Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 10:27 28.04.24 
Непрофесионални
   >> Вегетарианство
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Тема Още една порода вегетарианци, към които мога  
Автор kaви (търсещият)
Публикувано20.04.07 06:13



спокойно да причисля и себе си-след дълго лутане. Ековегетарианците-ето това е бъдещето...

Машина за месо
от Олга Апостолова :: Коментари (26)

Хората стават вегетарианци по много причини. Екологията спокойно може да бъде най-важната. Ето как вегетарианците спасяват гори, пестят енергия, икономисват вода, помагат на планетата.
Преди да си попитал - не съм вегетарианка. Не точно. Но съм от онези не-вегетарианци, които не ядат месо. В много редките случаи, когато ми се случва да ям месо, го правя, само ако знам точния му (задоволителен) произход.

Когато за пръв път ми обясниха защо месоядството не е еко, малко се подразних. Ако сметката наистина беше толкова проста, все някой щеше да я е направил. Но постепенно започнах да свиквам, че точно лесните сметки никой не ги прави.

За да си отгледаме животни за консумация (и тук включвам прехраната на близо седем милиарда души), си трябват бая земя, вода, фураж, енергия, транспорт, а и си е необходимо да се помисли за замърсяването.

В повечето случаи с още земя се сдобиваме по обичайния начин – изсичаме гори. Както един фен на Горичка (и на вегетарианството) наскоро ни писа - изчислено е, че за всеки хамбургер се унищожават 5 кв.м. тропическа гора. И това е само, за да се намери място под слънцето на поредното животинче, което после бързо се отклонява към кланницата.

Преди това да се случи, обаче, въпросното животинче трябва да бъде отгледано, за което са си нужни фураж и вода. Повече от една трета от зърнените храни в света се гледат за фураж (по-лошото е, че това е все земя, която се обработва интензивно – пръскаме, торим). Няма спор, че ако този ресурс се използваше за изхранване на хора, нещата с гладуващото световно население щяха да стоят другояче. 10 000 литра вода пък отиват за "отглеждането" на едно кило телешко, сочи статистиката – а само 500 за едно кило картофи. Ако си загрижен за природните ресурси, ето начин да помагаш.

Фермите на всичкото отгоре са огромен замърсител. Смята се, че в Съединените щати те замърсяват 20 пъти повече от хората. Често големите ферми генерират толкова боклук, колкото един цял град. Всичко това после се отмива във водните площи и вкарва в тях нитрати, фосфати и всякакви бактерии.

Всъщност най-неетичното в цялата работа е, че освен че разсипваме природата, за да си произвеждаме пържоли, го правим по доста безобразен начин от гледна точка на животинчето. Няма човек, който да не знае как се гледат интензивно бройлери или прасета – че им е тесничко, че са болнави, че ги тъпчат с хормони и антибиотици. Близо 500 млрд. животни годишно правим на пържоли. „Прекрасна” храна, която после ни прави болни. Доказана е връзката между прекомерната консумация на месо (особено наблъсканото с хормони и антибиотици) и един куп заболявания. Поредният провалил се опит да си докараме качество от сбъркан модел и на гърба на мизерия.

Трудно се преглъща фактът, че за отглеждането на храната на един месоядец е нужна десет пъти повече земя от тази за храната на един вегетарианец. Сигурно затова са e появила тази разновидност - не-вегетарианците, които не ядат месо.





Тема Re: Още една порода вегетарианци, към които моганови [re: kaви]  
Автортapaлeжka (Нерегистриран)
Публикувано20.04.07 07:32



Ааааааа!!!!!!!!!!!!!

Колко пъти ще четем това по-нагоре - казано по 100 различни начина и копирано от 100 различни сайта?????

Ясно е, че отглеждането на животни за месо изисква много ресурси!! Е, и? Каква е ползата да дъвчем тази тема през месец-два?

Не виждам някой в този клуб да оспорва истината, че месото излиза много по-скъпо от плодовете, зеленчуците и зърнените храни!!!



Тема Re: Още една порода вегетарианци, към които моганови [re: тapaлeжka]  
Автор kaви (търсещият)
Публикувано21.04.07 04:08



А всъщност какво ново може да се каже по този въпрос, който така поднесен явно те дразни? Просто единственото ново в подобен клуб сигурно ще е някой химизиран продукт, който ще се изрекламира усърдно от пробвалите го и убедените че той е по-добър от предишния и т.н.

Какво друго ново може да има в един подобен форум??? Хората се събират тук виртуално, а отвреме навреме и на живо и обменят опит, идеи, познания...та ако ще и само рецепти за манджи да е-пак си има смисъл. Но това неизбежно си се повтаря и няма какво друго да има. Не може да се преоткрие колелото-то вече си е открито и има кръгла форма-не може и да е квадратно или многоъгълно. Такива са нещата според мен.

Аз не дъвча теми, а просто споделям какво съм прочел. Ако не ти харесва-не го чети или просто отминавай. Защото си се превръща в едно заяждане, от което не виждам изобщо смисъл.




Тема Re: Още една порода вегетарианци, към които моганови [re: kaви]  
Автор | (новак)
Публикувано21.04.07 20:14



Ние сме част от природата, и като такива, не можем да я "разсипваме".



Тема Re: Още една порода вегетарианци, към които моганови [re: |]  
Авторzaphod (Нерегистриран)
Публикувано21.04.07 22:50



е, то ако ставаше с логика.... :)



Тема Re: Още една порода вегетарианци, към които моганови [re: kaви]  
АвторГopЯнинa (Нерегистриран)
Публикувано22.04.07 14:21



Тъпо е да пишеш неща без да се замисляш
Това да копираш и лепиш без мисъл си е кофти

Един пример

10 000 литра вода за кило телешко

Да кажем че телето изпива на ден Х литра, живее Х дена, За отглеждането на кило месо отиват Х кила фураж, за които са похарчени определени литри вода.

Както и да го сметнеш ако телето тежи 300 кила, се оказва че са похарч1ени
3 000 000 литра вода

Абе вие мислите ли бе
за 100 телета отива Дунава и за 1000 морето



И какво означава ПОХАРЧЕНИ
Ако сте учили има едно нещо кото се нарича КРЪГОВРАТ.
Т.е. водата не изчезва, отива в разстението, изпарява се и пак пада


Не съм За убииствата и мизерния живот на разни същества
Но съм За хората да се опитват да се замислят мъъъничко поне, преди да кажат нещо



Тема Re: Още една порода вегетарианци, към които моганови [re: ГopЯнинa]  
АвторLub (Нерегистриран)
Публикувано22.04.07 15:15



В отговор на:

Абе вие мислите ли бе




Много емоции вкарваш, а малко аргументи ?
Kато не искаш да приемеш нещо, го смяташ за неразумно ?
Казва му се ентропия - просто една животно хаби калории,
докато израстне (и то трява да живee някакси :-)),
и тия калории са с почти десет пъти повече отколкото
ако се погледне на растителната храна която е изяло като на храна за човека.
Подобно е за водата.
Take it easy



Тема Re: Още една порода вегетарианци, към които моганови [re: ГopЯнинa]  
Авторлyнa (Нерегистриран)
Публикувано22.04.07 19:53



Кръговрат, кръговрат, ама тая вода вече е замърсена. Може да замърси почвата, морето, да повлияе зле на рибата и т.н.



Тема Re: Още една порода вегетарианци, към които моганови [re: Lub]  
АвторГopЯнинa (Нерегистриран)
Публикувано22.04.07 20:31



Ето пак

Опитвам се да сведа нещата до разумна логика
3 000 000 литра вода за едно теле от 300 килограма е НеЛогично

5м2 от ропи4еска джунгла за един хамбургер е НЕ ЛОГИчно
Сметките са прости
В един град от рода на Мадрид има като минимум 15 МаК Доналдса и Бургер Кинг
на ден всеки продава минимум, минимум 1000 хамбургеси вече имаме изсечени 75 000м2 на ден това са 27 375 000 м2 на година. Това са адски занижени цифри и те говорят че вече живеем в Сахара от поне 50 години

Да не говорим че един хамбургер е примерно 50тина грама месо 50тина грама хляб, резен домат, майонеза и незнам какво, къде вмъкнахте в него 5 м2 амазонска джунгла не разбрах.


Просто всички тези цифри са измислица на разни долнокачествени организации използващи хората за да трупат пари.


Не съм против да се опазва планетата
Не съм против да се намери начин страданията да са по малко, животните да не се изстребват и мъчат

Просто съм против навика хората да не се замислят върху нещата които говорят и които им втълпяват

Аз поне прилагам елементарна логика
А тези цифри са изсмукани от някъде и повтаряни и преповтаряни от хора които не се замислят дали това е реално или не



Тема Re: Още една порода вегетарианци, към които моганови [re: ГopЯнинa]  
АвторBoлkoдaв (Нерегистриран)
Публикувано22.04.07 22:33



Не е лошо да поработиш върху правописа си, човече.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.