Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 11:27 21.05.24 
Непрофесионални
   >> Вегетарианство
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
Тема Индианска молитва към убитите животни...  
Автор amrta (skorpion)
Публикувано23.11.08 23:42



От книгата „Индиански лечителски тайни” на Герхард Буци, издателска къща Лик, 2004 г. , стр. 22.

„Ние, индианците, имаме съвсем особено отношение към животните. Те са ни роднини, смятаме ги за свои братя. Те са одушевени, живи същества като народите на растенията и камъните. Именно животните превръщат нас, лакота, в духовни хора. Животните ни показват във видения пътя към Тункашила, нашия творец. Но животните имат и друго предназначение – да хранят нас, хората, на земята. Ние, индианците, знаем това от хиляди години. Еленът знае кога не може да избяга от нашата стрела. Тогава остава да стои съвсем спокойно и чака смъртоносния изстрел. Жертва живота си, за да не умре от глад човекът. Той знае съвсем сигурно, че ние не застрелваме животните за удоволствие и забавление, както правят белите. Ние молим животното за прошка и пушим с отлитащата му душа лулата.

Ловецът говори на елена,
който е убил

Съжалявам, че трябваше да те убия,
малки братко,
но аз се нуждая от твоето месо,
защото децата ми гладуват.
Прости ми, малки братко.
Ще почитам твоята смелост, твоята сила
и твоята красота – ето виж:
окачам твоите рога на това дърво;
всеки път, когато мина покрай тях, ще си мисля за теб
и ще оказвам почит на твоя дух.
Съжалявам, че трябваше да те убия;
прости ми, малки братко.
Ето виж, в твоя памет пуша лулата,
изгарям този тютюн."




Тема Re: Индианска молитва към убитите животни...нови [re: amrta]  
Автор Last Roman (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано24.11.08 06:47



баси, аз така ако се извинявам на всяка пържола, която ям, ще ме помислят за откачен.



Queen's only


Тема Re: Индианска молитва към убитите животни...нови [re: Last Roman]  
Автор amrta (skorpion)
Публикувано24.11.08 07:28



Ами можеш да го правиш наум ако искаш...

Този текст ме трогна от дъното на душата ми.



Тема Re: Индианска молитва към убитите животни...нови [re: Last Roman]  
Автор Kaлoмaин (асобу)
Публикувано24.11.08 08:19



Не мисля, че се налага. Съвременният начин на живот позволява на хората да нагъват мръвки без преди това сами да си ги убиват. А мисълта, че животното тъй или иначе е щяло да бъде убито, и то не специално за твоите пържоли, а за тези на някой друг, действа успокояващо на много хора.



Тема Re: Индианска молитва към убитите животни...нови [re: amrta]  
Автор Kaлoмaин (асобу)
Публикувано24.11.08 08:27



Много е впечатляваща, но смятам, че хората не могат да видят в салама в магазина живо същество.



Преди години гледах един филм за сьомгите или херингите (не помня точно). Странното беше, че тези, които са израстнали в развъдник, не притежаваха инстинктите за самосъхранение на дивите си събратя. Едните се разбягваха при всяка сянка над басейна, а другите изобщо не реагираха на нея. Чудя се, дали на домашните животни трябва да се гледа като на дивите. Не бих убила или яла кокошка, да не говорим за някой бозайник, но се чудя дали фактът, че човекът отглежда животното, не променя ролята на същите тези животни в природата - дали те могат да "превръщат нас, лакота, в духовни хора. Животните ни показват във видения пътя към Тункашила, нашия творец. "



Тема Re: Индианска молитва към убитите животни...нови [re: amrta]  
Автор ThunderGoddess (Sacer)
Публикувано24.11.08 08:56



Интересно е това изречение:
"Ето виж, в твоя памет пуша лулата,
изгарям този тютюн."
Все едно да кажа: "Ето, виж, в твоя памет, изпивам тази чаша червено вино, която, ако искаш да знаеш, много добре си ходи с опеченото ти месо!"



Редактирано от ThunderGoddess на 24.11.08 09:37.



Тема Re: Индианска молитва към убитите животни...нови [re: ThunderGoddess]  
Автор Last Roman (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано24.11.08 09:26



абсолютно.



Queen's only


Тема Re: Индианска молитва към убитите животни...нови [re: ThunderGoddess]  
Автор amrta (skorpion)
Публикувано24.11.08 12:32



Няма никаква база за сравнение между индианската лула и виното, индианците се молят чрез пушене на лулата, тя им дава връзка с Духа...




"Лулата съхранява жизнената сила, дарява най-директна връзка със Създателя и Силите-Помощници, в нея е съсредоточена същността на индианските знания и светоглед, тя разкрива най-дълбоките мистерии на живота. Лулата не е просто ритуален предмет, дори не е символ в обичайния смисъл на понятието - тя пряко представлява света в неговата свещена цялост и разнообразие............
Пушенето с нея е нещо много съкровено - то е тайнство на единението, сродно с християнското причастие. Ритуалът на изпушването обхваща цялото проявено битие, димът олицетворява диханието на самия живот, което се възнася към Създателя, носейки молитвите и надеждите на хората."


Източник:



Тема Re: Индианска молитва към убитите животни...нови [re: Kaлoмaин]  
Автор amrta (skorpion)
Публикувано24.11.08 12:54



Вероятно си права, че не могат да им осигурят видения. Но това не променя факта, че са живи същества и са станали жертва на човека...А това, че някой не е пролял еднолично кръвта им, не го освобождава от отговорност...

Лошото е, че ние самите сме се превърнали в мекотели по подобие на бройлерите, които се отглеждат, за да нахранят масата от хора...Ние също като тях сме изгубили връзката си с природата, живеейки един изкуствен живот като консуматори сред бетон и технологии и с постоянно промиване на мозъка отвсякъде, още от мънички...Е, при едни отпечатъкът е голям, други все пак се връщат към връзката си с природата и се стремят към по-високо осъзнаване и ценности...

Оф, не исках да пиша проповед...Просто ми харесва това отношение на индианците към природата и животните и исках да го споделя, а не да споря или да убеждавам някого в нещо...

Междудрургото в книжката имаше и една много хубава глава за истината, за това, че тя е свещена за тях и че никой не се е осмелявал да излъже, че е имал видения ако ги е нямал...Били са изумени от лъжите на белите, не са предполагали, че е възможно подобно безумие...






Тема Re: Индианска молитва към убитите животни...нови [re: amrta]  
Автор Kaлoмaин (асобу)
Публикувано24.11.08 13:10



Хайде де! Я не ми казвай, че не си чувала за това колко силен духовен символ е виното при християни и суфи!






Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.