Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 08:49 29.06.24 
Непрофесионални
   >> Вегетарианство
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | >> (покажи всички)
Тема Re: За кучетата и комаритенови [re: бeзпътeн]  
Автор lila_va ()
Публикувано08.04.09 15:53



Прав си, но да бяха само насекомите...
Агнето?





Тема Re: За кучетата и комаритенови [re: lila_va]  
Автор бeзпътeн (обективен)
Публикувано08.04.09 16:08



Агнето беше за първи април...





Тема Re: За кучетата и комаритенови [re: бeзпътeн]  
Автор lila_va ()
Публикувано08.04.09 16:11



Ееее, принудих те най-накрая, благодаря, успокоих се





Тема Re: За кучетата и комаритенови [re: lila_va]  
Автор бeзпътeн (обективен)
Публикувано08.04.09 16:21



Това, което имах предвид по-горе, е че при прогреса в науката и технологиите човек съвсем спокойно може да си позволи да живее, убивайки все по-малко животни (а също и защо не растения - например изсичането на гори може да бъде избегнато по различни начини - примерно чрез рециклиране и повторно използване на хартия и т.н.).



Тема Re: За кучетата и комаритенови [re: lila_va]  
Автор Kaлoмaин (не съм аз)
Публикувано08.04.09 16:25



Честно казано има и такива, които не ме притесняват. Мравките винаги ме впечатляват, скакалците също. А други "гадини" - като например влечугите - много ми харесват. И се чувствам зле от това, че не успявам да приема някои същества.





Тема Re: За кучетата и комаритенови [re: Kaлoмaин]  
Автор Фeйщицa (ДаНеТиЕнаПътя)
Публикувано08.04.09 19:05



Права си за егоизма и комплексарството. Предполагам, че те обясняват в някаква степен връзката, която се създава между човек и домашния му любимец, макар и да не са единствените фактори. Казваш, че не искаш да бъде така, но ние не сме такива, каквито искаме или трябва да бъдем. Егоизмът, страхът, комплексите, неумението да общуваме, уязвимостта са човешки характеристики и съвсем не се отнасят до някакво малцинство. Те са част от човешката емоционалност. И слава Богу, че я имаме. Инак, ако поведението ни беше определяно само от хладната разсъдливост, щяхме да бъдем нещо като Ворбис от "Малки богове" на Пратчет. За които не са я чели - великият инквизитор, който изтезава хората не в името на някакви негови си истини и идеали, не дори и с насладата на садиста, а от чист научен интерес колко може да издържи даден човек на даден вид изтезание преди да умре. Или дори и да следвахме рационално някакви морални норми (въпреки че дължим моралните си норми пак на егоизма и страха: в първоначалния си и най-примитивен вид те са били споразумение от типа няма да те нападна ако не ме нападаш и ти), та дори и да спазваме с хладна разсъдливост някакви морални норми, животът би бил голяма досада, защото уязвимостта, която те кара да страдаш и дори понякога да бъдеш жесток, е част от чувствителността, която ти позволява да долавяш красотата на някои мигове и да бъдеш щастлив и добър.
Избърборих много неща опитвайки се да кажа просто, че ние, хората, за добро или за лошо сме емоционални, освен рационални същества, и колкото и да е условна думата "нормално", смятам, че е нормално поведението ни да се обуславя и от емоционалността ни. Смятам, че е нормално да закриляме тези, които обичаме. На първо място децата си, после близките си и после, защо не, и животните, с които сме успели да постигнем някакво общуване. Щото сме и социални същества и нуждата ни от общуване обуславя в огромна степен поведението ни.
Ще гледам "Микрокосмос", но знам предварително, че колкото и подобни филми да променят отношението ми към комарите (въпреки че откакто не ям месо всъщност гледам да не ги убивам. Въпреки че кърлежите пък няма как да не ги убивам

), едва ли някога отношението ми към комара и кучето ще се изравни. Това, че животът си е живот независимо дали формите му ни удовлетворяват, е една много хубава и мъдра мисъл, но тя едва ли успокоява страха ти от хлебарки, от който напълно неоснователно се срамуваш. Щото страхът ни е вероятно на стотици хиляди години и за първи път е пропълзял по кожата на някой наш пра-пра родител, в мрака на някоя пещера, докато той още се е борел тромаво с наченките на словото. Така че този страх отива далеч отвъд хубавите и мъдри мисли.
А що се отнася до Милен Цветков, почти съм сигурна, че той е поднесъл този аргумент не на ползу комару, а с ирония към кучешките защитници и в полза на теорията, с която не веднъж са ни манипулирали тук: "Щом не защитаваш комарите, защо да защитаваш кучетата? Щом убиваш хлебарки, защо да не убиваш телета? Щом не ядеш прасета, защо ядеш марули, нали и те са живи същества? Щом не ядеш месо уж от уважение към живота, а убиваш хлебарки и марули, значи си лицемер." Е да, ама не.

Shine on you crazy diamond...

Редактирано от Фeйщицa на 08.04.09 19:08.



Тема Re: За кучетата и комаритенови [re: lila_va]  
Автор Фeйщицa (ДаНеТиЕнаПътя)
Публикувано08.04.09 19:06



Ценя насекомите като изумителни творения на природата, когато са далече от мен. Не се чувствам гадно от този си егоизъм, обратното щеше да е шантаво

Дат'с уот ай'м токинг абаут. :)))

Shine on you crazy diamond...


Тема Re: За кучетата и комаритенови [re: бeзпътeн]  
Автор kambam (ollǝɥ)
Публикувано08.04.09 19:18



Аз съм пробвал комарите да ги оставя да си смучат на спокойствие, да се радват на малко кръв - но след ивестно време изниква инстикт да го плеснеш


Иначе май ходят при топлокръвните - мисля че вечерта жените не могат да ни предпазят



Тема Re: За кучетата и комаритенови [re: kambam]  
Автор Фeйщицa (ДаНеТиЕнаПътя)
Публикувано08.04.09 21:40



Какви бяха тези приказзззки за жените и топлокръвните?! Сссссрамота!

Shine on you crazy diamond...


Тема Re: За кучетата и комаритенови [re: kambam]  
Автор *Paл* (стар клубар)
Публикувано08.04.09 22:28



Удари две ракии и няма да те закачат.






Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.