Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 09:59 09.06.24 
Непрофесионални
   >> Вегетарианство
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Тема ***Относно Елдата***  
Автор miro_sdi (непознат)
Публикувано18.07.06 16:55



Много ми хареса на вкус това нещо и вече не сядам на масата бе елда - хляб не ям отдавна.
Та ако някой знае нещо относно т'ва вкусно нещо /състав, полезности или не, рецепти и.т.н/ много ще се радвам да споделите!!!



Тема Re: ***Относно Елдата***нови [re: miro_sdi]  
Автор cuddly ()
Публикувано18.07.06 17:04



сподели, моля те, някоя друга рецепта с елда.




Тема Re: ***Относно Елдата***нови [re: miro_sdi]  
Автор kaви (търсещият)
Публикувано18.07.06 20:33



За елдата четох, че е може би единствената от зърнените храни, която е алкална, а не кисела при преработката в стомаха. А и си е доста специфичен вкуса-може да се консумира и със сладко и със солено, а и без нищо-пак е приятна.

Лично аз си я приготвях преди често-и със сирене и малко масло, и със мед и стафиди и още нещо--каквото се сетех и каквото имах. Но за съжаление тук , където съм сега , е непознато нещо. Освен това, можеш да си правиш и супа, като елдата я добавяш като пълнеж или като основна съставка.

Та дори и да я позабравиш на печката и леко позагори на дъното-пак има приятен аромат.




Тема Re: ***Относно Елдата***нови [re: kaви]  
Автор Marpaт_Чecнoвa (фейщица)
Публикувано18.07.06 21:47



За елдата знам, че е много полезна при анемии. (Да си дойда на темата

) Сподели наистина някоя рецепта, защото аз пък никак не я обичам. :(

Нищо, което не умира, не живее

Тема Re: ***Относно Елдата***нови [re: miro_sdi]  
АвторИ. (Нерегистриран)
Публикувано18.07.06 22:47



Не знам подробности за състава и, но например знам, че не съдържа глутен - за тези, които са алергични към него е добра храна. Тя не е зърнен продукт, а е от сем.Лападови. На латински е Fagopyrum esculentum. При прекомерна употреба се получава свръхчувствителност към слънцеоблъчване - фагопиризъм. На мен ми е много вкусна след като я запаря и набъбне, да я смеся с кисело мляко или кефир и да я консумирам така. Почти се бях пристрастила. Използвам я като заместител на ориза също. Освен това си правя и кюфтета и веднага споделям рецептата. Чаша елда се залива с 2 чаши вряща вода, захлупва се и се оставя да "изпие" водата за около половин час. Ако все пак остане малко, се излива. Добавят се сол, 1 ч.л. кимион, чубрица, 3 яйца, 1-2 пълни супени лъжици брашно, 1 глава ситно нарязан лук. Получава се гъста смес, от която със супена лъжица се оформят кюфтета, които се избутват в сгорещеното олио. Не може да се оформя с ръце. Много са вкусни. Смятам да изпробвам и други начини и допускам, че руските сайтове ще са богати на информация. На руски елдата е "гречка".





Тема Re: ***Относно Елдата***нови [re: Marpaт_Чecнoвa]  
Автор kaви (търсещият)
Публикувано19.07.06 03:16



Освен каша с различни видове добавки като сушени плодове, ядки, сирене, мед или нещо подобно, просто нямам ни фантазия, ни особено желание да се занимавам.

Ако имаш проблем с постоянно чувство на отпадналост и постоянно желание да хапнеш нещо-имах го през почти целия ми период на вегетарианстване-продължил 6 месеца без яйца, месо и риба. Независимо от постоянното усъвършенстване на пропорциите в храненето между различните видове храни. Явно хем го искам, хем не ми стиска. И сега не съм удовлетворен от начина си на хранене, но поне не чувствам този постоянен лек глад и липса на енергия. Направо както съм и безработен от декември-просто преливам от енергия и сила.




Тема Re: ***Относно Елдата***нови [re: miro_sdi]  
Автор miro_sdi (непознат)
Публикувано19.07.06 09:13



Имам една особено любима рецепта с елда:
В една купа слагам домати, печени чушки, малко лук, копър, магданоз, стопено масло или зехтин подправки /риган, чубрица, сол, джинджифил, коринадър, джоден,чер пипер и т.н. смлени с кафемелачка/, елда кисната една нощ или леко сварена. Взимам пасатора и го правя на пастет.
Невероятно е - никога не ми омръзва и има невероятно действие срещу лениви черва или гастрит.
Спортувам активно и с това ядене нямам глад за други неща!



Тема Re: ***Относно Елдата***нови [re: miro_sdi]  
Автор фoтoнчиk (в зехтин)
Публикувано20.07.06 21:39



брей.. а отслабва ли се с елда (да си дойда и аз на темата хехехе

)?
разпали ми любопитството за тая елда. никога не съм яла.
някой знае ли как е елда на англичански да видя в нета хранителните стойности? и да питам дали не се продава и тука.

:..Want not, lack not..:

Тема Re: ***Относно Елдата***нови [re: фoтoнчиk]  
Автор KamBam ()
Публикувано20.07.06 23:55



Хаха, като фиданка се става от нея :)))
Мисля че е това





Тема Re: ***Относно Елдата***нови [re: фoтoнчиk]  
АвторИ. (Нерегистриран)
Публикувано21.07.06 13:52



Имам си един ботанически речник и веднага ти я пускам на всички упоменати там езици. На външен вид елдата представляват триръбести, обикновено кафеникави семена. На английски е както ти е писала Камбам :Backwheat или Beech Whest; на френски - Sarrasin, Bienoir, Bucail; а на немски - Buchweizen, Heidekorn.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.