Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 16:18 25.04.24 
Непрофесионални
   >> Вегетарианство
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема зъбен камъкнови  
Автор фoтoнчиk (в зехтин)
Публикувано02.05.06 12:17



хора, кажете от какво се получава моля

:..Want not, lack not..:


Тема Re: зъбен камъкнови [re: фoтoнчиk]  
Автор Джинджифил Джинджифилoв (неживотнояд)
Публикувано02.05.06 16:27



"Зъбна плака и зъбен камък

Зъбната плака е лепкава, желатинозна бактериална маса, която се образува върху зъбите над и под ръба на венеца. Плаката се състои от микроорганизми, съставки от слюнката, олющени клетки от оралната лигавица и специфични въглехидрати. Тя е невидима с просто око, но събрана от зъбната повърхност съдържа средно 170 000 000 000 живи бактерии в един грам! Може да бъде оцветена със специфични багрила от стоматолога. Зъбната плака се появява два часа след измиването на зъбите. В началото броят на микроорганизмите е малък, но с течение на времето непрекъснато се увеличава. В началото микроорганизмите в плаката са предимно (Gr+) аероби – нормални обитатели на устата, но впоследствие, когато условията в зъбната плака се изменят (изчерпва се кислорода, увеличава се киселинността) се поселват патогенни микроорганизми (Gr-) анаероби. Увеличава се също и дебелината на плаката. Този процес се нарича стареене на зъбната плака.
Ако не бъде периодично отстранявана, плаката минерализира под действие на минералите в слюнката и се превръща в зъбен камък. Той е идеален резервоар за токсични бактериални продукти, които увреждат венците. Зъбният камък не може да бъде отстранен с четка и паста, а само от стоматолог.

Ето как може да бъде представено участието на зъбната плака във заболяванията на венците и останалите зъбозадържащи структури:

1) Бактериите се натрупват върху зъбните повърхности в границата между зъбите и венците и образуват бактериалната плака.

2) Гингивитът и повечето форми на пародонтит се дължат на стареенето на зъбната плака.

3) Ако се попречи на стареенето на зъбната плака, може да се предпазят зъбозадържащите структури от заболяване или да спрат повечето от съществуващите заболявания.

4) Почистването на бактериалната плака влияе върху вида на бактериите, които се намират по повърхностите на зъбите.
"

Дървото че е дърво, по-умно от нас изглежда


Тема Re: зъбен камъкнови [re: Джинджифил Джинджифи]  
Автор фoтoнчиk (в зехтин)
Публикувано02.05.06 17:24



благодаря:)
обаче пак не разбрах от какво се получава.. може ли определена храна да причини натрупване на плака?

:..Want not, lack not..:


Тема Re: зъбен камък [re: фoтoнчиk]  
Автор zaphod (void *lpNothing)
Публикувано02.05.06 18:43



знам че тука сте маниаци на тема храна, но всъщност повечето проблеми са дефекти на организма. едни хора имат упорит зъбен камък, други нямат никакъв. аз натрупвам зъбен камък, но пък нямам нито една пломба. имам силното подозрение, че двете неща са свързани. идеалния организъм е мит - в повечето случаи, подобряването на някоя функция вофи до влошаването на друга. също като ония народи с имунитет към маларията - не ловят малария, но пък страдат от анемия.




NE SUTOR ULTRA CREPIDAM


Тема Re: зъбен камъкнови [re: zaphod]  
Автор фoтoнчиk (в зехтин)
Публикувано02.05.06 18:52



аз хич никаква представа нямам от зъбен камък, но пуснах темата, защото май започнах да го натрупвам. никога през живота ми не съм имала, и се чудя какво може да е.

:..Want not, lack not..:


Тема Re: зъбен камъкнови [re: фoтoнчиk]  
Автормиa (Нерегистриран)
Публикувано03.05.06 13:16



От въглехидратни храни - по принцип те предизвикват тези процеси. Като ми го каза моят стоматолог, за известно време се бях притеснила и ядях предимно белтъчни, но сега не ми пука особено:). Ходи на стоматолог редовно, използвай конци (по възможност след всяко хранене) и всичко ще е ок.



Тема Re: зъбен камъкнови [re: фoтoнчиk]  
Автор Джинджифил Джинджифилoв (неживотнояд)
Публикувано03.05.06 16:47



Доколкото знам, в детско-юношеска възраст, слюнката е по-течна и лесно отмива наслояванията. При остаряване на организма, слюнката съответно се сгъстява и този процес се извършва по-трудно. Едва ли от точно определена храна се образува. Споко, всички ни чака това. А и не е голяма философия личният ти стоматолог да ти го почисти. На мен , слава богу, още не е започнал да се образува. Ако искаш да го предотвратиш в известна степен, използвай конци за зъби и задълбочено изчиствай всяка от петте зъбни повърхности

Дървото че е дърво, по-умно от нас изглежда


Тема Re: зъбен камъкнови [re: миa]  
Автор фoтoнчиk (в зехтин)
Публикувано03.05.06 19:26



питах за храна, защото си проядох млечни скоро и 1вия ден след като бях яла яйца и мляко на сутринта имах супер голям слой по вътрешната страна на зъбите.
ако е промяна на диетата, се надявам да се махне скоро

:..Want not, lack not..:


Тема Re: зъбен камъкнови [re: Джинджифил Джинджифи]  
Автормиa (Нерегистриран)
Публикувано03.05.06 22:41



Знам, че помага и дъвченето на дъвка след ядене - предизвиква слюноотделяне, което всъщност е механизмът на организма да неутрализира евентуалните вреди по зъбите. Но като знам, че в дъвките се съдържат Е-та...
Някой знае ли някаква натурална дъвка? Бабите ни дъвкали ли са нещо?



Тема Re: зъбен камъкнови [re: миa]  
Автор фoтoнчиk (в зехтин)
Публикувано03.05.06 22:47



ххаха:))
ама ти защо си мислиш че на бабите им е пукало от зъбен камък?:))

:..Want not, lack not..:



Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.