Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 00:54 05.06.24 
Непрофесионални
   >> Вегетарианство
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Живи млечни култури?!нови  
Автор Фeйщицa ()
Публикувано23.09.06 15:13



Днес си купих две сирена: Грана падано и Моцарела. На опаковките и на двете пишеше на български, че са заквасени с "живи млечни култури". Така че можете да си представите как ми потънаха гемиите, когато се прибрах вкъщи и видях, че в съставките на английски пише "rennet" - сирище. Досега винаги съм яла най-спокойно сирена, на чиято опаковка пише "жива млечна култура", тъй като бях с впечатленито, че става дума за някакви бактерии, които нямат нищо общо със сирището.
Вие имате ли представа какво ще рече "живи млечни култури"?

Нищо, което не умира, не живее


Тема Re: Живи млечни култури?!нови [re: Фeйщицa]  
Автор kiko64 (балък)
Публикувано23.09.06 19:28



Мммммм , това е голям проблем ... Който държи на това с каква култура е заквасено сиренето е поставен пред голяма дилема .
Моят съвет в тази насока е : можеш да вярваш на тия производители които пишат в съставките сирище или жива млечна култура. Със съмнение се отнасяй към тия които твърдят , че закваската им е от растителен произход.
От сигурен източник го знам....Имам нейде в компа си няколко марки сирена , които са подсирвани с химически в- ва или с растителен квас , но до сряда няма да мога да седна пред собствения си комп , но обещавам да ги публикувам тук след сряда...
Редица производители нагло лъжат или прикриват какво всъщност съдържат продуктите им. За пример ще дам сладоледите Делта - производството в Гърция, в които (сведение от сигурен вътрешен източник - заклет вегетарианец) се влага преработена китова мас...но това не се отразява никъде по етикетите. Дали и тук е така - не знам...



Моят домашен арест

Тема Re: Живи млечни култури?!нови [re: Фeйщицa]  
Автор kiko64 (балък)
Публикувано25.09.06 00:48



айде информацийката предсрочно благодарение на една моя позната вегетарианка:
има 3 вида мая : 1- сирище - ензим от стомаха на теленце
2- микробиологична - дрожди
3 - синтетична.
Вторите 2 вида стават за вегетарианци. На етикетите на млечните продукти от ЕС може да се вярва.

за консумация от българските стават сирене и кашкавал на Сердика Добрич, продуктите на Маркели - Казанлък , кашкавала на Декада - Казанлък, кашкавала на Роса. Тези са сигурни , за останалите - не зная...
Успех в избора!

Моят домашен арест

<P ID="edit"><FONT class="small"><EM>Редактирано от kiko64 на 25.09.06 00:51.</EM></FONT></P>

Редактирано от kiko64 на 25.09.06 00:52.



Тема Re: Живи млечни култури?!нови [re: kiko64]  
Автор Фeйщицa ()
Публикувано25.09.06 08:36



Благодаря много за инфото. :) Специално за сирената на Роса от типа Ементал и Едам се чудех. На български пише "мая за сирене", а на англиийски rennet. А доколкото разбрах ровичкайки из нета, когато не се уточнява къф е тоя rennet, става дума за закваска с животински произход.

Нищо, което не умира, не живее


Тема Re: Живи млечни култури?!нови [re: Фeйщицa]  
АвторДжинджифил (Нерегистриран)
Публикувано25.09.06 15:03



Като се сетря какви неща може да слагат в сирената, направо ми иде да обърна напълно хранителната резба и да стана веган. Май натам вървя.



Тема Re: Живи млечни култури?!нови [re: kiko64]  
Автор Фeйщицa ()
Публикувано26.09.06 09:58



Потвърждавам за "Роса". Вчера писах на фирмата-проиводител и ето какво ми отговориха:
Много се радваме, че харесвате нашите продукти. Притесненията Ви са
неоснователни, тъй като въпросните сирена Едам и Тилзит съдържат мая за
сирене, както е написано на опаковките. Думата "rennet" означава освен
закваска и мая за сирене.


С уважение:

Търговсики отдел

Фама АД

Нищо, което не умира, не живее


Тема Re: Живи млечни култури?!нови [re: Фeйщицa]  
Автор kiko64 (балък)
Публикувано29.09.06 01:21



Пълен алабализъм , ако питаш мене. Думата "rennet" означава освен
закваска и мая за сирене.
Амчи , един познат произвежда продукт , който се нарича "Мая за сирене" и се приготовлява от култура бактерии изолирана от стомасите на малки телета. Тия поне да ти бяха писали " Работим с дрожди от растителен произход " Или "Продукцията ни съдържа само химически заместители на мая за сирене с неживотински произход"....


Според мен думите "закваска" и "мая за сирене" в случая са не само синоними ами и абсолютно се препокриват смислово.
Тоя , дето ти го е писал е за Външно министерство , не за сиренар и кашкавалист. (айде и моя принос към езиковото богатство на милата ни Татковина!)
Моята информация е сигурна , от вътрешен източник , споделящ безусловно вегетарианската идея. Можеш без скруполи да ползваш САМО кашкавала на Роса .
В Заключение следва да добавя , че прекален светец и Господу не е мил...
Да не вземеш да развиеш някоя мания на тема "Маята в млечните продукти"

Моят домашен арест

Тема Re: Живи млечни култури?! [re: kiko64]  
Автор Фeйщицa ()
Публикувано29.09.06 08:53



Е да де, тези от Фама АД са производителите на Роса. А ето какво ми отговориха от "Родопа Милк":
РАДВАМЕ СЕ, ЧЕ ХАРЕСТВАТЕ НАШИТЕ ПРОДУКТИ И ИСКАМЕ ДА ВИ
УСПОКОИМ, ЗА ТОВА, ЧЕ ИЗПОЛЗВАНИТЕ ЗАКВАСКИ И МАЯ СА ПОЛУЧЕНИ
ПО МИКРОБИАЛЕН ПЪТ / извлек от растителни ензими/.
ПРИ ДОМАШНИ УСЛОВИЯ БИ МОГЛО ДА СЕ ПРОИЗВЕДЕ И МАЯ ОТ СИРИЩЕН
ЕНЗИМ- ОТ СТОМАХЧЕТО НА БОЗАЙНИК. ПО ТОЗИ НАЧИН В МИНАЛОТО СЕ
Е ПРОИЗВЕЖДАЛА МАЯТА ЗА СИРЕНЕ. СЕГА НА ПАЗАРА ПОЧТИ СЕ ПРОДАВА
МАЯ, ПОЛУЧЕНА ПО МИКРОБИАЛЕН ПЪТ. ТАКА, ЧЕ СПОКОЙНО МОЖЕТЕ ДА
СЕ НАСЛАЖДАВАТЕ НА ВКУСА НА РАЗЛИЧИНИТЕ СИРЕНЦА.

С ПОЗДРАВ: ВЕНЕТА ПЕТЕВА - ТЕХНОЛОГ

Туй достатъчно пространствен и убедителен отговор ли ти се види? :)

Нищо, което не умира, не живее


Тема Re: Живи млечни култури?!нови [re: Фeйщицa]  
Автор kiko64 (балък)
Публикувано29.09.06 18:46



Пространствен - да , убедителен - не особено....последните 10-15 години , като човек занимаващ се с търговия , съм придобил условен рефлекс - като ми хорати друг търговец и ми се повдига дясната вежда.
Начи , възможно е да ползват и растителна мая (дрожди).
Термина "микробиален път" Фактически ми говори , че може би си "въдят" култура от бактерии изолирани от стомахчета на теленца.
Ще ти задам една гатанка , без да ползвамх излишни дрън-дрън термини.
Ако ти ми донесеш 2 капки мая извлечена от сирището на теленцето , а аз ги поставя в подходяще хранителна среда от растителен произход и те(бактериите в маята) се размножат , аз имам ли право да нарека моята мая - " МАЯ, ПОЛУЧЕНА ПО МИКРОБИАЛЕН ПЪТ. ТАКА, ЧЕ СПОКОЙНО МОЖЕТЕ ДА
СЕ НАСЛАЖДАВАТЕ НА ВКУСА НА РАЗЛИЧИНИТЕ СИРЕНЦА"
особено пък ако особено много държа да си продавам продуктите???
Извинявай , ама не разбирам какъв е проблема...Зарежи ги тези сирена , щом се притесняваш толкова . Или пък си измисли оправдание за приспиване на съвестта и си яж спокойно...Оправданието е като задника - всеки си го има...



Моят домашен арест

Тема Re: Живи млечни култури?!нови [re: kiko64]  
Автор Фeйщицa ()
Публикувано29.09.06 21:58



:((( Не ставам за веган, прекалено много обичам сирене. :( Пък и искам да им вярвам, не са преритали за мен като клиент, все едно, че без мен ще фалират, та да ми отговарят специално за да ме лъжат.

Нищо, което не умира, не живее



Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.