Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 11:10 01.05.24 
Непрофесионални
   >> Вегетарианство
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема понеже съм бил обещал нещо :-) и не самонови  
Автор A3_ ()
Публикувано08.09.07 17:40




Днес като четох и видях, че преди време щях да снимам кълнове и т.н. Не съм се отказал и в неопределено време ще направя още по въпроса, за което ще пиша тук.

А за да не виси това във въздуха, ще сложа две чинии - едната с кълнове от леща, другата със салата от кълнове от слънчоглед и соя. Относно лещата - повече ми харесва току що покълнала, когато кълна е 1 мм








Все пак скоро пъпешите ще свършат и ще стане време за кълнове



Тема Re: понеже съм бил обещал нещо :-) и не самонови [re: A3_]  
Автор Ocoгoвeц ()
Публикувано10.09.07 11:00



Страхотно е. Лещата по принцип не ми се нрави, как са й кълновете?





Тема Re: понеже съм бил обещал нещо :-) и не самонови [re: A3_]  
Автор Trendi ()
Публикувано10.09.07 13:47



Чудесна тема. Добре ще бъде ако имаш възможност да казваш на колко време са тези кълнове.

Късмет и със здраве!





Тема Re: понеже съм бил обещал нещо :-) и не самонови [re: Ocoгoвeц]  
Автор A3_ ()
Публикувано10.09.07 15:22



Лещата е особена на вкус, особено като по-големи кълнове. Познавам обаче хора много я обичат. Тази ситната е по-вкусна от едрата.





Тема Re: понеже съм бил обещал нещо :-) и не самонови [re: Trendi]  
Автор A3_ ()
Публикувано10.09.07 15:25



За дните ми е трудно да кажа в момента, защото когато имам кълнове, а не им е дошъл реда да ги ям - ги слагам в хладилника и ги промивам и така могат и над седмица да изкарат, зависи колко са големи, колко е студено в хладилника и т.н. За това не мога да кажа, пък и аз правя еин буркан и всеки ден ям от него примерно и така в различни етапи.

Предпочитам слънчогледа





Тема Re: понеже съм бил обещал нещо :-) и не самонови [re: A3_]  
Автор -TOШE- (момец)
Публикувано11.09.07 14:53



Ще съм благодарен ако ми кажеш откъде си купуваш лещата и ако има някаква марка каква е. Просто съм покълвал 2 пъти все нещо не ми е харесвала след покълване. Не е просто до това, че не ми харесва на вкус. Знам интуитивно , че просто не съм случил на леща.

Иначе ти знаеш, но да кажа за другите, че кълновете от леща са може би най- ценните. Количеството на желязо е над дори до между 10 и 20 пъти повече от от пилешки и свински меса и колбаси. Изобщо лещата се явява рекордьор по съдържание на желязо. Същото тя е рекордьор по съдържанието на фолиева киселина. Белтъчините също са и повече от на месото, а освен тях съдържа и повече енергия и въхгглехидрати които липсват в него. При покълване се качва с няколко пъти съдържанието на витамините от група B. Eдна част от белтъчините се превръща в свободни аминокиселини, които се усвояват много по-бързо. Освен това има и доста магнезиий и калий и малко калций. Изобщо лещата и най-вече кълновете и са една изключително качествена и силна храна без аналог.



Тема Re: понеже съм бил обещал нещо :-) и не самонови [re: -TOШE-]  
Автор A3_ ()
Публикувано11.09.07 17:20





Лещата, която най-много ми харесва е тази ситната българска - за места от където съм копувал се сещам за МЕТРО. Това е най-дребната лещата. А докато кълновете са малки е супер. Забелязвам, че към нахута ми е същото отношение и към житото - докато са малки. То има разни изследвания относно това и цели теории, че до кое време бил витаминозния бум, а от друга гледна точка след 4 мм вече не са семена, а растение и не толкова подходящи за хранене. Това за мм ми го каза една жена беше интересно, спомена че мисията тогава на семето била различна. Интересно ми е да помисля над това.
Ти знаеш ли нещо по това за? Това с 4 мм предполагам е условно за някакъв момент в развитието.





Тема Re: понеже съм бил обещал нещо :-) и не самонови [re: A3_]  
Автор -TOШE- (момец)
Публикувано11.09.07 20:06



Да това е така с кълновете. Имам и специална книга която е само за кълновете и там също пише така. Там има и хуави рецепти за салати със кълнове. Като имам време ще пусна някоя по интересна.
Сега дали 1, 2, 3 или 4 милиметра не е важно. Процесите, които правят семената по-полезни започват още след първите няколко минути след като са потопени във вода. Житото и слънчогледа може да се яде дори още като едва на половината семена кълнове им едва са се показали.

Това с милиметрите обаче изглежда не важи примерно за кълновете от люцерна и тези от мунг наричани соеви.

П.С. Най-лошото е че съм се вкарал в такъв филм, че за кълнове се сещам 1-2 пъти в годината :(



Тема Лещата малко си я изпуснал като гледам...нови [re: A3_]  
АвторAyur (Нерегистриран)
Публикувано12.09.07 09:13



Аха аха и да върже :-) Да, тая едрата ми дращи нещо на гърлото....ама ситната си е супер...Аз по принцип ги ползвам и двата вида...от едрата правя яхнии и по гъсти манджи като цяло а ситната е добра за супи... потърси из интернет ливанска кухня....тиа хора са царете на лещата... имат 100000 салати и супи и ястия от леща... и са много убави



Тема Re: Лещата малко си я изпуснал като гледам... [re: Ayur]  
Автор lex ()
Публикувано12.09.07 23:58



жената каква супа от леща прави друга едва ли има по-хубава






Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.