Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 19:23 01.06.24 
Непрофесионални
   >> Вегетарианство
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема приемам идеи и рецепти за Бъдни вечер  
Автор чepитa (непознаваема)
Публикувано14.12.06 22:56



за постни манджи, пресни салата и вкусни десерти. а ако имате и бърза и лесна рецепта за погача - още по-добре!





Тема Re: приемам идеи и рецепти за Бъдни вечернови [re: чepитa]  
Автор Фeйщицa (ДаНеТиЕнаПътя)
Публикувано14.12.06 23:17



:))) По-интересно ще е да видим рецепти и идеи за коледната вечеря. :)
P.S. Ти Черита, дето казва chut up ли си? ;)

We are such stuff as dreams are made on and our little lives are rounded with a sleep...

Редактирано от Фeйщицa на 14.12.06 23:36.



Тема Re: приемам идеи и рецепти за Бъдни вечернови [re: чepитa]  
АвторИ. (Нерегистриран)
Публикувано15.12.06 19:49



Ами аз се придържам към класиката - постни сърми, направени от листа кисело зеле, с пълнеж включващ леко запържен кромид, ориз и елда, счукани орехи, нарязани на ситно сушени сливи или стафиди. Преди да завия сърмите, добавям в сместа 1/3 от водата, за да набъбне предварително ориза и елдата. Най-добре става като се използва кипнат зелев сок.. След като завия сърмите добавям останалата течност, пак гореща,затискам ги с чиния и ги оставям на тих огън около час. В сместа добавям още лъжичка червен пипер, чубрица, смлян черен пипер. Задължително правя постен зрял боб, става по-вкусен, ако след като почти е готов, се запече допълнително в глинен гювеч (йенска тенджера) във фурна - без капак, да поизври водата. Другият вариант на боб, различен от класическия, е смилянски боб, сварен и отцеден, подправен със сол, олио или зехтин, лимонов сок и някаква зелена подправка по вкус. Т.е. като салата, може да се сервира и студен. Задължително присъства и сладка баница - аз правя или тиквеник, или щрудел с настъргани сурови ябълки. И в двете добавям оирехи, захар, канела. А към настърганите ябълки и няколко лъжици галета. Понякога правя и баница със кисело зеле, която също се консумира студена. Останалото е ошав, плодове, орехи. Питка не правя, но с удоволстиве ще се пробвам, ако някой сподели лесна рецепта. А баниците са ми с готови кори. Извинявам се, ако съм предизвикала обилно слюнкоотделяне у някой. По отношение на салатите също се придържам към "зимните" зеленчуци - сурова ряпа с моркови, червено цвекло с моркови, сурово зеле, някоя туршийка.





Тема Re: приемам идеи и рецепти за Бъдни вечернови [re: И.]  
Автор чepитa (мурафет кибик)
Публикувано15.12.06 21:51



как позна, че ми потекоха лигите само от четене на рецептите?



мерси за изчерпателния отговор. ето тази рецепта намерих за питка със сода и мисля да я пробвам.



Питка с късмет

ПРОДУКТИ:

1 кг брашно
300 г вода
10 г сол
1 пакет бакпулвер
монета

ПРИГОТВЯНЕ:
В пресятото два пъти и смесено с бакпулвера брашно се прави кладенче, в което се слага солта и се сипва постепенно хладката вода, докато се получи тесто. То се омесва добре, оформя се на питка, в която се слага добре измитата монета и питката се пече в силна фурна.



Тема Re: приемам идеи и рецепти за Бъдни вечернови [re: чepитa]  
АвторTOШE (Нерегистриран)
Публикувано16.12.06 00:32



Боб със кисело зеле на фурна. Това поне на мен ми харесва за основно ястие. Не знам обаче дали на бъдни вечер не е по-добе да няма точно основно ястие, а по-скоро от всичко по малко да се хапне.
Ще предложа малко по непознато, но много народно български ястия за бъдни вечер от моя край.
Пълнени сухи чушки се наплват със смес от намачкани и объркани боб и картофи, но е по-добре в сместа да си има и парчета, не да е съвсем на каша. За подправки може да се използва чубрица, джоджен и червен пипер по избор и на вкус от тях. МИсля че е по добре да се ползва черен или шарен боб ако има такъв. Слага се също лук, праз лук или и двете, също може и парченца орехи. Не знам точната рецепта май, но просто е страшен деликатес.
Сухите чушки се накисват в топла вода после след напълването със сместа се пекът. Също се стих и за други пълнени чушки - с боб, кромид лук и малко доматено пюре, чушки пълнени с гъби и ориз, с ориз и боб и други.



Тема Re: приемам идеи и рецепти за Бъдни вечернови [re: TOШE]  
Автор чepитa (мурафет кибик)
Публикувано17.12.06 16:40



много добри нестандартни идеи. само да имаше откъде да се снабдя със сушени чушки...



Тема Re: приемам идеи и рецепти за Бъдни вечернови [re: чepитa]  
Автор Фeйщицa (ДаНеТиЕнаПътя)
Публикувано17.12.06 20:14



Уф, никой ли няма да си признае какво си хапва на коледната вечеря, докато другите около него унищожават пуйки и прасета? Туй ще ми е първата веге Коледа и искам идеи какво засуканко да си направя. :)

We are such stuff as dreams are made on and our little lives are rounded with a sleep...


Тема Re: приемам идеи и рецепти за Бъдни вечернови [re: Фeйщицa]  
Автор чepитa (мурафет кибик)
Публикувано18.12.06 05:08



нямам идея. дано се намери някой добър човек с полезен съвет!



Тема Re: приемам идеи и рецепти за Бъдни вечернови [re: Фeйщицa]  
Автор Люб ()
Публикувано18.12.06 06:28




Бях гледал някъде си скоро (не се сещам къде ) за "пуйки" от растителен протеин или нещо подобно . Може да разгледате в магазини за веге-продукти. Не се майтапя, ама е по-добър вариант за начинаещи вегетарианци, отколкото да седнете на една маса с рутинни и ежедневни ястия в които няма нищо празнично.



Тема Re: приемам идеи и рецепти за Бъдни вечернови [re: Люб]  
Автор Фeйщицa (ДаНеТиЕнаПътя)
Публикувано18.12.06 09:09



Идеята за фито-пуйки хич не ми е привлекателна, ама ако ми изнесеш някоя рецепта за огретенче или някакъв прекрасен киш от сиренца... ммм...

We are such stuff as dreams are made on and our little lives are rounded with a sleep...



Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.