Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 21:08 15.06.24 
Непрофесионални
   >> Вегетарианство
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Тема Свински пържоли с гъбен сос  
Авторroro (Нерегистриран)
Публикувано05.05.06 12:09



например - какво им е лошото? Ако прасенцето е гледано на село и не е тъпкано с хормони си е много вкусно даже. А полято с винце още по-добре. Как при това нещо оставате на домати и краставици не ми е ясно. Пък и всичко това е добро за хемоглобина. Кога със салата се наяждате толкова - или работата ви не изисква усилия и горене на калории. Сигурно е така. Не съм с наднормено тегло, да не ме обвините, никак даже. И си се чувствам много добре като хапвам месце, стига да има...



Тема Re: Свински пържоли с гъбен соснови [re: roro]  
Автор MarpaтЧecнoвa (вещица)
Публикувано05.05.06 13:42



А ти допускаш ли, че е възможно да съществуват ценности различни от материалните? И сериозно ли мислиш ли, че можеш да изкушиш един човек, който е станал вегетарианец по етични причини (а мисля, че такъв е случаят на повечето хора тук) с плът на убито животно?

We are such stuff as dreams are
made on; and our little lives are rounded with a sleep...


Тема Re: Свински пържоли с гъбен соснови [re: roro]  
АвторMechoPuh (Нерегистриран)
Публикувано05.05.06 13:47



А какво им е хубавото ? Без гъбен сос стават ли? А с друг сос? Има ли разлика във вкуса с хормони и без хормони? С какво винце се поливат - червено или бяло?
.... Мисля, че душевните ти терзани по биха паснали на клуб Кулинария нейде. А иначе не можеш да си представиш как ми олекна на душата, че нямаш проблеми с теглото. Аз си нямам друга работа освен да меря хората и да ги "обвинявам" ако не се вместват в идеала ми за физическа красота (сигурно и затова не изразходвм много калории!). Та така ...... Радвам се, че намина да споделиш с нас вкусовите си предпочитания и да се подивиш на нашите .



Тема Re: Свински пържоли с гъбен соснови [re: MarpaтЧecнoвa]  
Авторroro (Нерегистриран)
Публикувано05.05.06 13:50



Ами научете тогава хишниците да ядат трева - ще постигнете хармония в света
Пък и не ми се вярва в живота да сте толкова морални и етични. Сигурно и вегетарианците псуват, месоядството на е кусура на човечеството. Ама като се сетя, че и Иван Костов е вегетарианец хич не ми се струва да са станали по-добри. Като си хищен в душата - тогава имаш проблем, или по-точно правиш проблеми на околните



Тема Re: Свински пържоли с гъбен соснови [re: roro]  
Автор MarpaтЧecнoвa (вещица)
Публикувано05.05.06 14:18



Един хищник убива, за да се нахрани. Един сит хищник не убива заради удоволствието от вкуса. Не и ние. Ние убиваме от чревоугодничество. За разлика от хищниците ние нямаме нужда от месо, за да оцелеем. Дори и за да сме здрави нямаме нужда от месо. Мисля, че тези, които ядат месо от искрена загриженост за здравето си и непоклатима вяра в "незаменимите аминокиселини" са малцина. За мнозинството месоядни водещото е удоволствието. Иначе скарата и колбасите нямаше да бъдат такъв процъфтяващ бизнес. Мисля, че и най-закоравелият месояден не си прави илюзии за "ползите" от скарата и колбасите.
Ти самият говориш за удоволствието от яденето на месо, не за ползата. Ето това е коренната разлика между нас и хищниците. Така че не ми излизай с аргумента "Светът е устроен така, убийството е природа."
Иначе съм далеч от мисълта да деля хората на категории и още по-малко да правя обобщения за цяла група хора изхождайки от един човек. И не твърдя, че месоядните са неетични. Много месоядни създават блокировки в съзнанието си, за да не изпитват угризения за живота, който отнемат и болката, която причиняват. Просто ясно отделят месото като краен продукт от животното, което то някога е било. Както си направил и ти, говориш за прасенцето като за предмет някакъв, който ей така се е появил под гъбения сос и виното. Живях в този унес целия си досегашен живот. Уж знам какво ям, но не го съзнавам истински. Дано повече не се връщам към това състояние и дано вече никога не се поддам на "трезви" аргументи от рода на "Светът е такъв, аз няма да го променя."

We are such stuff as dreams are
made on; and our little lives are rounded with a sleep...


Тема Re: Свински пържоли с гъбен соснови [re: roro]  
АвторИ. (Нерегистриран)
Публикувано05.05.06 21:00



Горките месоядци - хем са мнозинство, хем се чувстват и "по-нормални", хем някак се чувстват сирачета и ходят по непасващи на мирогледа и хранителните им навици клубове да си обсъждат пържолките. Я вземете си направите едно клубче където да си разменяте рецепти за сосове към пържолките и всякакви месни деликатеси.
Като каза "гъбен сос", се сетих за 10 начина на приготвяне на гъби без пържолки и ми потекоха лигите (извинявам се за откровеността). Моите рецепти вървят и с бира, и с бяло вино.



Тема Re: Свински пържоли с гъбен соснови [re: И.]  
Автор MarpaтЧecнoвa (вещица)
Публикувано05.05.06 22:04



Я тутакси да ги споделиш и десетте! ;)
Аз във Веджи Хоум съм яла най-прекрасните гъби на скара със сос от синьо сирене. Искам паааааааааааак!!!!!!!

We are such stuff as dreams are
made on; and our little lives are rounded with a sleep...


Тема Re: Свински пържоли с гъбен соснови [re: MarpaтЧecнoвa]  
Авторl (Нерегистриран)
Публикувано05.05.06 23:03



> Един хищник убива, за да се нахрани. Един сит хищник не убива заради
> удоволствието от вкуса.

Глупости. Виждала ли си какво прави котката когато улови мишка?



Тема Re: Свински пържоли с гъбен соснови [re: l]  
Автор MarpaтЧecнoвa (вещица)
Публикувано06.05.06 00:28



Не съм. Но от научно-популярните филми знам, че хищниците не нападат, когато са сити. Докато погледни какво правим ние по празници. Нахранваме се се със салати, ордьоври и т.н. и когато стигнем го агнето / прасето / пуйката убити в чест на това благородно създание човекът, венецът на природата, вече дори не сме гладни. Така че животното е умряло в мъка заради едно мимолетно удоволствие.
Между другото на вас, почитателите на дивата и сурова природа, които често излизате с аргумента, че поведението на хищниците оправдава вашето поведение, често ли ви се случва да преспите голи сред прЕспите? Или пък като надушите апетитното ухание на някоя самка да я подгоните и хей тъй на, без много предисловия да я "качите" направо на тротоара? Или пък да пребиете конкурентния самец?

We are such stuff as dreams are
made on; and our little lives are rounded with a sleep...


Тема Re: Свински пържоли с гъбен соснови [re: MarpaтЧecнoвa]  
Авторl (Нерегистриран)
Публикувано06.05.06 04:12



Ами не ти препоръчвам да гледаш тогава -- котката се "гаври" с мишката поне 15-20 минути и я изяжда чак когато тя вече не мърда.

> Но от научно-популярните филми знам, че хищниците не нападат, когато са
> сити.

Ами те и хората не нападат когато са сити -- те приготвят яденето докато са още гладни :)

>Между другото на вас, почитателите на дивата и сурова природа, които
> често излизате с аргумента, че поведението на хищниците оправдава вашето
> поведение, често ли ви се случва да преспите голи сред прЕспите? Или пък
> като надушите апетитното ухание на някоя самка да я подгоните и хей тъй
> на, без много предисловия да я "качите" направо на тротоара? Или пък да
> пребиете конкурентния самец?

Не, но и не убиваме животните с нокти и зъби, и не ги ръфаме сурови там където са паднали.



Тема Re: Свински пържоли с гъбен соснови [re: l]  
Автор jeni4ka (otnesena)
Публикувано06.05.06 07:29



Котката или напада мишката светкавично за да не избяга и я изяжда или пък си играе с нея защото по -принцип си играят със всичко което мърда- като бубулечки, топки и т.н. В първия случай го правят като искат да се нахранят , а във втория за играта.
Един път имаше мишка в мазето на блока и отнесох мойта котка , ма тя като не знае какво е мишка и не се е учила от майка си и изобщо не и обърна внимание Тези които сме ги имали на вилата вече си ловяха мишки.



Тема Re: Свински пържоли с гъбен соснови [re: jeni4ka]  
Авторl (Нерегистриран)
Публикувано06.05.06 09:05



Ама и котките ли убивали за удоволствие, а не само за да се нахранят? Въх, отидоха на вятъра възвишените теории на госпожа Чеснова...



Тема Re: Свински пържоли с гъбен соснови [re: roro]  
Автормиa (Нерегистриран)
Публикувано06.05.06 10:34



A защо месоядните все се оплакват, че вегетрианската храна не би им стигнала за големите работи, които ги вършат? Трябвало им много енергия. А в същото време бойните монаси в шаолин и навсякъде тренират до изнемога всеки ден, а са вегани! Е, как става това? Да не говорим, че хората са с толкова силна воля и самосъзнание.



Тема Re: Свински пържоли с гъбен соснови [re: l]  
АвторИ. (Нерегистриран)
Публикувано06.05.06 10:41



Не бъркаш ли удоволствието с инстинкта? Хищниците убиват по инстинкт, не за удоволствие. Някои убиват само колкото да се нахранят, други убиват всичко, което им и падне и е беззащитно - като белката например. Колкото до играта, това си е вид тренировка. Така котката поддържа във форма рефлексите и мускулите си. Не приписвайте на хищниците чисто човешки черти - жестокост, алчност, лакомия. Да сте видели диво животно, тлъсто като пристрастен към " fast food" американец?



Тема Свинските пържоли с гъбения сос нас не ни влекатнови [re: l]  
Автор Джинджифил Джинджифилoв (ентусиаст)
Публикувано06.05.06 14:13



По-голямо животно от човека нема, а именно - оргии с хайвер, коктейл от скариди, лобстер току-що попарен, сополиви миди, гъши дроб, паниран мозък............... Любими ястия на тъпи пренаситени богаташи. А може да е много по-просто. По-вкусно. По-малко жестоко.



Тема Re: Свинските пържоли с гъбения сос нас не ни влекнови [re: Джинджифил Джинджифи]  
Авторl (Нерегистриран)
Публикувано06.05.06 16:16



И кой решава какво може и какво не? Ти? Вече живяхме в общество, където повечето въпроси се решаваха централизирано -- хареса ли ти?



Тема Re: Свински пържоли с гъбен соснови [re: И.]  
Авторl (Нерегистриран)
Публикувано06.05.06 16:25



> Да сте видели диво животно, тлъсто като пристрастен към " fast food"
> американец?

А то да си видяла какъв е процента на смъртността при бебета на дивите животни? И какъв процент от възрастните животни измират ако условията са неблагоприятни.



Тема Re: Свински пържоли с гъбен соснови [re: l]  
Автор drosophila (melanogaster)
Публикувано06.05.06 17:06



не, не с нокти и зъби ..





..never mistake motion for action..


Тема Re: Свинските пържоли с гъбения сос нас не ни влекнови [re: l]  
Автор Джинджифил Джинджифилoв (ентусиаст)
Публикувано06.05.06 17:23



И кой решава какво може и какво не? Ти? Вече живяхме в общество, където повечето въпроси се решаваха централизирано -- хареса ли ти?

Бил съм много малък, за да разсъждавам върху плюсовете и минусите на онова общество.
Всеки решава сам за себе си по кой път да тръгне. Повечето грешат, но се усещат. Други никога не го осъзнават. На трети въобще не им пука. А на четвърти (като тебе) всичко друго и различно им пречи. Винаги са против каузата. Защо да защитаваме тъпите животни, а? Айде всичко под ножа.



Тема Re: Свинските пържоли с гъбения сос нас не ни влекнови [re: Джинджифил Джинджифи]  
Авторl (Нерегистриран)
Публикувано06.05.06 17:49



На мен различното не ми пречи, точно обратното, аз го защитавам. На вас ви пречат тези, които мислят различно от вас и се опитвате да им казвате какво да правят. Аз твърдя, че колкото повече ограничения си налага човечеството, толкова по-неприспособимо става.



Тема Re: Свински пържоли с гъбен соснови [re: l]  
АвторИ. (Нерегистриран)
Публикувано06.05.06 17:53



Не знам накъде биеш, но във всеки случай големите изтребления на животни, както и изчезването на много видове диви животни се дължи в най-голяма степен на появата на човека с пушка, както и на промяната на условията на естествената им среда вследствие на човешката дейност. Има разбира се висока смъртност от хищници, от липса на храна или в много сушави години. Тя не води до пълно изтребление на вида, а до колебания в числеността му. Умират най-слабите животни. Докато ловът, който е класифициран като спорт и начин за прекарване на свободното време, си е чисто убиване за кеф. А в най-извратения му варинат - за трофеи, т.е. избиват се най-елитните диви животни в едно стадо, а после рогата и кожите им кичат (за слава на убиеца) домовете. Кажи колко вида диви животни са изчезнали поради висока естествена смъртност (след ледниковата епоха). И колко поради човешката алчност, лакомия и агресия. И все пак, тази смъртност (сред дивите животни, било малки или възрастни) не може да се сравни изобщо с масовта "смъртност-заколение" в една птицекланица например, или в един свинарник преди Коледа. Там животните нямат шанс. Колкото до това има ли дебели диви животни - ами наистина няма. Колкото и да не разчитат на добре заредения супермаркет, а само на себе си и природата, никога не успяват да утроят или учетворят теглото си, за да преживеят гладен период. Това го прави само човека, без да е заплашен от гладна смърт. Просто от липса на чувство за мярка.



Тема Re: Свинските пържоли с гъбения сос нас не ни влекнови [re: l]  
АвторИ. (Нерегистриран)
Публикувано06.05.06 18:08



Човечеството ставало неприспособимо, като си налагало ограничения. Е, това е върхът. Значи не трябва да се опитваме да съхраним чистия въздух, чистата вода, природните ресурси, да намалим количеството черен хайвер на глава от населението, броя на автомобилите, разхода на енергия, защото намалява нашата приспосбимост. Приспособимост към какво? С инопланетяни ли ще воюваме, с природата ли, със себеподобни ли? И към какво се стреми "победителя? Кой на кого налага морал и мнение. Група вегетарианци, които са си направили клубче да си хортуват помежду си налагат мнение на невегетарианците. Ами не влизайте тук бе, хора Като не искаш да ти се натрапват възгледи, защо влизаш тук, защо спориш, защо поучаваш? Нямат ли право различните (т.е. ние) на известно уединение. Тези, които мислят различно на мен лично не ми пречат, защото в общуването аз търся себеподобни, поради което и пиша тук. Друг е въпросът ти защо пишеш тук. Защо пишеш тук???



Тема Re: Свински пържоли с гъбен соснови [re: MarpaтЧecнoвa]  
АвторИ. (Нерегистриран)
Публикувано06.05.06 18:29



Къде мога да се меря аз със Веджи Хоум. Аз съм почитателка на диворастящи гъби, а от култивираните - печурка и кладница, то май други няма. Познавам няколко вида диви гъби и със завидна самоувереност ги бера и още по-завидна ям. Най-често сърнела, която есента се среща в промишлени количества. И най-често я приготвям по семпли и пестящи време и обработка начини. Вкусна е панирана, също и запържена с малко лук в растително масло, на кюфтета, на скара. Много често тази зима си правех една много елементарна супа (тъй като есента ходих със семейството си по Стара планина и бяха сърнели - не е за разправяне). Набрахме голямо количество, които веднага изсуших. Та за супата - стриват се няколко шепи изсушената сърнела, стрък праз -3-4 картофа сол, вода, малко зехтин. Ври до сваряване на картофите. Става чудна супа, за зимата особено. Сърнелата има много силен гъбен аромат. Освен това бера и печурки, пачи крак, масловка. С което не ви приканвам да правите като мен, ако не сте брали гъби досега. Аз ги бера от познат регион и само видове, в които съм сигурна. Кладницата и печурката са добри и за каша от гъби, както и с разни бели сосове. Още гъби с ориз, на мусака. Изобщо гъбите са добър материал за творчески импровизации.



Тема Re: Свинските пържоли с гъбения сос нас не ни влекнови [re: И.]  
Авторl (Нерегистриран)
Публикувано06.05.06 18:40



Виж какво е описанието на клуба -- "За и против вегетарианството".

Ако знаехме към какво трябва да се приспособяваме, можем да го направим по-добре без да развиваме всички възможности. Проблемът е, че не знаем.

> Тези, които мислят различно на мен лично не ми пречат, защото в общуването
> аз търся себеподобни, поради което и пиша тук. Друг е въпросът ти защо
> пишеш тук. Защо пишеш тук???

Защото за разлика от теб, аз търся несебеподобни. Не ми е интересно да говоря със себе си.



Тема Re: Свински пържоли с гъбен соснови [re: jeni4ka]  
Автор MarpaтЧecнoвa (вещица)
Публикувано06.05.06 18:45



Ъхм, и аз докато четях I си мислех, че "гаври се" е много човешки термин и оразява наши схващания. Не познавам котките и не мога да твърдя, че знам какво чувстват, но си мисля, че едно котешко съзнание е много по-простичко и "остро" - по израза на Пратчет - от човешкото, което е гъмжило от сенки, нюанси, натрупвания, рояк от мисли... За котката мишката е движение, конкрето дразнение, което предизвиква непосредствена механична реакция. Както казва Женичка, котката е задвижвана от ловния си инстинкт (интерпретирам думите й, предполагам, че играта на котката с всичко, което се движи е част от ловния инстинкт) и/ или глада. Едва ли нещо повече.
Гаврата е плод на хладната и рафинирана човешка жестокост, която пък от своя страна е плод на комплексни изживявания като страх, унижение, преживяно насилие, наранена гордост, чувство за несправедливост към аза ни... Гаврата е често неосъзнатото ни желание да възстановим равновесието на света - макар и изкривеното равновесие в едно изкривено съзнание - аз съм преживял това, значи и други трябва да го преживеят. Аз мисля, че гаврата изисква памет.

We are such stuff as dreams are
made on; and our little lives are rounded with a sleep...


Тема Re: Свински пържоли с гъбен соснови [re: l]  
Автор MarpaтЧecнoвa (вещица)
Публикувано06.05.06 18:46



Изобщо не разбрах това от постинга на Женичка, г-н И. ;)

We are such stuff as dreams are
made on; and our little lives are rounded with a sleep...


Тема Re: Свинските пържоли с гъбения сос нас не ни влекнови [re: l]  
Автор MarpaтЧecнoвa (вещица)
Публикувано06.05.06 18:58



О, аз мисля точно обратното. Мисля, че именно ограничението и лишението каляват духа и правят човека борбен. Аз мисля, че съм много по-слаба и много по-трудно се приспособявам в сравнение с баба ми, която е успяла да изгледа сама две деца в години на глад и обществени катаклизми - Втората Световна, съветската окупация, култът към личността...
Ние май имаме твърде много време да си чешем езиците, да търсим смисли и да се чувстваме нещастни и онеправдани.

We are such stuff as dreams are
made on; and our little lives are rounded with a sleep...


Тема Re: Свински пържоли с гъбен соснови [re: И.]  
Автор MarpaтЧecнoвa (вещица)
Публикувано06.05.06 19:03



Предупреждение: Гнусливите да не четат.
Слюнкоотделям.... :))))
Особено това с кюфтетата никога не ми беше хрумвало.

We are such stuff as dreams are
made on; and our little lives are rounded with a sleep...


Тема Re: Свинските пържоли с гъбения сос нас не ни влекнови [re: l]  
АвторИ. (Нерегистриран)
Публикувано06.05.06 19:13



Именно, група хора - вегетарианци, са избрали за себе си този експеримент -неубиване и нехапване на животни. Всеки с някаква своя мотивация. Нито имат властта, нито пък се опитват да го правят модел за всички и да го натрапват. Те трупат един опит, важен за тях, който може да се окаже важен и за други хора, които не знаят кой път да хванат. Аз лично не съм чула друг аргумент против вегетарианците, освен този, че то е вредно за тяхното здраве. Ако и този аргумент се окаже погрешен, то вегетарианството има само плюсове. А ти защо търсиш несебеподобни за разговор - защото смяташ че гледните ви точки ще се приближат или от любов към спора? Аз например все по-често се улавям, че избягвам спор с хора стоящи на другия полюс. И тук влизам по-скоро за да чета и по-рядко да пиша. Научила съм доста важни, полезни и практични неща за себе си. И продължавам да научавам, поради което нямам чувството, че си говоря сама със себе си.



Тема Re: Свинските пържоли с гъбения сос нас не ни влекнови [re: И.]  
Автор sencko (алхимик)
Публикувано09.05.06 16:56



ми че кой е против вегетарианството ?
против опитите за агресивното му налагане от агресивни псевдомисионери съм!
Аз не преча на вегетарианците - да не ми пречат и те, това е.




Тема Re: Свинските пържоли с гъбения сос нас не ни влекнови [re: sencko]  
Автор Джинджифил Джинджифилoв (ентусиаст)
Публикувано09.05.06 19:10



ми че кой е против вегетарианството ? против опитите за агресивното му налагане от агресивни псевдомисионери съм! Аз не преча на вегетарианците - да не ми пречат и те, това е.

За по-голяма яснота, нека обобщим - ти нямаш нищо против вегетарианството, но те възмущават наглите и дръзки теми в клуб "Вегетарианство" от типа на -"Овесени ядки", "Зелен чай" и пр. Ти не пречиш на вегетата, но не понасяш и те да се размотават и клуба си и да разклащат възгледите ти. Не ми казвай - както има расово, етническо и сексуално малцинство, така според теб има и веге-малцинство, нали? И то естествено е извратено. В такъв случай имам нещо за теб:



Не е с лоши чувства:))



Тема Re: Свинските пържоли с гъбения сос нас не ни влекнови [re: Джинджифил Джинджифи]  
Автор sencko (алхимик)
Публикувано09.05.06 19:18



да съм писал в темите зелен чай и овесени ядки?
колкото и да ми се дупиш по мъже не си падам




Тема Re: Свинските пържоли с гъбения сос нас не ни влекнови [re: Джинджифил Джинджифи]  
Автормиa (Нерегистриран)
Публикувано09.05.06 19:20



Ха, ха:). Някак си успя да предадеш красноречиво и моите чувства по въпроса.



Тема Re: Свински пържоли с гъбен соснови [re: roro]  
АвторBили (Нерегистриран)
Публикувано16.05.06 15:42



Сега ще кажеш, че и в агнешката главичка няма нищо лошо. Да я праснеш с чук, да я разполовиш, да се разхвърчат костички и мазнина, да обереш мозъка, тя през това време те гледа с оплезен на една страна език.... Не на домати икраставици, ами само на вода ще карам пред такава "вкусотия".



Тема Re: Свински пържоли с гъбен соснови [re: Bили]  
Автор Джинджифил Джинджифилoв (ентусиаст)
Публикувано16.05.06 17:15



От това направо ми призля






Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.