Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 11:57 20.09.24 
Непрофесионални
   >> Вегетарианство
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | >> (покажи всички)
Тема Петиции  
Автор Moд (вere)Модератор (непознат )
Публикувано22.10.08 13:43



Предлагам тук да се постват петиции.

В следната се събират подписи срещу една излишна жестокост -





Тема Ако ще почваш с тия глупостинови [re: Moд (вere)]  
Автор Цay Изyoд ()
Публикувано23.10.08 14:01



предлагам да сменяме модератора!



Тема Re: Ако ще почваш с тия глупостинови [re: Цay Изyoд]  
Автор Kaлoмaин (асобу)
Публикувано23.10.08 15:40



Против.





Тема Re: Ако ще почваш с тия глупостинови [re: Kaлoмaин]  
Автор papyy (стара коткарка)
Публикувано24.10.08 00:14



Аз съм против сменянето на Модератора и против петицията.



Тема Чакай ти прочете ли тази петиция....тя енови [re: Цay Изyoд]  
Автор ka_17 (Space shuttle)
Публикувано03.11.08 16:01



....един пловдивски изолатор на бездомните кучетаи и отношението към тях..... Защо да са глупости?


И аз съм против сменянето на модератора!



Живеем истински, само когато умираме от Любов...!

Редактирано от ka_17 на 03.11.08 16:05.



Тема Re: Петициинови [re: Moд (вere)]  
Автор Moд (вere)Модератор (минаващ)
Публикувано04.10.09 22:53





Stop skinning of alive cats and dogs in China !

Редактирано от Moд (вere) на 05.10.09 01:53.



Тема Re: Петициинови [re: Moд (вere)]  
Автор lila_va (Heart of stone)
Публикувано05.10.09 08:47



Ужас


Подписах я, разбира се, но това едва ли ще промени нещо. Не мога да повярвам, че "онези там" също са хора... като мен



Тема Re: Петициинови [re: Moд (вere)]  
Автор Amitaba ()
Публикувано09.10.09 13:37



Може би по-добре е да се спре със злоупотребите. Има кучета, които са агресивни и е добре те да се приспиват или да се отглеждат затворени. Но за да откраднат парите за инжекции за евтаназия, служителите в някои "кучкарници" убиват кучетата с бой. По-добре е това да се разследва и да се спре.



Тема Re: Петициинови [re: Moд (вere)]  
Автор Amitaba ()
Публикувано09.10.09 15:36



Тук съм с двете ръце "ЗА" това да се спре!



Тема Re: Петициинови [re: Moд (вere)]  
Автор Aulus Vitellius Celsus (Praefectus N.R.)
Публикувано25.10.09 16:35



Айде още един призив:
Изяж куче, спаси планетата:





Тема Re: Петициинови [re: Aulus Vitellius Cels]  
Автор Kaлoмaин (сурикат)
Публикувано25.10.09 16:47



Сладки голфчета.







Тема Re: Петициинови [re: Aulus Vitellius Cels]  
Автор lilava ()
Публикувано26.10.09 09:58



Според него, устойчивото развитие изисква от нас да правим житейски избори, които са „трудни като този да изядеш кучето си“.


Не е далече денят, в който ще ни призоват да си изпапаме и другарчетата



Тема ЗАКОНА ЗА ЗАЩИТА НА ЖИВОТНИТЕ В БЪЛГАРИЯнови [re: Moд (вere)]  
Автор Moд (вere)Модератор (член)
Публикувано31.03.10 19:40






40 000 подписа до тук !!!
Hатиск !!!

Редактирано от Moд (вere) на 31.03.10 19:41.



Тема "Гората не е само дървесина"нови [re: Moд (вere)]  
Автор Moд (вere)Модератор (член)
Публикувано14.05.10 22:35



"Гората не е само дървесина":



Събрани подписи в подкрепа на Национална петиция за защита на българските гори: 63 680



Тема Re: да спасим Витоша!нови [re: Moд (вere)]  
Автор madheya (непознат )
Публикувано15.05.10 03:18



Според новия проект на Витоша ски за разширяване и "модернизация" на ски-пистите трябва да се унищожат над 30 000 дървета и да се залеят с бетон много от скалните реки, които наричаме "морените". Това варварство, с цел да се заформят милиони от офшорката, заплашва да помете това, което досега столетия е останало незасегнато.

След тази прочувствена реч, предлагам и петицията

:

Редактирано от madheya на 15.05.10 03:18.



Тема Re: да спасим Витоша!нови [re: madheya]  
Автор Aulus Vitellius Celsus (Quaestor N.R.)
Публикувано16.05.10 19:41



хуйнята дебне отвсекъде.



Тема Re: да спасим Витоша!нови [re: Aulus Vitellius Cels]  
Автор madheya (непознат )
Публикувано18.05.10 01:21



Нещо таквоз, да



Тема Re: да спасим Витоша!нови [re: madheya]  
Автор madheya (непознат )
Публикувано20.05.10 01:19



Всъщност вегетарианците защитават ли дървета

???



Тема Re: да спасим Витоша!нови [re: madheya]  
Автор Aмpитa (Скорпион)
Публикувано20.05.10 10:11



Това няма нищо общо с вегетарианството според мен, зависи си от самия човек. Аз лично много се ядосвам и много ми е болно когато секат ненужно дървета. Ако е жизнено важно да се отсече едно дърво, задължително трябва да се подасадят две нови на негово място. В България обаче всеки абсолютно безнаказано си сече както и където си поиска...

Преди една седмица се изпокарах с едни съседи, които изсекоха всички клони на две големи хубави дървета, които стигаха до шестия етаж.

Бяха до прозореца на стаята ми. Дори и да пораснат нови клони, дърветата реално са обезобразени...Викнах полиция, сигнализирах в общината, защото това си е незаконна сеч, но се съмнявам да последва нещо...В най-добрия случай ще им наложат някаква жалка глоба.

А апетитите към Витоша са от прекалено високо ниво, разширяването на ски пистите и масовата сеч на дървета се подкрепяха от предишните управляващи, подкрепят се и от настоящето правителство. Т. нар. нвеститори имат подкрепата на почти всички медии...Честно казано даже не знам някоя медия, в която да може да се пише за това...

Много ми е мъчно, ще съсипят хубавата ни планина... Единствената надежда е да се организират масови протести и да се изпратят жалби до Брюксел, просто не виждам друг начин...Но дълбоко се съмнявам да излязат на протест много хора...

Междудругото от тези подписки има ли въобще някакъв ефект?

Редактирано от Aмpитa на 20.05.10 10:18.



Тема Re: да спасим Витоша!нови [re: madheya]  
Автор huanjiМодератор ()
Публикувано20.05.10 10:24



Само не песента - "Дървесата ги боли".






Тема Re: да спасим Витоша!нови [re: huanji]  
Автор Roxy (bittersweet)
Публикувано20.05.10 11:10



"От икебана", не от к'во да е...





Тема Re: да спасим Витоша!нови [re: Roxy]  
Автор huanjiМодератор ()
Публикувано20.05.10 11:52








Тема Re: да спасим Витоша!нови [re: huanji]  
Автор madheya (непознат )
Публикувано23.05.10 12:42



Ужасна е





Тема За вегетарианска храна в обществените заведениянови [re: Moд (вere)]  
Автор Moд (вere)Модератор (член)
Публикувано03.06.10 16:45







Тема Re: За вегетарианска храна в обществените заведениянови [re: Moд (вere)]  
Автор BlackWolf (ловец)
Публикувано06.06.10 14:02



Това не е ли малко смешно? Или даже много смешно.

На всички тези заведения им се отпускат малко пари. Готви се предимно постно. Така че трябва петиция по-скоро да пускат поне понякога месо...



Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!

Тема Re: За вегетарианска храна в обществените заведениянови [re: BlackWolf]  
Автор Moд (вere)Модератор (член)
Публикувано07.06.10 04:03



Да да, постно. Всеки ден има месо. А и "постното" е близко до junk-food - самият Закон за здравето е направен така че без месо едва ли не не може човек да се храни пълноценно



Пък и зависи какво разбираш под месо - ако е от индианските прерии... е друго. Това са леко стари неща - интересно ми е какво мислиш за глобалното затопляне, и официалните факти (ООН) че масовото животновъдство допринася с 18% за това (повече отколкото световният транспорт) ? За замърсяване и обезлесяване въобще да не почна да пиша, че...

Редактирано от Moд (вere) на 07.06.10 04:05.



Тема Re: За вегетарианска храна в обществените заведениянови [re: Moд (вere)]  
Автор BlackWolf (ловец)
Публикувано10.06.10 12:37



Нали се сещаш, че данните за глобалното затопляне са май... точно обратните? И че има май глобално застудаване всъщност?
Явно транспортните и пр- компании могат да отделят доста повече пари, за да показва ООН-то тези данни...



А ако остенете да ядете само вегенарианската си храна, нали се сещаш, че скоро поне 90-95 % от нея ще бъде ГМО? Никой няма да изхрани 6 (а скори и 10) милиорда с биолигично чисти зелетчуци...

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!

Тема Re: За вегетарианска храна в обществените заведенинови [re: BlackWolf]  
Автор Moд (вere)Модератор (член)
Публикувано10.06.10 19:24




Всъщност аз ти дадох може би най-обективните данни, защото има и такива че 52% от глобалното затопляне идва от животновъдството...


А какво ще кажеш за обезлесяването и замърсяването от животновъдството... ? А фактът че вегетарианството на Запад се засилва паралелно със зеленото движение ?

ГМО-то си е проблем, но все пак и животните ядат такава храна, така че този проблем е за всички. Наскоро си взех "Генетична рулетка" от Джефри Смит, и ще пусна малко данни от нея. На пук на Монсанто.

Редактирано от Moд (вere) на 10.06.10 20:26.



Тема EK току що разреши Генно модифицираните културинови [re: Moд (вere)]  
Автор Moд (вere)Модератор (член)
Публикувано11.06.10 19:15



Европейската комисия току що разреши Генно модифицираните култури в
Европа, като игнорира тревогите на обществото. Аз подписах петиция за
независими изследвания и мораториум върху развитието на Генно
Модифицирани култури. С подписите на 1 милион граждани, можем да
направим официално законно искане до Европейската комисия. Подпишете се
по долу и нека станем 1 000 000
:




PS: добре е да се внасят трите имена и пълните данни, защото подписът иначе не важи и се трият участниците.



Тема Re: За вегетарианска храна в обществените заведенинови [re: Moд (вere)]  
Автор BlackWolf (ловец)
Публикувано14.06.10 15:09



Какво замълсямване от животновъздтвото? Нали вие вегетата намазвате от това - органичните отпадъци са храна за вашите растения. така че вие всъщност също ядете храни от животински произход, ама от... отпадъците на животните.



Всъщност живите органицми на планетата са в такова единство, че разедлението на "месна" и "растителна" храна е есловни. нещата идва всъщност от невежеството на адептите на хиндустанските и пр. чаршафски учения, които не са разбрали, че растенията не са нещо по-нисше и убиването им е също толкова голям проблем, колкото и убиването на животните. Плюс религиозните виждания на хиндустанците, по отношение на говедата, продиктувани от съвсем не духовни причини. От там и всички измислици за "вредата" от месото, от животновъдството и пр. глупости.

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!

Тема Re: За вегетарианска храна в обществените заведенинови [re: BlackWolf]  
Автор Moд (вere)Модератор (член)
Публикувано14.06.10 18:39



Нитратите са основните замърсители на водата, причинени от масовото животновъдство.

Еропейската Комисия и ООН са на мнение различно от хиндустанските вярвания...
А относно произхода на вегетарианството - не е само от Азия - древна Гърция и философите и са допринесли не по-малко за него.
Съгласен съм за това че специфизмът е тъпо нещо и че всички организми са живи, но мислил ли за плодовете и плодовите зеленчуци, които служат само за храна (а като "благодарност" животните разнасят семената) ? Същото важи и за гъбите (плодови тела на същинските растения които са под земята)... Или за това напр. как се яде коприва - само връхчетата... ?



Тема Re: За вегетарианска храна в обществените заведенинови [re: Moд (вere)]  
Автор Aulus Vitellius Celsus (Quaestor N.R.)
Публикувано14.06.10 19:51



а защо ядеш морковите /кореноплоди/, подлецо. Така убиваш растението.





Тема Re: За вегетарианска храна в обществените заведенинови [re: Aulus Vitellius Cels]  
Автор Moд (вere)Модератор (член)
Публикувано14.06.10 19:53




Много рядко ям моркови, точно поради горната причина. Ти си виж в твоята чиния, "цивилизовани хуманни" човечe..., и ми отговори на теория, понеже тук става дума за движението "вегетарианство" - не е ли вегетаринаството като идея възможно и най-малко свързано с насилие ?

Редактирано от Moд (вere) на 14.06.10 19:55.



Тема Re: За вегетарианска храна в обществените заведенинови [re: Moд (вere)]  
Автор Aulus Vitellius Celsus (Quaestor N.R.)
Публикувано14.06.10 20:32



не, приятелю. Вегетарианската идея е антихуманна по своя замисъл именно защото е срещу природата ни. Освен това 'животнолюбите' са често неадекватно агресивни към себеподобните си. Що ли?





Тема Re: За вегетарианска храна в обществените заведенинови [re: Aulus Vitellius Cels]  
Автор Moд (вere)Модератор (член)
Публикувано14.06.10 20:37




Преди време сигурно като тебе са мислили че канибалството е "против природата ни". Освен това ако вегетарианството би било против природата ни щеше да е нездравословно, а сегашната диетология е на обратното мнение.

Понякога културата противоречи на природата, и то с право. Чети доклади на ЕК, ООН и Уикипедия, приятелю



Редактирано от Moд (вere) на 14.06.10 20:38.



Тема Re: За вегетарианска храна в обществените заведенинови [re: Moд (вere)]  
Автор Aulus Vitellius Celsus (Quaestor N.R.)
Публикувано14.06.10 20:52



Човек е всеядно животно. И се е развил именно, защото е слязал от клона и е опитал месо. Роднините му, дето останали по дърветата си хрупат банани и до днес. Та ти ако искаш си консумирай растенията с мисълта, че така не вредиш на природата и си едно 'високохуманно' същество.





Тема Re: За вегетарианска храна в обществените заведенинови [re: Aulus Vitellius Cels]  
Автор Moд (вere)Модератор (член)
Публикувано14.06.10 20:55



Стари работи пак


Ако месото развиваше мозъка, досега хищниците да са ни задминали. Обърни внинмание на това. А за липсващото звено между неандерталец и хомо сапиенс да не говоря...

Не отричам че месото е силна храна, и може би е помогнало, но това е минало, а и месото в големи количества е вредно. И нeeтично, като цяло.

Редактирано от Moд (вere) на 14.06.10 20:57.



Тема Re: За вегетарианска храна в обществените заведенинови [re: Moд (вere)]  
Автор Изyмeн (Ненормален)
Публикувано14.06.10 22:01



Това за неетичното е лично мнение. И аз не бих убил без причина, ама за последните няколко дни убих 4-5 буболечки, понеже ме е страх от тях и още много, но съвсем случайно. Ама за нещо, дето може да ме изяде или ухапе... Никакво състрадание не изпитвам към бълхите например.

Най-важното е невидимо за очите.



Тема Re: За вегетарианска храна в обществените заведенинови [re: Изyмeн]  
Автор Moд (вere)Модератор (член)
Публикувано14.06.10 22:21



Ами едното е самозащита, другото ненужна жестокост (имам предвид най-вече масовото животновъдство). За самозащитата ! Кaто са ти влезли неканени в дома ти гадинки малки и те плашат, няма да ги галиш.





Тема Re: За вегетарианска храна в обществените заведенинови [re: Moд (вere)]  
Автор Изyмeн (Ненормален)
Публикувано15.06.10 00:12



Повечето ги оставям, само по-едрите паяци и гнусни гадини убивам с Райд. Все пак една сутрин си обувам панталона и усещам нещо студено - беше една доста едра сколопендра, като я изтърсих през крачола и плъзна, ама Райд на нищо не прощава. Сега в стаята имам поне 100 членестоноги, ама ако знам откъде се вземат... Имам алуминиева дограма, гъста мрежа на прозореца, напръсках и входа с Райд, та ако минат - да пукнат. Да, ама не - колкото по-горещо става - толкова повече се въдят. Имаше преди време един паяк над 20 сантиметра в диаметър. Може би понеже къщата ми е сред полето.

Що се отнася до животновъдството - това в никакъв случай не е жестокост. Хората си отглеждат храна, а това, че храната има някакъв разум и чувства си е просто страничен факт. По природните закони постъпваме съвсем правилно, а целият проблем за вас е, че проявявате излишно съчувствие, което никога не бихте получили от тези животни.

Преди няколко дни един бик щеше да ме нападне, тогава осъзнах, че по никакъв начин не мога да го спра. Та защо да изпитвам съчувствие, пък било то и към тревопасно?

Най-важното е невидимо за очите.


Тема Re: За вегетарианска храна в обществените заведенинови [re: Изyмeн]  
Автор Aulus Vitellius Celsus (Quaestor N.R.)
Публикувано15.06.10 17:56



защото си лоооош. Как може да не харесваш горките говедца и да не гориш от желание да пасеш трева редом с тях?





Тема Re: За вегетарианска храна в обществените заведенинови [re: Изyмeн]  
Автор Moд (вere)Модератор (член)
Публикувано15.06.10 22:12




По отношението към по-слабите ще разберете за моралния напредък на една нация - Махатма Ганди (перефраза).
Ако живяхмe само според природата си, нямаше да имаме демокрация, човешки права и пр.., а щяхме да оставяме силният да диктува слабия - като в джунглата.
Аз лично живея веге за себе си. Харесва ми, дава известен смисъл на живота ми.

Редактирано от Moд (вere) на 15.06.10 22:14.



Тема Re: За вегетарианска храна в обществените заведенинови [re: Moд (вere)]  
Автор Изyмeн (Ненормален)
Публикувано16.06.10 17:53



Ама кой е казал, че демокрацията е нещо добро? Демокрацията е нещо ужасно - даваш на хората право на избор. Само дето много малко хора осъзнават, че обикновеният човек е едно много лесно манипулируемо същество с доста ограничен разсъдък. Типичните пример: забранете ГМО, забранете ваксините, спрете да убивате горкичките бездомни кученца, скайп е пред фалит, та ако искате да остане безплатен - изпратете това съобщение на всичките си познати, българи задържани в чужбина за джебчийство...

Един от недостатъците на човешкия интелект е сляпата вяра в авторитети. Аз на никого не вярвам безусловно. Сега например можеш да купиш гласа на президента за 2 кебапчета - дори да не е на президента, а на последния мангал - няма разлика, един глас тежи ни повече, ни по-малко от един глас. И откъде накъде? Да, ама всички казват гласувай. Ще гласувам, ама на куково лято - всички политици са един дол дренки, пък и един глас не променя статистиката.

Аз ям месо, расист съм, не съм патриот. За всяко едно от трите си имам причини. Ям месо, щото ако можеше - месото щеше да ме изяде. Расист съм, защото имам глава на раменете си, не се влияя от манипулативни твърдения и поради твърдите доказателства за превъзходството на определени раси над други. Не съм патриот, понеже не виждам никакъв смисъл в слепия патриотизъм, най ми е противно като кажат: "Ние, българите сме...". Ами каквито и да сте - велики, богати, бедни, смотани - на мене ми е все тая, що и мен ме намесвате? Каквито щете си бъдете, ама аз пък може да не съм като вас. Никой не знае какво точно е правил Левски, Ботев...
Ще дам един красноречив пример. Имам една позната, дето ме обвинява, че не съм патриот. В средата на спора тя изтърсва нещо за геройски загиналите за България - Ботев, Левски, Вазов... Та питам я - ти знаеш ли къде е умрял Вазов? Оказа се, че не знае. Да, ама според клюките (тук вече наистина не знам на кого да вярвам, но съм по-склонен да се доверя на професора, а не на официалните версии) Вазов е умрял върху една ученичка.

Най-важното е невидимо за очите.



Тема Re: За вегетарианска храна в обществените заведенинови [re: Изyмeн]  
Автор Moд (вere)Модератор (член)
Публикувано16.06.10 18:28




Може да не е добра демокрацията, но и аз не съм твърдял нещо различно. Обаче има ли по-добра форма на управление ? Не са ли демократичните страни днес в Европа тези, които имат градовете за най-добър живот световно ?
Човешките права също ли са глупости ?
Осен това има два типа демокрация - директна (влaстта e на хората) и представителна (чрез народни представители) - никога, освен в Швейцария, не е имало само директна демокрация. За да е директна демокрацията, се изисква високо образование на хората, иначе става това от което се опасяваш - хората измислят и прокарват глупости.

Редактирано от Moд (вere) на 16.06.10 18:30.



Тема ГОРА ЗА ПРОДАН (2009)нови [re: Moд (вere)]  
Автор Moд (вere)Модератор (член)
Публикувано09.07.10 09:56





Tози филм е заснет през октомври 2009г. в българските планини Рила, Родопи и Витоша...

Нашият екип бе придружен от двама горски експерти: един държавен служител и един независим консултант. От съображения за сигурност бяхме помолени да запазич самоличността им в тайна.

По време на 10-дневно пътуване, филмовия ни екип разговаря с десетки горски работници. Никой от тях не искаше да съобщи името си...




Редактирано от Moд (вere) на 09.07.10 09:56.



Тема Call for support to ban kangaroo products in EUнови [re: Moд (вere)]  
Автор Moд (вere)Модератор (ентусиаст)
Публикувано05.09.10 16:32







Тема Re: Call for support to ban kangaroo products in EUнови [re: Moд (вere)]  
Автор Aulus Vitellius Celsus (Quaestor N.R.)
Публикувано06.09.10 16:00



абе ще взема да си купя такова месо и да видя за какво е тоя рев.
Протест срещу щраусовото месо няма ли да има ;)



Тема Re: Call for support to ban kangaroo products in EUнови [re: Aulus Vitellius Cels]  
Автор Moд (вere)Модератор (ентусиаст)
Публикувано06.09.10 16:30



Пропуснах контекста, който е причина за петицията:
The Animal Legal Defense Fund In Australia:
"4 million kangaroos were killed in 2009. When mother kangaroos are shot, the law requires that hunters club the joey to death; they are considered "collateral damage." Each year, 440,000 joeys are clubbed to death with steel pipes. Please sign this petition!"



Тема Re: Call for support to ban kangaroo products in EUнови [re: Moд (вere)]  
Автор Aulus Vitellius Celsus (Quaestor N.R.)
Публикувано06.09.10 18:18



проблемът с кенгурутата в Австралия е, че според тамошните фермери скокльовците изяждат храната на овцете. Затова и следва отстрелът им. А месото им се използва за храна, колкото да не отиде зян. Дори и да му намалее консумацията в световен мащаб, отстрелът няма да спре.



Тема Re: Call for support to ban kangaroo products in EUнови [re: Aulus Vitellius Cels]  
Автор Moд (вere)Модератор (ентусиаст)
Публикувано06.09.10 18:28



Пишеш прибързано и като цяло противоречиво на тенденциите.





Тема За забрана на токсични пестициди и пчелитенови [re: Moд (вere)]  
Автор Moд (вere)Модератор (ентусиаст)
Публикувано08.01.11 17:05






Пчелите измират на цялата планета, и цялата ни хранителна верига е в опасност. Учени обвиняват токсични пестициди в това, и вече 4 европейски правителства са ги забранили. Ако успeeм да привлечем ЕС и САЩ в забраната им, и други правителства по света могат да ги последват, и да спасят пчелите от унищожаване. Подпишете петицията, и препратете този спешен апел.

Редактирано от Moд (вere) на 08.01.11 17:06.



Тема Re: За забрана на токсични пестициди и пчелитенови [re: Moд (вere)]  
Автор lilava* ()
Публикувано08.01.11 19:24



Еее, хем не щете устойчиви на вредители ГМО, хем пестицидите били лоши... Няма угодия





Тема Re: За забрана на токсични пестициди и пчелитенови [re: lilava*]  
Автор lYl 13 (обективен)
Публикувано09.01.11 02:04



Ъ ти толку ли си гупъвъ, чи ни знайш, чи има и друг вариант - ни ГМО, ни пестициди, муъъъъъъ????

Ъми можи и зимиделие без пистидици, амъ и дъ ней гмо, нъли??? Ъъъъъъ... Муъъъъъъъъ.... Къъъъ.... Ууууууу....



Тема Re: За забрана на токсични пестициди и пчелитенови [re: lYl 13]  
Автор lilava* ()
Публикувано09.01.11 11:21



Не владея кравешки (ли бе това), но схванах какво имаш предвид - чрез биоземеделие (ама не съвсем) ще отглеждаме зеленчуци с любов за всичките десетина милиарда по света. Как не се сетих, баси, колко съм глупъвъ..



Тема Re: За забрана на токсични пестициди и пчелитенови [re: lilava*]  
Автор lYl 13 (обективен)
Публикувано09.01.11 13:06



Миии - 5 милиардъ - мииии я гмо, я пистицидиий, джастъ прастъ 5 милиардъ, как шъ ги изранвъми я! Баш ти шъ му мислиш пу въпросъ, ахъ, ахъъъъъъ....



Тема Ban All Animal-Tested Cosmetics in the EUнови [re: Moд (вere)]  
Автор Moд (вere)Модератор (ентусиаст)
Публикувано05.02.11 18:06





target: European Parliament President Jerzy Buzek
sponsored by: Care2.com
signature goal: 20,000
deadline: ongoing
signatures: 8,260

...

Редактирано от Moд (вere) на 05.02.11 18:07.



Тема ПЛОДОВЕ И ЗЕЛЕНЧУЦИ БЕЗ ПЕСТИЦИДИ И НИТРАТИ !!!нови [re: Moд (вere)]  
Автор Moд (вere)Модератор (ентусиаст)
Публикувано14.02.11 17:39



"Моля подкрепете възстановяването на контрола над безопасността на плодовете, зеленчуците и ХЛЯБА в България!

След репортаж на bTV се организира подписка на петиция, която да се внесе в Министерството на Земеделието и Храните, както и в други контролиращи органи.

КАКВО ТРЯБВА ДА НАПРАВИТЕ? Присъединете се към групата ни ТУК:


чрез бутона Like, а когато се съберат повече хора в групата, на всички ще бъде изпратена петицията за подписване. Следват организиране на физически действия за внасянето на петицията и оказване на натиск над контролните органи да вършат работата си, без да си затварят очите!
ВАЖНО Е КАКВО ЯДЕМ НИЕ И ДЕЦАТА НИ!

Репортажът може да се гледа на стената на групата или на следния линк: "



Тема Re: ПЛОДОВЕ И ЗЕЛЕНЧУЦИ БЕЗ ПЕСТИЦИДИ И НИТРАТИ !!!нови [re: Moд (вere)]  
Автор Изyмeн (Премъдър)
Публикувано14.02.11 20:04



Нима 100 000 човека могат да грешат? Могат, щото няма 100 000 умни човека в България. Затова и не се включвам в стадни инициативи.

Най-важното е невидимо за очите.



Тема Запазете правото си да ползвате лекарствени билки!нови [re: Moд (вere)]  
Автор Moд (вere)Модератор (ентусиаст)
Публикувано15.02.11 15:14





Bulgarian translation of "Stop the Traditional Herbal Medicinal Products Directive"




Публикувано от Хайди Стивънсън на 12 октомври 2010

Категория: Граждански права

Регион: Европа

Насочено към: Комисията за петиции към Европейския съюз

Подпишете петицията.

История (Преамбюл):

Директивата за Традиционни Билкови Лекарствени Продукти (ДТБЛП) е представена като обслужваща европейските граждани и като лесна и проста за приложение. Изследвайки обаче отблизо методите за прилагането й, на практика се вижда, че реално ефектът би бил изключителното накърняване на правата на личността да придобива и използва по свой избор средствата и начините за лечение.

Директивата е в полза на гражданите, доколкото държавните агенции могат да съветват, използвайки определена форма на запитване към тях, относно ефикасността и сигурността на продукти с широка и свободна употреба. Тази информация обаче може да не адресира нуждите на отделни лица и предполага съществуването само на една система, предоставяща точна и полезна информация. Това е равносилно на допускането на само една религия като единствено приемлив източник на истината.

Финансовите разходи и процедурите, които се изискват от ДТБЛП, са непосилни като цяло за дребните производители, които са основните доставчици на билкови продукти. Това осигурява нелоялно предимство на мултинационалните компании, като категорично ограничава достъпа на индивида - по отношение на качество и на подбор на билковите лекарствени продукти.

С приемането на ДТБЛП Европейският съюз накърни и сериозно ограничи неписаните права на всяко човешко същество да избира и да има достъп до начините за поддържане на своето здраве. Това е опасно узурпиране на гражданските права, предполагащо, че индивидът не е способен да взема правилни решения относно здравето си. Самоопределянето по отношение на здравните въпроси трябва да се третира като неотменимо гражданско право, а ДТБЛП го нарушава.

Прочетете това, за да видите лудостта, която вече се упражнява от Европейската комисия и да разберете, че можете да помогнете, като подпишете тази петиция.

Имайте предвид, че Европейският съюз изисква валидни адреси и рождени дати. Ако не включите адреса и рождената си дата, подписът ви може да не бъде преброен. Всяка подадена информация ще бъде третирана конфиденциално. Адресите и рождените дати не са публично видими. Можете да изберете да запазите скрито и името си.

Всички подпписи са добре дошли, но тези, за които липсва задължителната информация, може да не бъдат финално преброени, както няма да бъдат зачетени и подписите на не-европейците. Въпреки това, всеки подпис в подкрепата на тази кауза е добре дошъл.

Запазете правото си да ползвате лекарствените билки!

Отговори на въпроси и коментари

Петиция:

Ние се обръщаме към Европейската комисия да спре Директивата за Традиционни Билкови Лекарствени Продукти (ДТБЛП), Директива 2004/24/ЕС, с която се цели да се премахне достъпът до голямото болшинство билкови лекарствени продукти, считано от 30 април 2011 година.

ДТБЛП нарушава правата на самоопределение на всеки европейски гражданин по отношение на грижата за своето здраве. Тя отива твърде далече отвъд границите на разумния контрол над опасни продукти, навлизайки в територията на принудата чрез ограничаване възможностите за лечение на здравните проблеми.

Достъпът на хората до билкови продукти, които традиционно са се използвали свободно, трябва да продължи безпроблемно.





Тема Re: Запазете правото си да ползвате лекарствени билки!нови [re: Moд (вere)]  
Автор Изyмeн (Премъдър)
Публикувано15.02.11 17:19



Именно такива идиоти имам предвид.

Най-важното е невидимо за очите.



Тема Re: Запазете правото си да ползвате лекарствени билки!нови [re: Изyмeн]  
Автор Moд (вere)Модератор (ентусиаст)
Публикувано15.02.11 21:54



За какво имаш предвид че са идиоти и кои са идиоти ?



Тема Re: Запазете правото си да ползвате лекарствени билки!нови [re: Moд (вere)]  
Автор Изyмeн (Премъдър)
Публикувано16.02.11 13:12



Тези, които подписват петиции, без да разбират какво подписват. Наскоро имаше 80 000 идиота, подписали се за някакво "лекарство" на продан христов. 90% от тия билкови "лекарства" са пълни боклуци, които трябва да се забранят. Не отричам лечението с билки, но то трябва да е контролирано, а не всеки да продава каквото си иска.

Най-важното е невидимо за очите.



Тема Re: Запазете правото си да ползвате лекарствени билки!нови [re: Изyмeн]  
Автор Moд (вere)Модератор (ентусиаст)
Публикувано16.02.11 14:37



Тази петиция е обяснена добре, става дума в нея за доста принципни неща: право на избор - в случая на избор за лечение (с билки). Билките са се ползвали от най-стари времена, и то успешно в традиционната медицина, и според мен също трябва да продължат да се ползват в нея а не само от официалната медицина.

Петицията за лека на Продан Христов не съм я виждал.



Тема Re: Запазете правото си да ползвате лекарствени билки!нови [re: Moд (вere)]  
Автор Aulus Vitellius Celsus (Aedile N.R.)
Публикувано16.02.11 16:39



фитопрепарати и билкови смеси ще продължат да се ползват в медицината, просто ще се ограничи достъпът на шарлатани до фармацевтичния пазар. Щото сега регистрацията на хранителна добавка става много лесно. Напр. е БГ - плащаш на РИОКОЗ и почваш да продаваш необезпокояван буламачите си без никакъв контрол. Бая хора спечелиха пари по този начин - с гръмки реклами за 'чудодейни лекове'. Затова трябва да има стриктен надзор и в този сектор.

Редактирано от Aulus Vitellius Celsus на 16.02.11 16:41.



Тема Re: Запазете правото си да ползвате лекарствени билки!нови [re: Aulus Vitellius Cels]  
Автор Moд (вere)Модератор (ентусиаст)
Публикувано16.02.11 19:10



А не е ли по-добре да има надзор над рекламите и неверните ефекти върху етикетите на храни и лекарства, отколкото да се прави всичко по-скъпо уж като мярка, с което да се наруши правото на избор (за лекуване) на гражданите...



Тема Re: Запазете правото си да ползвате лекарствени билки!нови [re: Moд (вere)]  
Автор Aulus Vitellius Celsus (Aedile N.R.)
Публикувано16.02.11 23:16



гражданите без медицинско образование не могат адекватно да преценят с какво да се лекуват. По тази логика тази поредна спекулация с 'правото им на избор' е нищо повече от оксиморон. И води до плачевни последствия именно за лаика, избрал грешна терапия.



Тема Re: Запазете правото си да ползвате лекарствени билки!нови [re: Aulus Vitellius Cels]  
Автор Moд (вere)Модератор (ентусиаст)
Публикувано16.02.11 23:52



В отговор на:

гражданите без медицинско образование не могат адекватно да преценят с какво да се лекуват




Именно, затова пиша че рекламите и етикетите трябва да са обективни, и за това да има строги закони.



Тема Re: Запазете правото си да ползвате лекарствени билки!нови [re: Moд (вere)]  
Автор Aulus Vitellius Celsus (Aedile N.R.)
Публикувано17.02.11 09:23



това вече е въпрос на законодателни решения от съответните страни. Повечето реклами на хранителни добавки у нас са подвеждащи. Да не говорим, че има случаи на явна реклама и на лекарствени препарати със съмнително качество пред пациента. Визирам т. нар. "Чайкафарма".



Тема OOH с/у насилието и режима в Либия !нови [re: Moд (вere)]  
Автор Moд (вere)Модератор (ентусиаст)
Публикувано23.02.11 18:32





Обединените нации да вземат мерки срещу насилието и режима в Либия, и да се спре убиването на мирни граждани с танкове и картечници.
Ние българите сме изпитали това насилие покрай случая с нашите доктори в Либия.




Тема Re: OOH с/у насилието и режима в Либия !нови [re: Moд (вere)]  
Автор Aulus Vitellius Celsus (Aedile N.R.)
Публикувано24.02.11 16:49



да впишем либийците като защитен вид в червената книга.





Тема EU: 3 DAYS TO SAVE HERBAL MEDICINE !нови [re: Moд (вere)]  
Автор Moд (вere)Модератор (ентусиаст)
Публикувано29.04.11 05:08



Особено важно за България. Моля, подпишете!

!

In 3 days, a new EU directive will ban much of herbal medicine, denying us safe remedies and feeding the profits of big pharma. Let's raise a massive outcry to push the Commission to fix the Directive, and our national governments to refuse to implement it. Let's get to 1 million voices to save herbal medicine.



Тема Re: EU: 3 DAYS TO SAVE HERBAL MEDICINE !нови [re: Moд (вere)]  
Автор Aulus Vitellius Celsus (Aedile N.R.)
Публикувано29.04.11 08:15



манипулативни и неверни петиции не подписвам.





Тема Re: EU: 3 DAYS TO SAVE HERBAL MEDICINE !нови [re: Aulus Vitellius Cels]  
Автор Moд (вere)Модератор (ентусиаст)
Публикувано29.04.11 16:47




Малко по-горе сме обсъждали с тебе предната подобна петиция. Kакто виждам аз съм последно писалият, няма възражения от твоя страна. Явно за теб да обсъждаш дадена тема е нищо повече от споделяне на мнение, а някакво мислене за другата гледна точка ?! Балкански синдром ли e това някакъв, или така те учиха в университета ?

Редактирано от Moд (вere) на 29.04.11 17:27.



Тема Re: EU: 3 DAYS TO SAVE HERBAL MEDICINE !нови [re: Moд (вere)]  
Автор Aulus Vitellius Celsus (Aedile N.R.)
Публикувано29.04.11 20:11



а ти що не дойде на срещата, шмекер такъв?





Тема Re: EU: 3 DAYS TO SAVE HERBAL MEDICINE !нови [re: Aulus Vitellius Cels]  
Автор Aulus Vitellius Celsus (Aedile N.R.)
Публикувано02.05.11 00:18



И те го резултатът от петицията:

Европейския съюз от днес е в сила забрана за продажба на лечебни билки и други лекарствени средства с растителен произход без специално разрешително, съобщи ИТАР-ТАСС.
Отсега нататък в специализираните магазини и аптеки могат да се продават само билки и екстракти от тях, за които е издаден лиценз, които са преминали експертиза и са се използвали страните от ЕС през последните 30 години (или 15 години в страни членки и още 15 - в други държави), предаде БТА.

Забраната е въведена с директива на Европейската комисия след седемгодишни обсъждания и подготовка. Според новите норми, търгуващите с лековити растения аптеки са длъжни да притежават специален лиценз, който може да струва до 200 000 долара.

Въвеждат се и строги изисквания за контрол на събирането на растения, на производството, съхранението и продажбата на дребно на билкови препарати.

Според радио Би Би Си новата директива дава възможност за контрол на значителните количества лекарствени средства на билкова и растителна основа, внасяни в ЕС от азиатски страни, главно Индия и Китай. Често тези препарати не са придружени от документи, потвърждаващи оригиналния им произход и реален лечебен ефект.

С въвеждането на директивата от европейския пазар ще отпаднат стотици растителни лекарства, а собствениците на много аптеки и центрове за нетрадиционна медицина ще се окажат на ръба на фалита, отбелязва агенцията.





Тема Re: EU: 3 DAYS TO SAVE HERBAL MEDICINE !нови [re: Aulus Vitellius Cels]  
Автор Изyмeн (Премъдър)
Публикувано02.05.11 08:04



Европейският парламент често приема доста разумни решения - много по-разумни от тези в отделните страни.

Най-важното е невидимо за очите.



Тема Re: EU: 3 DAYS TO SAVE HERBAL MEDICINE !нови [re: Изyмeн]  
Автор Aulus Vitellius Celsus (Aedile N.R.)
Публикувано02.05.11 08:19



едно време и ние имахме БДС за билките. Сега, за да изнасяме качествена продукция си има ISO. Стандартизирането ще изкристализира критетиите и ще повиши качеството на продикцията. Няма да намираме вече боклуци из чайовете. А хранителните добавки, които са произведени според критериите на ЕС, ще останат на пазара, за разлика от многобройните шмекерии еднодневки без никакъв ефект.



Тема Re: EU: 3 DAYS TO SAVE HERBAL MEDICINE !нови [re: Aulus Vitellius Cels]  
Автор Moд (вere)Модератор (ентусиаст)
Публикувано03.05.11 00:04



Хубаво ще има (уж) по-голям контрол, но давате ли си сметка какво значи задължаването за притежание на лиценз на цена до 200 000 долара ?! Нали уж дребният и среден бизнес движеше икономиката, или да живеят концерните, картелите и олиогополите ?





Тема Re: EU: 3 DAYS TO SAVE HERBAL MEDICINE !нови [re: Moд (вere)]  
Автор Aulus Vitellius Celsus (Aedile N.R.)
Публикувано03.05.11 00:14



именно - до 200 000 долара. Никой не е казал, че ще е максимума. Иначе ако си решил да правиш сериозен фитопрепарат с терапевтичен ефект /а не поредното 'златно чудо'/, ще ти трябва модерна технология и апаратура /която струва доста мънита/, така че таксата няма да е от проблем.



Тема Re: EU: 3 DAYS TO SAVE HERBAL MEDICINE !нови [re: Aulus Vitellius Cels]  
Автор Moд (вere)Модератор (ентусиаст)
Публикувано03.05.11 01:22



Не съм съгласен някак. Щото тази апаратура не е езадължително да е твоя - може да се ползват услугите на специални лаборатории. Просто ми се струва че чрез тая директива отиват към окрупняване на фарма-индустрията (което не e на добре). A и може би искат да спрат китайската инвазия на фарма-ниво... знам ли.



Тема Re: EU: 3 DAYS TO SAVE HERBAL MEDICINE !нови [re: Moд (вere)]  
Автор Aulus Vitellius Celsus (Aedile N.R.)
Публикувано03.05.11 09:01



ще видим. Така или иначе от Индия и Китай нахлуват много съмнителни препарати на смешни цени. А контролът /поне в БГ/ върху тях е смешен - минават през РИОКОЗ и айде на пазара.



Тема Re: EU: 3 DAYS TO SAVE HERBAL MEDICINE !нови [re: Moд (вere)]  
Автор huanji ()
Публикувано03.05.11 09:08



Тенденцията е малкият и среден бизнес да бъде унищожен. Виж, тук ако се вдига шум и манифестация, съм изцяло - "за". У нас съвсем терористично посегнаха на малкият бизнес и сега 90 процента от него е пред фалит.



Тема Re: EU: 3 DAYS TO SAVE HERBAL MEDICINE !нови [re: huanji]  
Автор Aulus Vitellius Celsus (Aedile N.R.)
Публикувано03.05.11 12:18



малкият бизнес е мачкан системно от 20 години и по чудо още се срещат ентусиасти, които да се захванат с него.



Тема Re: EU: 3 DAYS TO SAVE HERBAL MEDICINE !нови [re: huanji]  
Автор Moд (вere)Модератор (ентусиаст)
Публикувано03.05.11 21:09



Една от причините е ниската усвояемост на еврофондове в БГ - най-ниската в целия ЕС доколкото знам. А тези фондове даже имат "срок на годност", и след години ако не се усвояват, отпадат... Яд ме е еобаче малко и на хората щото не ползват интернет да се интересуват, все пак става дума за техните права и възможности, гарантирани от Страсбург, Брюксел и европейската Конституция (Лисабонския договор).



Тема 64.7 хектара нелегалнa площ в Нац. парк "Пирин" !!нови [re: Moд (вere)]  
Автор Moд (вere)Модератор (ентусиаст)
Публикувано05.07.11 09:25





"До Министър-председателя на Република България
До Комисията по петициите и жалбите към Европейския парламент

ПЕТИЦИЯ

относно опитите на българското правителство да узакони 64.7 хектара нелегално ползвана площ в Национален парк „Пирин” чрез промени в съществуващото законодателство

30 юни 2011

Ние, долуподписаните петиционери, протестираме срещу решението на българското правителство да узакони нарушения на съществуващото българско законодателство чрез промени, които биха ги направили законни, с което нарушава и законодателството на Европейския съюз, което забранява държавна помощ за частни фирми. Ние смятаме, че това поведение на българските власти демонстрира незачитане на демократичните принципи на модерна Европа и разрушава доверието на модерното общество във върховенството и справедливостта на закона.

В конкретния случай протестираме срещу решението на българското правителство да внесе промени в Закона за концесиите на Република България с единствената цел да узакони доказани нарушения на концесионния договор между държавата и частната фирма „Юлен” АД, която управлява ски зона Банско в Национален парк „Пирин” в България. Компанията незаконно е унищожила 64.7 хектара гори в националния парк, за да разшири ски зоната (неправомерното разширение е доказано и признато от българското правителство). Вместо да санкционира нарушителя и да прекрати концесионния договор, правителството декларира намерение да промени националното законодателство, така че да легализира нарушенията.

Ние разглеждаме това като държавна помощ за частна фирма. Затова настояваме Европейската комисия и Комисията по петициите към Европейския парламент да гарантират спазването на демократичните принципи и европейското законодателство България, както и санкционирането на нарушителя (който незаконно изсече 64.7 ха вековни гори) вместо оневиняването му чрез промени в настоящите закони.

Форма за изпращане

..."



Тема Кажете „НЕ“ на жестоката козметиканови [re: Moд (вere)]  
Автор Moд (вere)Модератор (ентусиаст)
Публикувано07.08.11 00:57



"



Тестването на козметика върху животни е жестоко и ненужно. Призоваваме Европейския парламент да спази 2013 г. като краен срок за забрана на търговията с такива продукти, както е посочено в седмото изменение на Директивата за козметични продукти. Общественото мнение е против тестването на козметични продукти върху животни по етични съображения и обществеността не желае нова козметика от споменатия тип да се продава в ЕС след 2013 г. Призоваваме Европейския парламент да се вслуша в гласа на мнозинството европейски граждани и да гласува срещу отлагането на тази забрана.

До 2013 г. Европейският съюз трябваше да стане зона, свободна от козметични продукти, тествани върху животни. Въпреки това длъжностните лица обмислят да удължат крайния срок. Това се случва, въпреки че обществото масово се противопоставя на козметичните продукти, тествани върху животни, и въпреки съществуващата забрана за подобни тестове в рамките на ЕС. Присъединете се към нас, като кажете „НЕ“ на жестоката козметика в Европа."



Тема Re: Кажете „НЕ“ на жестоката козметиканови [re: Moд (вere)]  
Автор Aulus Vitellius Celsus (Aedile N.R.)
Публикувано09.08.11 17:12



каква поредна петиционна драма. Дано ви обърнат внимание и влезете в книгата за рекорди Гинес.





Тема Re: Кажете „НЕ“ на жестоката козметиканови [re: Aulus Vitellius Cels]  
Автор Moд (вere)Модератор (ентусиаст)
Публикувано09.08.11 22:30



Като гледам развитието на гражданското общество, това може да стане при голям късмет. Но пък съм спокоен че съм дал своята лепта.





Тема Re: Кажете „НЕ“ на жестоката козметиканови [re: Moд (вere)]  
Автор Aulus Vitellius Celsus (Aedile N.R.)
Публикувано09.08.11 23:07



айде предлагам нещо по-реалистично. Направете една петиция за защита на конете, малтретирани от циганите. Само на някакви бездомни кучета и лабораторни плъхове наблягате. Или гарван гарвану око не вади?





Тема Re: Кажете „НЕ“ на жестоката козметиканови [re: Aulus Vitellius Cels]  
Автор Moд (вere)Модератор (ентусиаст)
Публикувано09.08.11 23:18



Wtf ?!


Между другото тая последната петиция си има шанс просто щото е на европейско ниво, не само в БГ.



Тема Re: Кажете „НЕ“ на жестоката козметиканови [re: Moд (вere)]  
Автор Aulus Vitellius Celsus (Aedile N.R.)
Публикувано09.08.11 23:43



к'во втф? Ти виждал ли си мангалите как изтезават конете си? Айде направи една общоевропейска петиция за защита на циганските коне. едно време Бриджката успя да ги накара да се откажат от мечкарството /поне едно полезно нещо стори изкуфялото бабе/.
А тая нова петиция ще има толкова шанс колкото имаше и оная срещу продажбата на нестандартизирани хранителни добавки.





Тема Re: Кажете „НЕ“ на жестоката козметиканови [re: Aulus Vitellius Cels]  
Автор Moд (вere)Модератор (ентусиаст)
Публикувано10.08.11 02:20



Е, предната за нестандитизираните добавки имаше срок за събиране на подписи, тази - не.



Тема Re: Кажете „НЕ“ на жестоката козметиканови [re: Moд (вere)]  
Автор Aulus Vitellius Celsus (Aedile N.R.)
Публикувано10.08.11 07:48



петиция без срок за събиране на подписи е още по-perduta causa.


Свобода за циганските коне! Нека живеят достойно!



Тема Re: Кажете „НЕ“ на жестоката козметиканови [re: Aulus Vitellius Cels]  
Автор Kossoman ()
Публикувано11.08.11 21:40



Бруте, кво ще кажеш да включим и полицейските коне? И те доста нагайки отнасят, докато се научат да ходят наперено.



Тема Re: Кажете „НЕ“ на жестоката козметиканови [re: Kossoman]  
Автор Aulus Vitellius Celsus (Aedile N.R.)
Публикувано11.08.11 21:52



Добра идея! Требе да се проучи този въпрос. Полицейските кучета също биват възпитавани във вопиюща агресивност към околните.





Тема Re: Кажете „НЕ“ на жестоката козметиканови [re: Aulus Vitellius Cels]  
Автор KиpoАдминистратор ( )
Публикувано16.08.11 10:59



Мислели ли сте и за петиция за защита на вегетарианските дечица? Без право на избор, те са принудени да се тъпчат с непълноценни фуражи...



Когато ставаме от сън, за да отидем на Църква, демоните ни подбуждат да заспим отново

Тема Re: Кажете „НЕ“ на жестоката козметиканови [re: Kиpo]  
Автор Moд (вere)Модератор (ентусиаст)
Публикувано16.08.11 16:30



Eeх, балкански манталитет. Жирафа понеже не е известен по нашио край, не съществува.


Само че дори вече българските специалисти не са на твоето мнение ! Уф.



Тема Re: Кажете „НЕ“ на жестоката козметиканови [re: Moд (вere)]  
Автор KиpoАдминистратор ( )
Публикувано16.08.11 18:38



Каква част от тях? И по кой критерий дефинирани като "специалисти"?)))
Каква част от специалистите-диетолози, които не са вегетарианци, биха препоръчали лишаване на децата в млада следкърмаческа възраст от месо? А, стана ми и любопитно, има ли спецове-вегани, които смятат, че децата изобщо не бива и да бозаят?



Когато ставаме от сън, за да отидем на Църква, демоните ни подбуждат да заспим отново

Тема BG специалистите-диетолозинови [re: Kиpo]  
Автор Moд (вere)Модератор (ентусиаст)
Публикувано16.08.11 20:23



проф.

, национален консултант по хранене и диететика и шеф на Националния център по опазване на общественото здраве (НЦООЗ):

"

Научните проучвания показват, че вегетарианците страдат по-рядко от сърдечно-съдови и ракови заболявания, от затлъстяване, високо кръвно налягане, диабет, остеопороза, имат по-добра физическа издръжливост и по-голяма продължителност на живота.

Има различни видове вегетарианство, като основните групи са:

- пълните вегетарианци, които не консумират никаква животинска храна

- лакто-ово-вегетарианци, които освен растителни продукти приемат мляко и млечни продукти и яйца. Има разширен вариант, които включва и консумацията на риба, който аз лично препоръчвам, тъй като рибата е ценна и здравословна храна и наистина ще бъде жалко да липсва от диетата.

Вегетарианската диета, която е богата на плодове, зеленчуци, зърнени храни и ядки лесно и в голяма степен успешно посреща потребностите от общи белтъци, въглехидрати, мазнини и повечето витамини и минерали.

Основните критични аспекти, специално при пълната вегетарианска диета е осигуряването на пълноценен белтък и витамин В12.

Белтъкът е доста широко разпространен в растителните продукти. Освен това ние се нуждаем от много по-малко белтък, отколкото обикновено се счита. Сега е установено, че в зряла възраст (18-60 години) средно дневните белтъчни потребности са 0.8 г на кг тегло, а над 60 годишна възраст 1 г на кг тегло. За да се осигури прием на пълноценен белтък трябва да се консумират разнообразни растителни продукти, добри източници на белтък, тъй като за разлика от животинския белтък, в белтъка от различни растителни източници, съдържанието на някои незаменими аминокиселини е ниско. Затова запомнете следната лесна формула:

ЗЪРНЕНИ ХРАНИ

ЯДКИ + БОБОВИ (БОБ, ЛЕЩА, СОЯ) + = ДОБРОКАЧЕСТВЕН БЕЛТЪК

СЕМЕНА

За лакто-ово-вегетарианците и тези, които включват риба в диетата си този проблем не съществува, тъй като рибата, млякото, млечните продукти и яйцата съдържат високо качествен белтък. Препоръчва се обаче, консумацията на по-ниско маслени млека и сирена, както и яйца не повече от 3 броя седмично за намаляване приема на наситени мастни киселини и холестерол, които повишават риска от атеросклероза. Ако сте на разширена диета с риба, консумирайте я поне 2 пъти седмично.

Ние се нуждаем от много малко витамин В12 , само 2-3 мкг дневно. Но той се съдържа само в продуктите от животински произход. Има известен синтез на този витамин в червата, но той не става в участък, където витаминът се всмуква. В соевите продукти има известно количество витамин В12, обаче 90% от него са неактивни форми на витамина. Затова пълните вегетарианци е най-добре да взимат допълнително витамин В12 под формата на добавка към храната. Този витамин се натрупва в черния дроб на човека като запаси, които много бавно се изчерпват и това не налага ежедневния му прием.

Друг проблем, който се дискутира при вегетарианските диети е достатъчният прием на желязо, тъй като само месото и рибата са източници на лесно усвояемата форма на минерала. Доказано е, че витамин С в значителна степен подобрява усвояемостта на желязото от растителните продукти и достатъчният прием на плодове и зеленчуци, богати на витамин С, заедно с растителните източници на желязо намалява риска от желязо-дефицитна анемия. Такова действие има и плодовата захар – фруктозата.

Добри източници на желязо са пълнозърнестият хляб, бобовите храни, овесените ядки, вареното жито, пшеничените зародиши, грахът, спанакът, копривата, лапада, зеленият лук и чесън, повечето ядки – кайсиеви, кашу, бадеми, сушените кайсии и сливи, стафидите, шипките, какаото, тиквените семки, ряпата, повечето подправки – къри, канела, дафинов лист, риган, чубрица.

Богати на витамин С зеленчуци са червените и зелените чушки, зеленият грах, карфиолът, брюкселското зеле и обикновеното бяло или червено зеле, копривата, киселецът, магданозът, зеленият лук и чесън, старият чесън, репичките и ряпата, картофите, хрянът, цвеклото, а от плодовете – шипки, портокали, лимони, грейпфрут, киви, червено и черно френско грозде, пъпешите, ягоди, ябълки, дренки, кестени.

Достатъчният прием на калций при лакто-ово-вегетарианската диета не е проблем, тъй като млякото и млечните продукти са основните източници на добре усвояем калций . При пълните вегетарианци също може да се постигне достатъчен прием на този минерал, тъй като по-малкото му съдържание в диетата, води до по-доброто му усвояване, а по-ниският прием на белтък, който е характерен за този вид хранене намалява екскрецията (изхвърлянето) на калция. Добри източници на калций са следните растителни продукти: бобови храни, ядки, пълнозърнест хляб, листовите зеленчуци – киселец, коприва, спанак, сушени плодове.

Започнете постепенно с въвеждането на вегетарианската диета, като отначало ограничите, а след това изключите месото и месните продукти, животинските мазнини.

Добре балансираната вегетарианска диета е база за добро здраве и дълъг живот.

Пълно вегетарианство обаче не се препоръчва при деца, бременни и кърмещи жени, тъй като в тези периоди потребностите от качествен белтък, витамини и минерали са по-големи и съществуват сериозни рискове от хранителни дефицити."
___

Въобще, това се препоръчва от на практика всички национални експерти по хранене по света, вкл. от Световната Здравна Организация.
Ама, на Балканите приоритетите са едини пийни и тия три работи, другото не е интересно..



Тема Значинови [re: Moд (вere)]  
Автор KиpoАдминистратор ( )
Публикувано17.08.11 08:55



Стефка или Пенка="българските специалисти"? Ясно, разбрах.



Когато ставаме от сън, за да отидем на Църква, демоните ни подбуждат да заспим отново

Тема Re: Значинови [re: Kиpo]  
Автор Moд (вere)Модератор (ентусиаст)
Публикувано17.08.11 16:27



& шеф на Националния център по опазване на общественото здраве (НЦООЗ), Кирчо





Тема Re: Значинови [re: Moд (вere)]  
Автор KиpoАдминистратор ( )
Публикувано18.08.11 08:35



И с мнението на Стоянка или Пена се изчерпва "мнението на БГ специалисти"?)
Която Иванка или Пена просто чака на тая синекурна и безсмислена длъжност кротко пенсията си?


Защото, напомням: ти не каза "шефката на националния Измислен Център по незнамкакво си хранене", а "българските специалисти"
Мнооого елементарни манипулации, които може да минават пред гладни за аминокиселини мозъци, хранещи се с непълноценен фураж.

Когато ставаме от сън, за да отидем на Църква, демоните ни подбуждат да заспим отново

Тема Re: Значинови [re: Kиpo]  
Автор Moд (вere)Модератор (ентусиаст)
Публикувано20.08.11 04:57



Значи професор и шеф на национално ниво за опазване на общественото здраве нищо не значи ?!
OK, xайдe намери ми ти друго мнение на български специалист, за да го оборя с мненията на Световната Здравна Организация, ООН, Европейската Комисия и Американската Диетоложка Асоциация тогава (най-голямата и авторитетна на планетата). Може би някой пра-дядо, който е бил доктор по социалистическо време ? Нека видим кой ще стане за смях - аз със студентските си познания, или въпросният български "специалист" който ще ми изровиш от някое село може би ? Много ще се зарадвам да ми помогнеш и да вляза в диспут с въпросния "специалист" !


Иначе съм съгласен че всеки има уникална генетика, но да се отхвърлят вече такива български и световни авторитети като горепосочените, е "мислене" с конски капаци. Типично за Балканите е, затова съм снизходителен.



Тема Re: Значинови [re: Moд (вere)]  
Автор KиpoАдминистратор ( )
Публикувано22.08.11 11:15



Ne znam дали значи нещо, но самият факт, че е тревопасна повишава вероятността да е изкукала бабичка, впила нокти в синекурната длъжност.
Той и оня от Рожен, син на отминало партийно величие, не му помня името, се води "учен", ама вярва в рептилоиди и зелени човечета


Колкото до самата тема, ти каза (написа) "българските учени", а не "Стефка или Пенка" казаха, че.....
ЗАТОВА и се закачих за постинга ти - заради обидния за публиката елементарен опит за манипулация. Добра или лоша, блестящ учен или изкукало тревопасно бабе, тя НЕ Е "българските учени". Да почетвъртя?

Орална и анална любов са гнусна содимия и водят към ада, дори и за женени с църковен брак!

Тема Re: Значинови [re: Kиpo]  
Автор Moд (вere)Модератор (ентусиаст)
Публикувано23.08.11 10:10



Къде пък прочете че тя е "тревопасна" или просто ти е удобно да си внушаваш че само "тревопасни" учени могат да препоръчват вегетарианството ?! Тогава тези от Еврокомисията, от ООН, от Световната Здравна Организация трябва да са всички вегетарианци.


И айде да ги видим тези български учени които твърдят че вегетарианството е неподходяща форма на хранене за човека. Може да ги съпоставим с американските им колеги от АДА и да видим кои са по-големи специалисти, даже можем и един публичен диспут да организираме.



Тема Re: Значинови [re: Moд (вere)]  
Автор KиpoАдминистратор ( )
Публикувано23.08.11 12:09



Въобще, за разлика от тебеподобното...стадо, не ми трябва някакъв авторитет, който да ми казва какво да правя и на когото да се позовавам - имам си достатъчно акъл, чел съм достатъчно и мога да направя информиран избор, КОГОТО НЕ НАТРАПВАМ НИКОМУ. А и не става дума за това, а за (четвърти път): Пена не е "българските учени".



Орална и анална любов са гнусна содимия и водят към ада, дори и за женени с църковен брак!

Тема Re: Значинови [re: Kиpo]  
Автор Moд (вere)Модератор (ентусиаст)
Публикувано24.08.11 01:10




Опа, не така - тук става дума за специалисти, за професионализъм - не само за авторитети. Но понеже в БГ демокрацията не е добре развита (жокер - вижте Конституцията и смешението на властите в нея) - а професионализъм се постига само при народен избор - който по подразбиране е на професионален принцип - за разлика от шуробаджанашкия ПОДбор който е така модерен сега в БГ - затова и ти демонстрираш такова неуважение към професионализма и го свеждаш до авторитет, сякаш става дума за някакви врачки а не за световно известни учени и съответните им научно проверими становища

. Ta, cтава дума за най-големи организации от такива специалисти, каквито има в ООН, СЗО, АДА и Еврокомисията - къде да търсим по-добро мнение на специалисти ако не там ?

Апропо, понеже искаш още мнения на български специалисти, намерих еднo баш такoвa. Уважавам работата му понеже е свързана много с нутригеномиката - това че всеки има уникален организъм и следователно се нуждае от определен тип храна, но като цяло и той е "за" вегетарианството - поне "за" умереното (т.е. с яйца и млечни продукти към растителните):

"Проф. , (председател на Българското научно дружество по хранене и диететика, член на управителния съвет на Съюза на медицинските дружества, Европейската академия по хранене и Европейската федерация на специалистите по хранене. Бил е шеф на катедра “Хигиена, медицинска екология и хранене” към Медицинския университет в София, в която преподава и до днес - добавката е моя): “Алтернативно хранене – възможни неблагоприятни ефекти върху здравето”. Най-честите форми на алтернативното хранене са: редуцирано, интермитентно, вегетарианство, дисбалансирано и разделно. Редуцираното хранене до пълно гладуване, както и интермитентното, са най-рискови. Неблагоприятни са последиците от строгото вегетарианство и дисбалансираните диети, докато за умереното вегетарианство и разделното хранене се отбелязват и някои положителни ефекти върху здравето."
Само дето за това строго вегетарианство ще трябва да поспори с колегите си от АДА, но както изглежда повечето европейски диетолози имат такова консервативно мнение - както и германците тук. Аз обаче вярвам повече на САЩ в случая, понеже са първенци по иновации и модерност (все още).

Редактирано от Moд (вere) на 24.08.11 01:20.



Тема Re: Значинови [re: Moд (вere)]  
Автор KиpoАдминистратор ( )
Публикувано24.08.11 12:53



Резюме: аз бях прав, ти - не.


От липсата на триптофан е при теб, но нищо, поне си симпатяга!

Орална и анална любов са гнусна содимия и водят към ада, дори и за женени с църковен брак!

Тема Re: Значинови [re: Kиpo]  
Автор Moд (вere)Модератор (ентусиаст)
Публикувано24.08.11 13:53



Даа, и заради такива липси вегетарианците мрът световно масово..





Тема Re: Значинови [re: Moд (вere)]  
Автор KиpoАдминистратор ( )
Публикувано25.08.11 12:21



Не мрът, но определено ги хапе щъркелът.



Орална и анална любов са гнусна содимия и водят към ада, дори и за женени с църковен брак!

Тема Re: Значинови [re: Kиpo]  
Автор Moд (вere)Модератор (ентусиаст)
Публикувано25.08.11 13:59



Ще мрат, логично е. И аз като стана макс. на 50 и ще трябва да мра от липса на триптофан, няма да се отърва.

A това че по света последните 20г. все повече ползи от вегетарианството намират учените, е някаква конспирация спирана от мощните балкански стени ... на твърдоглавието.

Редактирано от Moд (вere) на 25.08.11 14:01.



Тема Re: Значинови [re: Moд (вere)]  
Автор Aulus Vitellius Celsus (Aedile N.R.)
Публикувано25.08.11 18:18



колкото и да се пънеш, вегетарианството никога няма да бъде начин на живот на прогресивното човечество именно заради хранителните ограничения, които налага. Човек е всеядно животно, не тревопасно такова.





Тема Re: Значинови [re: Aulus Vitellius Cels]  
Автор бeз ycилиe (обективен)
Публикувано25.08.11 18:41



Не съм съгласен, има доста примери на наистина прогресивни човеци... вегетарианци. Което айде да не доказва, че вегетарианството е предпоставка за прогрес в интелектуално и творческо отношение, но поне показва, че в никакъв случай не е спънка.



Нима Питагор, Леонардо да Винчи, Лорд Байрон, Толстой, Джордж Бърнард Шоу, Айнщайн, Ганди и т.н. и т.н. учени, политици, хора на изкуството, спортисти и пр. не са твърде важна част от прогресивното човечество?



Тема Re: Значинови [re: бeз ycилиe]  
Автор Aulus Vitellius Celsus (Aedile N.R.)
Публикувано26.08.11 00:38



има и учени хомосексуалисти. И какво от това? По тая логика можем ли да твърдим, че и те са представители на прогресивното човечество и да подражаваме на начина им на живот?

Редактирано от Aulus Vitellius Celsus на 26.08.11 00:39.



Тема Re: Значинови [re: Aulus Vitellius Cels]  
Автор бeз ycилиe (обективен)
Публикувано26.08.11 01:06



Вегетарианците сред представителите на прогресивното човечество са далеч повече от хомосексуалистите.

Но да те питам, абе как така примерно Питагор, да Винчи, Толстой, Айнщайн или Ганди са пропуснали да се консултират с някой български дофтур, че да ги светне по въпроса за "незаменимите аминокиселини"?

Завалийките... Да ги оплачеш, че не са расли и не са се образовали в нашата убава дофтурска страна, където "българинът без месце не сяда на масата".

Редактирано от бeз ycилиe на 26.08.11 01:06.



Тема Re: Значинови [re: Aulus Vitellius Cels]  
Автор Moд (вere)Модератор (ентусиаст)
Публикувано26.08.11 07:10



Културни са "ограниченията", не толкова хранителни - най-вече на веганството. И няма що да се пъна - България няма да се отърве и от тази тенденция, просто ще е с малко закъснение.





Тема Re: Значинови [re: бeз ycилиe]  
Автор Aulus Vitellius Celsus (Aedile N.R.)
Публикувано26.08.11 08:57



ми завалийки са, тъй като по онова време не са имали особена представа нито от диететика, нито от това що е туй аминокиселина и има ли тя почва у човешкия организъм. Пък и повечето умерени вегета си хапват продукти от животински произход - морси дарове, яйца, млечни продукти, така че си набавят необходимите вещества така или иначе.


А месцето си е необходимо, особено ако копаш на къро цел ден. Ако се валяш пред компа, в крайна сметка може и с една салатка да минеш, за да не затлъстееш.



Тема Re: Значинови [re: Aulus Vitellius Cels]  
Автор бeз ycилиe (обективен)
Публикувано26.08.11 09:44



Завалийките нарастват все повече, а диетологията се развива все повече и все повече се отчитат ползите от вегетарианството като пълноценна и самодостатъчна диета, дори и в крайния си вид - веганството - когато е добре балансирано, за възрастните е напълно приложимо и без сериозни рискове за здравето, дори напротив - има и ползи.

Време е и ти да ревизираш знанията си като остарели и неверни. Вегетарианството не само, че е напълно достатъчна за здравето и пълноценното функциониране диета, но и води до по-здравословен начин на живот в сравнение с общоприетия "всеяден", включващ ежедневно консумиране на месо.



Тема Re: Значинови [re: Aulus Vitellius Cels]  
Автор KиpoАдминистратор ( )
Публикувано26.08.11 10:21





Орална и анална любов са гнусна содимия и водят към ада, дори и за женени с църковен брак!

Тема Re: Значинови [re: бeз ycилиe]  
Автор KиpoАдминистратор ( )
Публикувано26.08.11 10:22



Е това ми вади очите: "за възрастните"....



Орална и анална любов са гнусна содимия и водят към ада, дори и за женени с църковен брак!

Тема Re: Значинови [re: Kиpo]  
Автор бeз ycилиe (обективен)
Публикувано26.08.11 10:57



За възрастните, щото децата все пак без мляко не могат, а веганската диета изключва всякакво животинско.



Тема Re: Значинови [re: бeз ycилиe]  
Автор Moд (вere)Модератор (пристрастен)
Публикувано26.08.11 11:42



На мен и това ми се струва предразсъдък, особено имайки предвид мнението на американската АДА за веганството за деца.

Малките китайци напр. имат непоносимост към млякото - не могат дa го усвояват. Интересно как тогава оцеляват и имат дори по-висока продължителност на живота от някои европейци напр. ...



Тема Re: Значинови [re: Moд (вere)]  
Автор jumbles ()
Публикувано26.08.11 11:55



аааа, ама ти се оливаш
дай са още малко и да не се кърмят бебоците, нечие мнение нема ли ми фърлиш по въпроса

ей човечко земаш изкукваш

я земи балансирай малко



Тема Re: Значинови [re: бeз ycилиe]  
Автор Aulus Vitellius Celsus (Aedile N.R.)
Публикувано26.08.11 12:53



нямам нищо за 'ревизиране' - храня се пълноценно и разнообразно, храната от животински произход не ми тежи, нямам проблеми с усвояването й, нито с метаболизма. Така че не виждам смисъл да се правя насила вегетарианец, само защото така уж е модерно.





Тема Re: Значинови [re: Aulus Vitellius Cels]  
Автор бeз ycилиe (обективен)
Публикувано26.08.11 14:11



Изобщо не те агитирам да ставаш вегетарианец, обаче това за издръжливостта и яденето на месо, дето го писа по-горе - ама изобщо не е вярно.



Тема Re: Значинови [re: бeз ycилиe]  
Автор Aulus Vitellius Celsus (Aedile N.R.)
Публикувано26.08.11 15:30



значи трябва да се направи експеримент.





Тема Re: Значинови [re: jumbles]  
Автор Moд (вere)Модератор (пристрастен)
Публикувано26.08.11 15:59



Имам предвид децата, не бебетата, и просто давам реален пример с китайците, които имат непоносимост към мляко и не ядат млечни продукти. Да не мислиш че кравешкото мляко е здравословно за малките деца ? Твърде различно е от кърмата, ако става дума за неин заместител - козето мляко е по-добър такъв. Да не говорим за млечните продукти за възрастни хора...

Напр. в казеина на краве млякото (какъвто има много по-малко в кърмата) има една последователност от аминокиселини, която последователност почти същата я има и в панкреаса (органът който произвежда инсулин в тялото ни). Като се яде често млечни продукти, към казеина се пращат имунни антитела понеже се разпознава като чужд протеин, които антитела аткуват и панкреаса, и с което се получава автоимунното заболяване - цивилизационната болест диабет тип 1. В козе млякото (според расата на козите) често казеина е значително по-малко отколкото в краве млякото.

Ако ядете мляко най-добре да е био или от гледани на село на свобода животни които ядат трева а не са в клетки цял живот като в масовото животновъдство.



Тема Re: Значинови [re: Aulus Vitellius Cels]  
Автор бeз ycилиe (обективен)
Публикувано26.08.11 16:35



Е, моят експеримент показва съвсем друго.

И не само моят де.



Тема именнонови [re: бeз ycилиe]  
Автор KиpoАдминистратор ( )
Публикувано29.08.11 09:58



-сам го каза :)
Има и юнаци, бозаещи по 25 години, защо да ги лишаваме от истинска храна? Проблемът е другаде: не вменявам никому какво да яде. Веселя се само от това, някакви сектанти, 98 на сто от които с очевидни девиации, се опитват да ми вменят на мен какво да ям. Ясно и кратко.

Орална и анална любов са гнусна содимия и водят към ада, дори и за женени с църковен брак!


Тема Re: именнонови [re: Kиpo]  
Автор бeз ycилиe (обективен)
Публикувано29.08.11 10:51



Аз също не вменявам на никого какво да яде. Нито пък съдя хората по това, което си бутат в устата... е, с някои изключения все пак, но те не са непременно свързани с храненето.






Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.