Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 20:57 29.06.24 
Непрофесионални
   >> Вегетарианство
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Тема Мазнининови  
Автор jiven ()
Публикувано14.03.06 11:09



Кажете с каква мазнина е най-подходящо да се готви?



Тема Re: Мазнининови [re: jiven]  
Автор MarpaтЧecнoвa (вещица)
Публикувано14.03.06 11:12



За зехтина съм чувала, че е много полезен, включително и против холестерол. Знам, че в Гърция и средиземнорските страни готвят само със зехтин. Така че ако можеш да си го позволиш...

We are such stuff as dreams are
made on; and our little lives are rounded with a sleep...


Тема Re: Мазнининови [re: MarpaтЧecнoвa]  
Автор jiven ()
Публикувано14.03.06 11:33



еми това е противоречива инфо, аз пък знам че не е добре да се готви със зехтин. затва питам тук експерти ако има. на мен ми се вижда добра идея да се готви с малинено олио, не есктра върждин, ма дай да чуем другите ко ш' кажат.



Тема Re: Мазнининови [re: MarpaтЧecнoвa]  
Автор фoтoн 1.618 (салат. чудoвище)
Публикувано14.03.06 11:35



когато готвиш със студено пресован зехтин той става също толкова отвратителен и непоносим както и гнусното слънчогледово олио (рафинирано).
затва ако ще готвиш със зехтин използвай рафиниран (pomace), което обаче е зле, защото е 2-3 пъти по-скъп от слънчогледовото олио, а като качество е същата боза. ако ти е за аромата, който в pomace въобще го няма, по-добре готви с олио ама съвсееееееееем малко, и после доливай студено пресован след като манджата е готова. аз като пека или варя нещо изобщо не слагам мазнина, после само слагам зехтин се едно като на салата. за паста, печени картофи и тн е много вкусно, но ако печеш патладжани не е много добре (трябва повече вода в тавата) защото стават едни твърди такива.
маргарини и подобните им не ги препоръчвам въобще.
масло за гъби е яко, ако живенчето ще готви гъбки:)
пържила съм лук за супа със студено пресован зехтин и става едно странно такова, ароматно е, но витамини и тн си изфирясват и зехтина си става рафиниран.

Алцхаймер — край на лошите спомени. Е, на хубавите — също.


Тема Re: Мазнини [re: MarpaтЧecнoвa]  
Автор фoтoн 1.618 (салат. чудoвище)
Публикувано14.03.06 11:39



В отговор на:

Така че ако можеш да си го позволиш...




като си помисля, че има хора, които не могат да си "поволят" зехтин, а искат, направо лошо ми става.

Алцхаймер — край на лошите спомени. Е, на хубавите — също.

Тема Re: Мазнининови [re: фoтoн 1.618]  
Автор jiven ()
Публикувано14.03.06 11:43



"също толкова отвратителен и непоносим както и гнусното слънчогледово олио (рафинирано). "
обясни ми моля кое му е отвратителното.

и аз ги прилагам тия номера с доливането пост фактум, обаче мъжо все разбира и недоволства. просто манджата става с различен вкус, когато е вряла с мазнината. да не говорим, че не винаги готвя аз и не мога да приложа никакъв контрол, освен да подбирам мазнината с която да се готви.

Редактирано от jiven на 14.03.06 11:43.



Тема Re: Мазнининови [re: jiven]  
Автор фoтoн 1.618 (салат. чудoвище)
Публикувано14.03.06 11:52



е как кое му е отвратителното , винаги ми мирише на такава мазнина дето са я изиползвали много пъти във фритюрника.
освен тва няма вкус и не добавя никакъв аромат и вкус на салатата.

а иначе си права че има малко по-различен вкус мазнината, но тва езащото ако готвиш със студено пресован той се насища в зеленчуците и малко му се изфирясва аромата. ако го добавяш после, много мирише:) ммм страшно е:) на мен ми е важно да не готвя с мазнина, защото с олио става супер калорично заради това насищане, ама теб като те знамм а сигурно и на мъжа ти едва ливи пука толкова за калории

може би ако бях на твое място бих използвала рафиниран зехтин, ама чеки малко да видя дали има някъде таблици за хранителните качества. защото ако е така както си го мисля, май е най-добре и евтино със обикновено олио. чеки малко

Алцхаймер — край на лошите спомени. Е, на хубавите — също.


Тема Re: Мазнининови [re: фoтoн 1.618]  
Автор jiven ()
Публикувано14.03.06 12:12



уф, от калории и таблици нищо не разбирам, щото го карам на усет
обаче нещо в тва слънчогледовото рафинирано олио ме дразни, сякаш няма хранителна файда от него, затва все гледам да слагам след като сваря нещата зехтин, обаче домашните не се кефят на вкуса.



Тема Re: Мазнининови [re: jiven]  
Автор фoтoн 1.618 (салат. чудoвище)
Публикувано14.03.06 12:48



начи слънчогледовото е по-издръжливо на температура, което го прави подходящо за готвене, но това е така, защото олиото е силно рафинирано. такива мазнини трябва да се избягват по принцип. по-богато е от зехтина на витамин е, но за сметка на това няма желязо и калий, а и полиненаситените са му малко. наситените обаче също са малко по-малко от тези на зехтина, ама кво от това?:) освен тва при зехтин имаш повече витамин к, който е супер важен за кръвосъсирването и работата на червата. то при готвене така или иначе си отиват повечето вещества, но аз все пак бих избрала зехтина. може да има на пазара някакъв микс зехтин, примерно 80% раф и 20 нераф, за малко повече аромат:) ти прецени

Алцхаймер — край на лошите спомени. Е, на хубавите — също.


Тема Re: Мазнининови [re: фoтoн 1.618]  
Автор jiven ()
Публикувано14.03.06 12:58



айде утре ще го обсъждаме очи в очи




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.