Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 03:37 27.04.24 
Непрофесионални
   >> Вегетарианство
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Re: Истината за Богомилите!?нови [re: Kaлoмaин]  
Автор papyy (стара коткарка)
Публикувано22.10.08 14:05



Богомилите са наричали всички хора, които не им отърват на учението или интереса змии. Змия= Сатана. Убиването на змии е било разрешено и толерирано. Не са били милички и добрички, както се описват.
Да, средновековното христианство няма нищо общо със съвременното и с христианството от 1 век, още по-малко с истината за Исус. То / средновековното/ е някакво подобие на христианство, защото на обикновените миряни на запад е било забранено да четат Библията, а православните масово са били неграмотни и също не са чели Библията. Другата разлика е срастването на църквата с държавата, желанието на дейците на църквата за облагодетелстване. Имало е както винаги изключения, умни и вярващи хора. На тях дължим запазването на учеието за Исус, за възможността за прошка. "Защото не чрез дела, а чрез вяра и покаяние се оправдава човек".
Богомилите са дуалисти. Според тях основа на света са 2/ ДВЕ/ начала Бог Отец и Сатана. Причината на обявяването на богомилството за ерес е очевидната разлика в доктрината с христианството. Доктринално много по- близо е ислямът, колкото и да е невероятно.
Не му е тука мястото да коментираме подобни неща.



Тема Re: Истината за Богомилите!?нови [re: papyy]  
Автор Last Roman (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано22.10.08 14:28



те богомилите и павликяните водят началото си от манихеите /също дуалисти/, които са повлияни от Сасанидския Иран и зороастризма там..

Queen's only



Тема Re: Истината за Богомилите!?нови [re: papyy]  
Автор Kaлoмaин (асобу)
Публикувано22.10.08 14:48



Моята информация е друга. Според тях дори Сатаната ще бъде спасен и простен в края на дните. А змиите изобщо не са мразени и убивани. Не бива да им налагаме своите представи. Трябва да спомена, че са познавали и признавали смъртното наказание - и то във много жескота форма. Но най-голямото наказание не била смъртта, а изключването от общината.
Според дуализма на богомилите силите наистина са две - но не бог и сатана, а мъжкото и женското начало. Женското е градивно, а мъжкото разрушително. Всъщност богомилите са повече монотеисти от православните, защото не признават светците и според тях Бог е неделим. Т.е. не признават троицата. Двете сили имат едно начало и са едно цяло. В един момент обаче е надделяла представата, че са почитали женското начало повече, и то на фона на отношението към жените на църквата и обществото изобщо.
Това за исляма изобщо не е невероятно, и не е нещо негативно. Имат много общи черти със суфите, с даоизма, най-вече с манихеите.

Наистина не му е тук мястото, но щом тема и без това е пусната ...


А и няма да ме чуете вече да говоря за тези неща.



Тема Re: Истината за Богомилите!?нови [re: Kaлoмaин]  
Автор papyy (стара коткарка)
Публикувано23.10.08 13:31



Това за "мъжкото и женското начало" не беше ли от даоизма?
На доктринални теми от християнството няма да споря, защото съм дъщеря на евангелски пастор и семейството ни е евангелско. Имам достатъчно систематични знания за християнството. Много малка е разликата между православната и протестантска Библия. Единствена съществена разлика е в православието наличието на светци и признаване на особена роля на някои вярващи. Иначе и православието признава наличието на дарбите на Духа и действието Му и в днешни дни.
Не мога да споделя с вас щастието, което ме обзема всеки път в Рилския манастир! Чувствам се спокойна за миналото и бъдещето на народа си. Радвам се на възможността да погледна символ-веруюто на Иван Рилски, написано от ръката му, факсимиле наистина. Умилява ме, гледам и галя стъклото и на книгата, написана от Неофит Рилски, от Софроний Врачански и плача от радост. Не се срамувам, а съм съпричастна с тези апостоли на християнството в България, за това, че са били не само за времето си културни, мъдри, правилно изразяващи се. Какъв почерк, обработен, красив, четлив. Гордея се, че сме сънародници, всеки път си мисля, че Господ е един и неговата църква на земята е една- църквата на Господа Исуса Христа. Време е да се преодолеят различията между християните, защото са последни дни.
Жалко е, че в часовете по философия се изучават какви ли не невероятни неща, а не се разглеждат основните доктрини на съвременните религии и ересите им. За да може да бъдат информирани младите и не само те, за сектите и опасностите, с които ги дебнат - финансови

и не само.
Поздрави и ви желая мъдри сърца и благословени дни.



Тема Re: Истината за Богомилите!?нови [re: Last Roman]  
Автор Цay Изyoд ()
Публикувано23.10.08 13:51



Значи убави ора!



Тема Re: Истината за Богомилите!?нови [re: Цay Изyoд]  
Автор Last Roman (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано23.10.08 13:53



па стават.



Queen's only


Тема Re: Истината за Богомилите!?нови [re: Last Roman]  
Автор Цay Изyoд ()
Публикувано23.10.08 13:55



Епа аз поне кусури нема им търся сега.






Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.