Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 20:46 19.05.24 
Непрофесионални
   >> Вегетарианство
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема Червено цвеклонови  
Авторlncg (Нерегистриран)
Публикувано09.11.07 09:22



Някой знае ли рецепта за червено цвекло като салата или туршия, мариновано, на редове в съд. Правила съм го, но не си спомням какво друго се слагаше.



Тема Re: Червено цвеклонови [re: lncg]  
Авторlncg (Нерегистриран)
Публикувано09.11.07 10:42



Червеното цвекло e бомба с витамини

Червеното цвекло е не само полезно и диетично (100 г съдържат само 44 калории), но и изключително вкусно, когато е пикантно приготвено.
Благодарение на наличието на калиеви соли, сяра, фосфор и магнезий ускорява обмяната на веществата в организма. Червеният му цвят се дължи на багрилните вещества от групата на антоцианите.
Заради хлорофила, който съдържа, е неотменна съставка в менюто на страдащите от анемия. Въпреки наличието на захари червеното цвекло е полезно за консумация дори от диабетици. То подпомага асимилирането на хранителните вещества и ускорява изхвърлянето на токсините.
В народната медицина с червено цвекло лекуват и болни от левкемия. Изцеденият сок (от 100 до 300 мл на ден) подобрява общото състояние на организма.

Особено полезен през зимните месеци е коктейлът от сок от червено цвекло, ябълки и изцедени лимони - истински букет от витамини. Той е подходящо защитно средство против туморни образувания, грип, прочиства кръвта и забавя процеса на стареене.

Сокът от цвекло, смесен с равни части сок от моркови и ряпа, помага при анемии, подобрява обмяната на веществата и укрепва организма.

А ако се смеси с мед, е полезен за сваляне на високо кръвно налягане и действа като успокояващо средство.
---------------

Хайде, давайте изпробвани рецепти.
Аз се сещам горе-долу какво беше това мариновано цвекло и с малко импровизации ще го направя и после ще напиша рецептата. Беше много вкусно.



Тема Re: Червено цвеклонови [re: lncg]  
Автор Last Roman (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано09.11.07 11:31



много е гадно това - и на цвят и на вкус.



Facta, non verba!


Тема Re: Червено цвеклонови [re: Last Roman]  
Автор agrimonia (гностичка)
Публикувано09.11.07 11:45



Много е вкусно даже! Червеното цвекло се вари или пече, без да се бели. Аз предпочитам да го пека-по-лесно е. Измивам грудките, слагам ги във фурната върху алуминиево фолио(няма да съсипвам тави, я) и го пека на 200-220 градуса минимум 2 часа. Проверява се дали е готово най-лесно с клечка за зъби-забождате я в цвеклото и ако влиза леко, значи е готово. След като изстине, цвеклото се обелва и вече се приготвя по вкус. Например:
1.Цвеклото се нарязва на кубчета или се настъргва на едро, настъргва се една зелена ябълка(просто трябва да е по-кисел сорта), нарязва се копър, слага се сол, оцет и олио.
2.Нарязаното на дребни кубчета цвекло се смсва с нарязани кисели краставички, червен лук, магданоз и отново сол, оцет и олио.
3. Към варианта със зелената ябълка става и с майонеза и малко кисело мляко, вместо оцета.
4.Естествено, да не забравяме и борша-без червено цвекло какъв борш е?





Тема Re: Червено цвекло [re: Last Roman]  
Авторlncg (Нерегистриран)
Публикувано09.11.07 12:09



и аз така мислех, но да знаеш какво пикантно мезе беше за ракията на мъжа ми... - едво го опазих





Тема Re: Ето какнови [re: lncg]  
Авторlncg (Нерегистриран)
Публикувано09.11.07 12:24



Спомних си някои неща, също прегледах някои книги. Ако друг даде рецепта, ще я изпробвам. По-скоро е като туршия, а не салата.
Ще го направя така:

Не го варя, защото в бульона излизат ценните вещества. В книгите пише да се пече, но аз го минавам на микровълновата. Първо си го обелвам и нарязвам на тънки филийки. Не слагам вода в съда, или съвсем мъничко. Да омекне, но не съвсем, да остане крехко.
Нарежда се на редове, като помежду ще сложа кръгчета червен лук и доста чесън - обилно - нарязан на филийки, къщо поръсмам с магданоз и тънки филийки лимон с кората - черен пипер на зърна. Смятам да сложа и съвсем малко едро настърган морков, смесен с лука.
Всеки ред се полива със заливката от зехтин и оцет + горчица, и съвсем малко канела и карамфил, мъничко захар. Държи се в хладилник

Трябва да престои няколко дни преди консумация.
Казват, че е трайно и до 1 месец, но ние то изядохме много бъро.





Тема Аз също бих го излапал на мига.нови [re: lncg]  
Автор Trendi ()
Публикувано09.11.07 13:34



Така както го описваш изглежда невероятно вкусно. Няма шанс да остане няколко дена в хладилник.



За червеното цвекло съм чувал много добри неща относно кръвното. За съжаление така се е случвало, че не съм ял червено цвекло от много години. Може би защото аз съм на принципа, че е грехота една храна да се приготвя повече време отколкото време е нужно за да се изяде. Когато е вкусно кльопам много бързо.



Тема Re: Аз също бих го излапал на мига.нови [re: Trendi]  
Авторlncg (Нерегистриран)
Публикувано09.11.07 14:03



Не е много време. Сега го приготвям. На микровълновата 3 големи глави цвекло, разпределени в 2 големи купи - стават всяка за по около 15 мин. А през това време се подготвят другите продукти. Ето сега дори и си чатя в дира междувременно


Лука и морковите също смятам да ги мина за по 1-2 мин на микровълновата, да не са чак толкова твърди.
И непременно трябва да отлежи, да поеме ароматите. Така цвеклото няма да мирише на пръст.



Тема Re: Изхитрих сенови [re: lncg]  
Авторlncg (Нерегистриран)
Публикувано09.11.07 14:46



Това, което е за плънката между редовете да го смеся - лука, моркова, лимона, чесъна, магданоза. Получи се по обем около 2/3 от обема на цвеклото. Наредих го в голяма кутия от сладолед, от тези дълбоките по 2 литра. На всеки ред пъръсвах с дресинг от зехтин, оцет, сол, захар, 1-2 карамфилчета счукани, 2 щипки канела, 1 препълнена суп.л. горчица. Плътно се притиска и отгоре пак ако трябва още олио и оцет.
Остана и още малко, което смесих всичко с цвеклото и напълних едно съдче за по-бърза употреба.

За 3 доста голечи глави цвекло ми трябваше още:
1 доста голяма глава лук от този червения на цвят, 1/2 голям морков, 1 лимон (нарязах си го на по-ситно, че да се яде направо после), 1 доста дебела връзка магданоз, 2-3 големи глави чесън. Оцета, олиото, солта - на око.

Може да го пробвате в по-опростен вариант. Важното за мен е всички продукти да остават твърдички, а не като сварени.



Тема Re: Червено цвеклонови [re: Last Roman]  
Автор Фeйщицa (ДаНеТиЕнаПътя)
Публикувано09.11.07 16:46



Хммм.... ти пробвал ли си да го свариш, да го нарежеш на дребно и да го разбъркаш с дижонска горчица? Или пък просто със зехтин, оцет и чесън?

We are such stuff as dreams are made on and our little lives are rounded with a sleep...



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.