Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 06:09 09.06.24 
Непрофесионални
   >> Вегетарианство
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | >> (покажи всички)
Тема Гладиаторите са били вегетарианци  
Автор бeзпътeн (обективен)
Публикувано22.05.09 03:51



При проучване на първото досега открито гробище на гладиатори в гр. Ефес, заедно с раните по костите, начина на водене на битка, използваните оръжия, възрастта и т.н., се прави изследване и каква е била диетата на гладиаторите. Оказва се за голяма изненада, при откритото твърде високо съдържание на стронций в костите, че диетата им е била вегетарианска. Обяснението, което дават във филма, е, че чрез вегетарианската диета костите стават по-плътни и силни и раните по костите зарастват по-бързо и костта става по-стабилна. Това разбира се е само едно от научните обяснения за ползата на пълната вегетарианска диета, която са спазвали гладиаторите.

Ето линк към филма, засега не съм намерил със субтитри, макар че в замундата го видях, но нямаше сийдъри (дават го и по дискавъри от време на време с български субтитри):



Значи какво излиза - хората в древността са разбирали ползата от вегетарианската диета и нейното въздействие върху здравето, издръжливостта и силата - явно доказателство за това е диетата на гладиаторите, които са били вегетарианци.



Тема Re: Гладиаторите са били вегетарианци [re: бeзпътeн]  
Автор Vulpes (КК)
Публикувано22.05.09 10:42



Таман си мислех, че ми е време да се преориентирам професионално





Тема Re: Гладиаторите са били вегетарианци [re: бeзпътeн]  
Автор masterix (Mr. Smith)
Публикувано22.05.09 17:05



Безпътен, по принцип храната на простолюдието в древен рим, а и даже и това на легионерите е била предимно растителна. Месото било скъпичко и само по-заможните могли да си го позволят. Не че гладиаторите са били вегетарианци, похапвали са и месо, когато е имало изгоден случай.



Тема Re: Гладиаторите са били вегетарианци [re: masterix]  
Автор lila_va ()
Публикувано22.05.09 17:30



Дори и така да е, важното е, че предимно вегетарианската диета им се е отразявала мнооооого добре





Тема Re: Гладиаторите са били вегетарианци [re: masterix]  
Автор бeзпътeн (обективен)
Публикувано22.05.09 17:35



Възможно, но като се има предвид, че гладиаторските боеве са били твърде важен източник на забавление за аристокрацията и масите, със сигурност цялостният трениворъчен режим, вкл. и диетата, е бил много внимателно обмислен. Не ми се вярва точно те да не са яли месо поради липса на средства.



Тема Re: Гладиаторите са били вегетарианци [re: бeзпътeн]  
Автор бeзпътeн (обективен)
Публикувано22.05.09 17:51



Всъщност вече има сийдъри в замундата, сега го тегля със субтитри:





Тема Re: Гладиаторите са били вегетарианци [re: бeзпътeн]  
Автор masterix (Mr. Smith)
Публикувано22.05.09 18:02



Ще го издърпам и аз.



Тема Re: Гладиаторите са били вегетарианци [re: lila_va]  
Автор huanjiМодератор ()
Публикувано22.05.09 21:39



Да, умирали са скоропостижно...






Тема Re: Гладиаторите са били вегетарианци [re: huanji]  
Автор lila_va ()
Публикувано22.05.09 23:57



От вегетарианство ли





Тема Re: Гладиаторите са били вегетарианци [re: lila_va]  
Автор huanjiМодератор ()
Публикувано23.05.09 07:59



То малко като при жените, не знам някоя да умира "от", ами все "за".

Кой ги знае и гладиаторите...



Този филм за Ефес съм го гледал, но нямам информация с какво са се хранели гладиаторите по прицип. Не съм се интерсувал от тази тема, а и не съм наясно с изследването и дали повишените нива на стронций напълно изключват месото или значат само повишено количество зеленчуци (което е нормално предвид нуждата от вит. С). Така, че съм пас.





Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.