25.09.09 16:53



За всички имат такова мнение, макар да не съм го чувал лично. И не само германците, всички ни мислят за недоразвити, включително и умствено.



Не, че ми пречи и аз ги имам за глупавички, ще рече - взаимно е.




Тема За консумацията на мляко, калция и остеопорозатанови [re: бeзпътeн]  
Автор бeзпътeн (обективен)
Публикувано25.09.09 19:20



ОБЩОПРИЕТОТО ЗА РАЗУМНО ХРАНЕНЕ МОЖЕ ДА БЪДЕ МНОГО ОПАСНО ЗА ОРГАНИЗМА ВИ

Ако разгледаме отново какво според нас е здравословен и разумен подход по отношение на храната и храносмилането, ще открием, че много неща, които обикновено смятаме за добри за тялото, в действителност работят срещу естествените телесни механизми.
Да вземем например ястията, смятани за добри за болните хора. В Съединените щати пилешката супа е най-предпочитаната храна за болните. Меки храни, като бял хляб или пудинг, се смятат добри за пациентите с язва. Ако сте приет в болница в Япония, независимо от вашето състояние, незабавно ще започнат да ви хранят с оризова каша. Болничните специалисти смятат, че се отнасят с подходящото внимание към пациентите си, особено към тези, преминали през хирургична намеса, когато им казват: "Нека започнем захранване с малко оризова каша, за да не натоварваме изведнъж стомаха и червата ви". Но това всъщност е голяма грешка.
Още от началото давам на пациентите си обикновена храна, дори когато са претърпели стомашна операция. Ако знаете kaк работят ензимите, тогава незабавно ще разберете защо ПРЯСНО приготвената, неконсервирана храна е по-добра от кашата. Това е така, защото необработената храна трябва да се сдъвче добре. Дъвченето стимулира отделянето на слюнка. Храносмилатените ензими, намиращи се в слюнката, подобряват общо храносмилането и усвояването на хранителните вещества, защото разграждането на храната се извършва постепенно и плавно. Кашата, от своя страна, е много мека храна, за да се започва с нея, тя се поглъща без дъвчене. Кашата не се смила добре, защото в нея не са примесени достатъчно ензими, докато нормалната храна, сдъвкана хубаво, се смила много по-добре. Дори съм нареждал да поднасят за обяд на пациентите суши още на третия ден, след като са претърпели стомашна операция. Тогава обаче настойчиво ги съветвам "да предъвкват всяка хапка 70 пъти". Доброто дъвчене е от голямо значение и особено за болните хора. За да върви леко храносмилането и усвояването на хранителните вещества, съветвам хората, дори и тези без никакви стомашно-чревни проблеми, съзнателно да предъвкват 30-50 пъти всяка хапка при хранене.
Друга грешка, често срещана в храната на болниците, е млякото. Основните хранителни съставки в млякото са белтъчини, мазнини, глюкоза, калций и витамини. Млякото е много популярно, защото съдържа много калций и се смята, че предотвратява остеопорозата.
Истината обаче е, че не съществува друга храна, която е толкова трудносмилаема, колкото млякото. Тъй като млякото е лека, течна субстанция, има хора, които го пият като вода, когато са жадни, а това е голяма грешка. Казеинът, съставляващ близо 80% от белтъчините в млякото, незабавно се съсирва в стомаха и това затруднява много процеса на смилането. Освен това млякото в магазините е хомогенизирано. Хомогенизация означава равномерно разпределение на мастните топчици в млякото чрез центрофугирането му. Причината, поради която този процес е вреден, се крие във факта, че когато млякото се центрофугира, то се смесва с въздуха, който превръща мастния компонент в млякото в оксидирана мастна субстанция в напреднал стадий на окисляване. С други думи хомогенизираното мляко произвежда свободни радикали, които оказват много вредно влияние върху тялото.
Млякото с окислените масти бива пастьоризирано след това при температура над 1ОО градуса. Ензимите са чувствителни към топлината и започват да се разрушават при температура от 93.3 rpaдyca. С други думи, млякото в магазините не само че не съдържа достатъчно скъпоценните ензими, но и мастите в него са окислени и качеството на белтъчините е променено поради високата температура. В този смисъл млякото е най-лошият вид храна.
Впрочем, чувал съм, че ако храните с мляко от магазин едно теле, вместо с мляко от кравата - майка, телето ще умре за четири-пет дни. Животът не може да бъде поддържан от храни, в които липсват ензими.

МЛЯКОТО ПРЕДИЗВИКВА ВЪЗПАЛЕНИЯ

Първият път, когато научих колко вредно за тялото е млякото, беше преди повече от 35 години, когато собствените ми деца развиха атопичен дерматит (тежки кожни възпаления) на шест-седем месечна възраст.
Майка им следваше указанията на педиатрите, но независимо от това колко лекарства се даваха на децата, дерматитът им съвсем не се подобряваше. След това, на около три-четиригодишна възраст, синът ми започна да страда от силна диария. Накрая в изпражненията му се появи кръв. При изследването с ендоскоп открих, че при него се наблюдава ранен стадий на язвен колит - тежко възпаление с разязвявания по вътрешността на дебелото черво.
Като знаех, че улцеративният колит е тясно свързан с храненето на човек, аз се съсредоточих върху въпроса какви храни приемат децата ми. Оказа се, че атопичният дерматит е започнал да се развива точно когато съпругата ми е престанала да кърми и е започнала да им дава мляко според лекарските наставления. От този момент прекъснахме млякото и всичките видове млечни продукти от диетата на децата. Не след много време кървавите изпражнения и диарията, дори и атопичният дерматит напълно изчезнаха.
С поуката от този опит започнах да изготвям списък колко мляко и млечни продукти са консумирали пациенти ми във всекидневието си. Според клиничните ми данни има голяма вероятност да се развие предразположение към алергии от консумирането на мляко и млечни произведения. Това съответства на най-новите изследвания върху алергиите, според които, когато бременни жени редовно пият мляко, децата им са по-склонни да развиват атопичен дерматит.
През изминалите 30 години в Япония броят на пациентите с атопичен дерматит и копривна треска нараства с впечатляваща бързина. Този брой понастоящем достига приблизително един болен на всеки пет души. Има много теории за причините за рязкото увеличение на случаите на алергии, но според мен причина номер едно е въвеждането на млякото в училищната храна в началото на 60-те години на ХХ век.
Млякото, което съдържа много оксидирани мастни субстанции, уврежда интестиналната среда, като увеличава броя на лошите бактерии и разрушава равновесието на чревната бактериална флора. В резултат на това в червата се образуват токсини, като свободни радикали, водородни сулфиди и амоняк. Все още са в ход изследвания за процесите, предизвиквани от тези токсини и за това, какви болести те могат да предизвикват, но редица изследователски доклади вече съобщават, че млякото не само причинява различни алергии, но също така е свързано и с диабета при децата.

ЗАЩО ПИЕНЕТО НА МНОГО МЛЯКО ПРИЧИНЯВА ОСТЕОПОРОЗА?

Най-голямата всеобща заблуда за млякото е, че то предотвратява остеопорозата. Тъй като калцият в тялото ни намалява с възрастта, казва ни се да пием много мляко, за да се предпазим от остеопороза. Но това е голяма грешка. Всъщност пиенето на твърде много мляко причинява остеопороза.
Широко разпространено е мнението, че калцият в млякото се усвоява по-добре, отколкото от другите храни, като например дребната риба, което не е напълно вярно. Концентрацията на калция в кръвта нормално е в рамките на 9-1 О мг. Когато пиете мляко обаче, концентрацията на калций в кръвта ви внезапно се повишава. Макар и на пръв поглед да изглежда, че се абсорбира повече калций, повишаването на нивото на калция в кръвта има и обратна страна. Когато количеството калций в кръвта внезапно нарасне, тялото се опитва да върне това прекалено високо равнище до нормалното, като отделя калция чрез урината от бъбреците. С други думи, ако пиете мляко с цел да повишите калция в кръвта си, това води - каква ирония - до намаляване на общото ниво на калция в тялото ви. Във всичките четири страни, където се консумират най-много млечни продукти - Америка, Швеция, Дания и Финландия и всекидневно се пие прясно мляко, се наблюдават много случаи на счупвания на бедрената кост и на остеопороза.
Противно на това малките риби и водораслите, които японците ядат от векове и за които първоначално се смяташе, че са бедни на калций, съдържат калций, който не се абсорбира бързо и така не се повишава рязко равнището на калциевата концентрация в кръвта. Нещо повече - в Япония почти не е имало случаи на остеопороза, преди японците да започнат да пият мляко. Дори и сега не може да чуете често за случаи на остео¬пороза при хората, които не консумират редовно прясно мляко. Тялото може да усвоява необходимия калций и минералите чрез смилането на малки скариди, риби и водорасли.

ЗАЩО ПОСТАВЯМ ПОД ВЪПРОС МИТА ЗА КИСЕЛОТО МЛЯКО?

Напоследък в Япония стават много популярни различни видове кисели млека, като "йогурт от района на Каспийско море" и "йогурт с алое", защото широко се рекламират предимствата които те имат за човешкото здраве. Лично аз смятам, че тези твърдения са погрешни и че рекламата на тези видове кисели млека е невярна. Често чувам от хора, които консумират кисело мляко, че състоянието на стомаха и червата им се е подобрило, че нямат вече запек и обиколката на талията им е понамаляла. И всички те смятат, че това се дължи на лактобацилите в киселото мляко. Въпросът за благотворното въздействие на лактобацилите обаче поначало е спорен. За първи път лактобацилите са открити в човешките черва. Тези микроорганизми са наречени "интестинални резидентни бактерии", Т.е. бактерии, живеещи в червата. Човешкото тяло има защитна система срещу външните бактерии и вируси, така че дори бактериите, които са добри за вашето тяло, каквито са лактобацилите, ще бъдат атакувани и унищожени от естествените защитни сили на организма, тъй като не са чревни бактерии. Първата защитна линия е стомашната киселина. Когато лактобацилите от киселото мляко навлизат в стомаха, повечето от тях биват унищожавани от стомашната киселина. Поради тази причина напоследък са извършени подобрения, които се рекламират от търговците като "лактобацили, които достигат до червата ви". Дори и ако бактериите стигнат до тънките черва, дали е възможно все пак да заработят ръка за ръка с бактериите, които битуват там? Причината, поради която задавам този въпрос и оспорвам горното твърдение за полезността на киселото мляко, е, че чревните характеристики на хора, консумиращи всекидневно този млечен продукт, никога не са добри. Силно подозирам, че дори ако лактобацилите от киселото мляко достигнат живи до тънките ви черва, те не биха могли да ги накарат да работят по-добре: вместо това те допълнително разрушават съществуващата чревна флора.
Тогава защо толкова много хора вярват, че киселото мляко подобрява здравето им? На много от тях им се струва, че киселото мляко "лекува" запека. Това "лечение" всъщност е вид лека диария. Ето по какъв начин вероятно се получава това: хората в зряла възраст страдат от недостиг на ензима, които разгражда лактозата. Лактозата е вид захар, намираща се в млечните продукти, но в същото време с напредване на възрастта ензимът лактаза, който разгражда лактозата, намалява в тялото ни. Това е естествено, защото в известен смисъл млякото е нещо, което пият децата, а не възрастните. С други думи, лактазата е ензим, който не е необходим на възрастните хора.
Киселото мляко съдържа много лактоза. Така че когато ядете кисело мляко, то не може напълно да бъде смляно и разградено поради недостиг на ензима лактаза, което, на свой ред, допринася за смущения в храносмилането. Накратко, мнозина развиват умерена диария, когато ядат кисело мляко. Ето защо млечната диария, която всъщност представлява изхвърляне на задържаните, втвърдени изпражнения, натрупани преди това в дебелото черво, погрешно се окачествява като лечение на запека.
Ако ядете всеки ден кисело мляко, състоянието на червата ви ще се влоши. Мога да твърдя това на основата на моите клинични наблюдения. Ако консумирате всекидневно кисело мляко, мирисът на вашите изпражнения и газове ще става все по-остър. Това е сигнал, че чревната ви среда се влошава. Причината за тази силна миризма са токсините, образуващи се в дебелото черво. Така че, дори и да говорят хората за здравословните ефекти на киселото мляко въобще (а компаниите, произвеждащи този млечен продукт са повече от доволни, когато се хвали техният продукт), в действителност в киселото мляко има много неща, които не са добри за тялото ви.
Както подчертах в началото, навлизаме в период, Когато трябва да гледаме по-внимателно и сериозно на здравето си. Вместо да приемаме на вяра информацията, която ни се предоставя, необходимо е да се уверим в истината, като изпробваме тази информация върху собственото си тяло.
Когато казвам, че трябва да изпробваме върху собственото си тяло, нямам предвид просто, че трябва да се яде или опитва нещо различно. Хората, които смятат, че киселото мляко премахва запека, понеже предизвиква диария, не разглеждат картината като цяло. Да изпробвате със собственото си тяло означава първо да приемате добрите съвети, след това да ги практикувате и накрая периодично да се преглеждате при доверен гастро-ентеролог. Това ще ви позволи да потвърдите или отхвърлите резултатите от съветите на други хора. Ако планирате да практикувате Ензимния фактор - диета и начин на живот, бих ви посъветвал да си направите едно ендоскопско изследване преди началото и да го повторите след два или три месеца. Несъмнено ще откриете съществени подобрения на собствените си стомашно-чревни характеристики.
За да живеете дълъг и здрав живот, не се водете от гласовете, които идват отвън, а по-скоро наклонете глава и се вслушайте в гласа на собственото си тяло.




Тема Re: Д-р Хироми Шиния за месото и протеиновите диети [re: бeзпътeн]  
Автор Aulus Vitellius Celsus (Praefectus N.R.)
Публикувано25.09.09 19:31



То и живеенето е опасно за организма ни и в крайна сметка завършва летално, така че не се шашкай и не вярвай на самозвани чапкъни.





Тема Re: Д-р Хироми Шиния за месото и протеиновите диети [re: huanji]  
Автор бeзпътeн (обективен)
Публикувано25.09.09 19:39



За пръв път обаче попадам на нещо, написано от доктор с такъв огромен практически опит. Не знам дали някога е издаван труд, който не само да се опира на безспорни научни факти за човешкото тяло, но и да извира директно от самата практика и изследвания на стомашно-чревния тракт (и връзката на състоянието му с начина на живот) на стотици хиляди хора.

Самият д-р Шиния е пионер в много отношения в своята област, допринесъл много за развитието на науката и практиката - въвел е в практиката нови уреди за диагностициране състоянието на дебелото черво, а също е използвал пръв и нова технология за отстраняване на полипи (всичко това е описано в цитата в началния постинг), при която отстраняването на нежелания израстък се извършва без отваряне на корема.

Не знам дали другите "диетолози" могат да се опрат на такъв огромен практически опит, от който идват и толкова мащабни изследвания и познания.

Това не е в никакъв случай "веге-пропаганда", дори книгата на Шиния изобщо не е такава. Книгата по принцип е насочена към здравословния начин на хранене и цялостно-здравословния начин на живот въобще. Не съветва и хората да стават задължително вегетарианци, просто един от съветите е да ограничат значително приемането на животински продукти, ако желаят да нямат проблеми със здравето.

Така че това, което пише в книгата нито е "веге-пропаганда", нито е замисляно да обосновава научно вегетарианството. "Веге-пропаганда" например си беше лекцията на "108-годишния" Свами Дев Мурти - изцяло емоционална проповед, почти напълно лишена от научна обосновка.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.