Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 22:17 01.06.24 
Непрофесионални
   >> Вегетарианство
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Калциинови  
Автор killah (absolut`killah)
Публикувано08.08.07 13:51



От къде си набавяте калция, освен от млечните продукти?

Не Карай Пил, Не Отнемай Човешки Живот!
....Какво като си известен

....

Тема Re: Калциинови [re: killah]  
Автор lex ()
Публикувано08.08.07 15:47







Тема Re: Калциинови [re: killah]  
Автор Люб ()
Публикувано08.08.07 21:20



zdravei! :)
lex e dal hubav link, ako iskash oshte malko teoriya i info ( ot Американската Диетоложка Асоциация ):



Калций



Калций се съдържа в много растителни храни и обогатени храни (вж. Таблицата). Зеленчуци с ниско съдържание на оксалат (китайско зеле [bok choy], броколи, бамя, бяло зеле, ряпа, "collards") осигуряват калций с висока биологична достъпност (49% до 61%), в сравнение с тофу сгъстено с калций, обогатени плодови сокове, и краве мляко (биологична достъпност в диапазона от 31% до 32%) и с обогатено соево мляко, сусамови семена, бадеми, и червен и бял боб (биологична достъпност от 21% до 24%) (69-71). Смокини и соеви храни като готвена соя, соеви ядки, и темпе доставят допълнително калций. Обогатени с калцй храни включват плодови сокове, доматени сокове, и готови тестени храни за закуска. И така, редица групи храни доставят диетичен калций (72,73). Оксалати, съдържани в някои храни могат значително да намалят усвояемостта на калций, така зеленчуци които съдържат високи нива на тези компоненти, като напр. спанак, коренови зеленчуци, и манголд (вид цвекло), не са добри източници на използваем калций въпреки високите им нива на калций. Фитат може също да инхибира усвояването на калций. Все пак, някои храни с високо съдържание и на фитат и на оксалат, като соеви храни, въпреки това осигуряват добре усвоим калций (71). Фактори, които усилват абсорбация на калций включват достатъчно витамин D и протеин.

Приеми на калций на лакто-вегетарианци са сравними с или по-високи от тези на невегетарианци (74,75), докато приеми на вегани клонят да бъдат по-ниски от двете групи и често под препоръчителните приеми (27,31,71,75). Храни, богати на аминокиселини съдържащи сяра, могат да повишат загуби на калций от кости. Храни с относително висока пропорция на аминокиселини съдържащи сяра към протеин включват яйца, месо, риба, птиче месо, млечни продукти, ядки, и много зърнени храни. Има някои данни, че въздействието на аминокиселини съдържащи сяра е значимо само при ниски приеми на калций. Прекомерен прием на натрий може също да повиши загуби на калций. В допълнение, някои изследвания сочат че пропорцията на диетичен калций към протеин е по-важна за здравето на костите от приема на калций сам по себе си. Типично, това отношение е по-високо в лакто-ово-вегетарианска храна и благоприятствува здравето на костите, докато вегани имат пропорция на калций към протеин, която е подобна или по-ниска отколкото тази при невегетарианци (71,76).



Всички вегетарианци би трябвало да задоволяват препоръчителните приеми на калций, установени за тяхната възрастова група от Института за Медицина (77). Това може да бъде изпълнено, при небременни, недаващи мляко възрастни, чрез консумиране на най-малко 8 порции на ден на храни доставящи 10% до 15% на Достатъчния Прием ("AI") за калций, както е посочен във "Vegetarian Food Guide Pyramid" и "Vegetarian Food Guide Rainbow" (72,73).Приспособявания към различни периоди на живота са налични (72,73). Много вегани могат да установят че е по-лесно да отговарят на нуждите ако обогатени храни или добавки са включени (69-71,78).



Калций


Соеви храни

Соево кисело мляко, обогатено, 1/2 с (125мЛ)_____________367

Соиеви зърна, готвени, 1/2 с (125мЛ)____________________88

Соеви зърна, сухи печени, (соеви ядки), 1/4 с (60мЛ)________60

Соеви зърна, зелени, 1/2 с (126г)_______________________130

Соево мляко, обогатено, 1/2 с (125мЛ)___________________100-159

Тофу, твърдо, сгъстено с калций, 1/2 с (126г)______________120-430

Темпе, 1/2 с (83г)_____________________________________92


Варива (сготвени, 1/2 с/125 мЛ)

Черен боб_____________________________________46

Нахут, леблебия________________________________40

Едър или бял боб_______________________________60-64

Шарен боб____________________________________41

Вегетариански печен боб________________________64


Ядки, семена и техни масла

Бадеми, 1/4 с (60мЛ)______________________________________88

Бадемово масло, 2 суп. лъж. (30 мЛ) _________________________86

Сусамов тахин, 2 суп. лъж. (30 мЛ)__________________________128


Хляб, тестени и зърнени храни

Тестени храни за закуска, обогатени, 1 oz (28г)______55-315


Плодове

Смокини, сушени, 5__________________________137

Портокал, 1 голям___________________________74

Портокалов сок, обогатен, 1/2 с (125мЛ)_________150


Зеленчуци (сготвени, 1 с/250 мЛ)

Китайско зеле ("pak choi")____________________167-188

Броколи___________________________________79

Зелеви листа_______________________________239

Зеле______________________________________99

Зеле, шотландско___________________________181

Синапови листа_____________________________109

Бамя______________________________________107

Ряпа листа_________________________________208


Други храни мг

Меласа (петмез), 1 суп. лъж. (15мЛ)__________172


Млечни придукти

Краве мляко, 1/2 с (125 мЛ)_____________________137-158

Сирене "Chedder", 3/4 оz (21г)__________________153

Кисело мляко, обикновено, 1/2 с (125 мЛ)__________137-230



Тема Re: Калциинови [re: killah]  
АвторKaлцoмaн (Нерегистриран)
Публикувано09.08.07 15:53



Купувам си от интернет черупки от яйца и също кости от риби.
Суша ги на 50 градуса в печката и после си ги меля и стават на брашно, но най-важното са подправките. После си сипвам по няколко лъжици във всяка манджа и знам, че просто със задръстен от калции.
Но ако това те затруднява просто в течностите, които пиеш слагаш по чаена лъжичка гасена вар :)



Тема Re: Калциинови [re: Kaлцoмaн]  
Авторtitan (Нерегистриран)
Публикувано09.08.07 18:27



Maikata im eba :))) ha ha hahahahaha





Тема Re: Калциинови [re: Kaлцoмaн]  
Авторджинджифил (Нерегистриран)
Публикувано09.08.07 21:33



Нека само да те допълня - при липса на яйца и кости от риба/теле/прасе/човек, работа върши и най-обикновена креда, тебешир или утаечни камъни - само се накисват във вода за 24 часа и са готови за хрус-хрус. Така спокойно може да си набавиш купища молове калции. Виж, за калций вече е по-трудно. Бая хрущял от акула трябва да изрупаш.



Тема Re: Калциинови [re: killah]  
Автор fascinating oceanid (:)))))))
Публикувано13.08.07 16:35



здравейте и от мен.
аз откакто съм бременна съм вегетарианец по скоро по принуда, не че много налитам на месо, но вече нищо с консервани и оцветинтели, нищо готвено, нищо в лъскавите опаковки не мога да ям... абе май освен плодове и зеленчуци и хляб- почти нищо друго. разбирайте повръщам всичко нищо че съм вече в 6-ти месец.
Сигурно е някаккъв готин инстинкт да си предпазя бебето от боклуците които ядем.. ама ако съм на тази диета редуцираме само до нонстоп гадене, хапна ли нещо от "низвергнатите храни" ... става страшно


въпросът ми е следния
Като ям главно плодове и по 1-2 филийки хляб на ден откъде си набавям калции, щото явно си го набявам- никога не съм имала по-хубава коса, и ноктите ми станаха видимо по-твърди напук на всякаква логика, чак като никога маникюр завъдих...
Възможно ли е според вас само от сезонните плодове досега (по 1-2-3 кг на ден) да си набявам необходимото, като имате предвид че реално толкова рядко ям млечни продукти че ги отписвам практически като източник?

Усмихни се на живота, по-малкия поздравява пръв!


Тема Re: Калциинови [re: fascinating oceanid]  
Автор killah (absolut`killah)
Публикувано13.08.07 16:44



Не миссля, че плодовете са причината. аз също ям много плодове и зеленчуци, спрях за известно време киселото мляко,сиренето и месото, но ноктите и косата ми изгубиха блясък



Не Карай Пил, Не Отнемай Човешки Живот!
....Какво като си известен....

Редактирано от killah на 13.08.07 16:45.



Тема Re: Калциинови [re: killah]  
Автор fascinating oceanid (:)))))))
Публикувано13.08.07 16:55



и според мене няма логика... затова се чудя на резултата... дини малини кайсии, пъпеши... в големи колечиства но ..точно калции.. не знам
дали пък не ми се изтегля всичко от костите заради бебето и ноктите и косата просто да "намазват" покрай него...


а аз някой ден да ривъ че имама остеопороза
ама какво да направя каво в повечето млека слагат сухо мляко и консерванти и те са ми се отщяли...
купих си вчера разтворим калций с вит. Д на ефервесцентни таблетки да видим към него каква ще е реакцията....

Усмихни се на живота, по-малкия поздравява пръв!


Тема Re: Калциинови [re: killah]  
АвторФ. (Нерегистриран)
Публикувано13.08.07 21:30



Знам, че Емилова препоръчва всеки ден да се яде най-малко по една лъжица смлян сусам с мед.




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.