Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 04:24 18.06.24 
Непрофесионални
   >> Вегетарианство
*Кратък преглед

Тема Айде на добавките:нови  
Автор Last Roman (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано27.05.07 01:39



За всички любители, специална промоция:



Facta, non verba!


Тема Re: Айде на добавките:нови [re: Last Roman]  
Автор Boлkoдaв (опасен)
Публикувано27.05.07 02:26



знаем ги тези неща и са разисквани във форума.
но все пак е добре, че даваш това инфо. като няма модератор да закове отговер важните теми...



Тема Re: Айде на добавките:нови [re: Boлkoдaв]  
Автор Last Roman (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано27.05.07 11:00



Иначе всички хранителни добавки са скапани боклуци. Феновете им, които си ги пият и си мислят, че са безвредни /да не говорим че и уж полезни/ ще го закъсат един ден. Няма никакъв контрол на съдържанието на хранителните добавки, пък били те и вносни. Но са най-доходоносни и рекламата им ще продължи, за да се хващат балъците.
А на етикета може да пише едно, а да съдържа друго. Но така е в БГ. Тук всичко минава по опростена процедура през ХЕИ. Добавките не попадат под контрола на ИАЛ, през които минават лекарствата.
С други думи - нагъваме буламач /без значение вносен или роден/. Моя съвет е да не се пристрастявате много към тези субстанции. Това мога да кажа като специалист по въпроса.

Facta, non verba!



Тема Re: Айде на добавките:нови [re: Last Roman]  
Автор Люб ()
Публикувано27.05.07 15:50





"Най-големият анализ на данни върху антиоксидантните витамини, който някога е провеждан показва, че бета-каротенът, витамин А и витамин Е вероятно повишават смъртността. При други две антиоксидантни субстанции – витамин С и селен не е установен подобен ефект.


Мета-анализът на 68 рандомизирани проучвания с общ брой участници 232 606 е публикуван на 28.02.2007 в Journal of the American Medical Association. Резултатите показват, че посочените вещества не само нямат положително действие, но са свързани с повишена смъртност. Изглежда, че витамин А и бета-каротен имат доза-зависим ефект, като с повишаване на дозата нараства и смъртността, а при витамин Е всяка доза е свързана с повишена смъртност. За витамин С нещата не са изяснени до край – вероятно той не е пагубен, но не е и полезен. Анализът на всички проучвания върху селена предполага малка полза от прилагането му, но когато се вземат предвид само добре организираните изглежда, че от него няма нито полза, нито вреда.


Много хора вземат антиоксиданти, като вярват, че те ще подобрят здравето им и ще ги предпазят от болести. Проведени са много изследвания върху първичната и вторичната профилактика с антиоксиданти на някои болести – предимно сърдечно-съдови и ракови. Резултатите обаче не са положителни, а някои проучвания показват повишена смъртност. Настоящият анализ е направен с цел да се разбере повече по този въпрос. Той включва всички публикувани проучвания за първична и вторична профилактика със споменатите антиоксиданти. Посочва се, че съществуват много изследвания, които не са публикувани, като причината за това може да е в негативния или неутрален резултат. Това предполага, че изчисленото пет процентово повишаване на смъртността може да е по-малко от реалното.


Като се има предвид, че 10 до 20% от възрастното население в Северна Америка и Европа (80 – 160 милиона души) взема антиоксидантни добавки, последиците върху общественото здраве може да са огромни.


Хората приемат тези добавки поради многобройните спекулации върху оксидативния стрес като възможен механизъм в потогенезата на някои хронични заболявания. Въпреки това последният може да е следствие, а не причина за патологичните условия и е възможно елиминирането на свободните радикали да нарушава някои основни защитни механизми на организма. Освен това самите антиоксиданти може да имат прооксидантен ефект. Не е известен точният механизъм, по който те оказват вреда, но вместо да предпазват от сърдечно-съдови заболявания и рак, изглежда, че ускоряват настъпването на тези състояния.


Тези наблюдения представляват голямо разочарование, но сега е известно, че въпросните добавки са вредни. Компаниите, които продават антиоксидантни витамини дълго време избягваха тези заключения, казвайки, че негативните данни са получени от не достатъчно изчерпателни изследвания. Сега те не могат да отричат повече.


Друг важен извод е, че хранителните добавки трябва да бъдат регулирани от същите закони както лекарствата и не трябва да бъдат разрешавани преди да са доказали ползата или поне липсата на вреда.




Източник: Bjelakovic G, Nikolova D, Gluud LL, et al. Mortality in randomized trials of antioxidant supplements for primary and secondary prevention systematic review and meta-analysis. JAMA 2007; 297:842-857."

Редактирано от Люб на 27.05.07 15:53.



Тема Re: Айде на добавките:нови [re: Last Roman]  
Автор Boлkoдaв (опасен)
Публикувано27.05.07 23:55



е знаем го това, какво да направим сега?
ти си нагъвай месо, гарантирам, че е по-вредно.
пълно с адреналин и всякакви други вредни неща.



Тема Re: Айде на добавките:нови [re: Boлkoдaв]  
Автор Last Roman (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано28.05.07 00:38



Аз ям всичко. От нитратни зеленчуци, до месо с хормони.


И съм си добре. А колкото повече човек се пази, толкова повече му се скъсява животеца. Защото трепери и се ограничава. А стресът води до различни заболявания. От диабет до рак.
Както е казал народът - "ти ми дай печено прасенце и кана вино, па ме чекай да умрем". Мисля да спазвам тази максима и да си живея дълго и щастливо. Пожелавам същото и на всеки един от вас. Независимо по какви храни се прехласвате. Нека да не съдите другите, а си гледате в собствената паница.

Facta, non verba!


Тема Re: Айде на добавките:нови [re: Last Roman]  
Автор Boлkoдaв (опасен)
Публикувано28.05.07 10:29



точно затова не ти е мястото тук.
гледай си в твоята паница, вместо да ни обясняваш от какво се лишаваме и от какво се ограничаваме.
не съм длъжен да ти давам обяснения, но най-накрая разбери - аз не се лишавам от нищо. така ми харесва. да ям месо би ми харесало толкова, колкото ако трябва да ям лайна.



Тема Re: Айде на добавките: [re: Last Roman]  
Автор Фeйщицa (ДаНеТиЕнаПътя)
Публикувано28.05.07 10:44



Тук съм съгласна с всяка дума, която си написал.
Само едно недоумявам. Ако ти практикуваш това, което пробовядваш, защо си тук да гледаш в паничките ни?

We are such stuff as dreams are made on and our little lives are rounded with a sleep...


Тема Re: Айде на добавките:нови [re: Люб]  
Автор Andrea$ (Andy)
Публикувано28.05.07 17:41



Много съмнително ми звучи това изследване. Още повече като се има предвид източника му. Важният извод от последния абзац също много повишава нивото ми на недоверие. А изказването, че вит. C "вероятно не е пагубен, но не е и полезен" предизвиква искрения ми смях

.

Иначе и аз не съм фен на добавките. Но ги уважам много повече от лекарствата.

------------------
"The important thing is to never stop questioning."
Einstein


Тема Re: Айде на добавките:нови [re: Andrea$]  
Автор Люб ()
Публикувано28.05.07 17:50



Мисля че имаш право, и аз съм резервиран относно това проучване - а и някои неща в него са неясни,
но що касае добавките с изолирани витамини - мисля че имат право че не са безвредни като ежедневно приемани.
Все пак става дума само за проучване, и то от една организация дето не е с чисто минало...

Редактирано от Люб на 28.05.07 17:52.




*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.