Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 21:41 11.06.24 
Непрофесионални
   >> Вегетарианство
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Тема Къде минава границата?нови  
АвторЦap Изpoд (Нерегистриран)
Публикувано06.09.07 19:26



Къде минава границата? Кое е правилно да се яде и кое не? Кой може да каже?

Странно, че някои тук, които уж ядат месо ще откажат да речем кучешко. Ако ги питаш защо, ще се аргументират по всевъзможен причудлив начин. Най-често с това, че не се хранят с месо на хищници или с някаква подобна безмислица. В Австралия въпреки това се предлага крокодилско, а по нашите ширини "филе от акула" е един доста популярен деликатес (все едно акулата хрупа водорасли - само че тя видиш ли живее във водата и това било друго! Ама какво му е "другото" и защо никой не ти казва). Фактът е обаче, че същите индивиди, твърдейки че човеците уж били всеядни, все пак се разграничават от дадени "хранителни" продукти. Посредством всевъзможни мозъчни еквилибристики те все пак поставят някъде някаква мъждива граница, с която погребват мита за човешкото "всеядство". Граница, чието разположение не може да се обясни по действително смислен начин. Граница, която вероятно е само резултат от възпитание и традиции. И както се аргументират някои симпатяги в клуб Йога (това е теория в полза на традициите) - "Как може учение, което е на повече от 2000 години да не е вярно?",та аз винаги се чудя как може толкова старо учение да Е вярно? Че то е писано за предпоставки, които отдавна вече не са верни, като например "плоска Земя", "Слънце далеч по-малко по обем и маса от Земята и въртящо се около нея" и т.н. Не твърдя, че Йога трябва да се отрича изцяло само защото може би е едно морално остаряло учение, твърдя че не бива да се приема безрезрвно защото е едно много старо и заради това уж морално утвърдено учение. Макар и някои от най-важните общовалидни истини да са открити откакто изобщо има човешки същества, без собствена преоценка дори и най-доброто, древно или ново учение не носи полза.

Но не това е темата. Темата е какво действително е правилно да яде човекът и къде минава границата на разума?

Ако се върнем отново към началото на нашата култура и към най-популярната нейна "книга на истината" Библията, ще видим, че в Глава 1. на Битие пише така:

"27. И сътвори Бог човека по Свой образ, по Божий образ го сътвори; мъж и жена ги сътвори.
28. И благослови ги Бог, като им рече: плодете се и множете се, пълнете земята и обладайте я и господарувайте над морските риби (и над зверовете), над небесните птици (и над всякакъв добитък, над цялата земя) и над всякакви животни, които пълзят по земята.
29. И рече Бог: ето, давам ви всякаква трева, що дава семе, каквато има по цялата земя, и всякакво дърво, чийто плод е дървесен и дава семе - това ще ви бъде за храна;"

За сметка на това в Глава 4. на същото Битие пише така:

"1. Адам позна Ева, жена си; и тя зачена и роди Каина, и рече: придобих човек от Господа.
2. Роди още и брата му Авеля. И Авел стана пастир на овци, а Каин беше земеделец.
3. След няколко време Каин принесе Господу дар от земните плодове;
4. и Авел също принесе от първородните на стадото си и от тлъстината им. И Господ погледна благосклонно на Авеля и на дара му;
5. а на Каина и на дара му не погледна благосклонно."

Интересно какъв е този Господ, който от една страна ни предписва да ядем растителна храна, а от друга страна се кефи на убиването на животни в негова чест? Има нещо гнило... и не само в Дания. Библията очевидно се оказва лоша препоръка за търсещия истината.

Отново: Kакво е правилно да яде човекът и къде минава границата на разума?

В полза на клуба нека предпоставим, че месото не е оптималната човешка храна, а консумацията му от етична гледна точка за съвременния човек е неприемливо. Особено като имаме пред вид, че става въпрос за "отгледано" месо и че не сме общество зависимо от лова и изобщо от консумацията на месо.

Най-безпроблемни от етична гледна точка очевидно са плодовете и семената под всякаква форма. Остават обаче ред продукти, за които дори съвестния вегетарианец не е наясно къде трябва да преминава границата. Това са:

- Мляко и млечни проукти
- Яйца
- Мед
- Насекоми
- Листа и корени

Това са няколко примера. Ако се сетите за други, ще се радвам да допълним списъка. На това място обаче ми позволете да напиша две-три думи за тези пет групи:

"Мляко и млечни проукти" - като се има пред вид, че млякото е страничен продукт от производството на месо (или обратното) и по какъв начин се третират животните, тази подгрупа хранителни продукти е очевидно неприемлива!

"Яйца" - Една кокоша яйцеклетка, следствие на естествена овулация. Дотук никакъв проблем. Проблемът обаче както и при млякото се оказва "разчистването" на излишните мъжки и евентуално условията, при които се отглеждат носачките.

"Мед" - Аз лично нямам никакъв проблем с меда. А и пчеларите, които познавам се грижат с голяма любов за пчелите. За мен това е една успешна симбиоза, макар и този пич тук:


ето да твърди, че не консумира мед, защото не желае да отнема нищо от животните. Едва ли отнемаме на пчелите толкова, че да оставим малките им да гладуват. За тях събирането на мед е инстинкт и помоему е глупаво да се смята, че това е дейност, която им тежи. Както казах - според мен успешна симбиоза.

"Насекоми" - Вече веднъж се опитах да разбера мнението на клубарите относно консумацията на насекоми, но онази тема по неразбираеми за мен причини беше тотално игнорирана. Съвременният човек отново тегли някъде там една невидима граница, резултат от тесногърдото му възпитание. Доказано е обаче, че в не едно и две архаични общества основният изрочник на протеини са били именно насекомите. При бушмените в Африка насекомите до ден днешен са част от стандартното меню, както и в някои азиатски култури. Накои ресторанти в Европа също вече предлагат пържени/печени скакалци. С какво едно тлъсто прасе изглежда по-апетитно от един тлъст скакалец за мен честно казано е мистика. Как изглеждат нещата обаче от етична гледна точка, ако все пак признаем равноправието на насекомите да се намират на човешката трапеза (това наричам аз специсизъм!)?

"Листа и корени" - това място тук за мен винаги е било трудно. Кажете вие!

Поздрави!





Тема Темата е моя!нови [re: Цap Изpoд]  
Автор Цap Изpoд (титаничен)
Публикувано06.09.07 19:28



Предпочитам регистрирания ник, но като я пращах системата нещо ме разлогна.





Тема Re: Къде минава границата?нови [re: Цap Изpoд]  
Автор lex ()
Публикувано06.09.07 23:16



Месоядците като, че ли страдат от някакво неосъзнато чуство за вина и това ги кара да се държат с вегетарианците и веганите по особен начин.

Човек не яде просто месо, той яде обработено месо, следователно това не е неговата истинска храна. Примера с бебето, заека и ягодата няма нужда от много коментар.

Месото е пряко свързано с огъня. Няма огън, няма месо.
Докато това не важи за плодовете.



Тема Какво общо има пък това с темата??нови [re: lex]  
Автор Цap Изpoд (титаничен)
Публикувано07.09.07 00:14



В отговор на:

Месоядците като, че ли страдат от някакво неосъзнато чуство за вина и това ги кара да се държат с вегетарианците и веганите по особен начин.



Що за щуротия е това??? Някой каза ли ти го или сам си го измисли? Като изключим, че изказването ти е чиста проба дискриминация спрямо месоядните това, "се държат по особен начин" само по себе си нищо не означава. Да не говорим, че това с "чуството на вина" е единствено и само спекулация, лишена от всякакви доказателстсва и логика. Мисловната картина на месоядните е различна от тази на вегетарианците. Или ти мислиш, че папуасите изпитват чуство за вина пък било то и неосъзната като изядат някое дете от съседното племе (което все още се случва). Май нямаш никакво понятие от човешка психология?! Ако все пак някой е започнал да изпитва чуство на вина, можеш лично да го поздравиш, именно защото е започнал да излиза от "неосъзнатото" и да озъзнава. Ако не беше така канибализмът и човешките жертвоприношения щяха да си останат ежедневие. Както и да е! Това ИЗОБЩО НЕ Е ПРЕДМЕТ НА ТЕМАТА!!! Ако нямаш какво да кажеш по темата, не я пълни с лишени от смисъл лозунги!!!

В отговор на:

Човек не яде просто месо, той яде обработено месо, следователно това не е неговата истинска храна. Примера с бебето, заека и ягодата няма нужда от много коментар.

Месото е пряко свързано с огъня. Няма огън, няма месо.
Докато това не важи за плодовете.



Що за глупост пък е това???
Първо какъв е тоя "пример с бебето". Нима някой е провеждал експерименти с бебета? Единствено емпирично доказани факти за мен имат тежест!

Ако все пак тези безумия имат връзка с темата, нима се опитваш да твърдиш, че разликата е единствено и само (термичната) обработката??? Т.е., което подлежи на термична обработка не е подходяща храна за човека? Извинявайте Вие кога кацнахте от Марс??? Значи ти с лека ръка изхвърляш от менюто ми хляба, боба и ориза и ги обяваваш за непригодни за консумация от човешки организъм?? Аз пък твърдя, че човекът изобщо е започнал да бъде "човек" именно защото е открил хляба. Да не говорим, че от другата страна нищо не пречи на месото да се консумира сурово. Още по-малко пък на яйцата и млякото. Да не говорим също така, че има разни екзотични култури, които ядат някакви ларви докато са напълно живи и в "съзнание", а европейците не отказват стридите.

И ще те помоля следващият път малко да се подготвиш преди да ми пишеш в темата и да не я пълниш с необмислена плява!

А ако не си разбрал какво е съдържанието на темата - питай, както правят интелигентните хора, преди да се наложи да ти сменяме пелените.



Тема Малко ти е пиенето тая вечер ми се струванови [re: Цap Изpoд]  
Автор lex ()
Публикувано07.09.07 01:50



.



Тема Re: Малко ти е пиенето тая вечер ми се струванови [re: lex]  
Автор Цap Изpoд (титаничен)
Публикувано07.09.07 02:03



Като не си в състояние да кажеш нищо смислено не ми дрискай в темата ако обичаш!





Тема Утрото е по-мъдронови [re: Цap Изpoд]  
Автор lex ()
Публикувано07.09.07 03:44



Айде лека нощ





Тема Re: Малко ти е пиенето тая вечер ми се струванови [re: Цap Изpoд]  
Автор huanji ()
Публикувано07.09.07 09:27



Брей ти си станал много нервен. Не даваш на човек да ти насере темичката. А как го правеше преди сам...

Йога е изцяло емпирична наука, надявам се да бъдеш спокоен по този въпрос.
Ако не ти харесва старото, има десетки нови видове Йога, къде къде, по- съвременни. Както се казва за всекиго по нещо.



Яденето или неяденето на месо е въпрос на програмиране най- често. Родителите или обществото залагат ценностната система по отношение на храната. Затова яхнията с крачка от мухи, не се струва апетитна на уважаемият европеец, но пък похапва голяма и сочна...крава.

Ако питаш мен, всеки организъм си има различни нужди и няма общовалидни рецепти. Депрограмирването не е свързано с установяване на вегетариански хранителни навици или на вегански, защото индивида може да е програмиран точно с такива. По- скоро е следване на нуждите на тялото.



Тема Re: Къде минава границата?нови [re: Цap Изpoд]  
АвторФ. (Нерегистриран)
Публикувано07.09.07 09:50



Поздрав за хубавата тема. :) Мислила съм много за границата, както и съм писала тук и ти ме размисляш пак. Тези дни съм мома работна и нямам много време да пиша, така че след няколко дена може да опитам да дам и аз някакъв мой отговор. На прима виста само казвам, че правилно си сложил "книга на истината" в кавички. Тя отразява истините на една цивилизация и аз не бих я приела за свой ориентир, като се изключат може би някои етични принципи от Новия завет.



Тема Re: Къде минава границата?нови [re: Цap Изpoд]  
АвторИ. (Нерегистриран)
Публикувано07.09.07 21:27



Всяка трева, що дава семе и всеки плод, който е дървесен и дава семе. Винаги съм си мислила, че този цитат визира точно определен начин на размножаване и отглеждане на растенията предназначени за храна, изключващ вегетативното размножаване във всичките му форми, включително и съвременното микровегетативно размножаване, генно инженерство и т.н. и не непременно означаващ хранене със семена на тревисти растения и плодове и семена на дървесни такива.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.