Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 12:57 15.06.24 
Непрофесионални
   >> Вегетарианство
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
Тема А гъби ядете ли?нови  
Автор Last_Roman (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано20.02.07 14:00



Понеже не спадат нито към растителното, нито към животинското царство. Нямат развита сетивна система и следователно не чувстват нищо, когато ги режете?



Facta, non verba!


Тема Re: А гъби ядете ли?нови [re: Last_Roman]  
Автор Boлkoдaв (опасен)
Публикувано20.02.07 21:11



аз гъби ям, и даже ми харесват



Тема Re: А гъби ядете ли?нови [re: Boлkoдaв]  
Автор Last_Roman (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано20.02.07 21:45



Въпреки че трупат токсини, че и радиация в себе си?


В Украйна и Русия например гъби не се ядат, заради Чернобил.
Иначе и аз си ги хрупам редовно - още император Нерон ги признал за божествена храна /понеже с гъби отровил доведения си баща Клавдий и след това го обожествил/.

Facta, non verba!


Тема Re: А гъби ядете ли?нови [re: Last_Roman]  
Автор Boлkoдaв (опасен)
Публикувано21.02.07 07:44



ти си дошъл тук да се заяждаш, това го разбрахме отдавна. целта на въпроса ти беше именно това да напишеш, нали?
то кое не трупа токсини и радиация?



Тема Re: А гъби ядете ли?нови [re: Last_Roman]  
АвторИ. (Нерегистриран)
Публикувано21.02.07 08:31



Щом не ми бяга и не се дърпа, става за ядене. Във всичко има токсини и радиация, особено в месото, щото те се натрупват нагоре по хранителната верига. А гъбки от чистичко местенце в планината -м-м-м-м.





Тема Re: А гъби ядете ли?нови [re: Boлkoдaв]  
Автор Last_Roman (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано21.02.07 09:38



понеже претендирате, че ядете по-"качествена" , по-"чиста" храна... Та така.



Facta, non verba!


Тема Re: А гъби ядете ли?нови [re: И.]  
Автор Last_Roman (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано21.02.07 09:40



Гъбки от чистичко местенце в планината, наваляни от дъжд, съдържащ соли на тежки метали, дошли направо от ауспуха на автомобила ти...



Facta, non verba!


Тема Re: А гъби ядете ли?нови [re: Last_Roman]  
Автор Trendi ()
Публикувано21.02.07 09:46



Написал си нещо много интересно, което не знаех за гъбите. За мене те винаги са били вид растения, но не претендирам да съм вещ. Би ли написал нещо повечко по този въпрос?

Опитвал съм веднъж гъби във егетарианския рестораснт но не ги харесах и повече не съм правил опити с тях.


Тъщата много обичаше гъби. Нищо друго не успя да я умори (във фурната я пъхах, кучето насъсквах по нея, по чукарите я водих даже и арсеник слагах в кафето...). Накрая се принудих да набера малко гъбки специално за нея - едни красиви и много ядливи. Сега вече нямам тъща, жената реве и ме гледа със страхопочитание, а съседа заобикаля по съседните улици щом ме види. Със съседката нещата стоят по друг начин. И тя скоро ще ходи да бере гъбки.





Тема Re: А гъби ядете ли?нови [re: И.]  
Автор Фeйщицa (ДаНеТиЕнаПътя)
Публикувано21.02.07 09:50



Щом "м-м-м" върви да изядеш талятелете с манатарки в "Кактус". :))) Всъщност не знам, може да ти се сторят малко мазни.

We are such stuff as dreams are made on and our little lives are rounded with a sleep...


Тема Re: А гъби ядете ли?нови [re: Trendi]  
Автор Last_Roman (PRAEFECTUS URBI)
Публикувано21.02.07 09:59



Много хора мислят че гъбите са растения, но това съвсем не е така - става дума за съвсем различен организъм от растителните и животински такива. И нека факта, че не бягат и не врещят, докато ги ядеш не ви заблуждава.
Първата голяма разлика е че гъбите... не фотосинтезират. Нямат хлоропласти или други органели, с които да използват слънчевата енергия, за да си синтезират наготово въглехидратите.
Второ - повечето гъби са сапрофити /е има и паразити/, които се развиват върху гниещ материал /я дървесина, я листа/ - затова в гората ги има много.
Има и т. нар. хищни гъби - те обаче са под земята и се хранят предимно с червеи, които улавят в подобие на примка. Иначе гъбите са изключително полезни за екосистемата - натрупват голямо количество микроелементи и хранителни вещества, често влизат в симбиоза с корените на растенията /микориза май се казваше явлението/. Растението ги храни, а те му доставят необходимите минерални соли.
Друг пример за тясно съжителство на гъбите с растенията е лишеят /грубо казано "мелез между гъба и водорасло/.
Има и един по-интелигентен начин да се отървеш от съседа и да не ползваш мухоморка. Има една гъбка - мастилена копринка се казва - ядлива и много вкусна, но в комбинация с алкохол /exitus letalis, както му викат/. Та каниш съседа на запой - даваш му и от специалните гъби... И съседката е твоя.


Facta, non verba!

Редактирано от Last_Roman на 21.02.07 10:02.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.