Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 04:43 22.05.24 
Непрофесионални
   >> Вегетарианство
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Тема Полезността на рибните мазнининови  
Автор бeзпътeн (обективен)
Публикувано13.01.09 11:53



"Нормалното съдържание на холестерин в кръвта е до 5,2 ммол/л. Повишаването му означава повод за сериозна тревога и незабавно предприемане на усилени опити за понижаването му - чрез съответната диета, движение и медикаменти.
Но освен вредящите животински и полезните растителни мазнини в природата съществуват и други - рибните. Те имат чудното и малко известно на немедиците свойство да извличат холестерола навън и по този начин чувствително да го намаляват. (Известни са и други вещества, които регулират смутената мастна обмяна - наричат ги липотропни. Напр. незаменимите аминокиселини метионин и холин, съдържащи се в соята, изварата, граха.) Не само медицинските научни изследвания, а и обикновените статистически данни потвърждават необикновените свойства на морската и океанската риба като храна. От всички народи в света най-малко страдат от сърдечни заболявания ескимосите и японците, защото те консумират средно до 400 г океанска риба дневно. Според холандски медици 30 грама риба на ден снижават заболеваемостта от инфаркт наполовина, а равнището на холестерола - до една трета. Поз¬волявам си в този смисъл да препоръчам на тези, които ми вярват, една много проста моя рецепта, която лично аз прилагам от дълги години. Взема се скумрия, отделят й се главата, опашката и перките, разполовява се надлъж, почиства се от гръбнака и кръвта, измива се и парчетата се поставят в тавичка с вода, в която предварително е разтворена шепичка морска сол. Тавичката престоява в хладилника 24-48 часа, след което рибата се изяжда запечена на скара, или още по-добре - сурова. По този начин в организма ни попада не само рибното месо, но и всички микроелементи, съдържащи се в морската сол - магнезий, селен, флуор, калий, йод, силиций, желязо, хром. Прилагана веднъж-дваж седмично, тази диета има огромно полезно въздействие по отношение на атеросклерозата.
Морската и океанската риба е свръхценна храна. В Германия консумират над 17 кг годишно на глава от населението, в Англия - повече от 21, а у нас - под 8.
Съветът се налага от само себе си: рибата трябва да присъства на трапезата ни поне 2 пъти седмично. Това е напълно достатъчно, за да доставя на организма ни своите - и хранителни, и профилактични, и дори лечебни съставки."

От книгата на д-р Тотко Найденов, "Здравето и болестите на българите".



Тема Re: Полезността на рибните мазнининови [re: бeзпътeн]  
Автор Moд (вere)Модератор (новак)
Публикувано13.01.09 15:29



Привет, колега. Описанaта от тебе есенциалност е по-точно на т. нар. "омега-3" мастни киселини. В рибите и в морските водорасли са дълговерижни омега-3. Такива може също организмът ни да прави от късоверижни омега-3 (също есенциални) - ако се храним здравословно. Късоверижни омега-3 има в орехите, лененото/рапиценото/соевото/конопеното олио.


Редактирано от Moд (вere) на 13.01.09 15:41.



Тема Re: Полезността на рибните мазнининови [re: Moд (вere)]  
Автор mel_melani (фантастична)
Публикувано13.01.09 22:24



А като ще си говорим за ленено семе, дайте идеи с какво го комбинарите, че ми е супер гадно на вкус и не знам как да го ям - сухо, смърдящо на суров боб ... Даже с мед не ме кефи особено, голям мазохизъм е да се яде...

"Достатъчно е да се вслушате
във тишината на сърцето си."


Тема Re: Полезността на рибните мазнини [re: mel_melani]  
Автор Гpaдинap (с главно Г)
Публикувано13.01.09 22:44



Аз смилам на кафемелачка ленено семе, небелен сусам и ги добавям в чаша с кисело мляко + мед. Може да престои една нощ и се яде на сутринта вместо закуска. Може и някакви смлени ядки, ако те са ти по-приятни.



Тема Re: Полезността на рибните мазнининови [re: Гpaдинap]  
Автор mel_melani (фантастична)
Публикувано13.01.09 22:59



Мерси, ще опитам с ядки, защото избягвам млечните :-) Много е ценно, макар и гадничко.

"Достатъчно е да се вслушате
във тишината на сърцето си."


Тема Re: Полезността на рибните мазнининови [re: mel_melani]  
Автор Moд (вere)Модератор (новак)
Публикувано14.01.09 00:23



Аз просто ползвам рапицено олио вместо слънчогледово, няма разлика във вкуса на двете.



Тема Re: Полезността на рибните мазнининови [re: бeзпътeн]  
Автор belife (непознат )
Публикувано14.01.09 01:42



При вегетарианското хранене храните, богати на холестерол са малко, така че това че няма причина за тревога от повишаване на холестерин и нужда от консумация на риба.



Редактирано от belife на 14.01.09 01:43.



Тема Re: Полезността на рибните мазнининови [re: belife]  
Автор бeзпътeн (обективен)
Публикувано14.01.09 04:12



Да, така е, вегетарианската диета си е напълно самодостатъчна. Може и без консумация на риба, но все пак е важно да се води здравословен начин на живот, защото холестеринът се покачва и от други неща, не само от месото, но също и от турското (свареното) кафе, захарта и др.

А холестеролът също така намалява в следствие на редовно консумиране на плодове и зеленчуци, активно спортуване и физическа дейност. Много полезни са и ядките - орехи, бадеми, фъстъци, кестени, лешници.

Според същият автор три били нещата, които са доказано здравословни, невредящи и могат да бъдат предозирани без никакъв страх от нежелани и опасни странични последици: плодове и зеленчуци, вода и секс.

Иначе що се отнася до рибата, аз съм установил, че умереното и консумиране от време на време ми се отразява добре. Когато е прясна разбира се, изобщо не натоварва тялото. Е, биричката, към която съм привикнал донякъде, го товари доста повече, но като се консумира само прясна риба с някаква гарнитура и преди това салата, след това се чувствам изключително леко.



Тема Re: Полезността на рибните мазнининови [re: Moд (вere)]  
Автор бeзпътeн (обективен)
Публикувано14.01.09 04:12



Благодаря за информацията.





Тема Re: Полезността на рибните мазнининови [re: бeзпътeн]  
Автор kambam (слънце)
Публикувано17.01.09 00:22



Аз си спомням като малък баща ни направи харпуни и отидохме да ловим риба под водата, по-едно време оцелих една и ми се сви сърцето щеше ми се да не съм я убивал.
Не е лоша рибата, но моята нека си плува






Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.