Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 16:26 02.06.24 
Непрофесионални
   >> Вегетарианство
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | (покажи всички)
Тема Re: Да се притеснявам ли?нови [re: bookmark]  
Автор Люб ()
Публикувано19.06.06 13:46



В отговор на:

Моят хемоглобин е доста по-нисък от нормалното, но на мен и през ум не ми минава да се тревожа.

ако обичаш не съветвай хората относно тяхното здраве.




Imash prawo che "Djindjifil" se izkazwa malko krajno, no ako triabwa da goworim po temata, to po-wisokite niwa hemoglobin imat predimstwa (pri aktiwni sportisti i bremenni), no moje da ima i nedostatyci.
:

1 miliard hora po sweta imat lipsa na jeliazo (naj-razprostranenia hranitelen deficit!), no tochno zaradi towa imat i po-niska infektsiozna uiazwimost. Dobawkite s jeliazo pyk uwelichawat obrazuwaneto na swobodni radikali. Dokolkoto znam jeliazoto w mesoto e w syshtata forma neoksidirana) kakto i w tezi dobawki, za razlika ot jeliazoto ot rastitelnite produkti. Takiwa raboti. :)

"Bibi is back sie hat kein Dreck am stecken sie muss checken wo sie wohnt"

Тема Re: Да се притеснявам ли?нови [re: Люб]  
Авторbookmark (Нерегистриран)
Публикувано19.06.06 14:07



за теб нивата на хемоглобин не са важни. само спортистите, щото много тичат. мозъкът и той чат-пат се нуждае от кислород. е, аз какво да кажа? учуден съм.

по-притеснително за мен е че може да съществуват много други промени в организма, които да не могат да се отчетат толкова лесно. защото ако хемоглобинът се е променил в ненормална посока, може и хиляди други неща да са се изменили. толкова много ензими, които трябва да се синтезират, с най-различни функции. ами сумарният ефект от всичко?



Тема Re: Да се притеснявам ли?нови [re: титaн]  
Авторmia (Нерегистриран)
Публикувано19.06.06 14:28




Хубаво го каза - не се косете с философски спорове дали тигърът бил съвършен или не. Понякога нещата опират просто до нашето здраве.
Това с хемоглобина може да има хиляда причини и изобщо може да не е от вегетарианството. Организмът е сложно нещо. По-добре проучи основно въпроса - има достатъчно инфо (ако все още се притесняваш толкова). Имайки предвид колко некадърност има в тоя свят, аз и на лекарите не вярвам много вече, какво остава на някой, който звучи сякаш е излязъл от философския факултет. от напразни спорове полза никаква. и как да говориш с човек, който иска да му обясняваш всяка дума?



Тема Re: Да се притеснявам ли?нови [re: bookmark]  
Автор Marpaт_Чecнoвa (фейщица)
Публикувано19.06.06 14:30



Става въпрос за същността ни да бъдем природни същества
Защо слагаш равенство между "природно същество" и хищник? Тревопасните същества не са ли природни? И пак, откъде идва увереността ти, че нашата природа е хищническа?
Не виждам, защо намесваш удобството.
Защото оцеляването ни не зависи от яденето на месо. Ядем месо, защото така ни е по-удобно / вкусно или просто защото не ни е грижа, не се замисляме (така правят всички; такива са традициите) или обслужваме някакви митове за незаменимостта на месото.
това, че сме вегетарианци е неутрално относно природата
Ако поставим равенство между природа и космос, да, вегетарианството е неутрален акт. Абсолютно всеки възможен акт на човечеството е неутрален. Дори и да унищожим живота на планетата си, просто ще ускорим един неизбежен край. След което, след милиарди години, ще започне новят цикъл. Но да стесним нещата до живата природа. Ако твърдим, че вегетарианството е неутрален акт за живата природа, то приемаме, че живата природа е някакво абстрактно понятие, а не съвкупност от живи същества. В такъв случай милионите животни, които убиваме непрекъснато, за да се храним не са част от живата природа. Защото яднето на месо не е неутрален акт спрямо тях. Няма нищо неутрално в болката и страха, които изпитват. Изчезващите видове явно според теб също не са част от живата природа, защото вегетарианството и философията му на не-убиване са всичко друго, но не и неутрални спрямо изчезващите видове.
не сме направили добро на едно животно, пускайки го на свобода, защото природата е невъзпремчива на подобно добро - то съществува само в заблудените съзнания на някои хора.

Тази идея е интересна, при това е истинна. Доброто и злото действително не съществуват извън съзнанието ни. Така че можем да отведем идеята още по-надалеч. Ако е във властта ми да пощадя живота на един човек защо да го правя? Доброто без това е крайно относително, кой ми казва, че няма да сторя добро на този човек като го избавя от земните му мъки? (= "Всъщност на свобода животът е по-жесток за тях.") Пък и нима делото, което ще извърша (или пък не) има някаква етична украска извън съзнанието ми? Ако дърво падне в гората и няма кой да го чуе, вдигнало ли е то шум? Ако аз пощадя живота на този човек и го няма съзнанието ми, за да оцени постъпката ми като добра, добра ли е постъпката ми наистина? Обективната реалност стои отвъд доброто и злото, заедно със самия акт на живеенето, т.е. какво ми дава право да оценявам живеенето като добро? Защо тогава да пощадявам живота на човека срещу мен? и пр. и пр. бла-бла.
Концепциите като "добро" трябва да се запазят за виртуалната фантазия, която хората са създали като общество и в която живеят.
А, сега схващам, доброто и злото все пак имали някаква стойност във "виртуалната фантазия, наречена общество". Но откъде идва това "трябва" да се запазят? Защо пък и в обществото да не си бъдем "природни същества" (= хищници)? Защо да бягаме от неутралността на природата и да оцветяваме постъпките си в някакви имагинерни етични нюанси. Нека бъдем последователни. Прехвърляме във "виртуалната фантазия" неутралността на природата и заживяваме със законите на суровата сила. Или пък да бъдем последователни в обратната посока - след като "заблудените ни съзнания"ни налагат да живеем с понятия като "добро" и "зло", да прехвърлим схващанията си за етика към целия свят, в който живеем и който обхваща и всички останали видове, освен нас. Защото всеки живот е ценен (в заблуденото ни съзнание) и всяко отделно животно изпитва страх и болка във вида, в който ги изпитваме ние (изразът "животински страх" не е случаен). И ако дръпнем обезличаващото було на "природата", ще видим, че тя се състои от неизброими малки същества, не много различни от нас в страховете си, болката си и привързаностите си. Така както ако дръпнем обезличаващото було "държава", "град", "раса", "нация" от едно общество, нацелено за екстерминация от нечия болна политика, ще видим неизброими малки хора със своите неповторими лица и със своите малки лични истории.
(Всъщност на свобода животът е по-жесток за тях.)

А това пък не можем да го знаем нито ти, нито аз. Вероятно само Баба Вихронрав, която владее умението да се настанява в чужди съзнания. :)

Нищо, което не умира, не живее


Тема Re: Да се притеснявам ли?нови [re: Denis]  
Автормиa (Нерегистриран)
Публикувано19.06.06 14:33



Прав си за фитнеса - освен, че е едно доста скучно начинание, няма и особен ефект върху здравето (всъщност има по-скоро обратен ефект). Виждали ли сте ги културистите - каква изсъхнала и дехидратирана, тънка кожа имат? Направо са гротесни. това е от техните луди диети само с белтъчини и т.н. Не може да се причинява това на организма безнаказано. Няма да споменавам за сърцето и т.н.



Тема Re: ооонови [re: фoтoнчиk]  
Автормиa (Нерегистриран)
Публикувано19.06.06 14:42



Абсолютно си права, че здравето трябва да е на първо място. Аз започнах вегетарианството по убеждения, но сега го "правя" заради здравето си.
Друг въпрос, обаче, трябва да се постави тук, който исках отдавна да повдигна. Доколко разбирането на днешната медицина за здравето на човека е точно. И дали някой като яде месо и си мисли, че си набавя цял коктейл от незаменими съставки, всъщност не прави нищо. Отделно, че месото се подлага на топлинна обработка и макар да не стигнахме до някакво заключение в една от темите за това, мисля, че всички сме съгласни, че нещата не са същите.
В такъв случай колко полезно остава яденето на риба? Е, добре, рибата може само леко да се запече и да е ок, но другото месо - не може. Може би трябва да подискутираме около това.



Тема Re: Да се притеснявам ли?нови [re: bookmark]  
Автор Люб ()
Публикувано19.06.06 14:55



Magrat pishe w nachalnia posting, che e padnal hemoglobina s malko stojnosti. Towa ne e nepremenno losho, tyj kato e w normite (ili 112 e malko pod dolnata granitsa? Magrat da me poprawi ako e taka). Niama zashto da se pritesniawame ot neiasni neshta, sled kato moje da si gi iziasnim :)

"Bibi is back sie hat kein Dreck am stecken sie muss checken wo sie wohnt"


Тема Re: Да се притеснявам ли?нови [re: bookmark]  
Автор Marpaт_Чecнoвa (фейщица)
Публикувано19.06.06 15:03



Софизми. Боже, колко оправдания са ни нужни, за да ядем с чиста съвест месо.
Ако си виждал на село животно, което водят на заколение, би трябвало да си наясно, че то знае, че ще умре. Знае без думи, без понятия, без "наратив" (според твоя изискан израз.) Знае на дълбоко инстинктивно ниво. Едно куче никога не се обръща по гръб пред същество, било то животно или човек, на което няма пълно доверие. В това пазене на най-уязвимата му част - шията - се съдържа Знаенето. Уортън онагледява доста образно в "Пилето" разликата между знаене и знание (knowing and knwoledge). Цитирам неточно: "Да опънеш платно, да подкараш кораб е знание. Птицата познава (knows)въздуха без знание." Смъртта е част от "знаенето" на животните - без-понятийно знаене. Същото, което кара сърната да бяга, когато е подгонена или лисицата "да се прави на умряла".
А за болката какво ще кажеш? И тя ли е наратив? И нея ли изпитваме само ние, тъй като имаме понятие за болка? Чувал ли си писъците на животно, което колят. Ако беше чувал едва ли щеше да стоиш тук и да ми говориш отвлeчени неща на висок език. ;)

Нищо, което не умира, не живее


Тема Re: ооонови [re: миa]  
Авторняkoй (Нерегистриран)
Публикувано19.06.06 15:07



Нищо не пречи, месото да се яде сурово. Ако е от проверен източник. Обожавам сурова кайма с подправки

Мога да изям килограм, ей така. Ама аз ще си я приготвя и вътре няма да има грам сланина.

За сурово месо, най-добро е червеното от бут или филе. Реже се на тънки филийки като е леко замръзнало. Яде се със завито в него топено сирене, лист от маруля, зелени маслини и царевица. Деликатес е!

Ям сурово месо вече 20 години и никога не съм имал проблеми. За разлика от разни недопечени зеленчуци, от които съм се превивал от корем. Пък как хора ядат сурови тиквички и патладжан, акъл не ми го побира.

Рибата също е хубава сурова но веднага след като е хваната. Сасими - японския вариант с лимонов сок, соеви кълнове и водорасли. Трябва да е абсолютно свежа, охладена и се реже на филийки.

Не съм видял досега човек, на който яденето на сурово месо да е оказало проблем. Но пък съм видял куп хора, пъшкащи след суров зеленчук. Някои от тях стигнаха дори и до болница. Изводите всеки си ги прави сам.



Тема Re: ооонови [re: няkoй]  
Авторbookmark (Нерегистриран)
Публикувано19.06.06 15:23



Нищо няма да ти стане от варено месо. Да се консумира сурова кайма, след като не знаеш къде и как е произведена, съвсем не е добре. Освен това не съм убеден, че суровото месо се усвоява добре, което -ТОШЕ- може би ще разясни по-добре.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.