Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 01:29 05.06.24 
Непрофесионални
   >> Вегетарианство
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Патат?нови  
Автор Epoussette (френско келеме)
Публикувано16.11.06 17:12



На пазара на една сергия видях странно крушовидно и бодливо "нещо" за три!!! лева килото. Питах търговеца, а той ми рече - това е от Петрич, викат му "патат". Било сладък картоф, пържело се. Бил го ял и на салата сурово, залято с оцет и олио, нарязано като краставица. Купих си да пробвам. Изпържих го на филийки в зехтин. Много вкусно, хареса ми. По-воднисто е от картофите, по-меко, на вкус като сладък картоф. Вие да сте го чували/виждали/яли?



Тема Re: Патат?нови [re: Epoussette]  
Автор jeni4ka (otnesena)
Публикувано16.11.06 18:21



За град Петрич в Южна България ли става въпрос , щото това ми е родния град и за такова нещо не съм чувала


Мисля че патат е диалектна дума за обикновен картоф , но не в Петрич , а някъде другаде из страната

Намери го на снимка в нета..
А сладък картоф съм яла ама нищо бодливо няма.

Редактирано от jeni4ka на 16.11.06 18:22.



Тема Re: Патат? [re: jeni4ka]  
Автор Epoussette (френско келеме)
Публикувано17.11.06 09:51



Значи, ще го снимам тия дни и ще ви го покажа. Като форма прилича на круша, само дето е по-светло на цвят - бледожълто. Цялото е покрито с много бодли, малки са, но твърди, не падат лесно. Трудно се бели. Но като махнеш кората с бодлите, вътре е меко и сочно, малко по-твърдо от крушата. Сурово не посмях да го опитам. Не потъмнява, ако престои обелено, но ненакиснато във вода, както е при картофите. Не знам какво е точно - плод ли е, зеленчук ли е. Може би е разновидност на сладкия картоф. А може да са кръстосали патат с кактус





Тема Re: Патат?нови [re: Epoussette]  
АвторДeниc (Нерегистриран)
Публикувано17.11.06 10:52



видях го и аз на пазара, но си мисля че е далеч от картофите,които ние знаем, пата е диалектно картоф , а батат е сладък картоф ,но това доколкото зная е пак нормално изглеждащ картоф ,но доста по-сладък. А бодливото го внасят от някъде



Тема Re: Патат?нови [re: Epoussette]  
АвторИ. (Нерегистриран)
Публикувано21.11.06 21:55



Патата или батата наистина е кореноплод и изглежда като такъв. А въпросното бодливо нещо аз също съм виждала няколко пъти по магазини, именувано като патат. И тъй като и мен ме загриза любопитството, проучих го. Без да съм напълно сигурна, мисля че растението се нарича анона (Annona muricata). А може и да греша, разбира се. Изглежда се внася отнякъде.



Тема Re: Патат?нови [re: Epoussette]  
Авторsecretgarden (Нерегистриран)
Публикувано29.11.06 14:27



Аз го купувам от Хит сладкия картоф и няма нищо бодиво по него- изглежда като голям, червен, крив картоф



Тема Re: Патат?нови [re: Epoussette]  
Автор jeni4ka (otnesena)
Публикувано25.12.06 13:09



Ходих до Петрич за 1 ден и ми дадоха въпросното нещо , но му казват индийски или китайски картоф

, а не патат. Още не сам го пробвала , но леля ми каза че ако ми хареса следващата година ще ми даде колкото искам
От скоро се отглежда в Петрич ( 2-3 години) и за това не ми беше познато.
И тя каза да си го изпържа и че има вкус на картоф - тиквичка.



Тема Re: Патат?нови [re: jeni4ka]  
АвторИ. (Нерегистриран)
Публикувано25.12.06 15:06



Няма ли кой да го снима и да го пусне тука. Индийски картоф (игнам), според както пише в Гугъла, също е клубеново растение, а гореописаното очевидно е плод (надземна част), а не клубен. Ще ми се да се опитаме да го определим. Тези "популярни наименования" само водят до объркване.



Тема Re: Патат?нови [re: И.]  
АвторEpoussette (Нерегистриран)
Публикувано27.12.06 13:36



Аз ще го снимам и ще го постна тук, тия дни ще бъде...



Тема Re: Патат?нови [re: Epoussette]  
АвторEpoussette (Нерегистриран)
Публикувано03.03.07 19:49



Бях обещала да снимам това чудо и след сума ти време се наканих най-после.
Ето резултатът.
Ха сега кажете ми що за растение е това и как се казва?






Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.