Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 23:45 01.07.24 
Непрофесионални
   >> Вегетарианство
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | >> (покажи всички)
Тема Личен опитнови  
Автор Trendi ()
Публикувано09.01.07 11:59



Здравейте!
Поразшетах се малко из този клуб и видях странни неща из него. Точно това е причината да ви пиша сега. Предполагам, че тука няма по-дългогодишен вегетарианец от мене

Аз съм на 51 год. и никога през живота си не съм вкусвал месо. Моите родители са вегетарианци, така ме захраниха, а когато поотраснах приех вегетарианството като философия.

В България е възможно да се живее без месо, даже и по времето на социализма, когато магазинте бяха празни. Сега е много по-лесно, защото практически има достатъчно разнообразна вегетарианска храна. За вегетарианеца най-трудно му е в компанията с други хора на маса. Колкото и да има постни яденета то не е никак приятна гледка за един вегетарианец да гледа мръвките по съседните чинии. Много често се има усещането за гадене при подобни изяви. Поради тази причина добре е по-чувствителните вегетарианци да избягват храненето с други хора или поне да намират някакъв благоприличен повод за своето отегляне от масата. Не съм допускал да ми се случи, но едно от най-гадните неща за един вегетарианец е когато отиде на гости и му предложат посно ядене, като... са махнали мръвките от чинията му. Ако имате опасения, че подобно нещо може да ви се случи просто не сядайте на масата. Това е най-неприятното, но много хора просто не разбират вегетарианствеото и те нямат никакво желание да предизвикат подобен скандал.

Грешно е да се мисли, че вегетарианцитре са слаби хора. Който иска да стане вегетарианец за да смъкне някой друг килограм може да се разочарова много. Аз самият съм идеален пример за пълен вегетарианец.

Не зная дали вегетарианската храна е полезна за здравето. Помня, че доста години нямах развален зъб, но вече прекарах един инфаркт и инсулт. Според докторите посната храна е за препоръчване при подобни заболявания и, но на моята храна не успяха да сложат никакво ограничение. Въпреки всичко зная, че млечните продукти увеличават холестерола, което пък води до предпоставки за сърдечно-съдови заболявания. Ако ставате вегетарианци яжте по-умерено млечни продукти.

Има цяла теория за суровоядството, която до голяма степен приемам, но лично аз не съм суровоядец. Все пак го препоръчвам, но да не се започва с него екстремно. Суровоядството е по-крайна форма на вегетарианството.

Консумацията на риба не е вегетарианство, докато яйцата са си вегетарианска храна. Въпреки това някои вегетарианци не се хранят с яйца. Тяхното наличие в чинията може да доведе до конфузни ситуации и е добре човек предварително да се информира за това дали гостът му може да ги яде и под каква форма.

Накрая - не убеждавайте никого да става вегетарианец. Това е нещо, което всеки сам трябва да си реши и ако има нужда от повечко информация ще намери начин да я получи.

Със здраве!





Тема Re: Личен опитнови [re: Trendi]  
Автор Люб ()
Публикувано09.01.07 14:06



Привет, Trendi.
Почитания за опита ти с вегето - голям е!



Витамин B12 - тема за която може да се информираш (вкл. тук), може да знаеш за него. Пиша го, защото това че имаш опит не значи непременно че имаш изчерпателни изводи от него, а и защото е важен за здравето на вегетата. Казвам го и като човек който се занимава от 5г. сериозно академично с въпроса. Аз се храня от 3г. веге като преди това постепенно спирах месото (не бе лесно в едно месоядно обществто), а и никога не съм го обичал и ял много.

Аз лично нямам някои от твоите проблеми. Ям храна готвена заедно с месо, ако се налага (напр. сега по празниците). Това все пак е нищожно количество от месото, нещо като хомеопатична доза. Иначе гледката е неприятна, и oще ги има "битките" в нашия род по масите за темата за вегето, но предимо като проявят неуважение към избора ми, ама и никога не са "дискредитирaли" избора ми.

Мисля че за последния ти извод тук цари съгласие.

Редактирано от Люб на 09.01.07 14:27.



Тема Re: Личен опитнови [re: Trendi]  
Автор Фeйщицa (ДаНеТиЕнаПътя)
Публикувано09.01.07 14:57



Привет и добре дошъл и от най-младата вегетарианка в клуба. :) ("млада" се отнася към "вегетарианка" и означава, че живея веге едва от една година. :) )
Стана ми интересно това, което разказваш за себе си и потомственото вегетарианство и искам да попитам дали родителите ти са вегетарианци по някакви духовни причини или съображенията им са чисто етични, ако нещата могат да бъдат разграничени така.

We are such stuff as dreams are made on and our little lives are rounded with a sleep...


Тема Re: Личен опитнови [re: Trendi]  
АвторTOШE (Нерегистриран)
Публикувано09.01.07 16:13



Някои от нещата, които сподели отварят един въпрос към това защо след като чoвек не е хапвал месо през живота си може да има сърдечни заболявани и други пrоблеми със сърдечно-съдовата система.
Неяденето на месо не ни опазва от почти нищо конкретно. Проблемите за състоянието на артериите идва от други неща. Причинител номер едно дори не е холестерола, който в месото не е повече отколкото в млечните храни, а наднорменото тегло и също прибавено към това в голяма степен наситените мазнини. Близо 2/3 от мазнините във млечните продукти са наситени и те не са с нищо по-малко вредни от свинска мас или пушена сланина. Всекидневното приемане на млечни манини при наднормено тегло и излищни манини в организма е равносилно на всекидневно ядене на бекон. Когато това е съчетано с ядене и на печени ядки става кофти.
Просто трябва да стане ясно, че за определена голяма група хора дори домашното кисело мляко е по вредно от чистото месо. И една чиста и прасна риба е далеч по-добра и полезна храна от всякакви топени, пушени сирена и кашкавали. Млечните, храни, печените, че дори и сурови ядки, както и ястия готвени с по-голямо количество манина за много хора са в пъти по-вредни отколкото месото.



Тема Re: Личен опитнови [re: TOШE]  
Автор нoчнoй_дoзop (потаен)
Публикувано09.01.07 17:58



твърденията, че именно месото е най-вредното са погрешни.
всяка храна от животински произход е вредна.
все пак месото е по-вредно поради причини, които вече съм писал тук и сега няма да повтарям.
изобщо хората имат доста погрешни представи. някои хора си мислят например, че от мед не се пълнее, или пък от сладки плодове.
напротив, от всичко се пълнее и всяка мазнина е вредна, дори растителната, но не толкова колкото животинската.

аз лично не ям месо не защото го считам за вредно, а защото ми е противно като миризма, вкус и вид. освен това ми създава силен душевен дискомфорт факта, че се убиват животни за храна.



Тема Re: Личен опитнови [re: Люб]  
Автор нoчнoй_дoзop (потаен)
Публикувано09.01.07 18:01



хехе, явно не знаеш значението на думата дискредитирам.

явно и не разбираш за какво говори човека - автор на темата.
не може да има хомеопатични дози. един човек, на когото месото му е противно като миризма и вкус усеща тези неща в храна, която е готвена заедно с месо и фактически храната става негодна за консумация.



Тема Re: Личен опитнови [re: Trendi]  
Автор нoчнoй_дoзop (потаен)
Публикувано09.01.07 18:12



Здравей, приятно ми е да видя, че има и други хора като мен.
Не разбрах кое намираш за странно в клуба.
Аз съм на 38, и също съм цял живот вегетарианец, макар родителите ми да не са такива, или поне не бяха доскоро.
Аз самия отказах да ям месо когато се опитваха да ме захранят с него защото миризмата и вкуса му ми бяха противни, не можех да го преглътна с най-голямо усилие дори.
Накрая родителите ми се отказаха и приеха вегетарианството ми.
Не знам ти как си се оправял при социализма, но за мен беше трудно - особено когато в ученическите столове ми сипваха готвена с месо манджа и с отделено месо от нея. тогава аз просто се хранех с хляб, т.е. основната ми храна беше хляб понеже нямаше какво друго да ям. а да и десерта.
не звучи много приятно, но е факт.
казармата също не беше от най-приятните моменти по отношение на храненето. доколкото разбрах си мъж, и следователно си служил, интересно ми е как си се справил, след като казваш, че не е имало проблем.

сега вече наистина нещата са по-леки, макар и не съвсем.
Аз нямам проблем с храненето заедно с други хора, просто съм свикнал и макар да ми е неприятно хората около мен да ядат месо, изтърпявам го, иначе се обричам на пълна изолация и десоциализация.

все пак не мога да принудя хората да се хранят като мен.
да ми сипват готвено с месо и отделено рядко ми се случмва. по-скоро е съмнително кое и как готвят по ресторантите, например при пържене.

Не се учудвам, че си получил инфаркт, вегетарианството не е застраховка от заболявания. ако консумираш храни, предизвикващи атеросклеротични плаки - предпоставките са налице. както казваш - по-умерено с млечните продукти, аз бих допълнил и с яйцата.

Не е лесно да си жив, но засега се справяме.
И аз бих попитал за родителите ти - понеже не познавам още такива хора, особено и потомствени вегетарианци.





Тема Само за храна?!нови [re: нoчнoй_дoзop]  
Авторняkoй (Нерегистриран)
Публикувано09.01.07 18:12



А не те ли гложди съвеста, че носиш дрехи и обувки също от убити животни - и то често драни живи за да е по-хубава кожата? Това е само едн елементарен пример. Мога да дам десетки такива.

Децата се раждат некомплексирани. Ядат всичко което може да се мушне в устата. Комплексарите родители са в основата на детските психически проблеми! Такъв родител ще се разтревожи, че детето му, посегнало към пържолата или кюфтето, но ще приеме като "детска работа" опита на отрочето да обеси някое коте или да бръкне в окото на другарчето си.

Без да го приемаш като заяждане, би ли ми казал, кога точно се появи тоя дискомфорт? Ей така видя месото на 2-3-4 години и ти стана гадно? Без родителска, роднинска и прочие "помощ"?



Тема Re: Личен опитнови [re: нoчнoй_дoзop]  
АвторLub (Нерегистриран)
Публикувано09.01.07 18:52



Затова съм сложил думата дискредитирам в кавички, драги.

А за месния привкус може би си прав, затова ще си замълча - вие които от повече време живeeте веге сигурно по-силно усещате това.



Тема Ще ти отговоря:нови [re: нoчнoй_дoзop]  
Автор Trendi ()
Публикувано09.01.07 18:52



- Не съм бил войник. Не съм ползвал учинически или студентски столове. Просто се хранех в къщи. На ресторант ходя съвсем рядко и то ако няма как, като побърквам кухнята им с моите изисквания. Хората го приемат с разбиране, но малко от тях знаят какво и до колко е допустимо в такива случаи.

- Относно вредната храна - до преди половин година се хранех предимно с МНОГО сирене, но след инсулта ми го намалих осезаемо. Яйца не обичам и практически не ям освен ако не са в някакъв сладкиш, включително и на Великден. Хляба също се наложи да намаля и сега правя опити да мина на суровоядство като идеята ми е поне в по-голямата си част да се храня само със сурови ядки и плодове.

- Относно моите родители - те са станали вегетарианци някъде в пуберитета, като продължават да са такива. Така се запознали и... бях възпитан с техния бит и философия за което съм им благодарен.

Аз трудно понасям на масата някой да се храни с месо. Най-често когато трябва да ходя някъде на кльопачка аз се наяждам предварително и там само вкусвам десерта или нещо друго за което няма как да са направи с месо. В това отношение съм доста труден за домакините, но винаги намирам начин да излезна от неловка ситуация по въпроса за месото. По-трудно е с алкохола, защото аз не пия въобще. Всеки се храни според мирогледа си.

Тази тема я пуснах за да помогна на новите вегетарианци да знаят какво ги очаква. Трудности определено има, но не са непреодолими. Моята възраст споменах за да знае човек, че така е възможно да се живее в България (преди и сега). В този клуб попаднах съвсем случайно.

Със здраве и късмет!






Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.