Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 17:06 02.06.24 
Непрофесионални
   >> Вегетарианство
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | >> (покажи всички)
Тема хемоглобин-желязонови  
Авторинec (Нерегистриран)
Публикувано15.08.07 18:21



Искам да попитам,
зачетох се надълбоко и нашироко по някои дискутирани вече тук теми. Вегетарианка съм от близо 10 години (тогава бях на 21-22, сега съм на 30).Не знам как точно стана, защото яйца, прясно мляко и масло от малка не понасям, а месото никога не ми е липсвало. Та, никога не ми се е прищявало месо, при никакви обстоятелства и продължава да е така. Добре де, но от миналата година започна да ми пада желязото (малко под нормата е - 8,8), а хемоглобинът си стои от 4-5 години с тези стойности - 118 - 122. Не ми е много ясна точно връзката между двете, желязото върви по-бързо надолу, докато хемоглобинът е на границата, но стабилен. От миналата година започнах по малко риба - речна, лека, беше ми много гадно - на вкус - горчеше ми на сутринта, а преди това - през нощта ме обливаха топли вълни..както и да е. Надявах се тогава с това да реша проблемите си с ентероколита и желязото. Лекарят ми каза, че трябва да засиля белтъчините и да сложа нещо малко "животинско", защото червата ми са много чувствителни и не усвояват добре растителното желязо. Сега поядвам риба, рядко, но започнах - 1-2 месечно - пъстърва. Гадното е, че стойностите не мърдат. Не знам какво да правя. Ям много ядки и стрит сусам, плодове - предимно, но и зърнени. Гълтам една спирулина на прах, но май откъм повишаване нивото на желязо няма ефект. Някой може ли да сподели опит, да ми даде съвет ....
Благодаря предварително.



Тема Re: хемоглобин-желязонови [re: инec]  
Авторджинджифил (Нерегистриран)
Публикувано15.08.07 18:35



Не слушай лекарите, те са възпитани ортодоксално и ще ти втълпяват да ядеш месо, спри рибата щом ти е гадно (не знам как я понасяш) и вземай таблетки желязо - има в аптеките, просто попитай. И няма смисъл да се вманиачаваш на тема хемоглобин - просто понякога има такива трайни спадове, които след известно време минават:)



Тема Re: хемоглобин-желязонови [re: джинджифил]  
Автор Last Roman (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано15.08.07 18:39



ми така става, който месце не яде...


иначе има джелезо на таблетки /тардиферон, фероградумет/ или на ампули.
В краен случай ако не й се пият хапове - нека гризе я копривка, я спаначец.

Facta, non verba!


Тема Re: хемоглобин-желязонови [re: джинджифил]  
АвторФ. (Нерегистриран)
Публикувано15.08.07 22:14



Аз знам, че фолиевата киселисна много помага за усвояването на желязото.



Тема Re: хемоглобин-желязонови [re: Ф.]  
Автор Last Roman (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано15.08.07 23:33



и вит. B 12 също.



Facta, non verba!


Тема Re: хемоглобин-желязонови [re: Ф.]  
Автор Люб ()
Публикувано15.08.07 23:48



Do F. i Romana - nito za folievata kiselina, nito za vit. B12 sym chuval, otkyde vi e infoto ?
Eto edin citat

:

" ...Витамин C, консумиран заедно с източника на желязо може да помогне да се намалят инхибиторните ефекти на фитата (42,43), и някои изследвания свързват висок прием на витамин С с повишен статус на желязо (47,48). Същото е вярно за органични киселини в плодове и зеленчуци (41). По-високите приеми на витамин С и на зеленчуци и плодове при вегетарианци могат да повлиaят благоприятно усвояемост на желязо (2)...."

malko da dobavia praktichno info





Тема Re: хемоглобин-желязонови [re: Люб]  
Автор Last Roman (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано15.08.07 23:52



браво, а сега си виж учебника по биохимия.



Facta, non verba!


Тема Re: хемоглобин-желязонови [re: Last Roman]  
Автор Люб ()
Публикувано15.08.07 23:55



Дай малко по-практично инфо, не ми се рови за теории...
Иначе може някой ден и да го видя.





Тема Re: хемоглобин-желязонови [re: Люб]  
Автор Last Roman (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано16.08.07 00:12



и мене ме мързи точно в момента да ровичкам.



Facta, non verba!


Тема Re: хемоглобин-желязонови [re: инec]  
АвторФ. (Нерегистриран)
Публикувано16.08.07 12:30



Впрочем защо стрит сусам? Аз си купих сусам за първи път преди два дена. Те са едни съвсем мънички семенца и могат спокойно да се ядат в този си вид. Но аз и от друго място съм чувала, че сусамът трябва да се мели. Защо?




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.