Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 20:54 29.06.24 
Непрофесионални
   >> Вегетарианство
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | >> (покажи всички)
Тема Лююююююююююююб??? :)))))нови  
Автор MarpaтЧecнoвa (вещица)
Публикувано18.02.06 23:36



Где си? Ужасно ми е ЛЮБопитна гледната точка на един биолог към малкия ми спор с многознаковия ник. Ти какво ще кажеш? Изпитват ли растенията болка? Жестокост ли е да ги убиваме? Съотносими ли да двата вида убийства - на растения и животни?

We are such stuff as dreams are
made on; and our little lives are rounded with a sleep...


Тема Re: Лююююююююююююб??? :)))))нови [re: MarpaтЧecнoвa]  
Автор ~!@$%^amp;*()_+ (целия горен ред)
Публикувано19.02.06 00:54



хе хе, той не е просто биолог
той е биолог вегетарианец с мистични забежки
++++



Тема Re: Лююююююююююююб??? :)))))нови [re: ~!@$%^amp;*()_+]  
Автор MarpaтЧecнoвa (вещица)
Публикувано19.02.06 10:28



Ммм... предполагам, че думата "мистични" при друга ситуация щеше да бъде изречена с иронична интонация?

We are such stuff as dreams are
made on; and our little lives are rounded with a sleep...


Тема Re: Лююююююююююююб??? :)))))нови [re: MarpaтЧecнoвa]  
АвторИ. (Нерегистриран)
Публикувано19.02.06 17:09



Може ли и аз да кажа. Има една книга - "Гласът на розата". Ще я потърся, за да видя автора, ако искаш. Цялата книга е посветена на усещанията на растенията. Без грам мистика. Едва ли имат нашето усещане за болка. Но безпричинната агресия и унищожение вероятно усещат. Нашето отношение към тях ги провокира да отделят определени фини електрични импулси, които авторите регистрират с апаратура и се опитват да разгадаят. Например при сеч в една гора, намиращи се на километри разстояние от сечта растения реагират много бурно. Т.е. те общуват помежду си. Също така реагират с импулси на това, ако в съседство с тях убиеш "безполезно" насекомо. А иначе окултистите много могат да кажат по въпроса, но не всички вземат подобни аргументи насериозно. Аз лично смятам, че човек трябва да се отнася с внимание и добронамерено към всичко живо. А растенията все пак са "дадени" за храна на човека (Библията).



Тема Re: Лююююююююююююб??? :)))))нови [re: И.]  
Автор MarpaтЧecнoвa (вещица)
Публикувано19.02.06 17:47



Благодаря ти за тези хубави думи. :) Напомняш ми за началото на "Тибетска книга за живота и смъртта" - в този свят всичко е свързано с всичко останало като една безкрайна мозайка. Ако учението за кармата е вярно, растенията са пропити с духа, както сме и ние. Моята дума беше за друго - че според мен на чисто физиологическо ниво убиването на растения не е съпоставимо с убиването на животни. Ти как мислиш?

We are such stuff as dreams are
made on; and our little lives are rounded with a sleep...


Тема Re: Лююююююююююююб??? :)))))нови [re: И.]  
АвторИ. (Нерегистриран)
Публикувано20.02.06 12:03



Не знам как да определя чувствата на чисто физиологично ниво на едно растение. Пък и дали някой може да се постави на негово място. Както ти казах, опитно е установено, че растенията реагират на нараняването им. Реагират на отношението към тях. Нямат нашата нервна система и вероятно не изпитват точно същите усещания. Болката е дразнене, което ни кара да се отдръпнем или избягаме от причинителя и. Т.е. тя е етап от нашата самозащита. Растенията водят прикрепен начин на живот. Усещанията им, както и средствата им за справяне с каквато и да е заплаха са други. Те могат да плодоносят по-обилно или пък да отделят токсини. Различно е да убиеш животно и растение според мен, защото в много отношения по отношение на физиология, нервна система, инстинкти, емоции ние си приличаме с животните, особено с топлокръвните. И вероятно в най-голяма степен им причиняваме същото страдание и болка, каквото изпитваме ние в подобна ситуация. Ролята на растенията в хранителната верига е наистина те да бъдат храна за други същества, вкл. и човека. А и се възпроизвеждат чрез семе. Т.е. дори да изядем плода или друга част на растението, ние не унищожаваме вида като цяло. Според някой автори окултисти (Дънов и др.), когато ние се грижим за едно растение, което после ще бъде наша храна, като държим семената в ръцете си, засадим, поливаме, грижим се за него и го докосваме, то освен обичайните за него вещества, придобива специфичност, ориентирана към нашите нужди. И е най добрата храна за нас. Това за мен е потвърждение на факта, че в известен смисъл жертвата на растенията да бъдат храна им е заложена като информация. Забелязвам, че неволно адресирам постинга до себе си. За което се извинявам.



Тема Re: Лююююююююююююб??? :)))))нови [re: MarpaтЧecнoвa]  
Автор Люб ()
Публикувано20.02.06 13:12



Здрасти, вещице, мноо си шумна .

Напоследък имам проблем с нета...

Много интересна тема... има изследвания вече от 15-ина години насам в тази насока, както спомена И. по-горе. Растенията чустват, ама как и защо точно, ще ти пиша до няколко дни, че тоя интернет-проблем ...

Предполагам че по-слабо съзнават смъртта и изпитват по-слабо чувства като болката при животните.

До скоро.



Тема Re: Лююююююююююююб??? :)))))нови [re: Люб]  
Автор sencko (алхимик)
Публикувано20.02.06 14:07



Любо изтегли си някоя по-нова версия на ICQ-to си че не може да ти се праща.


А сега по темата:

Месо се отглежда и в лабораторни условия където се възпроизвеждат само мускулни клетки - като за транспантация, и в момента се опитват да намалят цената за произвеждане на пържоли в епруветка :-)

И понеже няма нервни клетки - няма болка.




Тема Re: Лююююююююююююб??? :)))))нови [re: sencko]  
Автор Люб ()
Публикувано20.02.06 17:24



Проблемът ми е в нета, не в icq, сега разбрах :/

Пък в тоя вариант дето викаш, отпада въпросът за етиката (насилието) и остава предимно въпросът за здравословната страна. btw, Дай някой link ако може.



Тема Re: Лююююююююююююб??? :)))))нови [re: И.]  
Автор.!..!. (Нерегистриран)
Публикувано20.02.06 17:35



Цитат:А растенията все пак са "дадени" за храна на човека (Библията).

А защо да сме задължени да приемаме Библията за единствен авторитет-ако изобщо може да се нарече авторитет тази доста противоречива и архаично-наивистична книга.

А и дори да приемем тези думи-ами тогава и животните са дадени за храна-пак там го пише. Ама да ги консумираме без кръвта им-непонятно защо-та в нея са най-полезните съставки от животното.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.